Jump to content
ade

Tancuri Medii (MT)

Recommended Posts

fb

Dupa tancuri usoare, din aceleasi surse, vin tancurile medii.

Tancurile medii reprezinta cel mai diversificat tartip prezent in World of Tanks. Ele sunt caracterizate de o mobilitate buna, view range excelent, armura medie si putere de foc mare (in special tier 9-10). Printre medii putem usor distinge categoriile importante cam ar fi: Tancuri de linia I (M4A3E2), tancuri de tir (Panther), scouti (T20) precum si cele multitasking (T-54). In functie de harta si de tancurile prezente in cele doua echipe, rolul nostru atunci cand conducem un astfel de tanc variaza extrem de mult de la o lupta la alta. 
Una din sarcinile principale pe orice harta este de a securiza cat mai repede rutele si pozitiile tiristilor si de a elimina scouti sau de a-i determina sa se retraga. Motivul pentru care facem asta este acela de a pregati terenul pentru tancurile grele si anti-tancuri care reprezinte principala forta de atac in fazele urmatoare ale bataliei. Un exemplu de situatie in care mediile pot determina victoria sau infrangerea echipei intr-o batalie este dealul centrat de pe harta "Mines" sau rutele de pe harta "Mountain Pass". In bataliile de tier 8-10 mediile adesea, singure sau insotite de tancurile usoare (in functie de tancurile disponibile in acea batalie), indeplinesc si rolul de scout. 
Alt rol pe care mediile il impart cu tancurile usoare este nevoia de a oferi suport unui tanc greu. La fel ca scoutii, mediile trebuie sa cauta lupta cu tancuri grele, pe care le pot flanca de fiecare data cand este posibil. In ultima instanta, daca nu putem ajunge in spatele lor, putem ataca frontal, tintind locurile cu armura scazuta si incercand sa ne miscam cat mai mult. Multe dintre medii au tunuri atat de puternice incat pot penetra armura frontala a unui tanc greu de acelasi tier. Datorita unui RoF foarte bun, mediile pot distruge tancuri grele si sa sparga linia I inamica pentru a deschide drumul catre liniile inamice apropiate de baza.
O manevra care se foloseste de aceasta putere de foc se numeste "Wolfpack". In timpul celui de-al doilea Razboi Mondial, aceasta era denumirea unei tactici folosita de submarine insa, in World of Tanks este folosita pentru a denumi un grup de medii din aceasi echipa. Este una dintre cele mai greu de oprit formatii de atac, datorita puterii de foc imense si datorita faptului ca are suficienta mobilitate pentru a ataca orice punct de pe harta. Una din cele doua metode de atac impotriva "Wolfpack" este de a forta inimicii sa lupte frontal cu tancurile grele, preferabil in stramtori unde mediile nu ne pot flanca. Alta posibilitate este de a descoperii din vreme o posibila formare a unui "Wolfpack" si atacarea zonei cu un numar mare de tancuri pentru a sparge rapid grupul si a elimina amenintarea.

post-5-0-48613000-1386082003_thumb.jpg

Astfel, sa inchei, ca medii, probabil avem cel mai mare impact asupra finalului bataliei prin actiunile de pe tot parcursul acesteia. Depinde de noi sa obtinem succesul de la inceput de batalie si de a descoperi inamicii pentru a capata pozitiile strategice. Suntem noi cei care decidem locurile in care se desfasoara bataliile si cum se sfarsesc acestea. SI da, suntem noi cei care cauta pe front supravietuitori pentru a sustine flancurile mai slabe. Ca si conducatori de medii, noi suntem cei ce decid finalul bataliei.

Credits: Asmodeusz's Game Guide/Zero00SM

Din pacate, nu toti inteleg rolul unui tanc mediu. Eu unul iubesc tancurile medii, mi se par cele mai versatile, si mai distractive in acelasi timp. Dar cand vezi un tanc mediu stand la sniping, cel putin pe mine unul ma ia durerea de cap.

Da, un mediu poate sta in suport de TD de exemplu, mai ales pe o harta cu mult spatiu deschis, gen Malinovka. Daca ai un T 95 care este extrem de bine blindat dar care poate fi flancat cu foarte mare usurinta de un alt mediu rapid, sa ai un mediu in sprijin este o binecuvantare.

Tancurile medii sunt mobile, pot fi folosite la flancat foarte eficient. Poti semana teroare cu foarte mare usurinta. Eu unul iubesc Type-ul 59 cu care am peste 1600 de batalii. Mi se pare absolut hilar sa ajungi langa un KV-4, si sa vezi practic panica in care intra. Ca pana intoarce el turela, tu dansezi o mica hora in jurul lui.

De abia astept sa ajung la T-54, pentru ca acolo e adevarata distractie cu un tanc mediu. Damage, armura, slope armour, viteza, manevrabilitate. Un Type-59 mai bun (desi acesta a fost creat avand la baza T-54). Iar apoi sa ma delectez cu un T-62.

Eu unul, cand conduc un mediu, ma duc sa inchid cat mai rapid o zona care o stiu a fi critica. Am viteza sa fac asta, (nu cu toate tancurile, dar oricum), am curajul sa fac asta, si de cele mai multe ori ma trezesc fara nici un suport de heavy. 

• Upvote 2

Iti place type pentru ca era OP. Pun pariu ca majoritatea bataliilor cu el le-ai dat inainte sa fie nerfuit. Acu nu mai e nici pe departe un tanc de care sa te sperii, in penetrezi din fata usor, iar iar el doar cu gold iti face probleme serioase.

Mie mereu mi-au placut tancurile medii deoarece au cate putin din toate si poti schimba soarta meciului. De multe ori cand ramaneam ultimul cu un tank heavy nu faceam fata , nu aveam destula viteza sa dau cap/reset. Cu un medium poti.

Cu un tank mediu nu trebuie sa te bagi in fata la lupta. Doar sa astepti si unde echipa nu face fata sa te bagi si sa distragi inamicul si sa ii dai ceva damage.

Iti place type pentru ca era OP. Pun pariu ca majoritatea bataliilor cu el le-ai dat inainte sa fie nerfuit. Acu nu mai e nici pe departe un tanc de care sa te sperii, in penetrezi din fata usor, iar iar el doar cu gold iti face probleme serioase.

Inainte sa fie nerfuit am jucat maxim 200 de batalii cu el, restul le am dupa. La vremea respectiva nu am putut juca mai mult cu el pentru ca am avut probleme de ordin personal care m-au tinut afara din joc o perioada mai lunga. Daca vrei, iti pot arata cateva replay-uri geniale cu el si din ultima luna sau screenshoturi cu peste 4000 dmg si 9 omorati in lupta. Si nu, nu folosesc gold nu pentru ca nu imi permit sa o folosesc sau pentru ca am o problema cu cei care o folosesc, dar mie imi place de fiecare data sa ma uit unde trag. E mai mult un antrenament personal.

Problema nu este niciodata tancul, problema este mereu soferul. In momentul in care ai peste 400-500 de batalii intr-un tanc, poti spune ca iti cunosti aproape perfect jucaria, stii ce poate, stii ce poti face cu ea. Iar intr-o lupta de tier 8+, nu cred ca iti doresti sa ai in fata ta un pluton experimentat de orice tanc mediu. Aia iti intorc batalia.

Type 59 e unul dintre tancurile care intotdeauna mi-ai produs dureri de cap cand l-am intalnit in batalie,Chiar si cu tier 10.Mediile, ca si celelalte tancuri, au doua ramuri principale, cela cu manevrabilitae sporita si cele cu armura sporita,Eu joc bine pe amandoua, pentru tier 6,tancul preferat e Cromwell, pentru 8,Super Pershing.Cel putin pina acum.La tier 10, momentan, nu pot face comparatie, am doar E50M.

Sunt si eu curios sa vad cum se misca T54,dar deocamdata am decis sa cercetez intregul German tank tree.

Inainte sa fie nerfuit am jucat maxim 200 de batalii cu el, restul le am dupa. La vremea respectiva nu am putut juca mai mult cu el pentru ca am avut probleme de ordin personal care m-au tinut afara din joc o perioada mai lunga. Daca vrei, iti pot arata cateva replay-uri geniale cu el si din ultima luna sau screenshoturi cu peste 4000 dmg si 9 omorati in lupta. Si nu, nu folosesc gold nu pentru ca nu imi permit sa o folosesc sau pentru ca am o problema cu cei care o folosesc, dar mie imi place de fiecare data sa ma uit unde trag. E mai mult un antrenament personal.

Problema nu este niciodata tancul, problema este mereu soferul. In momentul in care ai peste 400-500 de batalii intr-un tanc, poti spune ca iti cunosti aproape perfect jucaria, stii ce poate, stii ce poti face cu ea. Iar intr-o lupta de tier 8+, nu cred ca iti doresti sa ai in fata ta un pluton experimentat de orice tanc mediu. Aia iti intorc batalia.

1 la mana type este tanc de snipe sau hull down doar in pluton il poti juca agresiv flancand 

2 daca nu tragi cu gold ca ai  o problema cu cei care il folosesc ,da ai o problema si aici as vrea sa mai adaug ceva.

vezi tu multa lume care nu prea se descurca prefera sa zica eu nu trag frate cu gold ca sunt profesionist si dau ding ,dar de fapt tu esti ala care nu ai minte si nu dai cu gold deoarece ala care schimba pe gold isi da seama de situatia data si schimba tipul gloantelor ,e ala e un om destept ,nu faptul ca nu tragi cu gold te face un erou ,ci faptul ca stii cand sa il folosesti ,dar cei care nu il folosesc din motive personale sau ca se cred zei ca nu trag cu gold sau ca nu isi calca pe orgoliu ca sa incarce gold parerea mea ca nu au treaba cu jocu si prefera sa se scoaca prin epica si vechea zicala gold noob :)

3.la momentul actual cred ca exista destul de multe tancuri premii (unele asemanatoare type-ului ) asa ca aveti de unde alege daca aveti dinero ,si oricum parerea mea este ca un cont premium iti este de ajuns dat faptul ca si eu trag cu gold si imi place sa joc si cu tdu britanic dar am jucat rar cu tancuri de bani( nu din lipsa banilor ,ci din placerea de a incerca tancul , exceptand t34 care il am de cand eram noob  -_- )