Jump to content

Question

• Membru Activ

Am propus ( cu mai mult timp in urma) , dar nu s-a finalizat, echipei de la WOA o linie de avioane Romania.Cu exemple si cu multe caracteristici tehnice.Nu s-a finalizat nimic, nu stiu nici macar daca s-a luat in considerare mailul meu.

Considerati ca, printr-un efort colectiv, putem face un Tank tree Romania, care sa fie propus celor de la WOT?

15 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Administrator

Tot printr-un efort colectiv s-a propus sa se faca o sectiune pe forumul official in limba romana si nu au luat in considerare acest lucru, ce sa mai discutam despre un tank tree romanesc...

• 0
  • Community Contributor

Din pacate, asa este. Citisem niste zvonuri ca vor baga un tanc mediu romanesc tier 10 pe linia europeana, care WG anuntase ca au de gand sa o faca. De la a avea de gand, pana la a face.... cale lunga.

• 0
  • Membru Activ

Pentru inceput de linie, avem Renault FT 17

http://www.tanks-encyclopedia.com/ww1/fr/renault_ft.php

http://www.historia.ro/exclusiv_web/general/articol/dotarea-armatei-romane-al-doilea-razboi-mondial

Tema centrală a planului de reînarmare al armatei române a fost achiziţionarea de blindate, care să suplinească cele 76 de tancuri uşoare F.T. 17, cu o valoare militară scăzută, dintre care, în anul 1937, doar 20 erau operaţionale.

Pentru cei interesati de subiect, o lucrare realmente interesanta, disponibila in format PDF

http://www.mapn.ro/smg/SIA/Armata%20romana%20si%20evolutia%20armei%20tancuri.pdf

In continuarea postarii de ieri, un nou TD folosit in WWII de armata romana, putin cunoscut

http://en.wikipedia.org/wiki/TACAM_R-2

300px-TACAM_R-2_tank_destroyer.jpg

• 0
  • Content Creator

Imi place tancu asta :> ,desi nu cred ca se va lua in seama si tara noastra "Romania".

• 0
  • Members

Din pacate Romania nu a avut o industrie constructoare de tancuri.Singurul proiect de tanc romanesc a fost MARESAL ( td).Restul am avut doar tancuri franceze , cehoslovace si rusesti.Am avut td-uri construite pe sasiuri de tancuri cehoslovace si ....cam atat.Asa ca nu vor aparea tancuri romanesti in joc in mod sigur.Si nu va faceti iluzii , BIZON nu este tanc romanesc , doar o imbunatatire a unui tanc rusesc.Singurele blindate romanesti100% suntTAB- urile .Imi pare rau ca dezamagesc pe multi dar cititi cate ceva despre istoria tancurilor, am sute de reviste in format PDF despre tancuri ( si carti ).

• Upvote 1
  • 0
  • Community Contributor

Am citit pe un site ca mai incolo se va adauga Europa ca natiune, precum e S.U.A, Franta, etc. cu linii de tancuri amestecate din mai multe tari din europa, vor fi si din romania un tanc usor, o artilerie si antitancul Maresal.

Uitati postul:

Titlu: World of Tanks si planurile Wargaming.net pentru Romania

Momentan, în joc există 6 naţiuni cu care poţi juca: nemţi, britanici, americani, ruşi, chinezi, francezi. Însă cei de la Wargaming.net au planuri interesante pentru dezvoltarea ulterioară a jocului. Vor să mai includă şi alte naţiuni. Urmează un tech tree japonez, iar după asta unul european amestecat. Acest lucru nu poate să fie decât un motiv de bucurie pentru că printre tancurile europene se vor regăsi şi câteva româneşti. Cu siguranţă va fi Mareşalul însă sunt şanse să vedem şi alte două distrugătoarea româneşti: TACAM T-60 şi TACAM R-2. D-abia aştept să le ofer nemţilor şi ruşilor “senzaţii tari româneşti” ! Să curgă scheisse şi pohui-uri în timp ce îi vânez din boscheţi!

Edited by HuNTeX
  • 0
  • Membru Activ

Da , TACAM 60 construit pe sasiu de captura T60 si TACAM R2 sasiu Renault R2.Dar nu conceptie 100% romaneasca ca MARESAL.Iar Maresal a fost doar prototip.Din pacate.

Sunt mai multe variante

Eu am facut un tank tree cu ce a avut in dotare sau in proiect armata romana