Jump to content
  • 2
Legionnaires

Despre Hacking in World of Tanks

Question

Va salut, si va invit sa dezbatem impreuna putin aceasta tema atat de intalnita in luptele random in World of Tanks. Va fi un articol mai lung, asa ca rabdare si tutun.

Hacking.

De cate ori un jucator bun a fost numit hacker? Sau un jucator mediu a fost numit hacker? De nenumarate ori, si aici nu fac referire la mine, cu toate ca si mie mi s-a spus ca sunt hacker in 2-3 randuri cel putin. (n.r.: eu mai consider un jucator mediocru sau chiar sub-mediocru, imi stiu limitele).

De ce? Pentru ca a facut ceva ce unui jucator i s-a parut imposibil.

Haide sa o luam pe rand: ce inseamna a hacking intr-un joc? Orice jucator serios s-a confruntat cu asta. De la cheaturile pentru diferite jocuri single-player, la jucatori modati la greu in diferite mmo-uri. Oricine a jucat Lineage 2, Aion sau mai stiu eu ce, a dat cel putin odata de un jucator modat(statusurile modificate in asa fel incat era putin probabil sa il poti dobori chiar avand armata a 5-a de partea ta). 

Perfect, daca asta se putea in alte jocuri, de ce nu se poate si in World of Tanks? Este foarte simplu: calculale si nu numai la acele jocuri erau facute de catre client si transmise catre server (cand spun client ma refer la jocul in sine care il aveti instalat pe calculatorul vostru personal). Mai pe scurt, cu putin skill in ale modificarii fisierelor, puteai face oarecum ce doreai (in afara de calculele facute de catre server, care includeau banii care ii aveati in invetoriu si plus alte lucruri). Nu am sa intru prea mult in detalii: pe scurt, calcule facute de catre client creeaza oportunitatea de a modifica in avantajul jucatorului a acestora. Majoritatea jocurilor au implementat in Launcher (acel "program" necesar pentru a deschide jocul) un sistem care verifica foarte rapid integritatea fisierelor, dar de multe ori se putea trece si peste acestea.

Acum sa revenim la World of Tanks. De ce gresim cand numim un jucator hacker? Simplu. Toate acele calcule: viteza tancului, armura, penetrarea, damage-ul dat, viteza obuzului, timpul de incarcare ...... toate aceste calcule sunt facute de catre server. Absolut nimic de catre client. Nu spun ca este imposibil sa spargi serverul, doar ca este improbabil ca cineva sa-si bata capul sa creeze un hack care mai mult ca sigur nu ar rezista nici macar 2 zile (sunt optimist, este posibil sa esueze din prima).

Ce ar insemna asta? Ar insemna un program care de fiecare data cand joci WoT, sa creeze o legatura separata cu serverul, sa iti gaseasca in acea multitudine de date tocmai caracterul tau (un lucru posibil simplu, daca este sa presupunem ca id-ul tau este cel care apare pe site), apoi in timp real sa faca acele modificari care tie sa-ti dea un avantaj clar asupra adversarilor. Nu am sa ma axez pe cat timp dureaza sa spargi un asemenea server (sa gasesti portul apoi sa intrii, etc. etc. etc.). Din punctul meu de vedere, orice conexiune "third-party" ar fi instantaneu descoperita.

Nu mai iau in calcul faptul ca jocul este facut de rusi, care pentru toti cei care au jucat diferite mmo-uri stiu ca sunt cei mai tari cand e vorba sa hackuiasca jocurile in favoarea lor, sau sa creeze boti si alte lucruri de genul acesta. Asta inseamna ca stiu baietii de ce sa se fereasca si cum sa se fereasca.

Lasand la o parte aceste lucruri, zilele trecute am pierdut cateva ore in incercarea de a gasii un hack pentru jocul asta. Din simpla curiozitate de a vedea daca totusi ma insel eu si de fapt, se poate. Singurele asa zise hackuri care o sa le gasiti sunt pentru gold, credite si experienta. Ce sunt acestea de fapt? Pacaleli. Le-am incercat pe absolut toate. Fiecare dintre ele va va duce catre un site unde sa completati niste sondaje sau sa faceti diferite tampenii la sfarsitul carora va trebui sa bagati niste banuti.

Acele asa zise programe sunt de fapt niste simple launchere create in C# cu diferite functii cat se poate de simple care de fapt nu fac nimic. O sa vedeti filmulete pe youtube spunand ca totul este moca si frumos si o sa va imbogatiti peste noapte in joc si o sa va luati ce tanc vreti voi. Pacaleli, scamming, numiti-le cum vreti voi dar pur si simplu nu se poate. Iar commenturile de pe youtube..... conturi false cu ajutorul carora imbie pe creduli.

Am intalnit persoane care spuneau: Pe E-75 avea reload time de 1 secunda, unul cu care m-am batut eu. Bun, intrebarea mea este: ce lag aveai? Cum stateai cu fps-urile? 

Ce vreau sa subliniez este ca in spatele unei asa zise ciudatenii, exista un motiv bine intemeiat care este foarte posibil sa nu il vedeti in acel moment. Vizionati ulterior reluarea bataliei si o sa va dati seama ca nimic suspect nu se intampla. Poate o lovitura norocoasa, poate o lovitura bine gandita de un jucator care are cateva zeci de mii de lupte si pentru el totul este un reflex deja. 

Ultimul punct care vreau sa il adaug este cel al modurilor. Multi le vad ca pe niste cheat-uri, hackuri. Este discutabil. Atata timp cat WarGaming le permite, o face cu un anumit motiv. Exista si moduri care sunt banate. Unul dintre ele este cel cu raza laser. O raza laser care iese din tun, oferind posibilitatea celui care foloseste acest mod sa vada cand este luat in vizor chiar si atunci cand inamicul nu este vizibil. Din cate am inteles, este banat atat pe Rusia, cat si pe Europa si America de Nord. Se pare ca singurul loc unde este permis este serverul asiatic, dar nu am nici o informatie oficiala aici.

Asa ca, citand pe Leana: Exista o explicatie.

• Upvote 7

333 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Pai solutia este simpla: nu mai juca. Eu sunt de principiul ca daca nu-mi convine undeva, plec. Joc de 3 ani de zile, cu pauze ce-i drept, si sper sa mai joc cel putin inca 3 ani de zile, cu pauze sau fara pauze, cu bani sau fara bani. Este moca, ma bucur de el ca este moca si cu asta basta. Banii trebuie sa vina totusi de undeva. Iti recomand SWTOR (Star Wars The Old Republic), tot joc Free-To-Play, unde nu poti da nici macar un amarat de mail daca nu ai bagat cel putin odata bani, iar optimizarea este de doi lei cuie. Exemplele pot continua.

• 0

salut ,ma asteptam la cu totul alt raspuns ,nu unul de tip comunist ,nu iti pl pleaca,vad multi nervi si toata lumea are ceva cu cineva ,eu cred ca rolul de moderator este de a ne ajuta si a ne explica ,celor cu mai putina exp in acest joc ce are de facut ,si apoi ramine optional ptr fiecare daca vrea sa mearga mai departe sa bage bani ,s-au sa se retraga ,nu -i corect asa ,cum pot sa bag bani  daca  nu cunosc f bn jocul ,(unde pot gasi un regulament in linba romana ,),si eu sint de acord ,ca nimik nu este gratis ,si eu imi doresc sa cistig meciuri ,sa-am 2-3 tancuri f bune (tier 10 ) ,dar daca  imi apara tancuri de nicaieri ,sa fiu lovit tin toate pozitiile ,si sa nu vad pe nimeni ,ce rost are bani ,,,eu cred ca intr-un meci cel mai bun trebuie sa cistige fara interventia altor factori , de la începutul jocului cer si caut reguli ptr joc ,si nimeni nu imi spune nimic ,de ce ????

• Upvote 1

• 0

salut ,ma asteptam la cu totul alt raspuns ,nu unul de tip comunist ,nu iti pl pleaca,vad multi nervi si toata lumea are ceva cu cineva ,eu cred ca rolul de moderator este de a ne ajuta si a ne explica ,celor cu mai putina exp in acest joc ce are de facut ,si apoi ramine optional ptr fiecare daca vrea sa mearga mai departe sa bage bani ,s-au sa se retraga ,nu -i corect asa ,cum pot sa bag bani  daca  nu cunosc f bn jocul ,(unde pot gasi un regulament in linba romana ,),si eu sint de acord ,ca nimik nu este gratis ,si eu imi doresc sa cistig meciuri ,sa-am 2-3 tancuri f bune (tier 10 ) ,dar daca  imi apara tancuri de nicaieri ,sa fiu lovit tin toate pozitiile ,si sa nu vad pe nimeni ,ce rost are bani ,,,eu cred ca intr-un meci cel mai bun trebuie sa cistige fara interventia altor factori , de la începutul jocului cer si caut reguli ptr joc ,si nimeni nu imi spune nimic ,de ce ????

Un regulament în limba română ar fi cam inutil pentru tine, din moment ce nu o stăpânești bine. Nu știu dacă l-ai înțelege. Asta ca o paranteză...

Rolul unui moderator este de a modera. Dacă nu știi ce înseamnă asta, caută în DEX. Moderatorul nu are nicio obligație de a învăța pe alții chestii. E la latitudinea lui.

Jocul este atât de vechi, încât dacă știi ce-i aia google, și nițică limbă engleză, găsești răspunsul la orice întrebare. Dar na, toți vreți mură-n gură...

Iar răspunsul la care nu te așteptai, nu este deloc comunist. E mai degrabă democratic și înseamnă că ai la dispoziție o alegere pe care ești liber să o faci. N-are nicio legătură cu comunismul, și nici tu nu cred că ai, sigur erai prea mic sau chiar deloc pe vremea aia. Nu te forțează nimeni să joci WoT. Dacă nu-ți place sau nu-ți convine care e modelul economic al jocului, mai sunt atâtea altele.

Baftă!

• Upvote 1

• 0

Salutare! Ce parere aveti despre BOTS, mit sau real? Dupa parerea mea si din cate am citit pe formuri ar fi o problema reala in WoT, tolerata dupa parerea multora si de catre WG pentru ca ruleaza pe conturi premium si folosesc gold, deci cheltuie bani.  

Aveti aici un link pentru anglofoni care explica cam ce face un BOT: http://ftr.wot-news.com/2014/02/04/bots-introduction-to-the-menace/

Pe scurt un BOT poate castiga o multime de credite si free xp, cu care sunt cumparate tancuri. Conturile respective folosesc premium si tancuri premium. Cum  ii dai drumul la programel, clientul de BOT va intra in batalie dupa batalie cu tancurile premium, avand rezultate de cele mai multe ori mediocre, dar la finalul carora va castiga credite si free xp (ideea e de cantitate nu de calitate; un joc poate dura doar cateva minute 2-3, ajungand  intr-un final la peste 1000 de batalii pe saptamana). Ar exista cica diferite software de BOT (in linkul atasat gasiti mai multe informatii) atat free cat si pe bani, cele pe bani ar fi ceva mai capabile, avand rezultate mai bune in timpul jocului (botii sunt mai destepti  :D ), de fapt ar avea statistici mai bune decat 90% din jucatorii noobi din joc. 

Acum poate va intrebati care e scopul, de ce sa bagi bani intr-un astfel de cont si pe un asemenea soft? Simplu...ca sa castigi bani, conturile sunt mai departe vandute. Sa zicem ca prinzi o oferta si dai 100 de euro pe un tank premium si ceva gold + premium. Faci un cont nou, downloadezi un BOT client si il pui la farmat credite. Cu  creditele castigate si free xp iei si ceva tancuri de tier 10 si gata un cont numai bun de vandut. Sunt o multime de oameni care abia au inceput jocul, l-au prins si doresc un cont mai bun cu mai multe tancuri, in special de tier mare, acestia sunt clientii care vor cumpara mai departe contul pentru sa zicem 200 de euro, deci profit...si asa mai departe.

La inceput am fost si eu sceptic, pana cand am inceput sa verific statisticile jucatorilor care ii intalneam in joc. Folosesc xvm si am dat de peste o multime de jucatori cu statistici pe rosu (sa zicem eficienta sub 500 si win-rate sub 45%)  care aveau peste 10k meciuri la activ, dar care stateau tot mecium intr-un colt de harta si nu faceau mai nimic sau se comportau ciudat. La finalul meciului ii verificam si profilul si vedeam ca majoritata aveau in cont tancuri premium, in care erau condensate majoritatea bataliilor jucate....deci dupa cele descrise ar putea fi BOTS.

• Upvote 1

• 0

Eu am Type 59, si din 10k lupte cate am la general, 2k sunt pe Type 59. Nu stiu daca asta ma face sau nu bot (poate doar pentru ca nu prea stiu sa joc). Tot pe FTR, era un articol cu ceva raspunsuri date de catre creatorul unui asemenea bot folosit in WoT. Se pare ca realitatea este foarte departe de ce se vehiculeaza, numarul fiind mult mai mic. Botii sunt destul de usor de indentificat, miscarilor lor sunt mecanice, sau reactioneaza intr-un anumit mod. Iar WG se pare ca a trecut la banarea permanenta a celor care folosesc astfel de artificii de calcul.

• 0

Deeeeci de unde sa incep si unde sa termin cu injuraturile. Asadar: Min. 5 , am stat afk in baza aproximativ 1 min., (cat sa fac un ness), fiind cu TD M49 am luat o latura a hartii intre un KV 1 si un HellCat (aceasi echipa cu mine). M-am ascuns si am stat in snipe mode ...bla bla bla , trece razant un PZ C1, (tier 3..repet TIER 3 LIGHT), si ne distruge cu un 75 mm gun in .......10 sec maxim. ! Nu am facut print , fiind incepator nu stiam ce se intampla plus ca eram surprins ca am si eu un PZ C1 in garaj, am mers cu el, dar in afara de "iepure de camp" nu face nimic altceva. Cat de upgradat sa fii ? Hai ca sunt eu inapt si nu am stiut cum sa ma asez, hai ca si KV 1 , playerul e idiot. Dar totusi.

Intrebare. Este posibil asa ceva chiar si cu Premium Items?

Multumesc

• Upvote 1

• 0

Salut,

Hai sa vedem ce zic hartiile:

- T49: blindaj fata/lateral/spate = 21/19/13 mm (corp tanc), 25/19/13 mm = (turela), 360HP puncte integritate tanc

- Pz. I C: tun 7,92 mm Mauser E.W. 14 = 33 AP/43 APCR mm (penetrare), 8HP (damage), 40 cartuse in magazie, 8 sec. timp reincarcare magazie -> 320 HP damage potential dintr-o magazie; calculat conform RNG, cu +/-25%, luand cazul cel mai fericit pentru inamicul tau, de +25% -> 400HP damage potential MAXIM dintr-o magazie, dat la un interval de 8 sec.

Asa ca, pe tine este relativ simplu sa te distruga dintr-o magazie, dar cu KV-1 si Hellcat e ceva mai greu.

Daca presupui ca a dat "ammo rack" la KV-1 si Hellcat (sunt sanse mici, dar totusi sunt) si/sau a avut suport din spate, este posibila situatia mentionata de tine: sa distruga 1 x T49, 1 x KV-1, 1 x Hellcat in aprox. 10 sec.

Sanatate!

• 0

Conteaza foarte mult si daca a avut ceva suport de TD prin boscheti in spate. E foarte posibil el sa fi dat ultima lovitura, dar baietii veseli din spatele sau as va fi curatat cum trebuie. Aproape intotdeauna exista o explicatie logica. In timp, pe masura ce vei avea mai multa experienta, iti vei da seama de aproape fiecare data ce s-a intamplat.

• Upvote 1

• 0

Am citit si eu cam tot topicu care este in adevar unull de interes.

Sunt de acord ca asa-zisele calcule sunt facute de server, si sunt greu de spart dar timpul in care ele ajung la sever ? il cronometreaza cineva ??

trag in tanc si in secunda 2 tancu dispare si glonutu mi se duce in aer....

Ma rog sa zicem ca o fi eroare de net .. greu de dovedit..vinovatul, adica WOT, sau jucatorul respectiv sau netu meu,

Ce mi se pare extrem de nasol la acest joc este ca nu are o istorie...adica jucatorul X in data de y a jucat z lupte a achizitionat t tunuri a cheltuit atita experienta pe componentele astea , a trecut din clanu AAAA in clanu BBB, a acumulat atita experienta etc.

de ce as baga bani in ceva ce poate dispare precum apare.. ?

pt cei care au jucat si alte jocuri.. stiu la ce ma refer..tia iesit un jucator din clan stai sa iti strofoci mintea sa vezi cine a iesit ca nu mai iese la nr...

la ce sa bag bani ?

poti intra de pe orice calculator cu id tau... adica practic conturile sunt transmisibile...

ca sa nu mai vb de win rate cum am mai si vazut anterior baga premiu sa cresc win rate..

inca odata de ce as baga bani..

de distractie merge..dar mai departe eu unul nu as ajunge..

• 0

Am citit si eu cam tot topicu care este in adevar unull de interes.

Sunt de acord ca asa-zisele calcule sunt facute de server, si sunt greu de spart dar timpul in care ele ajung la sever ? il cronometreaza cineva ??

trag in tanc si in secunda 2 tancu dispare si glonutu mi se duce in aer....

Ma rog sa zicem ca o fi eroare de net .. greu de dovedit..vinovatul, adica WOT, sau jucatorul respectiv sau netu meu,

Ce mi se pare extrem de nasol la acest joc este ca nu are o istorie...adica jucatorul X in data de y a jucat z lupte a achizitionat t tunuri a cheltuit atita experienta pe componentele astea , a trecut din clanu AAAA in clanu BBB, a acumulat atita experienta etc.

de ce as baga bani in ceva ce poate dispare precum apare.. ?

pt cei care au jucat si alte jocuri.. stiu la ce ma refer..tia iesit un jucator din clan stai sa iti strofoci mintea sa vezi cine a iesit ca nu mai iese la nr...

la ce sa bag bani ?

poti intra de pe orice calculator cu id tau... adica practic conturile sunt transmisibile...

ca sa nu mai vb de win rate cum am mai si vazut anterior baga premiu sa cresc win rate..

inca odata de ce as baga bani..

de distractie merge..dar mai departe eu unul nu as ajunge..

si ca sa continui..daca tot e de distractie  , si cum cei care au mai jucat stiu ca trebuie o constiiciozitate miliatara... se imbina cam greu cele 2 doua...ma rog om vedea cum evolueaza lucrurile.. eu mai mult de 216k jucatori nu am prea vazut..asta inseamna sa zicem 0,2 mil juc din 731 mil locuitori are Europa este putin

si, si atunci lea picat serveru.. 

• 0

Baieti,

In primul rand nu exista hack-uri pentru jocul asta, nu exista nici o conspiratie internationala care sa comploteze impotriva unora sau altora, sau sa ajute pe unii sau altii, totul este bazat pe statistica si pe rng-ul de 25%.

Statistic o sa pici cu un tanc de tier 6 in 33% meciuri de tier 6, 33% meciuri de tier 7, 33% meciuri de tier 8 ( 1% ramane la latitudinea voastra :) )

In al doilea rand, sunt aici o gramada de baieti/fete, care discuta despre anumite situatii ( tancuri invizibile, win rate crescut daca ai cont premium, etc. ) si care, nu inteleg lucruri elementare legate de joc. In momentul in care sunt intelese toate mecanismele incorporate in acest joc, totul o sa fie foarte clar.

De ce ma spoteaza unul si eu nu il spotez pe el, cum functioneaza camo rating, cum functioneaza view range, de ce daca trag din tufis dublu nu ma spotez, de ce am dat dmg cu e100 sau un tanc cu tun de calibru foarte mare intr-un amx 13-90 chiar daca unghiul la care l-am lovit era de 85 de grade.

Pentru toate informatiile necesare puteti sa apelati cu incredere wiki.worldoftanks.com si o sa ajungeti sa intelegeti mai multe lucruri decat in momentul de fata.

Numarul de batalii nu reflecta in nici un caz cat de bun sau de slab esti, ci performanta in lupta. Poti sa ai 25k batalii si sa ai average score de 800 wn8 si 44% win rate, la fel de bine, daca esti informat si ai citit tot ce trebuia si intelegi tot poti sa ai 2000 wn8 si 55% win rate in 5k batalii.

In momentul in care o sa intelegeti tot ce este de inteles despre acest joc, cu siguranta o sa intelegeti si toate situatiile in care ati fost pusi, si in care credeati voi ca trag hackerii dupa voi.

Exemplu personal legat de mine : M-am apucat de joc acum aproximativ un an jumate si primele 9 luni am jucat doar din auzite, dadeam vina pe tancuri invizibile, nu intelegeam de ce nu se spoteaza si de ce ma vad pe mine, etc. Dupa care impreuna cu un prieten, am inceput sa citesc tot si sa ma informez, ca sa stiu absolut tot ce se putea stii despre joc.

Am cautat forum-uri pentru a vedea ce zic altii, am incercat sfaturi si principii de-ale lor si se pare ca merge. Cont premium am avut din prima luna de joc, si culmea, dupa 10 luni de joc, eram undeva la 48% win rate. Dupa ce am invatat foarte multe lucruri noi, am crescut in 7 luni de la 48% la 53% si am ajuns sa am constant aproximativ 60-65% win rate.

Rezumat : daca va place jocul cititi tot ce este de citit depre el, aflati toate informatiile, analizati jocul vostru si o sa vedeti ca jocul nu are nimic, e foarte bun. In momentul in care intelegeti de ce voi v-ati spotat si ala care va spoteaza nu, atunci o sa creasca si win rate si skill si tot. Jocul este bazat pe vision control. Cine vede mai mult si controleaza o parte mai mare de harta, ala castiga.

Pentru informatii va recomand : wiki.worldoftanks.com si dupa ce ati acumulat toate informatiile de acolo va recomand www.rocketbrainsurgeon.com ( un forum separat unde posteaza numai jucatori unicum si superunicum ). Este interesat de vazut si inteles cum gandesc ei fiecare faza fiecare moment al jocului. Aveti tot ce trebuie acolo, acum trebuie doar vointa.

Multa bafta.

• Upvote 1

• 0

Eu raman sceptic. WoT nu e infailibil, exista destule metode de a influenta ilegal jocul, fara sa fie nevoie neaparat sa "spargi" jocul de pe server. Manipularea pingului este una din portile ce pot fi folosite (si sunt aproape sigur ca este folosita). Nu-mi fac un scop din a devoala hackeri, dar atata timp cat mai intilnesc fenomene "paranormale" ce avantajeaza doar un jucator sau o echipa in detrimentul celeilalte, nu bag bani in WoT. Punct.

• 0

Tikky, nu exista metode de manipulare pentru ca nu sta nimeni sa creeze lag pentru unii sau altii. Am vazut jucatori super unicum cu 3000+ wn8 si n-am avut nici o problema sa trag in ei niciodata, sunt 100% sigur ca nu ai stat si ai analizat toate detaliile in momentul in care zici tu ca s-a intamplat ceva ciudat. Eu nu am avut niciodata lag in preajma vreunui jucator.

Cat despre situatia descrisa mai sus de catre viorel, cu tancul in care a tras si a disparut si glontul s-a dus in aer explicatia este urmatoarea : un tanc este aprins atata timp cat este cineva care sa il spoteze. Durata in care un tanc este aprins este intre 4-7 secunde parca ( nu mai stiu exact cifrele ). In momentul acela jucatorul trebuia sa se despoteze iar in momentul in care ai tras, glontul, daca nu a facut urma in pamant, sau nu s-a vazut explozie, inseamna ca a lovit tancul inamic. Nu a disparut nicaieri nici glontul nici tancul.

Totul s-a intamplat conform mecanicilor joculuil.

• 0

Cred ca pot sa spun ca in afara de bot, care actioneaza din pc tau, nu exista nici un hack care sa actioneze la nivel de server... toate ''kkturile'' pe care le spun multi, sunt la nervi sau invidie...

• Upvote 1

• 0

Orice jucator cu 6th sence stie clar ca nu exista hackuri de vizibilitate , sau invizibilitate ... 

Oricine are un hellcat cu telescop pe el vede 50% din jucatori daca sta pe loc .. 

Sunt atatea trickuri la jocul asta... de ex mi se intampla destul de des sa primesc dmg prin cladir , cand ulterior am aflat ca poti trage prin anumite ferestre .. 

Poziti de bounce sunt 0 daca esti foarte aproape de tinta si e o lista de te plictisesti . 

nu cred ca exista hackuri parerea mea 

• 0

Va salut pe toti.

intampin si eu probleme de genul celor prezentate aici si magandesc cla un singurul lucru serverul e prea slab pentru a sustine atatia jucatori, probabil ca nu s-au gandit ca acest joc sa fie ata de indragit.