Jump to content
Emil

Despre farming WN8/crestere eficienta/imbunatatire statistici

Recommended Posts

Ca ma cita mai devreme un coleg de forum....

Da prietene, imi palce sa pierd. Imi face placere sa ies cu 59 pe tarla si sa ma doboare cate un adversar. Dar stii de ce, pentru ca el va fi fericit, o sa ii aduc, prin distrugerea mea, poate singura lui placere din zilele astea amare. 

Ce sa fac cu wn8 ul, unde sa mi-l pun? daca vreau win8, dau wipe, ma sui pe deal cu BT-SV ul ( daca nu stii, e un light tank ce trage mai puternic si mai precis decat orice TD de la clasa lui), deci, as sta pe deal si as igrasa gogoasa de wn8 de o sa planga privitorii de statistici. LA un momentdat, pana sa fie scos la vanzare, imi era rusine sa ies cu Panzer II J ul pe teren, chiar sincer imi era rusine. Acum ca a fost scos la vanzare la un momentdat si i s-a mai echilibrat matchul, il mai scot din garaj , dar din placere. 

Asa ca si pentru prietenul cu parerea ca daca ai bani sau tancuri esti unicum. Nu am bani, dar am in garaj ce nici nu visezi. Si reiterez ce spuneam si in postul anterior, pot sa imi pun combinatia de echipamente perfecta si sa trag coasa pe teren. Rezultatul? Nici o placere. 

Lasa sa se bucure altii ca doboara ceva rar si crede-ma, ma simt minunat.

Va pup!

WN8-ul este pur si simplu un numar care arata cat de bun este jucatorul. Acuma si WN8-ul asta are niste limite. Pot sa-ti confirm ca un jucator bun, care joaca DIN PLACERE, fara mii de lupte pe tancuri de "farmat WN8", fara sa spameze munitie premium si fara ratii pe tancuri, poate sa ajunga pana la 3000 WN8.

In schimb, jucatorii care au peste 3000 WN8, pot sa-si mentina acest numar doar "artificial" prin una sau mai multe metode: mii de lupte pe tancuri de farmat WN8 + spam de munitie premium + ratii pe tancuri.

Mai sunt si exceptii, adica jucatori cu peste 3000 WN8, mentinut "natural", dar sunt foarte rari...

Sal Emil care sunt tankurile de "farmat WN8"?

Tot ce-i sub nivel 6 (exceptie arty), tot ce-i tanc usor sau tanc mediu peste nivel 6 (cu mici exceptii, gen T49)...

Sal Emil care sunt tankurile de "farmat WN8"?

Tot ce-i sub nivel 6 (exceptie arty), tot ce-i tanc usor sau tanc mediu peste nivel 6 (cu mici exceptii, gen T49)...

Au fost perioade cand am testat diverse tancuri pentru a-mi creste WN8 si concluzia mea este:

- la tier 1 n-ai cum sa-ti cresti WN 8 eficient

- la tier 2, doar cu tancurile cu armura

- de la tier 3 la tier 6 cu orice tanc, daca iti faci un echipaj cu 1-2 skill-uri, pui echipamente si consumabile pe tanc, joci multe lupte cu tancul respectiv si esti confortabil cu stilul sau de joc

- la tier 7 - 8 cu tancurile usoare

- la tier 9 - 10 cu aproape orice tanc in afara de arty, dar cu conditia sa fii deja jucator bun, daca esti mediu sau sub medie, iti scade WN8 la tier 9 - 10

- la tier 1 n-ai cum sa-ti cresti WN 8 eficient

Aici te contrazic. In perioada in care am avut cele 3 zile de ban pe cont, mi-am facut un cont nou si am dat cateva meciuri cu T1 Cunningham. Fara echipaj, fara echipamente, fara consumabile. Cu alte cuvinte m-am dat cu tancu' pana am gasit un film bun de vizionat. Rezultatul: http://wotinfo.net/en/efficiency?server=EU&playername=nu_trage_am_copii

Imagineaza-ti un T1, cu echipaj la 2-3 skill-uri, echipamente, consumabile, etc... special facut pentru cresterea WN8...

Cu tiere mici nu-ti cresti overall-ul la fel de mult cum o poti face cu tier mare. Recentele poate, overall mai incet.

Cu tiere mici nu-ti cresti overall-ul la fel de mult cum o poti face cu tier mare. Recentele poate, overall mai incet.

A ? Poti sa fii mai clar, te rog ? 

Pana la urma wn8-ul de la tier 1 nu cantareste la fel cu cel de la tier 10?

Daca fac 2000 wn8 cu T1 sau daca fac 2000wn8 cu IS7 nu-i tot aia in calculul final?

Pana la urma wn8-ul de la tier 1 nu cantareste la fel cu cel de la tier 10?

Daca fac 2000 wn8 cu T1 sau daca fac 2000wn8 cu IS7 nu-i tot aia in calculul final?

Exactly my point. Astept sa vad ce raspunde raffy.. Adica singura explicatie este ca la tier 1 nu poti sa faci meciuri de 8000 WN8 la fel de des ca la tier 10 sa zicem.. si intr-un fel te plafonezi , ajungand astfel sa dai 100 de meciuri cu average 2200 in timp ce la tier 10 ai putea sa ai average 3500 sa zicem. E singura explicatie pe care o am pentru argumentul lui 

A ? Poti sa fii mai clar, te rog ? 

Adica daca joci 100 de meciuri cu T10 si scoti WN8 +3k overall-ul iti creste mai mult decat daca ai juca acelasi numar de meciuri dar cu T5-6 si ai avea acelasi WN8 mediu pe cele 100 de lupte.

WN8-ul in tier mare are o pondere mai mare, o greutate mai mare spre overall decat in tier mai mic.

http://forum.worldoftanks.eu/index.php?/topic/450099-wn8-how-does-the-tank-tier-affect-it-exactly/

Uiti mai sus un exemplu, daca faci media aritmetica tipul ar trebui sa aiba 2177 WN8-ul, in schimb il are 1600 si ceva, il duce in jos acel WN8 de 1000 de la tier-ul 10. Are 10 lupte pe tier 10 si 9 pe tier 5 deci daca ar fi aritmetic ar trebui sa se echilibreze dar nu e asa.

Cei care aveti yasen krasen puteti observa chestia asta: WN8 5000 pe tier 5-6-7 si 2000 pe Tier 10 (1 lupta tier 5-6-7; 1 lupta tier 10) si nu veti avea WN8-ul 3500 care e media aritmetica, WN8-ul o sa fie mai jos de 2800, nu stiu daca pot spune asa dar ponderea WN8-ului din tier mare e mai mare decat cea din tier mic.

Cel putin asa stiu eu si cam asa imi da cand incerc sa-mi fac media WN8-ului jucat pe tier 8 si tier 10  - nu e nicodata cea aritmetica.

Yuri_Yslin

I wonder about this too sometimes, the amount of 3k WN8 games that rise my total WN8 differs ie. I get less increase on low tier vehicles despite bigger numbers.

I guess it's a good idea but it is very confusing.

• Upvote 3

Parca am mai auzit (sau citit) ceva de genul asta pe undeva, candva...

Si asta ar fi motivul pt. care WN8 e unitatea principala de caracterizare a jucatorilor: pt. ca diminueaza importamta eventualelor mii de jocuri cu T18.

O sa caut un link.

Pentru un  WN8 bun, indiferent de tier, cel mai important factor este sa faci damage per battle mai mare decat Hit Points aferent vehiculului in care esti. Asta este cel mai important factor. Al doilea este ramanerea in viata sau ramanearea cat mai mult timp in viata. Al treilea factor este castigarea luptei. 

Pentru un  WN8 bun, indiferent de tier, cel mai important factor este sa faci damage per battle mai mare decat Hit Points aferent vehiculului in care esti. Asta este cel mai important factor. Al doilea este ramanerea in viata sau ramanearea cat mai mult timp in viata. Al treilea factor este castigarea luptei. 

Raspunsurile anterioare sunt mai bune decat al tau, nu cred ca raspunsul tau aduce ceva nou, iar comparatia cu hit points ale vehicolului este incompleta, de fapt este prea extinsa, WN8 mare se face cu damage mult, cat mai mult.

Raspunsurile anterioare sunt mai bune decat al tau, nu cred ca raspunsul tau aduce ceva nou, iar comparatia cu hit points ale vehicolului este incompleta, de fapt este prea extinsa, WN8 mare se face cu damage mult, cat mai mult.

E logica elementara ca diferenta este direct proportionala. M-am referit la toate tierurile pentru ca  nu toti jucatorii au tier X sau nu toti prefera tier mare. Cu rabdare si cu tier 3-4 faci un WN8 frumos.   

Oricum eu tot nu inteleg ce aduce jucatorului WN8........