Jump to content
Emil

Penetration nerf in [9.8]

Recommended Posts

Salutare tanchisti,

Dupa cum majoritatea stiti, incepand cu noul patch [9.8], tancurile de nivel 8-9-10 vor suferi schimbari drastice la capitolul putere de penetrare, atat la munitia standard, cat si la munitia premium. Valorile exacte nu sunt stabilite, totul se afla in faza de super-test.

Ideea de baza a staff-ului WG, este de a readuce in schema importanta blindajului tancurilor. Ca si idee generala, staff-ul WG a afirmat urmatoarele:

The idea the developers got is the following:

- TD's are to have 240-250mm and above
- HT's are to have the second best penetratio between 232 and 250mm
- MT's are third with 202 to 240mm
- LT's would be the last with 175-220mm at max

Din punctul meu de vedere:

1. In ceea ce priveste random-urile: principalii combatanti, care vor dicta cursul bataliei, nu vor mai fi tancurile medii, ci tancurile grele. Vine vremea in care IS-7, E100 si Maus vor domina total campul de lupta.

2. In ceea ce priveste luptele organizate (CW, SH): strategii trebuie sa-si revizuiasca vederea de ansamblu asupra setup-ului echipei in functie de harta. Vor trebui mai multe tancuri grele, iar locul tancurilor medii va fi luat de tancurile hibride (tancuri grele mobile, care pot indeplini rol de tanc mediu). Tancurile medii clasice vor fi folosite mai putin, probabil organizate in mici wolf-pack-uri. Banuiesc ca se vor folosi mai mult TD-urile, tocmai prin simplul fapt ca dinamica jocului se va schimba.

Pe mine personal, ma incanta ideea, mai ales schimbarea perspectivei de lupta in CW si SH. In schimb, in random-uri o sa fie mai nasol, deoarece "baietii cu bani", care pot spama la greu munitii premium, n-o sa fie afectati; bani in plus in bugetul WG-ului...

Voi ce parere aveti?

Nici mie nu imi convine, dar modificarile de parametri aduc schimbare in joc, iar lipsa schimbarii duce la plictiseala. De vazut daca voi folosi mai multa munitie premium, la inceput o sa merg dupa cum ma duce valul, dar daca va deveni o gaura perpetua, voi adopta un stil mai precaut in random si posibil sa joc mai putin tancurile de tier mare, in afara CW.

Si cand se va introduce acest patch?

Din cate am inteles, la sfarsitul lunii... Dar totul se afla in faza de SUPER-TEST, adica deciziile finale n-au fost luate.

"super-test" pe romaneste: "server inchis, fara acces din exterior, unde doar staff-ul/angajatii WG au acces; acolo se dau ei cu tancu' in privat"...

Probabil 110E4 va reveni unde ii este locul.

De fapt in mecanica jocului de 1 an vezi din ce in ce mai putine tancuri grele

http://ritastatusreport.blogspot.ro/

""Penetration nerfs on supertest

Hello warriors,

on supertest, the shell penetration of some top tanks was nerfed. note - if you see wrong values than those in the game by one for example, it's just number rounding from averages. Also obviously this list might not be final, it's just supertest.

Jagdpanzer E-100: credit ammo from 299 to 279, gold ammo from 420 to 371
E50M: credit ammo from 271 to 240, gold ammo from 330 to 310
E-100 (buff): credit ammo from 235 to 243, gold ammo from 335 to 325

T95: credit ammo from 276 to 251, gold ammo from 320 to 300
T30: credit ammo from 276 to 251, gold ammo from 320 to 300
M48A1: credit ammo from 268 to 243, gold ammo from 330 to 310

WZ-120: credit ammo from 249 to 220, gold ammo from 340 to 331
113: credit ammo from 249 to 220, gold ammo from 340 to 331

Object 268:credit ammo from 303 to 287, gold ammo from 396 to 375
Object 140: credit ammo from 264 to 232, gold ammo from 331 to 311
Object 430: credit ammo from 264 to 232, gold ammo from 331 to 311
T-62A: credit ammo from 264 to 232, gold ammo from 331 to 311
IS-8: credit ammo from 259 to 240, gold ammo from 340 to 300
ST-I: credit ammo from 259 to 240, gold ammo from 340 to 300
IS-4: credit ammo from 259 to 240, gold ammo from 340 to 300""

""- HT's are to have the second best penetratio between 232 and 250mm ""

113: credit ammo from 249 to 220, gold ammo from 340 to 331

: SWEAT :

Tot spunea lumea ca M48 e unul dintre cele mai slabe medii..eh uite ca acum are cea mai mare penetrare daca vad eu bine ce scrie in lista aia  : AWE :

Din 9.6 daca nu gresesc TD-urile au raza vizuala drastic scazuta,Acuratetea nerfuita,In 9.8 daca se accepta aceste nerfuri la munitie chiar imi mananca zilele...Inca un motiv sa numai joc WoT smileys-angry-220059.gif smileys-angry-922687.gif smileys-angry-152144.gif

Vremurile trec, vine Armored Warfare in aceste cazuri...

• Upvote 1

Voi credeti ca Armored Warfere o sa fie ceva de nota 10 ?Asa la inceput , vor da impresia , sa culeaga cat mai multi doritori , dupa nu va mai fi asa spectaculos . Nu m-am interesat cine stie ce despre A.W dar mi se pare un lucru rusinos din partea lor , exact aceeasi structura ca a Wot-ului , singurului lucru fiind tancuri noi !! (asta doar din ce am vazut 2 -3 video cu gameplay-uri )

Singurul joc care il astept cu nerabdare este World of Warships :D Mi se pare un joc foarte distractiv ,dabea astept sa pun mana pe Distroy-ere  :lol:

• Upvote 1

Si eu !! Am incercat sa prind beta tester, sau cum se cheama , numai ca altii au fost mai pe faza . Cica la vara va aparea , dar nu ii batut in cuie !

Era si timpul ca mediile de tier mare sa primeasca un asemenea nerf . Dar l-au facut sa fie bine tot pentru ei,si acum se trage premium ammo in draci,dupa va fi dezastru . 

Ideal era daca limitau numarul de proiectile premium la 10-25% din capacitatea de stocare a tancului,atunci toti retardatii care fac spam de premium ammo invatau pana la urma si cum sa traga in weakspoturi,sa flancheze sau sa relocheze .