Jump to content
Hunterseek

Discutii cu si despre jucatori, off-topic !

Recommended Posts

il ai la loss sau il ai la winrate , poti sa il recuperezi , insa un draw nu il mai poti recupera ,e rau daca tu consideri ca loss si draw e acelasi lucru , atunci de ce mai exista draw , ce nu intelegi tu e ca atunci cand pierzi evident iti ia din winrate dar si cand faci draw tot din winrate iti ia ,prietene

Exact. Si-atunci de ce sa le oferi victoria inamicilor ? In jocul asta conteaza win-rate, nu loss-rate. Orice meci care nu e castigat se considera pierdut (GMB77, 2016), chiar daca e loss sau draw. Daca vrei parerea mea, draw-urile sunt meciuri de care ai tinut cu dintii sa nu le castige ailalti... d-aia la mai toate competitiile un draw conteaza ca victorie pentru defender.. Draw este un meci pe care nu l-ai castigat, n-ai de ce sa vrei sa-l bagi la winrate. Daca vrei sa-l recuperezi poti s-o faci jucand mai bine si castigand urmatoarele meciuri. Nu recuperezi un draw transformandu-l in defeat. 

......

Legat de campatul movilor... albastrilor...ieri pe redsihe, am stat intentionat in spate sa vad ce face un albastru cu obj430,  cum si unde merge pe harta sau daca campeaza asa cum se spune pe aici. Avand baza la J sau H, n-a trecut de linia G, a terminat lupta cu 1300 damage fiind al 6 lea distrus de la noi din echipa. Ce m-a surprins, a fost faptul ca nu a vazut ca ii venise un is7 in spate pe la J0, norocul lui a fost ca mai era 1 langa el altfel il viola ala cu is7. Ce am facut eu nu conteaza, sunt galben, moron, tomata... bla bla.

....

Posibil e-bay account. Am inceput sa ma "feresc" de albastrii care nu-s din clanurile cat de cat rasarite in special cei fara clan. Niciodata nu stii in ce fel s-a facut contul ala albastru. Ganditi-va, numai pe forumul asta cate conturi cu statistici bune au fost vandute, si o sa imi dati dreptate.

nu ca vreau sa fiu rau dar mi se pare aberant sa scoti draw in conditiile in care un draw nu poate fi recuperat si e mai rau decat un loss

Orice batalie terminata la egalitate (draw) nu poate fi recuperata la fel ca orice batalie terminata ca infrangere (loss). Singura diferenta este ca nu i-ai dat inamicului victoria.

De la prima batalie pierduta sau terminata la egalitate, ti-ai anulat din start sansa de a avea un win-rate de 100%.

Daca pe cont, din 10.000 batalii ai 1 infrangere sau 1 egalitate si 9.999 victorii, ai o rata de castig de 99,99%.

Daca pe cont, din 100.000 batalii ai 1 infrangere sau 1 egalitate si 99.999 victorii, ai o rata de castig de 99,999%.

Acea rata de castig e maxima pe care o poti avea, restul de 0,01% respectiv 0,001% reprezinta acel 1 infrangere sau acel 1 egalitate.

Concluzia: nici infrangerea si nici egalitatea nu pot fi recuperate! Singura diferenta, dupa cum ziceam, e ca nu i-ai dat adversarului victoria, asigurandu-ti tie astfel infrangerea. Indiferent de egalitate sau infrangere, win-rate-ul o sa ti se modifice identic in ambele cazuri, ambele fiind irecuperabile ci doar compensabile in cel mai bun caz.

@halfdead

Pe cont, ai 12967 infrangeri si 392 egalitati. Dupa cum ziceam, odata cu prima infrangere sau egalitate, ti-ai anulat din start sansa de a avea un win-rate de 100%. Cel mai mare win-rate pe care poti sa-l ai e cel de 99,99% (cu doua zecimale dupa virgula, ca toate site-urile asa calculeaza win-rate-ul).

In consecinta, ca sa ai 99,99% win-rate, trebuie sa-ti recuperezi:

- cele 12.967 infrangeri prin 129.657.033 victorii

- cele 392 egalitati prin 3.919.608 victorii

... daca e sa ma iau dupa logica ta, matematic se pare ca o sa-ti fie de 33 ori mai greu sa-ti "recuperezi" infrangerile decat egalitatile. Toate astea in conditiile in care, de acum inainte, o sa joci un total de 133.576.641 meciuri si TOATE sa fie victorii.

Presupunand ca esti semi-zeu si castigi tot, daca te hotarasti sa devii jucator hardcore, cu 8 ore/zi de WoT, o sa ai nevoie de 5.228 ani ca sa "recuperezi" atat infrangerile, cat si egalitatile (care oricum sunt deja de 33 de ori mai putine decat infrangerile)...

Sper ca te-am lamurit care-i treaba cu infrangerile si egalitatile si cum ti le poti "recupera" practic pe contul tau ... :P

• Upvote 3

Cred ca as putea sa traiesc 5.228 ani daca singura conditie ar fi sa fiu obligat sa joc 8 ore WoT pe zi... sau nu... : CRAZY : ar fi ceva chin, dar daca trebuie...

Orice batalie terminata la egalitate (draw) nu poate fi recuperata la fel ca orice batalie terminata ca infrangere (loss). Singura diferenta este ca nu i-ai dat inamicului victoria.

De la prima batalie pierduta sau terminata la egalitate, ti-ai anulat din start  sansa de a avea un win-rate de 100%. 

Daca pe cont, din  10.000 batalii ai 1 infrangere sau 1 egalitate si 9.999 victorii, ai o rata de castig de 99,99%. 

Daca pe cont, din  100.000 batalii ai 1 infrangere sau 1 egalitate si 99.999 victorii, ai o rata de c astig de 99,999%. 

Acea rata de castig e maxima pe care o poti avea, restul de 0,01% respectiv 0,001% reprezinta acel 1 infrangere sau acel 1 egalitate.

Concluzia: nici infrangerea si nici egalitatea nu pot fi recuperate! Singura diferenta, dupa cum ziceam, e ca nu i-ai dat adversarului victoria, asigurandu-ti tie astfel infrangerea. Indiferent de egalitate sau infrangere, win-rate-ul o sa ti se modifice identic in ambele cazuri, ambele fiind irecuperabile ci doar compensabile in cel mai bun caz.

@halfdead

Pe cont, ai 12967 infrangeri si 392 egalitati. Dupa cum ziceam, odata cu prima infrangere sau egalitate, ti-ai anulat din start sansa de a avea un win-rate de 100%. Cel mai mare win-rate pe care poti sa-l ai e cel de 99,99% (cu doua zecimale dupa virgula, ca toate site-urile asa calculeaza win-rate-ul).

In consecinta, ca sa ai 99,99% win-rate, trebuie sa-ti recuperezi:

- cele 12.967 infrangeri prin 129.657.033 victorii

- cele 392 egalitati prin 3.919.608 victorii

... daca e sa ma iau dupa logica ta, matematic se pare ca o sa-ti fie de 33 ori mai greu sa-ti "recuperezi" infrangerile decat egalitatile. Toate astea in conditiile in care, de acum inainte, o sa joci un total de 133.576.641 meciuri si TOATE sa fie victorii.

Presupunand ca esti semi-zeu si castigi tot, daca te hotarasti sa devii jucator hardcore, cu 8 ore/zi de WoT, o sa ai nevoie de 5.228 ani ca sa "recuperezi" atat infrangerile, cat si egalitatile (care oricum sunt deja de 33 de ori mai putine decat infrangerile)...

Sper ca te-am lamurit care-i treaba cu infrangerile si egalitatile si cum ti le poti "recupera" practic pe contul tau ... :P

: DIZZY : : DIZZY : ...matematica.....numere...cifre.... : DIZZY :....terminati-va cu de-astea ca sufar de vertij...

[...]

Asa ceva... Cum sa ai atat de mult timp liber sa faci toate calculele alea ? :)

Sunt calcule care se fac in cateva minute. Trebuie doar sa faci adunarile, inmultirile si impartirile corecte, ca restul e asigurat de calculator... : SHY :

Exemplu:

- cati ani iti trebuie ca sa joci 133.576.641 batalii, jucand WoT 8 ore/zi?

- stim ca o batalie dureaza in medie 7 min.

- bagi la calculator formula: numar ani = [133.576.641/(8*60/7)]/365 si hopa rezultatul 5.228 ani... :D

P.S.: "60" sunt minutele dintr-o ora si "365" zilele dintr-un an... evident...

Apropo, ca si curiozitate: cate batalii joaca intr-un an un jucator casual? adica unu' care aloca 3 ore/zi pentru WoT?

Luam in calcul durata medie a unei lupte, de 7 min.

numar batalii intr-un an = (3*60/7)*365 = 9.386

Cu alte cuvinte, cei care jucati in medie 3 ore pe zi, o sa acumulati intr-un an aprox. 10.000 batalii... : NORMAL :

Media mea este cam de 2.5 ore pe zi si nu ma consider un jucator casual. Sigur waifu nu ma considera un jucator casual. Ma intreb cat joaca pe zi un jucator hard core.

Problema nu este cat jucati voi. Problema este ca de vineri se intra in vacanta, cel putin la noi in tara. Daca se intra si in alte N tari ... iar se duce dracu jocul asta. Bine macar ca la noi e doar o saptamana vacanta...

il ai la loss sau il ai la winrate , poti sa il recuperezi , insa un draw nu il mai poti recupera ,e rau daca tu consideri ca loss si draw e acelasi lucru , atunci de ce mai exista draw , ce nu intelegi tu e ca atunci cand pierzi evident iti ia din winrate dar si cand faci draw tot din winrate iti ia ,prietene

Ti-a explicat Emil ce si cum. Sunt socat ca exista persoane care cred ca draw sunt lupte inghitite de gaura neagra. Sunt mai socat ca asta vine de la tine. :)) Am zis acum mai mult timp ca ar trebui facut aici un topic unde sa fie adunate toate prostioarele astea comice care le gandesc multi.

Totalul luptelor e impartit in wins, losses, draws. Un win e un win. Nu se uita nimeni la draw-rate sau la loss-rate. 1 win are aceeasi pondere ca 1 loss sau ca 1 draw. Sa spui ca draw e mai rau decat un loss e de-a dreptul stupid pentru ca winrate-ul este egal cu totalul luptelor minus cele care nu le-ai castigat (draws+losses), deci 1 draw iti afecteaza exact la fel de mult procentul de win-uri ca 1 loss.

Cum s-a mai zis, draw = capacitatea echipei tale de a nu le oferi inamicilor victoria, si atat. Singurul lucru negativ legat de draw e ca iti mananca mai mult timp.

Stai asa, tu daca capezi simultan cu echipa inamica si vezi ca iese draw, la 99% iesi din cap? Bhahhahaha!

wg logic , va papat mintile si ganditi exact pe sistemul lor , pai de unde vine draw de la competitii , de la clan wars , atunci cand detii teritoriu si il aperi ca sa nu fii nevoie tu ca loctiitor al lui sa ii ataci si ei sa campeze 

in fine , asta e parerea mea ,sunt eu mai retardat , insa eu nu trag la draw , trag sa castig chiar daca pierd ,decat draw 

dar vorba aia , turma are glas si cand 2 zic ca esti beat te duci si te culci ,deci fie ca voi 

bafta:) 

wg logic , va papat mintile si ganditi exact pe sistemul lor , pai de unde vine draw de la competitii , de la clan wars , atunci cand detii teritoriu si il aperi ca sa nu fii nevoie tu ca loctiitor al lui sa ii ataci si ei sa campeze 

in fine , asta e parerea mea ,sunt eu mai retardat , insa eu nu trag la draw , trag sa castig chiar daca pierd ,decat draw 

dar vorba aia , turma are glas si cand 2 zic ca esti beat te duci si te culci ,deci fie ca voi 

Te asigur ca nu trage nimeni la draw. Poate te-ai exprimat tu gresit si n-am inteles noi. Sau poate invers.

E doar vorba ca draw = loss si ambele iti strica in acelasi mod winrate-ul. Nu vorbim de gameplay aici.

Din procentul total al bataliilor:

- ponderea de o treime o detin victoriile

- ponderea de o treime o detin egalitatile

- ponderea de o treime o detin infrangerile

Mai dau un exemplu simplu:

Incepi un cont nou si joci 3 batalii. In cazul in care ai:

- o victorie si 2 infrangeri, win-rate-ul este de 33,33%

- o victorie si 2 egalitati, win-rate-ul este de 33,33%

- o victorie, o egalitate si o infrangere, win-rate-ul este de 33,33%

... in concluzie, din punct de vedere matematic, egalitatea reprezinta acelasi lucru cu infrangerea

Noi ti-am raspuns la afirmatia ta cum ca "un draw nu se mai poate recupera", iar prin deductie logica afirmi indirect ca "un defeat se mai poate recupera". Matematic e aberant, iar eu ti-am dovedit-o.

Daca te referi la gameplay, aici iesim din sfera calculului matematic, si intra in calcul parerile personale ale jucatorilor (unii mai bine bine pierd decat sa faca draw, pentru ca asa vor muschii lor, altii mai bine fac draw decat sa piarda, ca asa vor muschii lor...)