Jump to content
Szabo Oliver

Lemming train (Best tactic EU)

Recommended Posts

Am revenit cu alt ,,ghid,, smile emoticon
De data asta am ales sa va povestesc despre ce trebuie sa faceti cand vedeti ca toata echipa se duce pe o parte si despre inca cateva lucruri.
Aproape in fiecare meci o sa fie cineva care sa zica :
“Let them come to us!”
“Let’s ambush them.”
“GUISE, just wait here”
Da, unde ori asta ,,functioneaza,,: inamicul se va plimba prin fata tunurilor din echipa ta si vor exploda ca prin minune....dar ce se intampla cand nu funtioneaza?
Mecanica multor jocuri favorizeaza intr-un fel echipa care apara deoarece au un avantaj foarte important.Vor sti din ce parte va veni inamicul si se vor putea concentra pe acel loc de la inceput,asta nu inseamna ca apararea este cea mai buna strategie.Sunt strategii mult mai bune care nu necesita deloc comunicare, cum ar fi de exemplu asa zisul ,,lemming train,, (toata echipa pe o parte) care este o strategie mult mai buna decat campul in exces,fara rost.
Marele avantaj al acestei strategii este destul de evident.Mai multe tunuri=mai mult dmg/s. Deci de ce toata lumea se plange de aceasta strategie si de cei care ,,o folosesc,, (majoritatea nu stiu ce fac) ? Va spun eu de ce....pentru ca daca lupta este pierduta trebuie sa fie cineva de vina si bineinteles ca niciodata nu este vina jucatorului,mereu este vina strategiei sau a celorlaltor jucatori.Intr-un fel au dreptate intr-un fel nu au.

Cum sa profitati la maxim de acel ,,lemming train,, fara sa trebuiasca sa comunicati si prea mult ,,teamwork,, :
La inceputul meciului va uitati pe minimap sa vedeti cum se imparte echipa.In functie de acest factor va veti decide in ce parte sa mergeti,chiar daca nu aveti un vehicul adecvat pt acea parte,va veti descurca.
Echipa se imparte in parti egale:
In acest caz,puteti sa va duceti in locul cu cea mai mare valoare strategica si de unde puteti da cel mai mult dmg.Daca echipa se imparte egal aveti al doilea cel mai prost inceput de batalie posibil deoarece daca intalnesc un grup mai mare de inamici de cele mai multe ori vor muri instant.Acest lucru mai poate insemna si ca echipa nu are vreo idee de pozitiile strategice de pe harta si vor sta tot meciul fara sa faca nimic si vor muri foarte devreme.Asa ca prezenta ta in locurile strategice e foarte importanta pt castigarea meciului deoarece daca coechipierii devin depasti numerit din acea pozitie ii puteti ajuta foarte usor si puteti intoarce soarta meciului.

Toata echipa,si ma refer la 100% din cei 15 jucatori din echipa vor merge pe o parte:
Asta este un lucru foarte bun !(in ciuda asteptarilor).Stim cu totii ca majoritatea jucatorilor sunt praf,dar cand ai foarte multi jucatori praf adunati la un loc, ei pot deveni chiar foarte buni.Este cel mai bun mod de a castiga o batalie,insa trebuie sa faceti un sacrificiu,trebuie sa va intoarceti sa aparati baza.Poate fi plictisitor,poate fi un bilet in garaj,sigur nu va va multumi nimeni dar trebuie sa o faceti.Asta face diferenta intre un jucator bun si unul ,,average,, , un jucator bun o sa stie mereu ce sa faca si va face orice trebuie sa asigure victoria(chiar daca asta uneori inseamna sa moara sau sa dea mai putin dmg).Daca restul echipei se evapora si nu castigati meciul sa stiti ca , se mai intampla din cand in cand.(dar mult mai rar)

Echipa prefera o parte dar cativa ,,eroi,, decid sa mearga si pe cealalta parte:
Aveti de ales: ajutati la push sau la defence.In general este bine sa atacati deoarece atacul este modul prin care se castiga bataliile (nu apararea), dar sunt cazuri in care trebuie sa faceti defence deoarece va obliga tancul.(I'm looking at you T-95).Este a doua cea mai buna situatie pe care ati vrea sa o vedeti la inceputul meciului.

Echipa sta in jurul bazei (sau aproape de ea ) si apara:
Puteti sa va sinucideti...(glumesc,niciodata sa nu faceti asta xD)
Asta este cel mai sigur semn ca echipa nu are nici un plan, ca nu vor sa castige, foarte putina experienta si probabil cativa jucatori afk ca shake-ul sa fie complet.Marele dezavantaj cu aceasta strategie este ca cei care ataca vor gasi o metoda prin care sa sparga apararea.Da, cei care apara ar putea sa se repozitioneze in caz ca echipa inamica ataca intr-un loc unde apararea este mai slaba, dar daca ar avea atata minte sa faca asta ar putea sa atace la inceput in loc sa faca defence(deci nu o sa vedeti niciodata un defence in random care sa iasa bine) si in plus...o aparare buna inseamna doar o aparare dar nu si castigarea meciului....deci, sa castigi cu niste jucatori care stiu sa apese ,,click,, cand tancul inamic trece prin fata lor este destul de greu.

,,So tell your team to lemming on, and watch those crazy bastards go!,,

Sper ca a fost util, si am sa revin cu alte postari de genul cand am timp (sau cand nu reusesc sa fac blestematele misiuni de la light-uri xD).
Imi cer scuze ca a fost mai scurt de data asta.
Bafta!