Jump to content
  • 2
Legionnaires

Despre Hacking in World of Tanks

Question

Va salut, si va invit sa dezbatem impreuna putin aceasta tema atat de intalnita in luptele random in World of Tanks. Va fi un articol mai lung, asa ca rabdare si tutun.

Hacking.

De cate ori un jucator bun a fost numit hacker? Sau un jucator mediu a fost numit hacker? De nenumarate ori, si aici nu fac referire la mine, cu toate ca si mie mi s-a spus ca sunt hacker in 2-3 randuri cel putin. (n.r.: eu mai consider un jucator mediocru sau chiar sub-mediocru, imi stiu limitele).

De ce? Pentru ca a facut ceva ce unui jucator i s-a parut imposibil.

Haide sa o luam pe rand: ce inseamna a hacking intr-un joc? Orice jucator serios s-a confruntat cu asta. De la cheaturile pentru diferite jocuri single-player, la jucatori modati la greu in diferite mmo-uri. Oricine a jucat Lineage 2, Aion sau mai stiu eu ce, a dat cel putin odata de un jucator modat(statusurile modificate in asa fel incat era putin probabil sa il poti dobori chiar avand armata a 5-a de partea ta). 

Perfect, daca asta se putea in alte jocuri, de ce nu se poate si in World of Tanks? Este foarte simplu: calculale si nu numai la acele jocuri erau facute de catre client si transmise catre server (cand spun client ma refer la jocul in sine care il aveti instalat pe calculatorul vostru personal). Mai pe scurt, cu putin skill in ale modificarii fisierelor, puteai face oarecum ce doreai (in afara de calculele facute de catre server, care includeau banii care ii aveati in invetoriu si plus alte lucruri). Nu am sa intru prea mult in detalii: pe scurt, calcule facute de catre client creeaza oportunitatea de a modifica in avantajul jucatorului a acestora. Majoritatea jocurilor au implementat in Launcher (acel "program" necesar pentru a deschide jocul) un sistem care verifica foarte rapid integritatea fisierelor, dar de multe ori se putea trece si peste acestea.

Acum sa revenim la World of Tanks. De ce gresim cand numim un jucator hacker? Simplu. Toate acele calcule: viteza tancului, armura, penetrarea, damage-ul dat, viteza obuzului, timpul de incarcare ...... toate aceste calcule sunt facute de catre server. Absolut nimic de catre client. Nu spun ca este imposibil sa spargi serverul, doar ca este improbabil ca cineva sa-si bata capul sa creeze un hack care mai mult ca sigur nu ar rezista nici macar 2 zile (sunt optimist, este posibil sa esueze din prima).

Ce ar insemna asta? Ar insemna un program care de fiecare data cand joci WoT, sa creeze o legatura separata cu serverul, sa iti gaseasca in acea multitudine de date tocmai caracterul tau (un lucru posibil simplu, daca este sa presupunem ca id-ul tau este cel care apare pe site), apoi in timp real sa faca acele modificari care tie sa-ti dea un avantaj clar asupra adversarilor. Nu am sa ma axez pe cat timp dureaza sa spargi un asemenea server (sa gasesti portul apoi sa intrii, etc. etc. etc.). Din punctul meu de vedere, orice conexiune "third-party" ar fi instantaneu descoperita.

Nu mai iau in calcul faptul ca jocul este facut de rusi, care pentru toti cei care au jucat diferite mmo-uri stiu ca sunt cei mai tari cand e vorba sa hackuiasca jocurile in favoarea lor, sau sa creeze boti si alte lucruri de genul acesta. Asta inseamna ca stiu baietii de ce sa se fereasca si cum sa se fereasca.

Lasand la o parte aceste lucruri, zilele trecute am pierdut cateva ore in incercarea de a gasii un hack pentru jocul asta. Din simpla curiozitate de a vedea daca totusi ma insel eu si de fapt, se poate. Singurele asa zise hackuri care o sa le gasiti sunt pentru gold, credite si experienta. Ce sunt acestea de fapt? Pacaleli. Le-am incercat pe absolut toate. Fiecare dintre ele va va duce catre un site unde sa completati niste sondaje sau sa faceti diferite tampenii la sfarsitul carora va trebui sa bagati niste banuti.

Acele asa zise programe sunt de fapt niste simple launchere create in C# cu diferite functii cat se poate de simple care de fapt nu fac nimic. O sa vedeti filmulete pe youtube spunand ca totul este moca si frumos si o sa va imbogatiti peste noapte in joc si o sa va luati ce tanc vreti voi. Pacaleli, scamming, numiti-le cum vreti voi dar pur si simplu nu se poate. Iar commenturile de pe youtube..... conturi false cu ajutorul carora imbie pe creduli.

Am intalnit persoane care spuneau: Pe E-75 avea reload time de 1 secunda, unul cu care m-am batut eu. Bun, intrebarea mea este: ce lag aveai? Cum stateai cu fps-urile? 

Ce vreau sa subliniez este ca in spatele unei asa zise ciudatenii, exista un motiv bine intemeiat care este foarte posibil sa nu il vedeti in acel moment. Vizionati ulterior reluarea bataliei si o sa va dati seama ca nimic suspect nu se intampla. Poate o lovitura norocoasa, poate o lovitura bine gandita de un jucator care are cateva zeci de mii de lupte si pentru el totul este un reflex deja. 

Ultimul punct care vreau sa il adaug este cel al modurilor. Multi le vad ca pe niste cheat-uri, hackuri. Este discutabil. Atata timp cat WarGaming le permite, o face cu un anumit motiv. Exista si moduri care sunt banate. Unul dintre ele este cel cu raza laser. O raza laser care iese din tun, oferind posibilitatea celui care foloseste acest mod sa vada cand este luat in vizor chiar si atunci cand inamicul nu este vizibil. Din cate am inteles, este banat atat pe Rusia, cat si pe Europa si America de Nord. Se pare ca singurul loc unde este permis este serverul asiatic, dar nu am nici o informatie oficiala aici.

Asa ca, citand pe Leana: Exista o explicatie.

• Upvote 7

333 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Cel mai reprezentativ hack poate fi cel de boot!! il lasi seara deschis jocul cu 200 de mii si te trezesti ca ai 900 de mii si xp sa dea pe afara ! Personal nu folosesc nimic ,dar am amici ,care il au pe un alt cont si fac la greu .acum asteptam sa vedem cand si cum va fi detectat ! Bafta tanchisti ! B)

• 0

Legat de bots, WG face si nu face nimic. Daca sunt prinsi (in urma informatiilor oferite de jucatori), li se ofera doua variante: ban permanent, sau wipe cont. Doar ca la Wipe, problema este ca le lasa tancurile premium ce le au in garaj, goldul care il poseda, sau zilele premium ramase. In rest, nu fac nimic. Iar ca sa blocheze sau sa gaseasca ei o modalitate de a ii bloca, iarasi nu fac nimic. Problema s-ar rezolva relativ simplu, o verificare din launcher a programelor de boting care sunt sau daca sunt deschise, acele third party programs, parerea mea. Nu cred ca este chiar atat de dificil, si ar face jocul mai placut pentru jucatori. Din pacate, sunt boti care sunt mai buni decat multi dintre jucatori.

• 0

I-am dat aceasta informatie si lui SilentStalker de la FTR. Raspunsul lui, si cea mai plauzibila explicatie:

My guess is that it's some sort of WG-made account for trolling purposes.

• 0

Deci eu cred ca chiar sunt hack-uri pentru WoT.Uitati aici un jucator are tier X fara sa aibe alte vehicule si cu 353 lupte http://worldoftanks.eu/community/accounts/519474620-VirginSlayr/

VirginSlayr= Embryonic Journey din clanul S3AL joaca pe mai multe conturi,moderator pe twitch, dupa mine unul din cei mai buni jucatori din europa, crede-ma asta nu are nevoie de nici un ajutor ,urmareste niste jocuri ale lui si te poti convinge singur .

• 0

pai si cum are pe cont doar un Leopard 1 de tier 10 cu care a jucat toate cele 385 de lupte??? A sarit direct la tier 10..sau cum? Nici daca iti iei un munte de gold nu ai cum ajunge la tier 10 direct, deoarece nu ai atata  free experience de schimbat pe gold....deci ???

• 0

Parerea mea, mana celor de la WG.

• 0

Daca ati jucat pe serverele de test ati vazut ca avand gold destul (convertit in experienta generala) poti cumpara direct tier 10.

Asa banuiesc ca a facut si el.

A creat un cont nou, a bagat gold la greu pe el si apoi a luat direct tier-ul 10 si a bagat toate bataliile cu el.

• 0

ultima data cand l-am vazut jucand pe contul lui adica embryonic journey avea cont premium pe 15 ani ! nu stiu cat baga de la el din buzunar dar am vazut ca primeste o gramada de donatii .

• Upvote 1

• 0

Daca ati jucat pe serverele de test ati vazut ca avand gold destul (convertit in experienta generala) poti cumpara direct tier 10.

Asa banuiesc ca a facut si el.

A creat un cont nou, a bagat gold la greu pe el si apoi a luat direct tier-ul 10 si a bagat toate bataliile cu el.

Tu cand ti-ai facut contul..cata experienta generala ai avut libera ???

Experienta generala de unde vine ? Nu din lupte cu tancuri?? El a jucat DOAR cu tier 10..de unde a avut experienta de convertit sa ajunga la el???

Pe test server, pe langa gold si credite iti dau aia din start cateva zeci de milioane de free exp...

• 0

ultima data cand l-am vazut jucand pe contul lui adica embryonic journey avea cont premium pe 15 ani ! nu stiu cat baga de la el din buzunar dar am vazut ca primeste o gramada de donatii .

Donatii ?!?!?!

Va rog frumoooos sa ma ajutati si pe mine cu 2-3 gold acolo ( de fiecare) . Suntem  9 tancuri acasa in garaj, dintre care 2 mititele, de tier 1 si 2, si nu am ce le da sa manance si nici cu ce sa le imbrac. De 3 saptamani le dau doar apa si pacura in loc de motorina, ca nu am bani sa le iau altceva. Nu am bani nici sa le imbrac, umbla saracele stock pe campul de lupta si rad celelalte tancuri de ele. Au inceput sa rugineasca ca nu am bani sa le vopsesc ...celelalte tancuri au vopsea de camuflaj colectia primavara-iarna 2014 si eu le vopsesc cu carioca.. De munitie gold nici nu mai zic...Asa ca va rog sa ma ajutati si pe mine cu nistge gold..sau o donatie de tancuri premium....sa strang si eu 30-40.000 gold sa le pun pe picioare saracele, sa le pot asigura viitorul. :lol: :lol: :lol::D:lol::D:lol:

• 0

cam mic parcu auto ca sa emiti pretentii ! stai al rand ,sant alti cu parc auto mai mare care vor sa-si schimbe nuantele ca s-au plictisit se ele :D

• 0

Mai jucatori buni primesc donatii,dar nici chiar asa sa sara direct la tier 10.Poate el lucra la WG si normal ca si-a modificat contul pentru ca altfel nu avea cum.