Jump to content
Emil

WN8 - Reteta succesului

Recommended Posts

OK. M-am lamurit. Cred ca o sa aleg Obj 140. Pana atunci insa o sa-mi fac de cap pe linia lui E 50 M. Apropo de WN8 si de E 50 , pana sa-i pun ultimul tun si ultimul motor , aveam media zilnica a meciurilor a wn8 intre 1200 - 1400. Acum cu tancul full fac o medie a wn8 de cca 1700 -2000. Conteaza foarte mult acel plus de penetrare si mai ales acel plus de damage , dar ma ajuta si viteza usor crescuta fata de varianta cu motorul stock.  

Merci pt lamuriri. Bafta.

Object 140 Armor:                                      T-62A Armor:

Hull Armor: 100/80/55 mm                           Hull Armor: 102/75/45 mm

Turret Armor: 240/187/65 mm                     Turret Armor: 240/161/65 mm

Se pare ca turela lui T-62A e mai slaba decat cea a lui Object 140 ... nici la blindajul tancului nu e semnificativa diferenta.

[...] Se pare ca turela lui T-62A e mai slaba decat cea a lui Object 140 ...

LOL! De unde ai scos-o si pe asta? Ai jucat cu ambele tancuri? Ai cautat informatii extra? Sau doar ne prezinti datele de pe hartie?

Din pozele de mai jos, ia spune-mi, care turela ti se pare mai slaba?

Si legat de hull-armour. Sti care-i valoarea EFECTIVA? Daca nu, ti-o spun eu:

- pentru T-62A: 102mm cu inclinatie 45 grade => blindaj efectiv = 102mm/cos45 = 144mm

- pentru Obj.140: 100mm cu inclinatie 60 grade => blindaj efectiv = 100mm/cos60 = 200mm

In plus, in pozitie de hull-down, la Obj.140, inclinatia blindajului pe corpul tancului devine 80 grade, ceea ce rezulta in auto-bounce, conform mecanicii jocului, ceea ce nu se intampla la T-62A, la care, acei 45 grade inclinatie, devin doar 65 grade, ceea ce da un blindaj efectiv de 241mm, deci, penetrabil de tunurile de nivel 10...

post-972-0-85233800-1412333246_thumb.jpg

post-972-0-35681400-1412333251_thumb.jpg

• Upvote 1

Da, corect, pe hartie. In realitate Obj. 140 nu are acel Gun Mantlet care exista la T-62A sau T54 (parca si la Obj. 430? Nu mai stiu). Cel putin din punctul meu de vedere nu este un tanc pe care sa il joci la turela.

LOOL ... si ce-i asa de ras ? Datele de pe hartie asta spun, doar nu  le-am inventat eu ... 

La baza turelei, in stanga sau in dreapta tunului tot 140 are armura mai groasa. Sus e mai slaba, intr-adevar, dar daca tii cont de profil s-ar putea sa dea ceva mai multe ricoseuri.

Trebuia sa pui pozele din vedere si mai de sus, atunci era 100% evident care e mai slaba ... :lol:

La baza turelei, in stanga sau in dreapta tunului tot 140 are armura mai groasa.

Inca o afirmatie gresita. La baza turelei, in stanga/dreapta tunului, turela lui T-62A e mai blindata decat cea a lui Obj.140, deoarece T-62-ul are manta, pe cand 140-ul n-are asa ceva.

Ma repet: ai ambele tancuri in garaj si ai jucat cu ambele?

Trebuia sa pui pozele din vedere si mai de sus, atunci era 100% evident care e mai slaba ...  :lol:

Am refacut pozele asa cum iti place tie. Inca mai crezi ca Obj.140 are partea frontala a turelei mai puternica decat T-62A?

post-972-0-16925700-1412335908_thumb.jpg

post-972-0-28301500-1412335913_thumb.jpg

Nahh, normal ca nu le am ... gata, acuma m-ai descalificat, n-am voie sa mai zic nimic ... :D

Dar  pana sa le am nu e normal sa ma uit pe date? Sau imi sugerezi sa certez ambele linii si dupaia sa imi dau seama care are turela mai buna?

PS

mantaua respectivanu e calculate in armura turelei?

Dar  pana sa le am nu e normal sa ma uit pe date?

E normal sa te uiti pe date, dar trebuie sa le iei ca avand caracter general. Iti dau un exemplu, ca sa vezi cum datele generale te pot induce in eroare:

- E50M: blindaj frontal 150mm

- E-75: blindaj frontal 160mm

Super, n-ai zice ca-i mare diferenta... Numai ca aceste "date generale" iti arata blindajul frontal "general". Ele nu-ti spun ca este vorba despre placa frontala superioara, deoarece smecherii de la WG nu-ti mai specifica ca placa frontala inferioara are:

E50M: blindaj placa frontala inferioara 100mm

- E-75: blindaj placa frontala inferioara 130mm

Iar practic, pe campul de lupta, asta inseamna ca un IS-3, cu proiectile normale montate pe BL-9, penetreaza din orice pozitie "burta" E50M-ului, pe cand la E-75, ii da ricoseu dupa ricoseu in "burta"...

Sau imi sugerezi sa certez ambele linii si dupaia sa imi dau seama care are turela mai buna?

Tocmai ce ti-am aratat care are turela mai buna si anume T-62A!

Care tanc e mai bun in mainile tale, tine de skill-ul si stilul tau de joc...

mantaua respectivanu e calculate in armura turelei?

Da. Aceasta este vazuta ca blindaj suplimentar (spaced armour), care se adauga la blindajul standard al turelei. Practic, in zona mantalei, blindajul efectiv al turelei lui T-62A este: 240mm+214mm = 454mm (plus alti cativa zeci de mm reprezentati de spatiul dintre manta si turela, care au un efect foarte bun in a absorbi proiectilele tip HE/HEAT)...

Deci, dupa umila mea parere ... la partea frontala e nesemnificativa diferenta, ce se vede verde pe topul turelei nu prea ai sanse sa penetrezi doar daca esti arty sau tragi de undeva de sus.

Punctele cele mai slabe, care defapt fac diferenta, sunt cele doua cupole.

Asta e parerea mea ... si clar, depinde si de jucator. Sunt sigur ca parerile sunt impartite.

Exact la asta ma rfeream si eu, depinde si de unghiurile din care se trage.

Din contra, diferenta este destul de semnificativa. Cele doua cupole de pe turela lui Obj.140 au doar 160mm blindaj, pe cand partea de sus a turelei, intre cele doua cupole, sta si mai prost, avand doar 30mm. Asta inseamna ca, desi unghiul este ascutit, conform mecanicii jocului, efectul de auto-bounce se anuleaza in cazul in care calibrul tunului are valoare dubla fata de blindajul in care trage. Cu alte cuvinte, orice tun cu calibru peste 60mm, iti va penetra partea de sus a turelei, intre cupole, indiferent cat de mult te chinui tu sa inclini blindajul...  ;)

T-62A practic, nu are nici un punct slab in partea frontala a turelei. Ca sa-ti faci o idee, turela lui T-62A e la fel de eficienta ca si turela lui IS-7...

Hmmm ... cu asta chiar m-ai convins. Oricum optam pt T-62A, urasc turelele care au cupolele alea imense pe ele.

Intentia mea era sa scot in evidenta ce zic datele tehnice, nu intentionam sa te contrazic.

Merci  pt rabdare!   :)

Voua va merge wotinfo? Daca imi caut nick-ul meu sau al cuiva, un nick vechi , imi spune WOT API is down, please try again later  Daca caut un nick nou, imi arata statisticile.

Voua va merge wotinfo? Daca imi caut nick-ul meu sau al cuiva, un nick vechi , imi spune WOT API is down, please try again later  Daca caut un nick nou, imi arata statisticile.

la fel : WOT API is down, please try again later