Sari la conținut
holyoldman

Comparatie artilerii

Recommended Posts

Cea mai bună arty de nivel 10, britanică - perfecţiunea la tier 6.

Cea mai grea linie de mers, rusă.

Cea mai uşoară linie de mers, franceză.

Cea mai realistă, americană - perfecţiunea la tier 9.

Cea mai normală, germană.

În concluzie mergi pe cea britanică ce are tier 6 şi tier 10 pe primul loc.

Eu am mers pe cea americană deoarece mi s-a părut cea mai aproape de definiţia artileriei - damage maximal cu acurateţe minimală.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc oameni buni.

E aproape clar pentru mine si e foarte adevarat ce comenteaza jucatorii cu experienta in artilerii.

Ca exemplu:

Obj 261(sovietica) incarca repede, tinteste cu acuratete, bataie lunga... dar traiectoria obuzului fiind foarte plata, directa... cu un arc foarte mic, te face sa nu dai damage in tancurile cu blindaj ridicat decat daca folosesti penetrante. De aici si insatisfactia coechipierilor care doresc de la o arty one shot-one kill... Te simti penibil si ii umfla rasul pe toti cand un E 100 ia de la tine 18 damage din 1700 posibil cu lovitura frontala...

Experimentatii de pe forumuri te trimit direct la tinte cu armura mica... medii de exemplu, ceea ce face din artileria asta altceva decat scopul de a slabi grelele inamice(scopul in sine al unei artilerii asa cum il vad eu)

Cel putin asta am vazut eu cu acest obiect.

Alta la rand...

Partajează acest post

Link spre post

Am incercat mai multe linii de SPG-uri si cea mai buna dintre ele mi s-a parut cea americana pe care am si dus-o pana la lvl 10...este foarte buna si o recomand....acum incerc linia franceza si dupa ce termin o sa reiau linia germana.....cred ca acestea, amintite mai inainte, sunt cele mai bune linii de SPG-uri. Oricum linia americana e super de la lvl 7 in sus, adica M12 cu ultima teava unde dai se cunoaste....cu lvl 9 am dat 1900 dmg "dintr-o bucata" de foarte multe ori.....am pus E75, IS-8 si alte tancuri grele la pamant cu o singura lovitura.....insa in privinta SPG-urilor, parerea mea, este ca trebuie sa inveti stilul de joc cu ele, hartile pentru a stii zonele unde poti face dmg cat mai mare si conteaza foarte mult si skilu-rile echipajului si ce pui pe ele din echipamentele suplimentare.

Partajează acest post

Link spre post

Scuze ca ma bag eu am avut m12 la 82% adica aproape a doua stelutza te intreb cum dai tu 1900 cu m 12 ? Poate amo rack ... altfel cu penetrare dai 1100 1200 si un pic cel mai mare dmg al meu a fost de 1220 si asta se intampla rar pt ca ai arcul destul de mic bafta

Partajează acest post

Link spre post

Cea mai bună arty de nivel 10, britanică - perfecţiunea la tier 6.

Cea mai grea linie de mers, rusă.

Cea mai uşoară linie de mers, franceză.

Cea mai realistă, americană - perfecţiunea la tier 9.

Cea mai normală, germană.

În concluzie mergi pe cea britanică ce are tier 6 şi tier 10 pe primul loc.

Eu am mers pe cea americană deoarece mi s-a părut cea mai aproape de definiţia artileriei - damage maximal cu acurateţe minimală.

Cred ca ai gresit cu tier 6 englezeasca !?!?! are tun de 57/450 .Ca o comparatie la acelasi tier Humel la nemti are tun de 85/950.Unde e perfectiunea ? Sau poate nu am inteles eu bine despre ce e vorba.

Partajează acest post

Link spre post

Linia americana de la tier 4 pana la tier 8 inclusiv e sub cea germana si franceza.Personal cred ca linia franceza de la tier 4 pana la tier 8 inclusiv e la fel de buna cu cea germana ,in rest ...cam nimic.Am jucat cu cea rusesca pana la tier 5 si credeti-ma mi-au iesit perii albi . N-am vazut nicaieri atata imprecizie la tun ! De nenumarate ori cu tinta pe turela adversarului in conditii de manual si ghiuleaua se duce in alta parte ,fara sa-i zgarie vopseaua inamicului ,nu o recomand linia ruseasca nimanui.

• Upvote 1

Partajează acest post

Link spre post

nu o recomand linia ruseasca nimanui.

Vroiai sa zici ''Nu recomand linia ruseasca pana la tier V nimanui''. Mi-se pare ca ar fi mai corect.

Partajează acest post

Link spre post

Cred ca ai gresit cu tier 6 englezeasca !?!?! are tun de 57/450 .Ca o comparatie la acelasi tier Humel la nemti are tun de 85/950.Unde e perfectiunea ? Sau poate nu am inteles eu bine despre ce e vorba.

In sensul că la arty nu contează cifrele alea 2 ci totalitatea caracteristicilor cumulate viteză, cadenţă, acurateţe, DPS, etc. face ca FV304 să fie cea mai enervantă arty din joc - în fapt e arty-ul care a primit un nerf special numai pentru ea şi tot nu şi-a pierdut nervozitatea - numai asta şi o clasifică automat ca cea mai bună arty la lvl ei.

Partajează acest post

Link spre post

Păi cifrele sunt ca să explici celor care nu au jucat cu respectivele arty... să aibă nişte justificări statistice dar dacă joci cu ele "simţi" care tank e mai bun şi care nu - experienţa/practica are întâietate asupra cifrelor seci.

Ce am scris eu acolo este din propria experienţă, că e susţinut şi de statistică ce zic,.. aia e aşa ca bonus.

Partajează acest post

Link spre post

HuNTeX,din punct de vedere gramatical,ar fi fost corect sa fi spus: "VOIAI sa zici ''Nu recomand linia ruseasca pana la tier V nimanui''. Mi-se pare ca ar fi mai corect."

Din punct de vedere gramatical si tu esti  "varza" ... :lol:   ca sa nu zic altceva ...  :D

Decat sa "dai cu mucii-n fasole" pe aici, mai bine ti-ai schimba poza de la semnatura. Nu stiu cum de n-ai gasit una mai mare.   :D

• Upvote 1

Partajează acest post

Link spre post

In momentul de fata (parerea mea) joc cu toate in Tier 10 si am sa ma refer la cele in Tier 10 Primul loc GC Conqueror urmat de T92 apoi cea Ruseasca Nemteasca si Franceza.  

In tier 8 se schimba placa Americana ar fi pe prima pozitie urmata de cea Franceza sau Germana spun sau pt.ca  depinde de jocul fiecaruia vrei mai  mult DMG ... Germana ...vrei mai putin DMG dar miscare mai multa si incarcare mai rapida Franceza eu personal ca a 2º artilerie in Tier 8 aleg cea Franceza,  Ruseasca si cea Engleza si

in Tier 6 pe primul loc indraznesc sa o pun pe cea Franceza urmata de cea Engleza sunt distractive ambele dar o aleg pe cea Franceza pt. faptul ca acoperi toata harta dar daca sti sa joci si ai idee cea Engleza e superba pe al 3-lea loc asi pune pe cea Nemteasca urmata de cea Americana si pe ultimul loc cea Ruseasca

Partajează acest post

Link spre post

Care a-ti jucat cu FV207 ca mi-a scos peri albi,ori nu stiu eu sa joc cu arty ori e ea atat de neprecisa,astept sa stranga mai stau 2-3sec.si cand trag,beep,se duce la dracu in praznic,nu ma injurati,am luat-o sa ma mai relaxez,dar e frustranta rau.

Partajează acest post

Link spre post

Eu n-am jucat pana la capat decat linia americana. Le-am testat pe toate pe test servere de-a lungul timpului si mi-au lasat impresia ca vin cu mai multe dezavantaje decat SUA. Franceziii sunt rapizi ( nu ma intereseaza asta la o arty), dau damage putin ( ma intereseaza asta la o arty), o acuratete buna dar nu iesita din comun ( ma intereseaza asta la o arty) si un splash cel mult mediocru ( ma intereseaza asta la o arty, mai ales daca nu are o acuratete iesita din comun....si francezii nu o au). Rusii nu exceleaza in acuratete ( media tier-elor, nu vorbesc de un tier anume) si au si unghiul de miscare al tunului mic , la care se adauga si o traiectorie mai "dreapta" a obuzului ( nu au arc-ul acela atat de folositor uneori ). Englezii nu i-am jucat, dar  lungimea tunului nu-mi lasa o parere prea buna in ceea ce priveste acuratetea..asa, la prima vedere ( s-ar putea sa gresesc).

Americanii imi plac pentru ca, de la nivel 5 in sus, sunt un "jack off all trades" . Au putere mare de foc, damage bun, splash bun, viteza buna, acuratete buna . Preferata mea e cea de tier 8  - M40/43..am obtinut 2 marks of excellence pe ea. Curios e ca m-am chinuit sa pun cele 2 stelute dar nu am reusit decat dupa ce am inceput sa joc cu cola...asa a mers mult mai repede.

Partajează acest post

Link spre post

Care a-ti jucat cu FV207 ca mi-a scos peri albi,ori nu stiu eu sa joc cu arty ori e ea atat de neprecisa,astept sa stranga mai stau 2-3sec.si cand trag,beep,se duce la dracu in praznic,nu ma injurati,am luat-o sa ma mai relaxez,dar e frustranta rau.

Pe 207 sa pui ventilatie...(incarcator + mecanism bla bla se presupune ca folosesc toate artileriile) sa ai BIA... sa bei un ceai si sa gusti o budinca... sa ai si cele cateva perksuri folositoare si poate... poate... ai sa observi o diferenta.

Aia de 10 e tare nerfuita... ai sa vezi ce zic daca ai sa ajungi la ea... "batranii" jocului pot sa confirme.

Partajează acest post

Link spre post

E belea artileria asta,nimeresti cate un scout care e in mers si tragi pe langa tancurile care nu se misca

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum