Jump to content
  • 0
adrian5

Incepator......proaspat

Question

Salut, joc de putin timp si pe scurt sunt la un Chi-ha full si un Conventator lV la fel full ......ma refer la echipament , amandoua lights, ok.....am plecat azi si pe linia germana, asta e alta poveste. Ce fac cu cele doua.....de fiecare data ma baga in joc cu adversari mai puternici, mult mai puternici......intre 5000 - 8000 primesc credite (bani, arginti) ce or fii aia . Vreau sa stiu ce trebuie sa fac, ma refer ca nu apuc sa joc prea mult, cum ma vede unu, poc, un simplu poc si sunt out. Multumesc anticipat si sarbatori fericite!

• Upvote 1

36 answers to this question

Recommended Posts

• 0

1. rabdare 50%, 2.tutun 100% din pacate.

Apropo, in meniul jocul exista o optiune de "misiuni si actiuni", cum pot sa  accesez una din acele misiuni. Stiu ca am jucat una pe care am reusit sa o termina, cred ca era si usoara de vreme ce sunt incepator, iar ieri am jucat una in care trebuia sa fac 50000 Hp in 24h..in care eu am facut cam 11000 din cate imi amintesc. Serverul merge, azi-noapte ma dat afara automat ca sa faca  update-ul. Acum 2 zile am primit un mesaj cum  ca am primit 24h cont premium ceva de genul, ce ar fii trebuit sa fac????....ca nu am vazut nici o mofificare in meniul jocului.

post-509-0-08309100-1387804655_thumb.jpg

• 0

Astazi vad ca tot acolo joc....si nu cred ca am sa reusesc. Nu pot sa ies sau sa schimb, sau este obligatoriu sa joc aceste misiuni. Ar mai fii ca nu imi amintesc sa fii ales eu asa ceva, este ceva random sau...!?!?!?

• 0

@adrian5

Light tankurile sunt greu de jucat in WoT. Sau mai usor de jucat pentru cei care au cat de cat experienta in acest joc. Eu am aprox 16k batalii si sincer sa fiu, nu prea imi bag nasul la light tanks. Din pacate insa, jocul te cam forteaza, la unele linii/natii, sa le joci ca sa poti avansa mai departe. Iti recomand sa grinduiesti cat mai repede prin ele, cu "promisiunea" ca lucrurile vor deveni relativ mai ok, de pe la tier 5-6 in sus.

Ca jucator nou, iti recomand o linie de heavy, si mai ales cea de la americani, insa tu sa faci bine si sa asculti de toate parerile altora si pana la urma sa hotarasti cum vrei tu.

Spor la grind!  ;)

• 0

Buna ziua tuturor. Zilele acestea am jucat, dar nu v-am stresat, am zis ca ......  in fine, care e treaba cu japonezi, observ foarte multi pe server, le joaca pentru sunt bune (mie mii s-au parut destul de tare, puternic, rapid, ca adversar )...sau pentru ca sunt curiosi sa vada cu se joaca cu ei? Major.wood...joc de 2 saptamani cu Cruseder tier 5...mi-am luat omor la greu, mii se pare foarte slab, azi-noapte am ajuns la Panzer lll/lV tier 5, altceva cu asta am reusit sa ma bat parte-parte cu un KV1 sau cu Matilda. Voi cum jucati cu ele, cate unul pe fiecare zii sau cateva ore sau in cazul unui death, iesiti din joc si incepeti cu alt tanc, alta partida si tot asa?....apropo de echipaj daca mut un echipaj, am vazut ca apare cu rosu %, si scade, dar nivelul pregatiri ramane la fel, pana la urma merita sa mut echipaje sau sa cumpar direct cu 75%?

post-509-0-83892100-1388144861_thumb.jpg

• 0

......salut, inca una: azi 30.12.2013 nu se punca x2 la  xp si credite?!?!....am luat decat de 2 ori si dupa aceea nimic, pucta normal.

• 0

Ai foarte multe intrebari si tot respectul pentru tine ca vrei sa aflii tot mai multe, insa 1) Sunt Sarbatorile, 2) Daca vrei sa te opresti oricum pe la tier 5-6 , oamenii de aici care ti-au dat atatea sfaturi si timp alocat intrebarilor tale, au facut-o cam degeaba...

Gandeste-te ca unii de aici, chiar si eu, mi-am dat seama de multe chestii doar pe la 5-6 mii de batalii. Eu joc jocul din beta, momentan am 16 mii de batalii si inca invat multe chestii. Omul cat traiest, invata! Rabdare, si foarte multa rabdare. Ceea ce vrei tu sa faci, "sa vezi cat de departe poti ajunge pe burta" e cam gresit. 1) Daca oricum te opresti pe la tier 5-6, nush de ce te grabesti atat de tare, 2) Graba asta de a ajunge cat mai departe, cat mai repede e gresita. Total gresita. Sfatul meu e sa stai cu burta pe fiecare tanc in parte ca sa-l inveti cum trebuie...sa-i stii partile puternice si partile slabe, atat ale tancului tau, cat mai ales ale adversarilor tai.

Momentan, am peste 15 tancuri in garaj, din care 7 sunt de tier maxim si inca vreo 5-6 sunt de tier 9. Restul sunt tancuri "in crestere" sau premium - bune de facut bani pentru a intretine tancurile care le am deja si/sau pt a cumpara altele noi. Apropo, costa aprox 6 milioane de credite un tanc de ter maxim. Sa nu mai zic ca dai bani pe fiecare in parte pana sa ajungi la el. IMPORTANT: Faptul ca ai un tanc de tier maxim NU inseamna ca esti cel mai tare si ii vei omora pe toti. 1) Jocul e facut in asa fel incat fiecare tanc sa aibe unele avantaje si/sau dezavantaje. La unele weakspoturile ( locurile unde sunt penetrate mai usor - DA, exista asa ceva ) sunt in turela, la altele in hull ( "corpul" tancului ). 2) Jocul e facut in asa fel, incat de la tier 6-7 in sus sa iti fie tot mai greu sa joci fara cont premium si fara un tanc premium.

Daca totusi, iti vei schimba parerea si vei juca si dupa tier 5-6, iti recomand sa intri intr-un clan casual ( gasesti cate vrei, romanesti ) si sa joci cat mai mult posibil in plutoane cu cineva care e cel putin la fel de bun ca tine, astfel vei invata ceva nou de fiecare data.

Jocul, in sine, e mult mai complex decat se vede la prima vedere. Tactici, harti, weakspots, strategii, pe urma clan wars, campanii samd.

Echipajul nu se prea merita mutat de pe un tanc pe altul decat de pe la tier 5-6 in sus. Echipajul de pe un tanc vechi, poate fi untilizat pe unul nou astfel: 1) pur si simplu il muti, cum ai observat si tu, vor avea skill-ul undeva la 75% daca il muti pe aceeasi linie ( aici sunt multe exceptii - care momentan nu are rost sa le explic ), 2) poti plati cu credite si sa le faci training pt noul tanc insa scad pe la 90%, sau 3) platesti gold si isi pastreaza skill-ul la 100%. Ma repet, aici sunt multe exceptii, care daca vrei sa ramai la tier 5-6, chiar nu are rost sa ti le explic.....

Misiunile sunt random si majoritatea se reseteaza la 24h. E greu sa faci 50k dmg cu tancuri de tier mic. E un fel de rasplata pt cei cu multe tancuri mari, care au si bagat destui bani in jocul acesta ( nu ma intreba cati :P ), sa mai apuce cate o zi de premium...

Si sunt multe, multe alte chestii de invatat....

Orice tanc vrei sa joci, incearca cel putin 10-15 minute ( sau mai mult ) sa cauti pe youtube niste review-uri despre ele. De asemenea, QuickyBaby, streamer oficial WoT pe twitch.tv ( sau Circonflex )...

La Multi Ani! ;)

• Upvote 2

• 0

Felicitari Major_Wood pentru raspunsul acordat. Tot ceea ce ai scris poate fi folositor multor jucatori "tineri" si nu numai.

Celor de la mine din clan care sunt in mare parte incapatori, le sugerez de fiecare data sa urmareasca streamurile si review-urile lui QuickyBaby sau Mighty Jingles. Dar nimic nu poate inlocui propria experienta pe teren. Cand intrii intr-o lupta Random si dupa cum ii vezi pe ceilalti pozitionati pe harta iti dai seama ca e pierduta lupta, sau ce trebuie sa faci tu si unde sa intaresti.

La Multi Ani tuturor, un an nou cat mai bun !!!

• Upvote 1

• 0

La multi ani tututor si un an nou fericit va doresc. Multumesc pentru raspunsuri, sincer apreciez acest fapt. Ce pot sa zic, nu am nici o luna de cand joc si imi dau seama ca mai am mult de invatat. De ce ma opresc la tier 5 sau 6, cred ca v'a fii exact cum am banuit, chiar ieri am ajuns la tier 6, un Vk german mediu(am vandut tot, numai aveam rabdare, mai am trei bucati, mari si late)....mai mare, mai greoi, presupun ca mult mai puternic decat panzerul de la tier 5 , pana cand am sa'l duc la full....tunul in momentul de fata este acelasi ca si la panzer si cum servarul ma baga cu tier 7 si 8, nu fac mare branza, au fost meciuri in care am iesit pe minus, costa mai mult reparatia si alimentarea decat castigam in lupta, bine vina mea.....obisnuit cu panzerul, eu primul in fata, ca prostul carne de tun si cum am spus mai sus, am banuit ca asa v'a fii.....cred de la 6 in sus se joaca mai LENT, ultimele meciuri din anul trecut le'am jucat cu frica, mai la locul meu, mai precaut, pentru ca i'am vazut si pe ceilalti ca jucau la fel. Vreau sa ma opresc la tier 5 si 6, pentru ca sunt curios cum am sa joc cand cele doua sau trei tancuri( nu stiu care ce si cum, am panzerul si un TD stuglll tier 5 amandoua la 100%, dar skilurile inca pe la 20 % si acest Vk de tier 6)  vor fii la maxim. Dupa aceea mai mult ca sigur cred ca am sa urc mai sus, poate ca la un moment dat nu am sa rezist si asa pana acum, o gramada de nervi, frustrare, altea alea si am sa folosesc un premium si gata.

P.S. ......salut, inca una: azi 30.12.2013 nu se punca x2 la  xp si credite?!?!....am luat decat de 2 ori si dupa aceea nimic, pucta normal

Aici a fost greseala mea, nu am citit bine pe site, bine citit pe repezeala. Erau x2 la xp pentru doar prima victorie a zile, ieri a fost x5.

• 0

Nu am putut sa nu observ ca vorbesti de calificarea echipajului de parca ar fi singurul lucru important din joc . Ok este importanta dar nu in masura in care sa faca treaba in locul tau . Incearca cu fiecare tanc sa iti aloci timpul necesar sa il intelegi , sa i intelegi partile bune si partile rele , sa iei fiecare vehicul in parte si sa iti dai seama care e relul lui , ca e TD sau e Heavy fiecare tanc are particularitatile lui , are puncte slabe si puncte forte , unu e mai rapid unu il ti mai inclinat . Nu iti pune in cap sa ajungi cu echipajul la 100% nu asta e important la inceput , puneti in cap sa joci tancul pentru ce a fost creat , ajuta flancul mai slab ( dar nu te crede zeu sa ti un flanc intreg de unu singur ) ajutati aliati , scriele in timpul meciului ce idee ai , foloseste meniul rapid pentru a da indicatii ( ca ai nevoie de ajutor , vrei sa un aliat sa se intoarca , crezi ca e bine sa ataci acum ) . Acesta e primul lucru care ar trebui sa il faci , daca faci asta bine si ai si putin noroc experienta va veni de la sine ( ma refer si in joc si ca jucator ). Fa tancul FULL , cerceteaza toate modulele , monteazale pe tancuri . Acum ca ai tier 6 in garaj pastreaza echipajul . Nu te grabi niciodata sa vinzi tancurile din garaj pentru a cumpara unul mare , strange bani pentru cele noi . Daca nu esti atent vei ramane cu un tanc mare la un moment dat si cu un tanc mic, si ce ai sa faci atunci ? il vinzi pe ala mare ? . Ai zis ca vrei sa vezi cat de departe poti ajunge fara cont premium , cu cont normal ? Eu am ajuns la MAUS si GW Type-E , doua din cele mai scumpe tancuri la intretinere din joc ( undeva la 40.000+ credite costa reparatul vehiculului ) . Daca vrei se poate . Tot ce trebuie sa faci este sa folosesti tancul pentru ce a fost creat . Nu te grabi de unu singur ca nu esti Bruce-Lee , nu uita ca daca dai de 3 inamici mai mici decat tine nu inseamna ca i poti si bate , ei au trei tunuri tu ai unul . Nu iti subestima niciodata adversarul . Nu te mai gandi la ehipaj , el va creste singur nu e ca un copil mic sa stai cu ochi pe el tot timpul . Dupa ce termini de cercetat un tanc ,si il faci full, implicit deblochezi si urmatorul tanc , ABIA atunci activezi acel buton pentru ca echipajul sap rimeasca toata experienta din lupta . 

Ai aici un tutorial despre echipaj si Skiluri 

Bun zici ca ai vazut multe tancuri japoneze in meciuri , asta e datorita faptului ca toata lumea sa apucat de ele pentru ca au aparut de cateva zile in joc . Nimic nou sub soare , mereu va fi inundatie de tancuri de acelasi fel cand o noua ramura este adaugata in joc .  Recomand cand vei mai avea nelamuriri sa le postezi cat mai concis si pe scurt unele sub altele , e mult mai usor sa urmarim firul discutiei si impliciti sa iti raspundem :D

Toate cele bune  SDST

• 0

Salut la toata lumea, revin cu o mica intrebare deocamdata, zilele urmatoare am sa fac un rezumat mai amplu despre ce am patit si facut. Intrebare este ce semnifica aceel semn de fulger din poza, cand imi da cu ala... KO. O zi buna.

post-509-0-27325100-1389152311_thumb.jpg

• 0

Fulgerul ala, din cate vad eu, nu are nici o treaba cu tipul proiectilului. Modul care il ai tu, iti arata tipul proiectilului langa damage-ul primit (AP) care este proectil normal, penetrant daca nu ma insel.

• 0

..fulger, fulger....sau ce o fii, am zis si eu asa......ma refer  ce tip de proiectil este?!?!

Fulgerul nu are nicio legatura, daca te uiti imediat dupa numarul, ce reprezinta damageul primit, vei vedea scris mare AP(adica Armor Piercing, proiectile normale), proiectilele gold sunt APCR sau HEAT.

Nu ti-am spus din prima pentru ca nu-mi place sa ma implic in astfel de discutii, incearca de acum incolo sa citesti ce scrii, inainte sa postezi, ca sa vezi daca are vreun sens sau inteles ceea ce scrii. La o adica, ti se pot sterge anumite posturi pe motiv de spam, sau nu te va baga nimeni in seama.