Jump to content
holyoldman

Comparatie artilerii

Recommended Posts

Cea mai bună arty de nivel 10, britanică - perfecţiunea la tier 6.

Cea mai grea linie de mers, rusă.

Cea mai uşoară linie de mers, franceză.

Cea mai realistă, americană - perfecţiunea la tier 9.

Cea mai normală, germană.

În concluzie mergi pe cea britanică ce are tier 6 şi tier 10 pe primul loc.

Eu am mers pe cea americană deoarece mi s-a părut cea mai aproape de definiţia artileriei - damage maximal cu acurateţe minimală.

Multumesc oameni buni.

E aproape clar pentru mine si e foarte adevarat ce comenteaza jucatorii cu experienta in artilerii.

Ca exemplu:

Obj 261(sovietica) incarca repede, tinteste cu acuratete, bataie lunga... dar traiectoria obuzului fiind foarte plata, directa... cu un arc foarte mic, te face sa nu dai damage in tancurile cu blindaj ridicat decat daca folosesti penetrante. De aici si insatisfactia coechipierilor care doresc de la o arty one shot-one kill... Te simti penibil si ii umfla rasul pe toti cand un E 100 ia de la tine 18 damage din 1700 posibil cu lovitura frontala...

Experimentatii de pe forumuri te trimit direct la tinte cu armura mica... medii de exemplu, ceea ce face din artileria asta altceva decat scopul de a slabi grelele inamice(scopul in sine al unei artilerii asa cum il vad eu)

Cel putin asta am vazut eu cu acest obiect.

Alta la rand...

Am incercat mai multe linii de SPG-uri si cea mai buna dintre ele mi s-a parut cea americana pe care am si dus-o pana la lvl 10...este foarte buna si o recomand....acum incerc linia franceza si dupa ce termin o sa reiau linia germana.....cred ca acestea, amintite mai inainte, sunt cele mai bune linii de SPG-uri. Oricum linia americana e super de la lvl 7 in sus, adica M12 cu ultima teava unde dai se cunoaste....cu lvl 9 am dat 1900 dmg "dintr-o bucata" de foarte multe ori.....am pus E75, IS-8 si alte tancuri grele la pamant cu o singura lovitura.....insa in privinta SPG-urilor, parerea mea, este ca trebuie sa inveti stilul de joc cu ele, hartile pentru a stii zonele unde poti face dmg cat mai mare si conteaza foarte mult si skilu-rile echipajului si ce pui pe ele din echipamentele suplimentare.

Scuze ca ma bag eu am avut m12 la 82% adica aproape a doua stelutza te intreb cum dai tu 1900 cu m 12 ? Poate amo rack ... altfel cu penetrare dai 1100 1200 si un pic cel mai mare dmg al meu a fost de 1220 si asta se intampla rar pt ca ai arcul destul de mic bafta

Cea mai bună arty de nivel 10, britanică - perfecţiunea la tier 6.

Cea mai grea linie de mers, rusă.

Cea mai uşoară linie de mers, franceză.

Cea mai realistă, americană - perfecţiunea la tier 9.

Cea mai normală, germană.

În concluzie mergi pe cea britanică ce are tier 6 şi tier 10 pe primul loc.

Eu am mers pe cea americană deoarece mi s-a părut cea mai aproape de definiţia artileriei - damage maximal cu acurateţe minimală.

Cred ca ai gresit cu tier 6 englezeasca !?!?! are tun de 57/450 .Ca o comparatie la acelasi tier Humel la nemti are tun de 85/950.Unde e perfectiunea ? Sau poate nu am inteles eu bine despre ce e vorba.

Linia americana de la tier 4 pana la tier 8 inclusiv e sub cea germana si franceza.Personal cred ca linia franceza de la tier 4 pana la tier 8 inclusiv e la fel de buna cu cea germana ,in rest ...cam nimic.Am jucat cu cea rusesca pana la tier 5 si credeti-ma mi-au iesit perii albi . N-am vazut nicaieri atata imprecizie la tun ! De nenumarate ori cu tinta pe turela adversarului in conditii de manual si ghiuleaua se duce in alta parte ,fara sa-i zgarie vopseaua inamicului ,nu o recomand linia ruseasca nimanui.

• Upvote 1

nu o recomand linia ruseasca nimanui.

Vroiai sa zici ''Nu recomand linia ruseasca pana la tier V nimanui''. Mi-se pare ca ar fi mai corect.

Cred ca ai gresit cu tier 6 englezeasca !?!?! are tun de 57/450 .Ca o comparatie la acelasi tier Humel la nemti are tun de 85/950.Unde e perfectiunea ? Sau poate nu am inteles eu bine despre ce e vorba.

In sensul că la arty nu contează cifrele alea 2 ci totalitatea caracteristicilor cumulate viteză, cadenţă, acurateţe, DPS, etc. face ca FV304 să fie cea mai enervantă arty din joc - în fapt e arty-ul care a primit un nerf special numai pentru ea şi tot nu şi-a pierdut nervozitatea - numai asta şi o clasifică automat ca cea mai bună arty la lvl ei.

Ok poate ai dreptate ,sau sigur ai dreptate dar cum pot evalua eu tancul arty ? Invata-ma cum sa calculez sau ce trebuie facut sa stiu care tanc e mai bun .

Păi cifrele sunt ca să explici celor care nu au jucat cu respectivele arty... să aibă nişte justificări statistice dar dacă joci cu ele "simţi" care tank e mai bun şi care nu - experienţa/practica are întâietate asupra cifrelor seci.

Ce am scris eu acolo este din propria experienţă, că e susţinut şi de statistică ce zic,.. aia e aşa ca bonus.