Jump to content
Emil

Penetration nerf in [9.8]

Recommended Posts

e bun ca nu nerfuiesc artileriile(nu joc arty) ,ce urmeaza?sa nerfuiasca tankurile premium si se duce dracu jocul.

Si eu !! Am incercat sa prind beta tester, sau cum se cheama , numai ca altii au fost mai pe faza . Cica la vara va aparea , dar nu ii batut in cuie !

stai cu ochii pe site-ul lor, eu am prins vreo 2 week-end-uri in care putea juca oricine, oricum nu am fost prea incantat

am ajuns sa ma bucur ca am renuntat sa mai joc. singurul lucru comunt cu wot-ul ramane acest forum .

multa bafta in continuare .

: PRETTINESS :

am ajuns sa ma bucur ca am renuntat sa mai joc. singurul lucru comunt cu wot-ul ramane acest forum .

multa bafta in continuare .

: PRETTINESS :

Sunt unii care s-au lasat de tutun si tot mai trag cate o tigara... :)

• Upvote 2

Sa nu uitam ca toate mediile de 10 au APCR ( sau mare parte cu exceptia urmatoarelor: t95e6 care nu il au decat super/beta - testarii si WG staff dar pe ala nu il vezi decat extrem de rar 10-20k meciuri, sau il cumperi cu 500-800$ prin cod, patton si cu 121 tancuri care nu prea le vezi asa des nici in CW nici in random ), si APCR inseamna pierdere de penetrare de 15% la distante mari, prin ce se traduce asta?, pai simplu 15% din 232 inseamna 34.8 adica penetrarea reala la distante de 400-500m+ devine 193.6 adica o penetrare inutila avand in vedere ca unele lower-plates la tancuri de 10 au EA ( effective armor ) de 200+.( la unghiurile cele mai eficiente)

Acum nu stiu cat o sa conteze pt CW si chiar pt random avand in vedere ca penetrarea la gold nu a fost redusa prea mult, mult mai mult a fost redusa cea standard dupa cum se vede. Dar majoritatea site ca heat-ul nu beneficiaza de normalizare la impact, ceea ce inseamna ca pe suprafete oblice creste sansa de ricosare, ceea ce ducea la concluzia ca lupta intre tancurile medium se duce mult mai eficient cu APCR chiar daca ai penetrare mai mica, dar acum va fi problematic si trecerea pe gold nu va fi benefica decat impotriva unor heavy care au multa armura plata, heavy-urile cu unghiuri mari au sanse mari de bounce la gold asa ca va fi cam dificila situatia pt medii.

Totusi patton-ul va deveni un tanc interesant avand in vedere toate buff-urile care le primeste, avem o turela foarte putin nerfita insa armura frontala a fost facuta de troll un fel de S.persing al tier 10, armura frontala va fi mai buna chiar decat in cazul unor heavy de 10, si chiar mai mult, o penetrare foarte mare si in plus de asta si obuze standard AP care au normalizare si penetrarea scade doar cu 5% la distante mari, plus buf la acuratete si aim time, am deblocat acest tanc cred ca de mai bine de 1 an, dar nu l-am achizitionat, acum cred ca a sosit momentul sa investesc in el sa sa vad daca noile caracteristici chiar il fac mult mai bun.

La acest patch 9.8 s-a declarat ca penetrarea a devenit doar factor de balansare si ca nu se mai poate pune problema de fundamente istorice, ceea ce era si cazul sa se zica avand in vedere ca nu e normal sa reduca penetrarea la Jag-e100 considerand ca are un calibru de 17cm, scuza-ma dar asemenea calibru in realitate ar trece prin 3 tancuri si le-ar face praf si nori de praf, ideea a fost sa nu se mai introduca tancuri cu calibru monstros desi la un moment dat se vorbea de o arty chineazeasca cu calibru de 30cm, dar dupa cum vedeti nu a ajuns in joc si da trebuia sa detina un fire range de 300-350m cu arc mai mare decat GC, dmg 3000+ , radius 20-21m si reload 50-60 sec ar fi fost atat de funny, ar fi fost cu adevarat un tanc de troll.

La fel de ireal e si cu arty toata lumea nu vrea one-shot dar vorbim de calibre enorme, cand s-a introdus arty se primea one-shot frecvent 2 din 4 erau one-shot( la tancuri de 10), pentru ca s-a zis sa fie cat de cat istoric, e ridicol cu un HE de calibru 21 sau peste sa reduci decat 10-20% uneori din viata unui tanc, dar artileria a fost cea mai schimbata clasa in acest joc, si eu cred ca era mai bine sa fie scoasa, cel putin temporar, cateva luni ca sa vada n00bi ca nu artileria e de vina pt jocul lor slab si sa se mai planga si de altceva, va fi schimbata in continuare ( daca ne luam dupa ce mai zic rusii ) pentru ca sunt prea putini care gandesc la rece despre ce e corect si ce nu.

e bun ca nu nerfuiesc artileriile(nu joc arty) ,ce urmeaza?sa nerfuiasca tankurile premium si se duce dracu jocul.

In 9.8 pe super-test si pe public test-1 era nerfita conquerer GC, la acuratete de la 1.1 la 1.2 si aim time de la 8.5 la 8.8 sau ceva de gen sper sa nu ma insel la aim time nu mai stiu exact dar oricum era vorba de 200 - 400 milisecunde in plus.

Sunt unii care s-au lasat de tutun si tot mai trag cate o tigara... :)

Tigara fara tutun nu e tigara sau vorbim de "tigari" hibride, glumesc nu ma lua in seama. : GRIMACE :

LE:

Ca tot vorbim de schimbari din 9.8, am vazut ca multi au sarit in sus cand au vazut acel mare/mic buff la is7, dar mai amuzant a fost si motivarea pentru buff a rusilor "domn'le are statistici slabe si asta indica ca ii trebuie buff", cum sa zici asa ceva nu e deja evident ca is7 il au pana si botii cu coeficient de 0.3 dmg, cand s-a vorbit sa se faca buff la maus ca nu ai ce face cu el s-a zis "nu ca are statistici bune", evident ca are bune ca majoritatea care il mai joaca din cand in cand sunt playeri bunicei, daca cineva are 60+% winrate si 2500+ dmg pe maus nu inseamna ca e bun tancul, ci ca cine il joaca se chinuie sa faca un meci decent ...

• Upvote 2

Stire oficiala: reducerea puterii de penetrare nu va fi aplicata in [9.8]. In consecinta, ne putem bucura in continuare de jocul cu tancurile medii... :)

18.05.2015 Q&A

- Storm confirms that more motion physics tests will come in forseeable future (after 9.8 comes live)
- there isn't all that much info being published by Storm because now the info releases are "carefully regulated"
- WG already prepared new sound engine but "there is no sense in implementing it without new content"
- release date of new sound engine (and new sounds with it) is not yet determined
- Storm is actually 37 years old
- Storm confirms that 0.9.9 patch will be followed by 0.9.10 (and 0.9.11), not 1.0.0
- penetration nerf will not come in 9.8
- Chieftain and FV4202 switch will not come in 9.8 or 9.9 but in "one of the upcoming patches"
- patch 9.8 will come "very soon"
- while the platoon requirement for personal missions will be removed in 9.8, the missions will still be much easier to do in a platoon
- there will be more new maps in the game but WG won't confirm when exactly

Stire oficiala: reducerea puterii de penetrare nu va fi aplicata in [9.8]. In consecinta, ne putem bucura in continuare de jocul cu tancurile medii... :)

mi se pare mai mult caterinca decat ceva serios anuntul asta al lor ....

are cineva idee ce schimbari au facut la misiunile personale?

Misiunile care se faceau doar cu pluton se vor face si fara pluton iar unele au fost modificate.Cea ce este destul de bine,nam chef sa joc plutoane :D

Misiunile care se faceau doar cu pluton se vor face si fara pluton iar unele au fost modificate.Cea ce este destul de bine,nam chef sa joc plutoane :D

eu ma refeream exact la ce schimbari s-au facut, asa generic am vazut si eu

Vremurile trec, vine Armored Warfare in aceste cazuri...

A aparut. Dar ghici ce, ca sa poti descarca jocul vor banuti  :P

http://prntscr.com/7b2cj5

ptr pachetul 2 primesti si un tanc 2S14 Zhalo-S | TIER 4, pentru pachetul 3 primesti 3 tancuri 

2S14 Zhalo-S | TIER 4

MBT-70 | TIER 6

BMPT "Terminator" | TIER 6

eu ma refeream exact la ce schimbari s-au facut, asa generic am vazut si eu

Sunt multe schimbari, in general le-au facut mai simple.

A aparut. Dar ghici ce, ca sa poti descarca jocul vor banuti  :P

http://prntscr.com/7b2cj5

ptr pachetul 2 primesti si un tanc 2S14 Zhalo-S | TIER 4, pentru pachetul 3 primesti 3 tancuri 

2S14 Zhalo-S | TIER 4

MBT-70 | TIER 6

BMPT "Terminator" | TIER 6

Vor banuti, pentru cei ce vor sa joace acum. Momentan, jocul este in stadiul de Closed Beta, pana la lansare..

A aparut si o sursa officiala pentru nerf-ul penetrarii la tancurile de tier VIII-X: http://worldoftanks.eu/en/news/pc-browser/46/common-test-penetration-changes/

Da, motiv de plans reducerea penetrarii, motiv de utilizare mai intensa de munitie gold, dar si motiv sa tintesti putin mai bine si intra si cu normale.

Sa speram ca feedbackul pe forum dupa acest test va fii asa de negativ, incat WG nu se vor mai gandi ever la nerful asta

Daca vor face nerful asta...........Imi vand T-54 si M48 Patton here I come!