Jump to content
Soldatul007

Erori grafica (lipsuri) dupa update 9.6 + scadere masiva de fps

Recommended Posts

Salutare! inainte de toate as dori sa precizez ca pc-ul meu este unul bun..cat de cat: pentium dual core 1290 2gzh ,placa video: gtx650 asus 2gb si 2 ram . Inainte jucam wot cu grafica medie ( recomandata ) da mai scadeam din cateva efecte inutile care imi scadeau fps (gen lumina, umbre -nivel redus, textura - medie , etc ) si aveam o medie de fps : 23-30  in mod normal si 40 in mod sniper. era foarte bine....imi palce sa joc un joc cu efecte ralistice.

De curand ...am bagat un mod de sound : hr gun sound mod, a scazut un pic fpsul da nu mult...maxim 4, 5 fps . Dupa update de 9.6 ajungeam la fps de 16 18 , media era de 20 si se misca cu intreruperi atungi cand se tragea.

La grafica medie era efectul acela cand tragi in ceva sa ramana o urma a exploziei sau cand un tanc explodeaza sa lase o urma pe pamant , acum nu mai am efectul acela..am incercat de toate, marirea graficii, minimizarea ei ....degeaba. Iar acum mi-a disparut si efectu de urme lasate de senile. :o :o :o :o :o  nu inteleg....am reinstalat...am scos modurile..degeaba :o :o ce s-a intamplat???

va roog ajutati-maa!!!!!!  dovada imagini la grafica medie :o :O  fara urme de senile si urme de explozie !!

post-2920-0-31596800-1424094805_thumb.jpg

post-2920-0-59854800-1424094825_thumb.jpg

Sterge din directorul asta:

C:\Users\User name\AppData\Roaming\wargaming.net\WorldOfTanks

Vezi ca nu o sa-ti mai stie nici o setare, practic o iei de la 0.

Fara suparare dar configuratia asta de care zici tu si anume dual core 1290 2gzh ,placa video: gtx650 asus 2gb si 2 ram 

Inafara placii video ... este cam slabut ... procul si memoria ... tu mai vrei sa-ti mearga si efectele speciale ... ai urmarit sa vezi in joc cat ai proc loadingul? 

Mie de la 40-50 fps mi-a scazut la 20-30 fps. Am analizat HDD-ul si arata ca e 64% fragmentat. Am downloadat programul Defraggler si l-am defragmentat. Acum e 0% fragmentat si imi merge la fel ca si inainte.

Probabil nu e asta neaparat problema ta, dar e posibil sa ajute.

Recomand si o curatare cu CCleaner.

De asemenea, mi-am inchis toate procesele inutile din msconfig si am dat disable la multe procese din start-up.

Poti sa-ti setezi in felul urmator si placa NVIDIA, din NVIDIA Control Panel. Ai grija sa ai driverele la zi. Daca ai NVIDIA Experience poti sa-l uninstalezi.

post-4081-0-44242900-1424103552_thumb.jpg

Mie de la 40-50 fps mi-a scazut la 20-30 fps. Am analizat HDD-ul si arata ca e 64% fragmentat. 

Asta daca este HDD clasic ... daca este SSD nu ai de ce sa defragmentezi ... 

Ziceam de SSD ca poate mai sunt altii care au (nu este cazul initiatorului acestui topic) si sa nu se apuce sa umble pe la defragmentare ..

Dacă instalezi colecţia de mod-uri de la linkul "aslain install" la început îţi cere să cureţi cache-urile- să instalezi "pe curat", pui bifa la toate (esenţial ce a zis Black221) şi apoi când efectiv alegi ce moduri să activezi în colecţie la îmbunătăţiri grafice scoţi nori, frunzele şi alte aiureli şi păstrezi şenilele şi efectele de explozie ca să-ţi rămână şi ceva FPS de sămânţă.

Asta daca este HDD clasic ... daca este SSD nu ai de ce sa defragmentezi ... 

Ziceam de SSD ca poate mai sunt altii care au (nu este cazul initiatorului acestui topic) si sa nu se apuce sa umble pe la defragmentare ..

Corect, dar am specificat destul de clar HDD. Scrie cu majuscule.

va multumesc pentr ajutor ...creca o sa merg pe varianta cu stergerea setarilor..sa o ia de la 0 . iar pc da asa e .....procesoru e rasnita. dar sa fac un ipgrade m-ar costa in jur de 1500lei :D  o sa merg asa...pana acu a fost bine :D pe setari minime am fps 60 :D multumesc inca odata. revin daca a mers .

Poti face un update minim: cumpara un proc Core2Duo E8400 (aprox. 100-120 ron) + 2 GB memorie (120 sau 80 ron) depinde daca este DDR2 sau DDR3 si mai poti trage de el o perioda.

Asta asa ca minima investitie. :)

si eu am problema cu jocul dupa 9.6

dpdv fps stau tot la 50-60, problema e ping-ul care a sarit de la 70-la 140-150 si chiar am momente in care jocul merge sacadat

In prima faza schimba serverul si vezi daca mai face.

Daca da, verifica ce programe ruleaza in background (inchide Torrente :) )

Daca calc. este ok verifica conexiunea la net vezi unde si cum pierzi pachete.

Ce trebuie facut gasesti aici: http://wotromania.ro/forum/index.php/topic/1899-probleme-fps/ , postul 16

Colegul nostru a scris foarte clar si simplu ce trebuie facut.

Spor!

Deci am facut cum a zis black221 si a mers !!! :D :D :D  cel putin..pana a inceput sa dispara iar ....nus dc :(( s-ar putea sa fi fost prea solicitat procesorul si sa nu mai duca :( multumesc oricum !!! :* :*  good luck and take care !! mersi !

In prima faza schimba serverul si vezi daca mai face.

Daca da, verifica ce programe ruleaza in background (inchide Torrente :) )

Daca calc. este ok verifica conexiunea la net vezi unde si cum pierzi pachete.

Ce trebuie facut gasesti aici: http://wotromania.ro/forum/index.php/topic/1899-probleme-fps/ , postul 16

Colegul nostru a scris foarte clar si simplu ce trebuie facut.

Spor!

zi-mi daca ti se pare mult :)

http://postimg.org/image/4tmrb6dlx/

Da...deci am facut cum am mai zis si ce credeti...joc 1 lupta 2 si dupa iar dispar efectele alea de urme de explozie ( negru in jurul tancului sau pamant ars etc... ) :((((((((  nu mai suuport , trebuie sa sterg de fiecare data si sa refac setarile la fel de fiecare data...ce are????? sa fie de la vreun mod? am incercat si curat...fara nici un mod, degeaba :((((