Sari la conținut
holyoldman

Comparatie artilerii

Recommended Posts

On 06.12.2014 at 9:02 AM, holyoldman said:

Obj 261(sovietica) incarca repede, tinteste cu acuratete, bataie lunga... dar traiectoria obuzului fiind foarte plata, directa... cu un arc foarte mic, te face sa nu dai damage in tancurile cu blindaj ridicat decat daca folosesti penetrante. De aici si insatisfactia coechipierilor care doresc de la o arty one shot-one kill... Te simti penibil si ii umfla rasul pe toti cand un E 100 ia de la tine 18 damage din 1700 posibil cu lovitura frontala...

Una din cele mai bune artilerii si tu te plangi ca nu da one shoot la E100? Maus-ul meu cu heavy spall liner isi i-a numai 700-800 splash damage de la 261, dar daca nu imi da one shoot inseamna ca e prastie artileria?

Harta deschisa unde nu ai nevoie de gun arc mare - obj 261 rupe.

In CW/SH/Skirmish e in top alaturi de CGC si M53/55.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 46 minute, Raffy5 a spus:

Una din cele mai bune artilerii si tu te plangi ca nu da one shoot la E100? Maus-ul meu cu heavy spall liner isi i-a numai 700-800 splash damage de la 261, dar daca nu imi da one shoot inseamna ca e prastie artileria?

Harta deschisa unde nu ai nevoie de gun arc mare - obj 261 rupe.

In CW/SH/Skirmish e in top alaturi de CGC si M53/55.

Daca asta ai inteles TU... dintr-o postare veche de 2 ani... poate imi dai si o batista... sa nu ma patez de la lacrimi...

Partajează acest post

Link spre post

Cate modificari a suferit obj 261 in astia 2 ani? Nu-mi aduc aminte cand au nerfuit acurateatea, dar asta ar fi singura chestie care sa zicem e schimbat la ea in acesti 2 ani.

De aici si insatisfactia coechipierilor care doresc de la o arty one shot-one kill.

Experimentatii de pe forumuri te trimit direct la tinte cu armura mica... medii de exemplu, ceea ce face din artileria asta altceva decat scopul de a slabi grelele inamice(scopul in sine al unei artilerii asa cum il vad eu)

Deci ce ai vrea sa inteleg din asta? Chiar tu cu manutele tale ai scris de one shoot si ca arty trebuie sa loveasca grelele ca ala e scopul lor si bla bla bla. Deci ce sa inteleg, ca 261 e praf ca nu da one shoot la E100?

Vai ce fire sensibila, doar am spus ca 261 a fost si inca este o super arty tie iti dau lacrimile. Hai, gata, gata, ai dreptate 261 e vai mama ei ca nu da one shoot la super heavy.

Partajează acest post

Link spre post

Din 2014 de cand e postul citat de raffy si pana in prezent, au trecut 2 ani. Va uitati si voi putin cand dati un reply sau o faceti de dragul e a spune ceva?

ps: cu T92hmc , arty de 10 de la americani, cu ap-uri, dai one shot lui E100 daca il prinzi bine. Am dat pe Malinovka, erau 2 E100 in echipa inamica. Unul one shot si unul ramas cu 1700 hp, scos cu a 2 a lovitura.

Jucati cu ce fel de arty de 10 vreti voi, eu joc doar cu T92-ul. Stai dupa stanca si tot iti dau damage, la 11.64 aria exploziei... nici n-am nevoie sa lovesc in plin. Desi daca loveste... se simte :D Fiecare cu ce ii place. Poate o sa imi iau si bc-ul de la francezi, vedem. Asta ptr mobilitate si turela :P

Partajează acest post

Link spre post

Sa iti zic ca si B-C arta mi-a dat 600 in Maus, de ma intrebam la ce pana mea mi-am pus spall liner daca rahatul ala care abia da damage imi baga un HE frontal si imi scade 600 din HP.

Eu prefer CGC, chiar dupa stanca ii pot baga una pe engine deck :)

Ce treaba are ca e din 2014, 261 e o super arty, e arty-ul de care imi e cel mai frica cand o vad in echipa adversa. Reload super si acuratetea cea mai buna din toate.

Editat de Raffy5

Partajează acest post

Link spre post

Asa este. Ai dreptate in  tot ce spui acolo despre obj.261.

La vremea respectiva era prima artilerie de 10 la care ajungeam. Am dat 10 damage intr-un E100 cu o lovitura frontala intr-o lupta CW pe harta Airfield. Incredibil nu? Imi aduc aminte bine pentru ca nu am dat prea multe lupte de gen.

Citeam pareri ale"batranilor" in jocul asta si aici si pe alte forumuri sa vad cu ce se mananca. Multe au decedat intre timp. Am deschis topicul la acea vreme ca sa culeg informatiile care ma interesau. Poti citi denumirea lui. Cativa au avut amabilitatea sa-mi raspunda obiectiv. Le-am multumit de cele mai multe ori. Le multumesc si acum.

„Chiar tu cu manutele tale ai scris de one shoot si ca arty trebuie sa loveasca grelele ca ala e scopul lor si bla bla bla.”

Eu cu „manutele” mele am scris concluzia generala a jucatorilor pro despre ce trebuie sa faca o artilerie sa fie folositoare unei echipe, concluzie pe care am incercat sa mi-o insusesc…  si inca incerc, desi nu-mi reuseste prea des.

TU vi acum aici si din cinci postari in doua incerci sa ma intepi. Esti cumva arici? Iti recomand sa dai intai  un „Buna ziua” aici:

http://www.wotromania.ro/forum/26-prezentare-tanchisti/

Consider ca nu este necesar sa vina un r*h*t cu ochi, unul care vrea sa fie in totalitate anonim(deci sa poata baga cutitul in spate linistit), unul care incearca sa ma urecheze pentru asa ceva. O postare veche de doi ani... Pentru stiinta ta bai "anonimule"(nu stiu ce jucator esti, cat te dai de capabil si al carui IP inca imi pare diferit de al celui mai recent banat al forumului... cam semeni cu ala la atitudine si exprimare, desi ai alta denumire) afla ca am "plans" de furie in multe postari de pe aici. Poti sa mai cauti. Nu este greu.

Inca plang si ma vait de  MM si RNG, daca stii ce sunt alea, si consider incredibil "ghinionul" pe care il am cand face WG-ul echipele. Poti sa o faci si TU!  Vei gasi pe cineva sa-ti dea un sut in c*r sau pe altul sa te bata pe umar.

Nu stiu ce ai vrut sau vrei sa faci, dar ti-ai gasit un „prieten”! Daca vrei sa vezi o premiera insista cu porcariile.

Nu stiu cat de bine crezi ca-ti ascunzi identitatea, dar sunt convins ca nu esti nou pe aici! Daca vrei neaparat sa vezi cat sunt  EU de „sensibil” poti continua asa. Daca vrei sa faci ceva bun si constructiv reorienteaza-te!

Partajează acest post

Link spre post

Da ce ne-am aprins domnu super moderator... Nu am voie sa-mi exprim parerea si sa te contrazic? 

Sa te intep? Iti dai prea mare importanta, iar IP-ul nu stiu ce iti indica, sapa mai mult si sigur o sa gasesti ceva. 

Si daca ai dat 10 damage ce? Si al meu CGC are momente cand da splash de 8 hp cu skill ammo, sa zic acum ca nu e buna artileria doar ca a prins RNG de 2 bani? 

Si ce premiera sa vad? Despre ce porcarii vorbesti? Am o parere diferita de a ta in priviinta obj 261, asta inseamna ca insist cu porcariile? 

Din cate vad mult mai multe porcarii si injuii ai scris tu in postul de mai sus, dar de suntem super mod si ne permitem orice. E bine de stiut. 

Anonim? Asta e ID-ul si din joc, daca iti e lene sa cautu am vreo 25k lupte si WN8 e la 2113 (2030 - dupa trollul celor de la wotlabs cu exp damage pe E50 si M46 - dar cand o sa apare V30 o sa fie iar pe la 2113) asta ca fiu semi anonim. 

LE: Multam fain pentru warn gaozare, sper ca-mi permiti sa ma te fac in acelasi mod in care tu te-ai adresat mie, nu ne tragem de sireturi, nu te-am injurat sau facut CACAT CU OCHI cum m-ai facut tu, desi demostrez ca esti un MARE CACAT CU OCHI. 

Asta ca sa ai motiv pentru warn. Gaozare care esti tu gaozar. 

Editat de Raffy5

Partajează acest post

Link spre post

Care vrea sa aprofundeze:

http://ftr.wot-news.com/2014/12/15/artillery-guide-by-tyraforce-part-1/

http://ftr.wot-news.com/2014/12/20/artillery-guide-by-tyraforce-part-2/

http://ftr.wot-news.com/2014/12/29/artillery-guide-by-tyraforce-part-3/

Obj261 – Used when you need none of the above and the best pick to fight mediums. Widely used for its mobility and great rate of fire.

To fight mediums, asta de la un batran (cum le zice domnul mod), dar asta e un batran care la vremea aia era intr-un clan din top3, de ceva vreme nu mai joaca.

Pentru can can avem:

Editat de Raffy5

Partajează acest post

Link spre post

Eu am in garaj CGC si Obj261.

CGC-ul cred ca a mai fost nerfuit, cel putin asa mi se pare. In plus, la cum se joaca azi in random, mi se pare ca incarca prea greu. Pentru CW insa, in functie de harta, poate fi cea mai buna arty, asta datorita arcului ala nenorocit.

De vreo 2 luni am luat Obj261 si mi se pare OP. E absolut dementiala. Chiar daca da mai putin damage in majoritatea cazurilor, incarca la 28 de secunde. E preferata mea. Radea colegul de pluton cand am dat one shot in acelasi meci, pe Steppes, la un T62A si Obj140. Zicea ca or sa ma reclame aia pentru cheaturi. :) 

Acum grinduiesc linia americana (tier 8) si urmeaza sa incep si linia franceza direct de la tier 6.

Dupa toate grindurile astea, am concluzionat ca iti trebuie echipaje foarte bune daca vrei sa ai si rezultate.

Editat de Apollo
editare text

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum