Jump to content

Recommended Posts

Cum sa pui echipament optic pe un tanc proiectat pentru lupta in prima linie? Chiar daca spotezi tinte de la sute de metri, tunu' de pe IS-7 abia daca nimereste ceva de la 200m... Pe IS-7 ai nevoie de echipamente care sa imbunatateasca caracteristicile tunului, un tun de tot rahatu' (timp de reincarcare, timp ochire)...

Nici eu n-am inteles mult timp cum poate lumea sa puna Optics pe IS7 pana m-am uitat la cum joaca Orzanel. Omul joaca IS7 cu Optics si momentan e primul de pe server la dmg ratio pe acel tanc. 3 gun marks, >100%. Avand in vedere ce rezultate a reusit sa aiba, sunt sigur ca Optics nu e o idee atat de rea pe cat pare... ba din contra.

EGLD scade aimtime-ul doar daca stai pe loc.

Am aici un link de la un prieten care explica mai multe despre EGLD si V.Stab. Probabil e clar pentru majoritatea ce-i cu V.Stab, dar dau link-ul pentru a evidentia cat de inutil e EGLD-ul.

http://forum.worldoftanks.com/index.php?/topic/396188-gld-vs-vstab-lets-end-the-misinformation/#topmost

A ramas sa se dea batalia dintre Vents si Optics pe IS7. Daca il joci si cu ratii, sincer, Vents nici nu se mai simte. Ofera o gramada de bonusuri, dar toate infime. Nu ajungem intr-un final tot la Optics? Vorbim de random, bine inteles.

Discutia cu is7 trebuie sa zic ca este un pic sensibila. Am avut mult timp egld pe is7, dar mi se pare mai bine cu optics pentru ca spotez ca un mediu, aflat in pozitie de hull down, impenetrabil. Ma rog, cazuri si cazuri, evident. Nu de fiecare data iti ofera avantajul de care ai nevoie optics nici egld. Oricum nu pentru snipe ai echipat optics pe tanc, ci pentru a spota mai usor pozitiile inamice atunci cand ataci.

Pe stb am vstab rammer egld, bineinteles. Tunul este absolut ingrozitor si ai nevoie sa stranga tinta cat mai repede.

Pe t57 am vstab egld vent pentru ca e foarte imobil si este mai degraba un tanc defensiv decat un tanc ofensiv.

Pe 50b am la fel ca si pe t57 doar ca ventilatia este inlocuita cu optics pentru ca are mobilitate de mediu si iti ofera un avantaj mare in jocul ofensiv.

In principiu, joc ofensiv, atunci am nevoie de 10% view range in plus pe toate tancurile care imi permit sa pun optics. Ma ajuta cand trebuie sa fac push vs td-uri ascunse prin boscheti, ma ajuta cand ma bat cu medii care trag in mine de la distanta, etc.

Bineinteles, tot ce am zis mai sus, este punctul meu de vedere despre cum ar trebui jucate tancurile respective, de aceea am lasat loc de interpretare cand am spus mici variatii de la regula.

Cred ca trebuiesc pregatite tunurile cele mai distrugatoare si penetrante de polemica , fiindca intentionez sa postez " Tancul greu in lupta standard " Dar inainte , am sa propun o formula care defineste modul in care se pozitioneaza un Heavy in random . Si anume ; Se imparte Hp-ul celui mai bun tanc Heavy advers la damage-ul pe care il poate da tancul tau . Rezultatul semnifica ca , cel putin teoretic , e bine sa faci parte dintr-o formatie de tancuri cu cel putin acelasi numar de tancuri , raportat la rezultatul obtinut , de preferinta Heavy .

Cred ca trebuiesc pregatite tunurile cele mai distrugatoare si penetrante fiindca intentionez sa postez " Tancul greu in lupta standard " Dar inainte , am sa propun o formula care defineste modul in care se pozitioneaza un Heavy in random . Si anume ; Se imparte Hp-ul celui mai bun tanc Heavy advers la damage-ul pe care il poate da tancul tau . Rezultatul semnifica ca , cel putin teoretic , e bine sa faci parte dintr-o formatie de tancuri cu cel putin acelasi numar de tancuri , raportat la rezultatul obtinut , de preferinta Heavy .

Say what nigga'?

Cred ca trebuiesc pregatite tunurile cele mai distrugatoare si penetrante fiindca intentionez sa postez " Tancul greu in lupta standard " Dar inainte , am sa propun o formula care defineste modul in care se pozitioneaza un Heavy in random . Si anume ; Se imparte Hp-ul celui mai bun tanc Heavy advers la damage-ul pe care il poate da tancul tau . Rezultatul semnifica ca , cel putin teoretic , e bine sa faci parte dintr-o formatie de tancuri cu cel putin acelasi numar de tancuri , raportat la rezultatul obtinut , de preferinta Heavy .

Dupa ce am facut o fractura de neuron, cred ca am prins ideea lui mitel321. Pusa in practica, e ceva de genu': pentru un noob care vine agale prin oras cu un E100 (2.700HP), e nevoie de cel putin 6 T110E5 (400HP/lovitura), care sa-l astepte dupa coltu' blocului, ca sa-i dea bine calculu' lu' mitel321. Singura problema e ca tu (unul din acele T110E5) trebuie sa fi suficient de convingator si explicit cu formula, astfel incat celelalte 5 T110E5-uri din echipa sa te urmeze... :ph34r:

Mie imi place ca sunt exemple aici de oameni care te invata cum sa joci cu arty si cu light si ei pe ambele clase nu au 1k de batalii .... 

In alta oridine de idei este o axioma faptul ca binoclu si plasa intotdeauna vor compune echipamentul suprem pentru pasive scout / spot, si cand un scout face 4000-5000 dmg ii face pentru ca a reusit sa isi stabileasca pozitia in raport cu inamicul / camuflajul / view-range-ul.

Nu trebuie sa fi camper ca sa folosesti aceste module ci trebuie sa ajungi intr-o locatie buna la momentul potrivit si sa folosesti avantajul acestor module cand se activeaza.

View-range-ul in random e foarte important mai ales daca esti jucator agresiv fara rabdare care nu poate sa stea locului 2 secunde, posibil diagnosticat cu ADHD, care va merge mai mereu primul. Pentru profilul acestui jucator singura lui sansa e sa detecteze inainte de a fi detectat.

in cele mai multe cazuri shotul anuleaza cammo net. exista foarte putine combinatii de tanc+turela+tun care, in momentul cand tragi nu anuleaza total factorul de camo dat de plasa. poti afla combinatiile potrivite doar testind la greu pt ca nu sunt publice valorile de camo al tunurilor. e aiurea mai ales ca un tun nu are aceleasi valori pe toate tancurile si turelele pe care poate fi montat. valoarea e alta la fiecare combinatie tanc+turela+tun.

cred ca in 90% din cazuri plasa e folosita degeaba. daca iti joci tancurile inteligent poti renunta lejer la plasa.

• Upvote 1

Mie imi place ca sunt exemple aici de oameni care te invata cum sa joci cu arty si cu light si ei pe ambele clase nu au 1k de batalii .... 

In alta oridine de idei este o axioma faptul ca binoclu si plasa intotdeauna vor compune echipamentul suprem pentru pasive scout / spot, si cand un scout face 4000-5000 dmg ii face pentru ca a reusit sa isi stabileasca pozitia in raport cu inamicul / camuflajul / view-range-ul.

Nu trebuie sa fi camper ca sa folosesti aceste module ci trebuie sa ajungi intr-o locatie buna la momentul potrivit si sa folosesti avantajul acestor module cand se activeaza.

View-range-ul in random e foarte important mai ales daca esti jucator agresiv fara rabdare care nu poate sa stea locului 2 secunde, posibil diagnosticat cu ADHD, care va merge mai mereu primul. Pentru profilul acestui jucator singura lui sansa e sa detecteze inainte de a fi detectat.

Daca te referi la mine, am 1800 de batalii in LT si 0 pe arty iar la arty nu m-am bagat sa dau sfaturi. :D

Acum nu mai renteaza sa-ti echipezi tancul pentru passive scouting. De ce? Pentru ca de-a lungul ultimelor patch-uri, WG a schimbat majoritatea hartilor. Toate sunt tip culoar sau deluroase si cu o gramada de cover. Aproape toate incurajeaza mai mult active scouting-ul, iar unde e nevoie de pasive scout, optics isi face datoria suficient de bine. Din aproape 40 de harti, numai pe Malinovka, Murovanka, Lakeville si Westfield te ajuta binocs si camo net. Si chiar si pe acestea, poti foarte bine sa te duci cu optics si sa-ti faci treaba (mai dificil, ce-i drept, dar tot ti-o faci). De exemplu, pe Lakeville, binocs iti da posibilitatea sa te duci si sa spotezi de langa oras (sunt niste tufe in zona aia) in loc sa te duci pe drumul din mijloc cu optics, unde e mult mai periculos si mai greu de jucat. Si fugind in zona aia cu Binocs, risti sa pierzi o gramada de spoturi ca nu ajungi chiar atat de repede acolo: ai de 4 ori mai mult de mers. Cam astea sunt avantajele binocs si camo net: pozitionari mai safe.

Am jucat mult cu binocs si cu camo net pe scouts. Aveam o gramada de replay-uri pe hall of fame-ul lui Tazilon (daca stiti de el). Inainte, da, dupa cum erau modelate hartile, binocs si camo mergeau de minune. O gramada de harti cu posibilitati foarte bune de passive scout. Acum, in schimb, oricand as lua V.Stab, Optics si Rammer/Vents pe un scout. Rar se intampla sa stau pe loc cu un scout.

Eu vorbesc de LT de tier 6+. La tier mic e alta mancare de peste si nici nu ma pasioneaza tierele mici.

Voi jucati cum vreti, nu vreau sa conving pe nimeni de nimic. Chiar vreau sa stiu cum joaca restul si ce argumente aveti. De ce jucati asa, etc.. Asa invatam cu totii. Just my 2 cents...

Daca vrei sa evoluezi in jocul asta trebuie tot timpul sa te pui in situatii dificile de unde poti invata lucruri noi.Nu recomand pasivitatea sub nicio forma chiar si in random.Pt a fii un jucator de top trebuie sa ai in sange un tip de agresivitate continua in joc.Doar o parere din partea unuia care crede ca random si cw sunt prea monotone si lipsite de culoare in zilele noastre.

• Upvote 1

Dupa ce am facut o fractura de neuron, cred ca am prins ideea lui mitel321. Pusa in practica, e ceva de genu': pentru un noob care vine agale prin oras cu un E100 (2.700HP), e nevoie de cel putin 6 T110E5 (400HP/lovitura), care sa-l astepte dupa coltu' blocului, ca sa-i dea bine calculu' lu' mitel321. Singura problema e ca tu (unul din acele T110E5) trebuie sa fi suficient de convingator si explicit cu formula, astfel incat celelalte 5 T110E5-uri din echipa sa te urmeze... :ph34r:A

Ma refeream la modalitatea , teoretica de altfel , pe care o folosesc tancurile boot in a-si alege partea pe care pleaca pentru a-si prelungi timpul de supravetuire in lupta . Si daca tancurile pot , noi oamenii , nu ?                              In fapt , nu astepti pe nimeni si nu urmaresti o parte anume in functie de cel mai tare tanc al adversarilor ci pur si simplu te pui la adapostul unei formatii ca sa apuci sa dai ceva damage , mai ales atunci cand nu esti tu cap tier ! Cer scuze ca nici acum nu m-am facut inteles .   

Ma refeream la modalitatea , teoretica de altfel , pe care o folosesc tancurile boot in a-si alege partea pe care pleaca pentru a-si prelungi timpul de supravetuire in lupta . Si daca tancurile pot , noi oamenii , nu ?                              In fapt , nu astepti pe nimeni si nu urmaresti o parte anume in functie de cel mai tare tanc al adversarilor ci pur si simplu te pui la adapostul unei formatii ca sa apuci sa dai ceva damage , mai ales atunci cand nu esti tu cap tier ! Cer scuze ca nici acum nu m-am facut inteles .   

Te-am inteles perfect. Este vorba despre lemming train...

@micKee

Nu m am referit la tine, caci nu tu ai zis ca binoclu nu are nici un rost decat pe artilerie ...

Da am vazut ca multe harti au fost modificate astfel incat sa existe mai putine situati in care sa fie multi decedati din focuri de la peste 500 de metrii. Dar mai sunt harti deschise unde cei 25% in + viewrange iti pot asigura cateva focuri fiind nedetectat + un asist cat casa in caz ca inamici nu prea au cover. 

Sincer nu imi place atat de mult ideea de culoar si mult cover pentru ca nu cred ca ajuta prea mult nici la active scout avand in vedere ca se creaza situauti in care daca nu ai noroc scapi mai greu.

1 singur lucru e cert trendul modificarilor este de a ajuta mai mult jucatorii care nu sunt in stare sa isi planifice miscarie in functie de situatie, iar multi din cei care nu reuseau pur si simplu nu se miscau deloc, probabil se fac aceste modificari cu speranta ca se va reduce camparea.

Oricum ca tot venii vorba de lakeVile din baza de jos la al 2-lea tufis de pe mijloc cu binoclu vezi pana la moara nu ai cum sa faci asta optics, iar din baza de sus daca te sui pe dealul de pe drumul din mijloc si ai binoclu activat vezi in line dreapta pana aproape de terminarea hartii.

Avand in vedere ca s-a scos limita de maxim 500 de metri sunt situati cand cu binoclu vezi dintr-un anumit punct peste 70% din harta, chiar si in patch-urile noi cu atat de multe locuri de cover se poate face assist din spot de peste 7k-9k dmg si daca 4-7K de assist dmg nu te ajuta sa castigi poti sa zici ca esti ghinionist. Acea limita de 500m handicapa cu totul eficacitatea binoclului si practic nu mai exista nici o situatie la tier 9/10 cand binoclul putea sa aiba vreun avantaj in fata optics.

De fapt modificarea care a distrus active scout-ul a fost scoaterea tancurilor care nu aveau pierdere de acceleratie la miscari zig-zag, (t50 si t-50-2), daca ajungeai sa perfectezi miscarea zig-zag intr-un joc de tier 9 sau 10 se puteau face si peste 100 de miss-uri pe tine. Atunci poti sa spui ca a fost apogeul active scout-ului cand puteai sa ai o intreaga echipa detectata timp de 2-3 minute ...

Toate hartile au fost in general imbunatatite pentru brawling, iar brawling stiu toti sa faca, nu trebuie sa planifici nimic nu trebuie sa fi extrem de atent si nici nu iti trebuie prea multa maiestrie sa nu ratezi.

Oricum ramane de vazut in 9.6 daca fac astea ce zic cu view-range-ul ...

• Upvote 1