Jump to content
catamarian25

[ESL Ro WoT] 7vs7 Easy Challenge Cup

Recommended Posts

Vax eu zic sa lasi adminii cu parerile lor si cu problemele lor. Aici treaba este simpla - esti bun - castigi ..... castigi - ieri gold. Nu este problema lu Yndy sa gaseasca alte modalitati de a stimula jucatorii romani. Ceea ce face el cu a doua echipa doveste foarte multe - in primul rand are initiativa si a venit si cu ceva constructiv. Eu joc din placere la ESL - nu am multa experienta sa vorbesc despre problemele ESL Romania dar imi place jocul in echipa. In plus consider ca aici dovedesti cat esti de bun jucand fara mod-uri. Despre gold eu personal nu ma plang- pe ultima saptamana din clan am luat 1200 gold. daca nu ai calitate nu te indopi cu gold ,,, stai linistit :).

Yndy,ca unul din afara fenomenului ESL,nu am nici cea mai mica incredere in impartialitatea adminilor ESL Romania,dupa ce am citit pe 3 forumuri separate despre diferitele conflicte aparute in ultimul an si felul in care adminii au gestionat acele conflicte.

N-o sa ma erijez in aparatorul adminilor si nu comentez daca sunt sau nu impartiali, ce pot spune este ca intotdeauna cand am avut de suferit prin interventia adminilor, a existat o explicatie si o acoperire in manual sau prin diferite anunturi si clarificari facute de ESL.

Atunci cand o echipa va stii regulile ESL, nu va avea de suferit, pe de alta parte, poate este in spiritul romanesc sa nu ne convina cand pierdem si sa gasim alti vinovati, sau sa suspectam o furaciune, din pacate n-am ce sa fac in aceasta privinta.

Partea buna este ca integrarea intre ESL si WOT creste si unele probleme din trecut nu mai sunt de actualitate acum, in curand si alte probleme vor fi rezolvate si va fi mai usor pentru toata lumea si mai greu de gresit.

Eu am spus parerea mea privind din afara sistemului,si ca mine sunt destui .

De ce sa vin sa joc ESL cand sunt convins din fapte ca Foamea are party priuri cu diversi jucatori ( dovezile le gasiti in topicuri unde nu a judecat impartial faptele,ci dupa cum i-a convenit sau a modificat reguli din mers) si nici nu se poate avea incredere in impartialitatea unui admin intr-o competitie daca el e angajat si ca jucator in aceea competitie ( ESL Romania permite acest conflict de interese ) . In plus,regulamentul actual,oricat de bine ar fi intocmit,inca are lacune sau adminii nu sunt capabili sa-l aplice fara derogari,dovada acest topic : http://www.wotromania.ro/forum/topic/3190-magarii-esl-romania/ .

Vohu,tu joaca acolo cu placere,iti urez mult noroc pe mai departe si sper ca ce s-a intamplat cu alte echipe nu se va repeta in detrimeniul echipei tale . 

Yndy,uitasem,un regulament e clar de la inceput,nu se schimba regulamentul din mers sau apar derogari,ESL Romania a facut si asta . Coincidenta ca au beneficiat de pe urma asta tot prieteni ai adminilor ? Bineinteles ca da,a fost un caz nefericit,dar asemenea evenimente arunca o pata de neincredere asupra impartialitatii adminilor pentru ca regulamentul trebuie sa fie acelasi pentru toti . In rest ai dreptate cu tot ce ai spus,personal,imi doresc sa-ti atingi obiectivele in aceasta privinta . Daca regulamentul ar fi fost aplicat strict,nici acele topicuri nu s-ar fi intins atat si toata lumea ar fi fost nemultumita,dar ar fi stiut ca s-a aplicat regulamentul la sange si nu mai e nimic de combatut ( cu toate ca romanii ar comenta si s-ar rasuci si in mormant daca ar simti ca au dreptate ) .

Salut VAX, 

Multumesc pentru critica constructiva, o respect si mi-o insusesc. 

Evenimente ca cele mentionate de tine prin acel topic nu se intampla in fiecare saptamana, luna sau chiar an. Sunt atat de rare incat se pot numara pe degete si apar datorita lipsei de comunicare dintre departamente. Oricand vrem ca totul sa fie perfect, nu se poate sa nu fie o zi in care toate lucrurile rele se intampla. Este nefericit ca a fost in prim plan echipa in care ma aflam eu, dar daca era orice alta echipa care nu avea un admin ESL in compozitie, sunt sigur (pentru ca s-a intamplat) ca jucatorii ar fi spus ca si acea echipa a primit un tratament special din partea adminilor pentru ca problema cea mai mare nu sunt adminii ESL, ci mentalitatea jucatorilor.

Am deschis aceasta sectiune romaneasca in 2012. De atunci si pana acum, am intalnit zeci de cazuri, chiar sute, in care jucatorii au ajuns sa se tiganeasca cu mine pe fapte concrete, pe ceva ce era scris negru pe alb. Am facut un regulament care sa fie cat de putin posibil interpretabil, si cu toate astea, frigiderul meu a fost umplut in fiecare weekend, cateodata fara sa administrez cupa sau sa fiu online. Si daca te intrebi cum au aparut problemele de impartialitate, ei bine, iti zic eu. Daca adminul ESL ia o decizie in baza regulamentului, ghici ce va spune echipa care a avut de pierdut in urma deciziei? In tara noastra exista tot timpul sentimentul ca cineva te fura, si asa am crescut sa gandim, sa nu avem incredere in nimeni si sa nu ascultam de nimeni din afara cercului de apropiati. Cuvantul unui admin trebuie sa fie la fel de greu ca a unui judecator in sala de judecata. Bineinteles ca nu se intampla asta...

Atunci cand nu va mai fi raca intre jucatori si cand vom incepe sa ne respectam intre noi, putem sa incepem sa cladim o comunitate. In ultimul timp, nu am putut sa gasesc comentarii ale jucatorilor despre meciul care tocmai l-au pierdut in care sa felicite echipa adversa pentru un meci foarte bine jucat. Dar am reusit sa gasesc comentarii despre cat de buna este mama lui nu-stiu-care la pat sau ce aptitudini are mama altuia cu gura si cu mana si tot asa. 

Daca lumea are nevoie de cineva pe care sa dea vina, sa scoata tap ispasitor in fiecare situatie, ma ofer eu voluntar, atata timp cat pe partea cealalta vad cum jucatorii se respecta intre ei si ca exista un comportament normal si cu bun simt. ;)

Numai bine!

• Upvote 1

Noi oricum ne tiganim din orice .

Foamea,ai doar 2 probleme de rezolvat din punctul meu de vedere :

-un regulament clar,aplicat cu strictete (luam ultimul exemplu,nu cunosc regulamentul,banuiesc ca echipele pot inlocui titularii cu rezerve in caz de probleme - nu ii merge lui X esl wire din orice cauza si ora de inceput a luptei e aproape,respectivul trebuie inlocuit de rezerva si problema e rezolvata,ce atat tura vura cu derogari etc,nu e vina echipei adverse sau a adminilor ca X nu si-a verificat din timp sa vada daca ESL Wire merge sau nu,celorlalti cum le mergea in acel timp ??? ) .

-pentru ca adminii/arbitrii sa nu mai fie pusi in conflict de interese,ei nu mai trebuie sa participe ca jucatori in competitiile pe care le arbitreaza,e foarte greu sa fie considerati impartiali de catre ceilalti participanti .

In rest,ca si despre Yndy,nu pot decat sa apreciez eforturilor echipei ESL Romania facuta pentru jucatorii de WoT din Romania,in timp,daca nu mai apar derapaje si comunicarea va fi imbunatatita substantial,eforturile voastre vor putea fi apreciate la adevarata lor valoare .

Salut.

Acum ceva timp un topic legat de ESL a luat amploare.

Subiectul a fost incins, discutat intens si mediatizat intre jucatori, datorita modului in care sa zicem lipsa de  "comunicare" a fost principala cauza.

Se stie ca multi jucatori au entitate 30 + si sa vi cu explicatii dupa terminarea unei cupe de ce s-a procedat asa, e penibil. Acest lucru se face inaintea cupei. Dupa aceasta speta,pe ESL Romania se primeste o informare ca ESL Wire este obligatoriu inaintea inceperii unei cupe (poate nu de fiecare data, dar se primeste).

Legat de subiectul, admini sa joace in cupe.

Sunt deacord, cu conditia ca in cupa respectiva este doar jucator, nu si admin (conflict de interese). De altfel in cazul in care sunt spete in cupa respectiva, se abtin de a interveni.

N-ar fi rau daca clanurile noastre de top ar face un efort sa mai formeze cate o echipa in clan. Sunt jucatori buni destui. Ar putea sa faca antrenamente intre ele, iar sfaturile ar veni mai usor.

• Upvote 1

N-ar fi rau daca clanurile noastre de top ar face un efort sa mai formeze cate o echipa in clan. Sunt jucatori buni destui. Ar putea sa faca antrenamente intre ele, iar sfaturile ar veni mai usor.

+1 Asta trebuie sa se intample in viitorul apropiat al evolutiei eSports-ului din Romania.

Foarte putine echipe la ultimele doua cupe ESL 7vs7, daca nu ne strangem mai multi macar sambata, iar scad premiile in gold.