Jump to content
Catalin.

Poll - pro sau contra publicare moduri ilegale pe www.wotromania.ro

Pro/contra mod-uri ilegale - Poll   

194 members have voted

1. 1. Sunteti de acord cu promovarea mod-urilor ilegale pe acest forum ?

• Da, sunt de acord !
    • Nu sunt de acord !

Recommended Posts

Eu o sa si notez aici raspunsul meu, ca nu mi-e jena - nu sunt de acord cu promovarea modurilor asa-zis ilegale.

Totusi ma intreb ce crezi ca vei obtine prin acest poll. :)

• Upvote 2

Pai...daca majoritatea decide, ca in orice forma de democratie, conducerea ar trebui sa puna in aplicare..nu ?

P.S.: Se vedea ce ai votat si daca votai direct....:P

Pai...daca majoritatea decide, ca in orice forma de democratie, conducerea ar trebui sa puna in aplicare..nu ?

P.S.: Se vedea ce ai votat si daca votai direct.... :P

democratie ? .....

Votul meu a mers pentru NU

Asa cum zicea Mark Twain : 

“If voting made any difference they wouldn't let us do it.”

:D

A treia varianta de vot e cam ipocrita. Dar cred ca as opta pentru atitudinea WG, gen "we have made new medals, new maps and HD-models and they still complain about MM, artys, unbalanced skill for mm(even if we said we will never consider such a thing), and so called ilegal mods, plus no multi-core support don't this players read the Eula( we enforce reading it on every update and still in vain) for God's sake? We are trying to make a living, we give ppl a free advanced game and they still complain so much ... "

LE:

Cred ca ar fi necesar sa se faca diferenta dintre promovare si publicare, sincer nu am vazut pe forumul WOTRomania multe sfaturi care sa implice ca marea parte a persoanelor de pe acest forum promoveaza asa ceva.

Pe de alta parte din punct de vedere al SEO, trafic si cantitatea continutului, publicarea si dezbaterea pe tema acestor moduri nu aduce decat beneficii formului. Mai ales cand am vazut ca sunt persoane de aici care fac referinte catre acest forum si de pe forumul oficial WOT-Europa.

• Upvote 3

Clar NU!

Sper ca o sa ia administratorii in considerare.. acest poll.

AndreiAzrael - daca tu pui maine un autocolant pe masina pe care scrie "imi place berea Danut "  si te plimbi cu ea prin spatiul public, vrei nu vrei, promovezi produsul. Tot promovare, voluntara sau involuntara, se numeste si expunerea unei marci, unui program, unei institutii; ai afisat ceva in spatiul public, inseamna ca-ti place( ca de aia l-ai afisat, pentru ca l-ai cumparat, il folosesti, iti place)..daca iti place si ai afisat ceva in spatiul public..pomovezi..strategiile de marketing si promovare pe grupuri target spun ca e simplu.

Scorpion_95 - esti pe langa...mai citeste intrebarea ca sigur n-ai inteles-o.

• Upvote 1

AndreiAzrael - daca tu pui maine un autocolant pe masina pe care scrie "imi place berea Danut "  si te plimbi cu ea prin spatiul public, vrei nu vrei, promovezi produsul. Tot promovare, voluntara sau involuntara, se numeste si expunerea unei marci, unui program, unei institutii; ai afisat ceva in spatiul public, inseamna ca-ti place( ca de aia l-ai afisat, pentru ca l-ai cumparat, il folosesti, iti place)..daca iti place si ai afisat ceva in spatiul public..pomovezi..strategiile de marketing si promovare pe grupuri target spun ca e simplu.

Scorpion_95 - esti pe langa...mai citeste intrebarea ca sigur n-ai inteles-o.

eu mi-am exprimat si parerea , deci mai zic odata DA , pentru ca nu am nici o problema cu promovarea modurilor interzise(deoarece fiecare jucator de wot isi alege modurile cu care se joaca,interzise sau nu  )  ! 

• Upvote 1

N-ar trebui mai bine Banat MachineXtech?? Modurile sunt pura alegere pentru toti,parca daca se renunta la moduri dupa acest forum"GATA" nici un player numai joaca cu moduri ilegale.Mai bine asteptati sa ne baneze WG ,ca oricum domnul Google e mare ,iar multi playeri aleg mereu calea usoara.

• Upvote 2

Nu ar trebui banat domnu' MachineXtech ca are multe posturi  folositoare in forum. Tocmai ca google e mare si lumea are acces acolo la tot ce vrea, nu e necesar si pe aici.

Hai sa nu fim fatalisti si gica contra si sa tratam o problema fara a face flame si fara orgolii inutile.

• Upvote 2

@CatalinHP

Inteleg de la tine ca tot ce e exista in spatiul public e o forma de promovare? Deci nu exista doar afisare, prezentare sau informare pana la urma absolut tot inseamna promovare.

Nu pot sa neg e un mod de a vedea lucrurile(cel putin nu e prima data cand il intalnesc), pana la urma in orice poti sa vezi promovare dar nu inseamna ca tot ce ajunge in spatiul public a ajuns cu scopul de a fi promovat.

Exemplul care l-ai dat cu masina e ca si cum pe forum ar exista bannere cu "Alege modul tau ilegal care ti se potriveste, nu rata ocazia la noi se descarca mai repede decat la rusii care le-au creat!!! Oferta limitata discretie totala. Si traduse in limba ta favorita romana sau engleza la alegere, fara rusa fara klingon sau polak/siema."

Nu pe forumul asta modurile ilegale sunt precum o cutie de bere timisoreana in masina, unii o vad si zic ca se face reclama, cine a pus-o se suie in masina si o bea si nu va stii niciodata ca 3 insi ziceau ca berea aia a fost pusa intentionat pentru promovare.( ma rog nu e bine sa te sui in masina si sa bei bere dar o bere merge plus ca putem sa spunem ca era fara alcool, sa fim si noi oameni responsabili )

Vezi eu cred ca linia despartitoare dintre cele doua concepte e destul de transparenta si e greu sa spui exact daca exista promovare si sustinere reala sau doar apare din alte motive, cum ar fi promovarea forumului prin continut, continut de care ar putea fi interesati un anumit grup de oameni.

Intrebare: cine promoveaza pe cine, modul pe forum sau forumul pe mod?

Eu nu am vazut inca pe nimeni sa faca recomandari directe pentru a utiliza vreun mod, si pana la urma si daca ar exista persoanele respective, ele fac promovarea, iar persoanele care fac respectiva promovare o pot face pe orice forum, blog, FB sau numai prin faptul ca fac cautari pentru asa ceva, si tot contribuie la promovare.(daca tot vrem sa detectam promovarea in orice, de ce o fac doar prin simpla cautare, e destul de lunga povestea insa presupun ca sunt destui care cunosc ca orice search e pastrat cu cheie primara unica si folosit in tot felul de algoritmi pentru a clasifica informatia asa pe scurt :P )

LE: Rusi au vina mai mare decat cei de la WG, stai ce ironie si cei de la WG sunt tot rusi, dar cine face aceste moduri mereu la fiecare versiune ?, da ati ghicit toate vin de la rusi, eu unul nu am vazut prea multi romani sa faca moduri, ca sa faci un mod care include calcule ai nevoie de cunostinte python, cunostinte api pt moduri, api-uri care nu sunt documentate bine pe nicaieri ( ciudat totusi cum unii le stiu bine) de abia si-au documentat cat de cat api-urile pt statistici, CW si alte tampenii asa ca, sa faci un mod nu e chiar atat de simplu, exista ceva necesitati minime de care nu oricine e in stare.

• Upvote 2

Azrael - dupa tine, un forum serios (ce are sau nu legatura oficiala cu producatorii jocului), ar avea astfel de cheaturi promovate? 

promovare, promovări s. f. (pub.) campanie de lansare a unui produs pe piață.

Din punctul meu de vedere titlul acestui poll e gresit, nu am promovat aceste mod-uri. Promovare era daca postam link-uri cu mod-urile pe grupul de Facebook sau pe pagina oficiala WoTRomania, daca puneam banner pe forum cu link catre ele, etc. Cred ca publicat e termenul corect.

Mai e un aspect pe care majoritatea nu-l cunosc sau daca il cunosc il ignora, dupa cum spunea si Azrael : "din punct de vedere al SEO, trafic si cantitatea continutului, publicarea si dezbaterea pe tema acestor moduri nu aduce decat beneficii formului."

E normal sa vizitezi un forum 5-10 minute pe zi, sa iti iei informatiile necesare apoi sa inchizi pagina si sa iti vezi de treburile tale.

Problema apare atunci cand anumiti useri apar sa arunce cu noroi, sa injure si asa mai departe fara sa stie cate resurse se consuma pentru ca ei sa aiba posibilitatea sa faca asta.

Am mai explicat asta dar se pare ca nimeni nu a inteles, in spatele comunitatii sunt oameni care muncesc voluntar, nu suntem platiti, nu castigam bani de pe urma comunitatii, din contra, cheltuim bani si pierdem timp. Asta o facem din pasiune. 

Administrarea unei comunitati e o problema mult mai complexa decat pare si are in componenta mai multi factori ce trebuiesc luati in considerare ( seo, probleme malware, probleme software, social media advertising )

Am tinut cont de parerile utilizatorilor intotdeauna, cand ati avut sugestii le-am implementat cat s-a putut de repede. 

Lasati-ne dreptul de a lua decizii in cunostinta de cauza, nimeni nu stie mai bine ce e bun sau rau pentru o comunitate in afara de cei care au toate datele problemei.

Probabil noi, adminii, moderatorii, etc. am luat anumite decizii care pareau gresite privite din afara. Probabil din acest motiv anumiti useri sunt revoltati. Eu vreau sa cred ca aproape intotdeauna am luat cele mai bune decizii fiind in cunostinta de cauza. Probabil am mai si gresit, e normal, nimeni nu e perfect.

Am mutat acest poll la sectiunea "Moduri World of Tanks" avand in vedere ca se refera strict la mod-uri si pentru a avea posibilitatea toti sa voteze, poate unii nu viziteaza sectiunea "Prieteni de turela"

• Upvote 4

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...