Jump to content
Emil

WN8 - Reteta succesului

Recommended Posts

Cum sa ai un WN8 astronomic? Nimic mai simplu!

Pasul 1 - incepi cont nou

Pasul 2 - cumperi un IS-6

Pasul 3 - incerci sa faci un damage mediu pe batalie de 3.000+

Rezulta un WN8 de peste 5.000!!!

Exemplu:

- nume jucator = Morique

- numar total batalii = 1.225

- numar batalii pe IS-6 = 450

- damage mediu pe IS-6 = 3.100+

- WN8 = 5.400+

Ca si idee generala:

- incepi cont nou

- iti cumperi un tanc premium de nivel 8 (nu conteaza care)

- scoti damage mediu pe batalie de 2.000+ pe acel tanc premium

- numarul de batalii pe tancul premium sa reprezinte aprox. 50% din numarul total de batalii pe cont

=> rezulta un WN8 de MINIM 3.000!!! GARANTAT!!!

Asa ca, bafta tuturor celor interesati!  :)

• Upvote 1

Hehe, pentru acel 3k dmg/batalie pe un IS6 trebuie sa stii pozitiile cheie pe harta, sa urmaresti minimap-ul si sa stii mereu ce se intampla in jurul tau, sa stii unde e nevoie de tine, sa stii sa-ti folosesti armura tancului, sa stii cum sa-ti conservi HP-ul, sa stii cum si cand sa faci trade-uri favorabile.

Si cel mai important nu e sa-ti creezi singur oportunitati ci sa nu le permiti inamicilor sa si le faca.

Ca idee generala cred ca trebuie completat faptul ca tancul premium este indicat sa aiba matchmaking preferential ( sa nu pice cu tier 10 ), altfel nu ai cum sa ajungi la scoruri de genul.

• Upvote 1

Si ati uitat sa spuneti ca trebuie sa trageti cu gold. :)

Am citit ca sunt jucatori care au 92% win rate cu IS-6. Din sute de batalii, nu din 50.

Hehe, pentru acel 3k dmg/batalie pe un IS6 trebuie sa stii pozitiile cheie pe harta, sa urmaresti minimap-ul si sa stii mereu ce se intampla in jurul tau, sa stii unde e nevoie de tine, sa stii sa-ti folosesti armura tancului, sa stii cum sa-ti conservi HP-ul, sa stii cum si cand sa faci trade-uri favorabile.

Si cel mai important nu e sa-ti creezi singur oportunitati ci sa nu le permiti inamicilor sa si le faca.

Sper sa-ti citeasca postarea cei care sustin ca daca-ti faci cel de-al doilea cont, esti jucator "mov" din start, de parca ti-ai fi cumparat un al doilea creier...

Ca idee generala cred ca trebuie completat faptul ca tancul premium este indicat sa aiba matchmaking preferential ( sa nu pice cu tier 10 ), altfel nu ai cum sa ajungi la scoruri de genul.

Da, asa ar fi ideal, desi poti scoate WN8 si cu celelalte tancuri premium (care n-au MM preferential), dar este mult mai greu...

N-am tras niciodata cu gold cu is6 in random battle, dar da, daca tragi cu apcr-uri poti sa ajungi la 3000 wn8 fara probleme.

Avand in vedere MM-ul preferential al lui IS-6, combinat cu blindajul OP, orice jucator de la "verde" in sus, pe care sa-l tina portofelul sa foloseasca exclusiv APCR-uri, si-ar asigura un WN8 minim de 4.000... Parerea mea...

Deja e plin de jucatori de genul asta, "reroll", cel putin pe serverele de NA. Au in jur de 1k de batalii, sunt jucatori superunicum si nu stiu sa-si puna tancul in unghi, sau sa iasa de dupa un colt ... sunt vai si amar.

Sunt convins ca majoritatea lor o sa ajunga in cel mai scurt timp inapoi de unde au plecat ...

Deja e plin de jucatori de genul asta, "reroll", cel putin pe serverele de NA. Au in jur de 1k de batalii, sunt jucatori superunicum si nu stiu sa-si puna tancul in unghi, sau sa iasa de dupa un colt ... sunt vai si amar.

Sunt convins ca majoritatea lor o sa ajunga in cel mai scurt timp inapoi de unde au plecat ...

N-ai prins ideea. Nu poti fi unicum dupa un reroll, deoarece esti acelasi jucator, acelasi creier. Ideea de reroll a aparut dintr-un banal motiv: X-ulescu este "albastru", are 40k batalii pe cont, joaca foarte bine, iar ca sa ajunga "mov", avand in vedere cele 40k batalii, ar trebui sa joace foarte foarte bine urmatoarele 10-15k batalii. Mult mai simplu e sa-ti faci un reroll, in care n-ai nici o problema sa ajungi "mov" si sa te mentii, daca creierul tau este deja "mov"...

Nu exista jucatori unicum cu 1k batalii, cont reroll, care sa nu stie "sa-si puna tancul in unghi". Iti spun eu ca nu exista...

• Upvote 3

Totusi in final care e castigul ca din albastru sa ajungi mov dupa un reroll? mi se pare o prostie pe care doar niste pustani obsedati de statisticile wot o pot face. Eu nu pot sa zic ca sunt mare jucator daca dupa 17 k am wn8 1210 dar totusi nu vad un motiv serios sa imi fac alt cont doar pt a avea culoarea verde , conform statisticior mele recente.  

Ceea ce vreau sa zic e ca nu cred ca se merita sa renunti la un cont pe care ai jucat mii de batalii. Mai bine zis nu vad ce castig ai putea avea. Nu cred ca-ti da cineva ceva pt ca esti bun la WOT. Tot ce conteaza e sa joci cu placere si sa evoluezi constant pe masura ce acumulezi alte si alte batalii.

Sorry daca am deranjat pe cineva dar nu asta mi-a fost intentia.   

• Upvote 2

Eu zic ca merita un reroll daca se indeplinesc doua conditii:

1 - jucatorul sa fie "mov" pe al 2-lea cont

2 - de pe primul cont sa fi scos ceva bani, astfel incat sa poata reinvesti in al 2-lea cont o parte din bani, iar o alta parte sa-i poata folosi in scopuri personale

Nici daca pot sa recuperez toti banii bagati nu renunt la contul initial ..... doar cand ma gandesc sa reiau de la zero cresterea tancurilor mi se face rau ... dar cel mai important este ca nu vad ce castig pot sa am facand asa ceva ... nu-i codamn pe cei care au facut "reroll" ci doar spun ca eu unul nu pot face asa ceva.

Oricum, am vazut la majoritatea jucatorilor care au wn8 peste 3000 - 4000, ca au f multe meciuri cu tancuri de tier mai mic (mai ales hellcat) de unde se deduce ca joaca special ca sa-si intretina acel wn8. Concluzia este ca acesti baietasi au devenit sclavii propriei lor obsesii legate de statistica personala WOT. Mi se pare ceva penibil sa joci ca un retardat zeci de meciuri pe zi cu acelasi tanc, zi dupa zi, timp de luni de zile, doar ca sa te mentii in niste topuri care nu-ti ofera nimic. 

Fiecare intelege cum vrea placerea jocului. Pentru unii placerea jocului inseamna statistici, pentru altii cat mai multe tancuri, pentru altii cat mai multe batalii, etc.

Ideea e ca jucatorul sa se simta bine facand ceva ce-i place.

Pentru mine, placerea jocului inseamna:

- sa fac strategiile pe campul de lupta (Stronghold si Clan Wars)

- sa am statistici de unicum

- sa am cateva tancuri in garaj cu care-mi place sa joc (nivel 8 si 10 - pe care le folosesc uzual in Stronghold si Clan Wars)

- cat mai putini bani investiti in cont (pe cat posibil doar contul premium lunar)

Fiecare intelege cum vrea placerea jocului. Pentru unii placerea jocului inseamna statistici, pentru altii cat mai multe tancuri, pentru altii cat mai multe batalii, etc.

Ideea e ca jucatorul sa se simta bine facand ceva ce-i place.

Pentru mine, placerea jocului inseamna:

- sa fac strategiile pe campul de lupta (Stronghold si Clan Wars)

- sa am statistici de unicum

- sa am cateva tancuri in garaj cu care-mi place sa joc (nivel 8 si 10 - pe care le folosesc uzual in Stronghold si Clan Wars)

- cat mai putini bani investiti in cont (pe cat posibil doar contul premium lunar)

Aici sunt de acord cu tot ce spui.

Am vazut in niste postari ca esti fan E 50 M. Merg si eu pe linia asta si am ajuns la E 50 caruia i-am pus ultimul tun (acum e alta viata) si mai am doar sa-i pun ultimul motor.  Poate imi dai niste sfaturi legate de E 50 M . Mai bine zis ma intereseaza cum il joci tu.

Am vazut in niste postari ca esti fan E 50 M. Merg si eu pe linia asta si am ajuns la E 50 caruia i-am pus ultimul tun (acum e alta viata) si mai am doar sa-i pun ultimul motor.  Poate imi dai niste sfaturi legate de E 50 M . Mai bine zis ma intereseaza cum il joci tu.

E50M este "tancul universal", bun la toate (snipe, suport, lupta din prima linie).

In general, impotriva tancurilor de nivel 10, trebuie conservat HP-ul pentru o buna parte din batalie, iar asta inseamna snipe cat mai mult, desi functioneaza relativ bine si la lupta din prima linie. Impotriva tancurilor de nivel 8 si 9, poate fi jucat ca si un tanc greu, adica la bataie in prima linie.

Mai pe scurt:

- in luptele in care majoritatea tancurilor sunt de nivel 10: E50M trebuie vazut si tratat ca un tanc mediu cu silueta si mobilitate de tanc greu

- in luptele in care majoritatea tancurilor sunt de nivel 8 si/sau 9: E50M trebuie vazut si tratat ca un tanc greu cu mobilitate de tanc mediu

Personal, in prima jumatate a meciului il folosesc ca si sniper, iar in a 2-a jumatate a meciului sau mai spre final (cand sunt inamici morti sau in viata cu putin HP), il folosesc ca brawler fara nici o retinere...

P.S: de asemenea, E50M alaturi de T62-A, se pare ca sunt cele mai bune tancuri de nivel 10 pentru crescut WN8...

E50M este "tancul universal", bun la toate (snipe, suport, lupta din prima linie).

In general, impotriva tancurilor de nivel 10, trebuie conservat HP-ul pentru o buna parte din batalie, iar asta inseamna snipe cat mai mult, desi functioneaza relativ bine si la lupta din prima linie. Impotriva tancurilor de nivel 8 si 9, poate fi jucat ca si un tanc greu, adica la bataie in prima linie.

Mai pe scurt:

- in luptele in care majoritatea tancurilor sunt de nivel 10: E50M trebuie vazut si tratat ca un tanc mediu cu silueta si mobilitate de tanc greu

- in luptele in care majoritatea tancurilor sunt de nivel 8 si/sau 9: E50M trebuie vazut si tratat ca un tanc greu cu mobilitate de tanc mediu

Personal, in prima jumatate a meciului il folosesc ca si sniper, iar in a 2-a jumatate a meciului sau mai spre final (cand sunt inamici morti sau in viata cu putin HP), il folosesc ca brawler fara nici o retinere...

P.S: de asemenea, E50M alaturi de T62-A, se pare ca sunt cele mai bune tancuri de nivel 10 pentru crescut WN8...

Ok. Merci pt raspuns. Toat asa am jucat si eu pe aceasta linie pana acum: prima parte a meciului la snipe si cand situatia o cere, sau adversarii s-au apropiat, am trecut la lupta de aproape. Ma enerveaza idiotii care, cand stau la snipe,  incep sa urle "noob E 50 go to spot idiot " bla, bla.

Am jucat pe serverul de test cu E 50 M si mi-a placut foarte mult. Intradevar, cand ai adversari de tier inferior, E 50 M se poate juca ca un HT fiind foarte bun la blindaj si putand da cu el foarte usor ram adversarilor. Iar tunul,  e lasser frate.

E mai bun T62-A decat Obj 140? Merg si eu pe linia asta dar abia sunt la tier 6. Chiar ma gandeam ce sa aleg intre cele 2 la momentul respectiv.

E mai bun T62-A decat Obj 140? Merg si eu pe linia asta dar abia sunt la tier 6. Chiar ma gandeam ce sa aleg intre cele 2 la momentul respectiv.

Eu am mers pe linia lui Obj.416, deoarece pot cerceta si cumpara toate cele 3 medii rusesti (Obj.430, T-62A si Obj.140). In plus, A-44, Obj.416 si Obj.430II sunt mult mai bune decat T-43, T-44 si T-54. Despre Obj.430II (momentan pana aici am ajuns) pot sa afirm ca este unul din putinele tancuri din WoT, la care nu se vede nici o diferenta intre configuratia stoc si configuratia cu modulele de top si care (ca sa fim on-topic) creste bine WN8 (datorita DPM-ului si blindajului care, in multe cazuri, te salveaza de la o moarte sigura).

Referitor la intrebarea ta, diferentele intre T-62A si Obj.140 nu sunt foarte mari. Ca sa fiu cat mai scurt si la obiect (deoarece pe forum o sa gasesti multe discutii legate de comparatia intre aceste doua tancuri), cele doua tancuri pot fi privite astfel:

- T-62A:

--- blindaj corp tanc = foarte slab

--- blindaj turela tanc = foarte bun

Obj.140:

--- blindaj corp tanc = bun

--- blindaj turela tanc = bun

Ca si cum cei de la WG au luat un T-62A, i-au luat din surplusul blindajului turelei si i l-au pus pe corpul tancului, rezultand astfel Obj.140.

Ambele tancuri sunt bune pentru crescut WN8, daca scoti damage mediu pe ele 2.000+, ceea ce nu e greu deloc, daca se joaca la "ciupeala", avand in vedere DPM-ul tancurilor...