Jump to content
Emil

Noul CW 2.0

Recommended Posts

Citez din Status Report:

From a podcast interview regarding CW 2.0:

- there will be an "absolute" category clan tournament soon, it will be announced in June (transcript says July but that's likely a typo)
- when you capture a province, it will lose 1 level of upgrade
- CW 2.0 will be split into seasons
- the first test of CW 2.0 consists both of veteran players and noobs, all in all around 100 clans participated in the test
- CW 2.0 open beta will be in summer, it will be released after that

- it will be possible to farm influence in Stronghold mode

Si acum... atentie maxima... aberatia secolului:

- when attacking a Stronghold belonging to a noob (bad rating) clan, good players will not be able to use artillery strike and air strike but the noobs will

Voi vedeti mah? Totul pentru tomate! Nu-i duce capu' sa joace un joc online si RNG-ul nu mai este de ajuns pentru ei... Incredibil!

Bah WG-ule... da-le bah tancuri de nivel 12, si pune-i sa se bata cu jucatorii buni, sa aiba si ei o satisfactie... Incredibil!

Jocu' asta, incet da' sigur, se duce pe p*la... vorba romanului...

• Upvote 2

da tu...clan de unicum de ce ai ataca un clan de noobi, doar ca sa faci misto de ei?

mie mi se pare logica si ok masura asta, ba ar putea sa nu te lase sa ataci clanuri cu un ranting mai mic cu x% fata de al tau

Mai bine sa nu te lase sa ataci deloc un clan cu rating mai mic... Totusi, toata lumea vorbeste despre drepturi si egalitate, ideologia secolului. Care-i vina mea ca eu joc bine, iar altu' joaca foarte prost? De ce sa nu-l atac "for fun", ca si clan, pe altu' mai slab, cand el joaca de pe aceeasi platforma si avem aceleasi elemente de joc la dispozitie?

Adica, locuim in aceeasi casa, dar eu sunt fortat sa dorm in WC, pe cand el se lafaie in sufragerie in fata semineului...

Mai bine sa nu te lase sa ataci deloc un clan cu rating mai mic... Totusi, toata lumea vorbeste despre drepturi si egalitate, ideologia secolului. Care-i vina mea ca eu joc bine, iar altu' joaca foarte prost? De ce sa nu-l atac "for fun", ca si clan, pe altu' mai slab, cand el joaca de pe aceeasi platforma si avem aceleasi elemente de joc la dispozitie?

Adica, locuim in aceeasi casa, dar eu sunt fortat sa dorm in WC, pe cand el se lafaie in sufragerie in fata semineului...

nu e chiar asa toti am fost slabi la inceput (tin minte ca imi luasem is3 si fugeam de Type 59 si SP ca nu stiam ce sa le fac si mi se pareau foarte tari). Poate sunt in proces de invatare, daca vii tu si le furi resursele pe care ei cine stie cat s-au chinuit sa le stranga si le dai 15-0 nimeni nu are nimic de castigat. Ei o sa fie suparati, iar tu ca si clan mare o sa arati ca ai un caracter mic

si sa nu uitam ca fiecare gaseste bucurii in alte lucruri, tu te simti bine sa fii mov si sa bati toate clanurile de  pe server, altul se simte bine daca joaca 5k batalii cu T1, ca e tancul lui favorit, tocmai pt ca e vorba de egalitate fiecare face ce vrea cu ce i se pune la dispozitie

• Upvote 2

nu e chiar asa toti am fost slabi la inceput (tin minte ca imi luasem is3 si fugeam de Type 59 si SP ca nu stiam ce sa le fac si mi se pareau foarte tari). Poate sunt in proces de invatare, daca vii tu si le furi resursele pe care ei cine stie cat s-au chinuit sa le stranga si le dai 15-0 nimeni nu are nimic de castigat. Ei o sa fie suparati, iar tu ca si clan mare o sa arati ca ai un caracter mic

si sa nu uitam ca fiecare gaseste bucurii in alte lucruri, tu te simti bine sa fii mov si sa bati toate clanurile de  pe server, altul se simte bine daca joaca 5k batalii cu T1, ca e tancul lui favorit, tocmai pt ca e vorba de egalitate fiecare face ce vrea cu ce i se pune la dispozitie

Hei hei, vezi ca nu ai prins ideea... Noi vorbim in Stronghold-uri, batalii intre clanuri care au cladiri de nivel superior. Cu alte cuvinte, ti se pare normal ca un clan bun care are fortareata de nivel 8-10 sa nu poate ataca un clan de tomate care are tot o fortareata de nivel 8-10? Pai ce vina are campionu' la box ca vine badea Ion si intra direct in ring cu el?

Nu vrei sa te bati cu clanuri bune? No problem, nu-ti ridica fortareata la nivel 8-10, limiteaza-te la cat poti. Corect?

Hei hei, vezi ca nu ai prins ideea... Noi vorbim in Stronghold-uri, batalii intre clanuri care au cladiri de nivel superior. Cu alte cuvinte, ti se pare normal ca un clan bun care are fortareata de nivel 8-10 sa nu poate ataca un clan de tomate care are tot o fortareata de nivel 8-10? Pai ce vina are campionu' la box ca vine badea Ion si intra direct in ring cu el?

Nu vrei sa te bati cu clanuri bune? No problem, nu-ti ridica fortareata la nivel 8-10, limiteaza-te la cat poti. Corect?

pai asta loveste in ideile tale de mai sus de egalitate..etc. doar pentru ca sunt jucatori slabi nu inseamna ca nu pot sa aibe acces la aceleasi cladiri, ca o sa le ia de 2 ori mai mult timp sa ajunga la nivel 10 asta e, e bine ca sunt perseverenti

pai asta loveste in ideile tale de mai sus de egalitate..etc. doar pentru ca sunt jucatori slabi nu inseamna ca nu pot sa aibe acces la aceleasi cladiri, ca o sa le ia de 2 ori mai mult timp sa ajunga la nivel 10 asta e, e bine ca sunt perseverenti

Gresit. Ei AU ACCES, deci pot, dar nu le este indicat pentru ca-si iau infrangeri (fortareata de nivel 8-10). Pe cand eu N-AM ACCES, deci as vrea, dar nu mi se permite (sa folosesc arty strike + air strike)...

Principiul egalitatii mi-este mie incalcat, prin lipsa accesului la ceva la care are acces altcineva...

Depinde Emil si ce clanuri vor fi considerate ,,noobs'' , un clan de pana in 1200 wn8 nu cred ca e ajutat forte mult de acestea de exemplu in fata NOS sau LGEND....

Depinde Emil si ce clanuri vor fi considerate ,,noobs'' , un clan de pana in 1200 wn8 nu cred ca e ajutat forte mult de acestea de exemplu in fata NOS sau LGEND....

Tocmai din aceasta cauza sustin ideea initiala:

- fortareata nivel I-IV: nu se ataca/apara

- fortareata nivel V-VII: se ataca/apara cu 10 tancuri de nivel 8

- fortareata nivel VIII-X: se ataca/apara cu 15 tancuri de nivel 10

... Si de aici mai departe, fiecare pe proprie raspundere...

:

Voi vedeti mah? Totul pentru tomate! N

Te contrazic aici putin ... totul pentru profit .. ca pana la urma WG asta urmareste sa bage cati mai multi bani in joc .. si cum faci asta ... ii faci sa se simta importanti.

Ca orice firma ... se urmareste profitabilitatea ... si este normal sa fie asa ... ca nu fac aia de la WG voluntariat.

Ca iti convine sau nu .. majoritatea in acest joc, deci inplicit banii mai multi vin de la jucatorii slabi, cei cu statisticile bune nu cred sa reprezinte mai mult de 20% din totalul jucatorilor ... deci WG poate sa ii considere chiar o cantitate neglijabila ... atat timp cat restul de 80% aduc grosul veniturilor.

• Upvote 1

Te contrazic aici putin ... totul pentru profit .. ca pana la urma WG asta urmareste sa bage cati mai multi bani in joc .. si cum faci asta ... ii faci sa se simta importanti.

Ca orice firma ... se urmareste profitabilitatea ... si este normal sa fie asa ... ca nu fac aia de la WG voluntariat.

Ca iti convine sau nu .. majoritatea in acest joc, deci inplicit banii mai multi vin de la jucatorii slabi, cei cu statisticile bune nu cred sa reprezinte mai mult de 20% din totalul jucatorilor ... deci WG poate sa ii considere chiar o cantitate neglijabila ... atat timp cat restul de 80% aduc grosul veniturilor.

Din pacate așa se pare ca merge treaba...
  • Upvote 1

Cand conduci o afacere ... asta trebuie sa fie telul tau ... nu stiu de ce vad ca unii se mira de niste lucruri care personal mi se par normale ... priviti mai detasat un pic problema ... totul este despre bani :)

Bun, ideea mea extraordinara si foarte originala:

-Luat dupa WR Strongholdului dupa minim 100 de batalii, impartiti clanurile in Ligi:

-Liga 5:0%-25%

-Liga 4: 25%-40%

-Liga 3:40%-50%

-Liga 2:50%-58%

-Liga 1:58%-65%

-Liga Absoluta: 65+ % WR

Foarte greu, asa fiecare se bate cu cei de talia lor, WG isi face profitul, si toata lumea e fericita, dar vad ca numai eu gandesc asa..........

Bun, ideea mea extraordinara si foarte originala:

-Luat dupa WR Strongholdului dupa minim 100 de batalii, impartiti clanurile in Ligi:

-Liga 5:0%-25%

-Liga 4: 25%-40%

-Liga 3:40%-50%

-Liga 2:50%-58%

-Liga 1:58%-65%

-Liga Absoluta: 65+ % WR

Foarte greu, asa fiecare se bate cu cei de talia lor, WG isi face profitul, si toata lumea e fericita, dar vad ca numai eu gandesc asa..........

Nu e buna ideea ta pentru ca sunt multe clanuri minuscule care si-au umflat statisticile jucand numai SH de tier VI si au ajuns si la >65% WR,cu peste 500 lupte,din cauza asta ( stiu asta pentru ca ultimul meu clan nu avea 15 jucatori de CW,dar rata la SH de tier VI era >65% pentru un clan mediocru,casual si fara nici o pretentie ).

Nu e buna ideea ta pentru ca sunt multe clanuri minuscule care si-au umflat statisticile jucand numai SH de tier VI si au ajuns si la >65% WR,cu peste 500 lupte,din cauza asta ( stiu asta pentru ca ultimul meu clan nu avea 15 jucatori de CW,dar rata la SH de tier VI era >65% pentru un clan mediocru,casual si fara nici o pretentie ).

bun, atunci sa faca un sistem de reputatie, pe puncte,si sa zicem: daca castigi in Liga 2 un meci in tier 6, primesti 550RP, daca ai fii castigat acelasi meci in Liga 2 la tier 8, ai fii primit 750 RP, si merge asa pe Ligi.

Se face un clasament si este pe sezoane, de o luna fiecare, prin care clanurile pot sa avanseze sau se retrogradeze intr-o liga, ca si la Fotbal

Baaaam, problem solved.

Astfel Incat clanurile care joaca doar tier 6, nu vor putea sa retrogradeze dar nici sa avanseze

Deasemenea, cu cat cresti in ligi primesti bonusuri mai mare(credite, exp, resurse), dar deasemenea daca vei pierde un meci iti vor fii scazute din puncte

Si ar trebui sa se limiteze la 10 Strongholduri Random pe zi, pentru a prevenii farmingul

Tot prima lor idee ramane cea mai simpla si cel mai usor de aplicat, functie de nivelul centrului de comanda:

- fortareata nivel I-IV: nu se ataca/apara

- fortareata nivel V-VII: se ataca/apara cu 10 tancuri de nivel 8

- fortareata nivel VIII-X: se ataca/apara cu 15 tancuri de nivel 10

Nu exista restrictii pentru nimeni si in plus, se ajuta clanurile mai slabe care incearca sa se limiteze la puterile lor (adica la lupte cu tancuri de nivel 8)... Iar un clan de top n-o sa atace un clan slab, tocmai din prisma faptului ca prefera sa joace cu tier 10 si nu cu tier 8... Clanurile de top joaca cu tier 8 doar in campaniile speciale.

Dau, din nou, exemplul clanului NOS (pentru ca in acest clan ma aflu in momentul de fata): bonusurile din fortareata se activeaza DOAR atunci cand se joaca stronghold-uri de nivel 10; pentru stronghold-uri de nivel 8 poate sa joace doritorii "just for fun", dar se incearca stimularea lor in meciurile de nivel 10...