Jump to content

Recommended Posts

340902_blackangel.jpg

M103 - Tanc greu American, de tier IX

Opinii PRO/CONTRA

PRO:

Armura frontala foarte inclinata (exceptand partea frontala inferioara a carenei)

- Mantaua tunului foarte puternica

- Acuratete buna, timp ochire mic

- Rata de foc mare (cu tunul de 120mm)

- Unghi mare de coborare al tunului

CONTRA:

- Compartimentul cu munitie este situat pe laturile din fata, ceea ce permite avarierea acestuia   la aproape orice lovitura din partea inamicilor

- Obrajii turelei, turela si cupola sunt slabe. Nu se compara cu turelele vehiculelor T29 si T32

- Factor de camuflaj scazut

Informatii Tanc

2y_WRy_NV.png

Module

74t1w_A9.png

Echipamente Sugerate

Improved_Ventilation.png Rammer.png Aiming_Stabilizer.png

Skill-uri Echipaj

Untitled.png

Prezentare Video

Care sunt parerile voastre despre acest tanc?

Simplu, scurt si la obiect: un hibrid tanc greu - tanc mediu, cu rol principal ca si tanc de suport pentru tancurile grele din linia intai. Ocazional, in functie de inamic/inamici, poate duce si lupte din linia intai.

Tactica preferata de lupta: snipe de la distanta medie din pozitie de hull-down.

- Depresie buna a tunului

- Unghi mare de coborare al tunului

- Valoare de camuflaj rea

- Factor de camuflaj scazut

- Armura frontala foarte inclinata (exceptand burta acestuia)

- Armura frontala foarte inclinata (exceptand partea frontala inferioara a carenei)

Sunt doar critici constructive, fara intentii rele. :)

• Upvote 1

Atat timp cat poti evita lupta de aproape e mai mult decat ok. Majoritatea jucatorilor din tier 8, 9 si 10 ii cunosc punctele slabe si vor profita (mai ales blindajul slab la nivelul sasiului, aka ”hull” ). Cat am detinut M103, nu am intrat niciodata in lupta cu compartimentul munitiei full, pentru ca citisem pe forumuri ca asta scade sansa de a fi distrus prin explozia munitiei.

Tunul 120mmM58 este ”state of the art”, de fapt principalul atu al acestui tanc.

As avea de comentat o chestie la skill-uri, dar e doar o parere personala (formata in teren, fireste)...anume ca ”brothers in arms” ar trebui sa fie al doilea ca proritate, pentru ca iti aduce trei imbunatatiri majore :

- scade cu cateva secunde timpul de incarcare a tunului;

- mareste cu ceva metri raza vizuala;

- scade timpul de reparare a avariilor.

In incheiere, cred ca e un tanc care nu inspira prea multa teama, asta si din cauza ca nu rezista prea mult la lovituri, ca ST1 ori E75, ca sa nu mai vorbim de IS4, IS7, E100 cu care se intalneste frecvent. Lucrurile se schimba radical, cand treci la T110E5, dar asta e alta poveste.

- scade cu cateva secunde timpul de incarcare a tunului;

Cam mult spus "cateva secunde", legat de BIA pe echipaj...

As avea de comentat o chestie la skill-uri, dar e doar o parere personala (formata in teren, fireste)...anume ca ”brothers in arms” ar trebui sa fie al doilea ca proritate, pentru ca iti aduce trei imbunatatiri majore :

Neah, as lua oricand repair x5, bec, smooth ride, snap shot, safe stowage inainte de BIA.

Aemilius, e corect...e mult spus secunde. Aproximativ 1,5 secunde.

micKee (nice name!), de-asta am si zis ca e parere pur personala. Mie mi se pare BIA un perk foarte util.

Este util, doar ca iti imbunatateste aspectele tancului cu 2.5% efectiv, adica la un reload de 10 secunde iti da fix 0.25 reload mai bun, in nici un caz 1.5 secunde :)

Ma gandesc sa cumpar astazi M103. se merita sa cheltui 25K free xp pentru primul tun sau e jucabil cu tunul de pe T32?

Ca sa scapi de chin, foloseste free xp pentru tun.

Nu mai tin minte daca suporta suspensia greutatea lui si daca merge montat fara upgrade la turela.

LE Merita cercetat si ultimul tun. ;)

salut,sunt aproape sa cumpar si eu acest tank,ce module imi sustine suspensia stock?

Ma gandesc sa cumpar astazi M103. se merita sa cheltui 25K free xp pentru primul tun sau e jucabil cu tunul de pe T32?

Nu e jucabil tunul stock, cel de caliblu 105mm, de pe T32. In schimb, daca vrei sa ajungi cat mai repede la T110E5, poti juca cu al 2-lea tun, cel de 120mm si sa sari peste ultimul tun de 120mm, care necesita 60.000 puncte experienta. Eu asa am facut.

Eu am jucat m103 stock si foarte greu sa penetrezi :| traba sa ai grija cu cine te lupti.

tun 120mm e foarte bun penetrezi usor la tier 10.cel putin sa nu te lupti cu vk 45 tier 9 e greu de penetrat.

am experienta pentru primul tun de 120,ceea ce vreau sa stiu e daca pot pune tunul si al doilea motor fara a cumpara a doua senila.