Jump to content
Emil

Despre farming WN8/crestere eficienta/imbunatatire statistici

Recommended Posts

Diferenta de tier cred ca se vede in dmg-ul asteptat pe tancuri, si anume: daca dau cu KV-1 dmg cat dublul hp-ului tancului nu am acelasi WN8 ca si cum as da cu IS-7 dublul HP-ului. Si asta am observat-o la tierele mari apropiate. Intre tier 9 si 10 diferenta de dmg asteptat este doar de vreo 2-300. Deci cu cat este tierul mai mare cu atat este mai usor de atins dmg-ul tinta. (parerea mea). De aici cred eu ca a rezultat si impresia (corecta) a multora cum ca este mai usor de farmat wn8 la tier mare.

In alta ordine de idei: ce ii aduce WN8-ul jucatorului? pai 1 singur lucru: accesul intr-un clan bun. (si poate satisfactie pe plan personal)

WN8-ul se creste cel mai usor cu LT-uri si MT-uri de tier mare, pentru ca au skill ceilingul cel mai ridicat si sunt bune la cleanup dmg. Sunt suficienti jucatori care ajung la 6k WN8 pe aceste tancuri. Nu poti spune la fel si despre TD-uri, la care sincer, nu cred ca sunt multi care sa treaca de 4-4.5k WN8. Un jucator mediocru da mult mai usor 3 bucati cu un TD decat 9 cu un MT, iar de aici si expected values mici pe MT/LT si mari pe TD.

De asta, personal am ajuns sa consider WN8-ul un sistem destul de inselator pentru masurarea skillului pentru ca tine foarte mult de selectia tancurilor. WN8-ul e bun cand il analizezi si compari pe fiecare tanc in parte, dar daca ajungi sa faci asta mai degraba te uiti dupa dmg/lupta si spots/lupta pentru o idee mai completa. Si aici, iar, ajung rerollurile sa fie inselatoare. Bineinteles, daca ai 500 WN8, oricat de gresit ar fi sistemul asta de cotare, nu esti facut pentru jocul asta.

Acum imi place si consider un sistem foarte bun Marks of Excellence (MoE). E greu sa iei 3 marks la tier X, iar daca reusesti sa faci singur asta, atunci nimeni nu poate sa conteste ca nu joci acel tanc bine cel putin in random. Un MoE in schimb e apa de ploaie... Doua, e acceptabil dar nu grozav.

Eu o sa te contrazic legat de eficienta MoE (Marks of Excellence) si o sa motivez de ce.

Acest MoE se calculeaza ca fiind raportul intre "distrugerea produsa inamicilor" si "distrugerea primita", calculat pe ultimele 14 zile calendaristice. Cu alte cuvinte, ca sa-ti iei acele insemne pe tun, trebuie sa dai damage cat mai mult in timp ce iti iei damage cat mai putin. Adica, trebuie sa fii un SNIPER eficient, iar cum altii prefera sa zica, un CAMPER eficient... Si este valabil in cazul tuturor tancurilor, inclusiv a tancurilor grele, pentru care, daca vrei sa-ti iei insemn pe tun, trebuie sa stai cu capul la cutie si sa dai damage in prostie, in timp ce-si iau ai tai damage in locul tau... Si uite asa, moare spiritu' de echipa (daca a existat vreodata in random-uri asa ceva).

• Upvote 1

Da, asa mi se parea si mie la inceput, dar e putin mai complicata formula. Aceasta ia in calcul si assisting/spotting damage. Pentru 3 mark-uri, cel putin la medii, ai nevoie undeva la 4500 dpg (include si assist/spot), care e greu de obtinut stat numai la camp. Tre sa fii mereu unde se da dmg, sa joci la track, sa joci agresiv initial pentru spot, sa flanchezi si sa sa ramai in viata la final pt. cleanup. N-ai cum sa ajungi la aceste valori numai din camp, nu are nimeni 4k avg dmg pe tier X meds stand la camp... iar la camp nu faci spotting damage... poate ai noroc doar de un track.

De asemenea, trebuie sa fii constant in joc. Formula e facuta in asa fel incat un meci prost iti anuleaza 2 bune, si invers.

Eu daca iau doua MoE pe un tanc sunt multumit, cei cu 3 sunt zei pentru mine.

Eu daca iau doua MoE pe un tanc sunt multumit, cei cu 3 sunt zei pentru mine.

Asa si pentru mine, nici eu n-am nici un tanc cu 3 MoE. Acum m-am apucat sa le farmez si sa ma interesez despre acest sistem si pare extraordinar de greu. Pentru 2 MoE am zis ca nu e grozav pentru ca acopera o plaja mare de jucatori... de la galbeni la mov.

Dintre tancurile la care am 2 MoE, cu cel mai slab am WN8 1770, deci impresia mea este ca daca ai 2MoE esti verde pe tancul respectiv, chiar daca poate esti galben overall.

Dintre tancurile la care am 2 MoE, cu cel mai slab am WN8 1770, deci impresia mea este ca daca ai 2MoE esti verde pe tancul respectiv, chiar daca poate esti galben overall.

Chiar nu are nici o legatura acest MoE cu WN8-ul pe cont. Pe cand WN8-ul are niste indicatori precisi, MoE se calculeaza doar pe ultimele 14 zile si raportat la numarul de jucatori care joaca acel tanc in aceasta perioada.

Cu alte cuvinte, daca timp de 2 saptamani nu joaca aproape nimeni AMX40 (ratusca), dar il joaca X-ulescu in mod "abuziv", chiar daca e rosu pe cont ca si WN8, exista toate sansele sa-si ia toate cele 3 insemne de excelenta pe tun, tocmai din prisma faptului ca "ratusca" nu este jucata in random-uri...

MoE se da numai la tancurile de tier V-X.Personal,am vazut 3 MoE pe acelasi tanc numai pe tancuri de tier VIII sau X.

MoE se da numai la tancurile de tier V-X.

Asa-i, my bad.

Nu e problema.Ar fi usor sa obtii 3 MoE pe tancuri mai putin jucate,problema este ca acele tancuri sunt catastrofe ( cel mai bun exemplu - Churchill GC,probabil cel mai putin jucat tanc) .

Pentru mine sunt relevante MoE la tier 10. Cred ca te dezvolti super mult ca si jucator incercand sa le farmezi. M-am obisnuit sa dau numai la track-uri, incerc sa fiu mai agresiv, dar cu cap, si incerc sa invat sa-mi conserv mult mai bine HP-ul. Pozitionarea, iar, am de lucrat putin la ea pentru a fi mereu unde e dmg de dat. Dau acum cu T-62A, si in vreo 10-15 lupte am ajuns de la 81% la 87%... dar am avut o sesiune super.

Cred ca se poate taia topicul intr-unul numit MoE... pentru ca toti suntem offtopic acum, dar discutia zic ca e productiva.

Ca o mica paranteza, referitor la cresterea WN8 in functie de tier. Eu cred ca trebuie sa depasesti cu un anumit procent factorul de "expected damage" pe tancul respectiv , factor ce se poate vedea aici : http://www.targetdamage.com/nations/ . Teoretic, tancurile mai "nejucate" sau jucate prost in general, au expected damage mai mic, chiar daca au aceleasi sau aproape aceleasi caracteristici tehnice (putere de foc, blindaj, motoare, acuratete, penetrare).

La fel se intampla si cu light-urile, de exemplu ELC are "asteptari" de 0,67 kills pe meci, 468,26 damage dat pe meci, 2,56 inamici spotati per meci..deci o medie de 2 kill-uri si 1000 damage pe meci te face unicum pe el. Ca idee, pentru statistici de super-unicum, valoarea ar trebui sa fie undeva pe la 1,7 x valorile asteptate pe tancul respectiv/meci, indiferent de tier.WN8 nu cred ca are legatura cu tierul, ci cu depasire acelui expected damage/frags per meci. Factorul expected damage e stabilit in urma unei medii a tuturor jucatorilor ce au folosit tancul respectiv pe o perioada de timp. Cu cat mai multi si mai prosti, cu atat mai mici valorile tancului respectiv. Ex: daca luam un tanc nou aparut si 1000 de Xulesti joaca cu el execrabil si nu sar de 1000 damage per batalie, valoarea respectivului tanc se va invarti in jurul acelei medii de 1000. Daca vine Yulescu si joaca cu tancul respectiv si are o medie de 1700-2000 damage pe el, atunci clar va fi unicum pe tancul respectiv. Va rog sa ma corectati daca gresesc, dar eu asa vad treaba asta cu WN8-ul.

Aici gasesti lista cu expected values folosite in formula WN8: http://www.wnefficiency.net/wnexpected/ ... si da, cam asa e cum zici tu numai ca in general au expected values mici tancurile care sunt cele mai greu de jucat (MT, LT) sau cele pe care le au toti cand sunt noobi (vezi IS7 - cred ca e primul tier X la peste juma' din playerbase).

Degeaba ai WN8 farmat pe tancuri OP gen T18, Matilda, KV1, Pz2J, etc etc. daca atunci cand conteaza ptr a face un carry la tier mare sau la un CW nu esti in stare. WN8-ul ti-l faci ptr satisfactia ta personala de a fi din ce in ce mai bun sau chiar printre primii 10-100-1000 in functie de obiectivul tau. Il cresti daca esti o persoana competitiva ptr care nu e de ajuns sa fii doar un jucator "average"... care aspira mereu la mai bine si careia ii place sa fie invidiata de cei din rank urile de mai jos si care atunci cand pierde contra unuia cu un WN8 mai mare, incearca sa devina mai bun decat el ptr. ca are incredere ca poate. Eu unul prima data cand am dat drumul la un xvm cred ca aveam undeva pe la 1400-1500 wn8 si dupa ce am aflat care e treaba cu, culorile alea m-am facut negru ptr ca nu puteam sa accept ca sunt altii cu atat mai buni decat mine... asa ca am inceput sa caut tutoriale, tips&tricks, etc (cum faceam la CS in tineretzuri) pana cand am inteles cum trebuie jucat si de atunci tot incerc sa joc la un nivel tot mai ridicat.

Cat despre cei care joaca "de placere"... si eu joc de placere, dar mie placerea imi vine atunci cand fac un meci foarte bun sau cand imi ating un obiectiv legat de jocul meu, nu cand m-as scalda in mediocritate dand 500 dmg la t10 ptr ca mi s a parut mie amuzat sa ma arunc de pe o stanca fara sa ma intereseze daca pierd sau nu. Cine face asta e un cretin pe care nu-l intereseaza ca este un joc in care meciurile se pot schimba in functie de performanta fiecarui jucator si pentru care nu conteaza daca strica meciurile coechipierilor. Daca joci "de placere" din asta du-te prietene si joaca ceva single player sau ia-ti niste ratoni d-ai tai, bagati-va in training room si rupeti-va capul aiurea acolo.

Cam asta e parerea cuiva care joaca si ptr WN8.

Degeaba ai WN8 farmat pe tancuri OP gen T18, Matilda, KV1, Pz2J, etc etc. daca atunci cand conteaza ptr a face un carry la tier mare sau la un CW nu esti in stare. WN8-ul ti-l faci ptr satisfactia ta personala de a fi din ce in ce mai bun sau chiar printre primii 10-100-1000 in functie de obiectivul tau. Il cresti daca esti o persoana competitiva ptr care nu e de ajuns sa fii doar un jucator "average"... care aspira mereu la mai bine si careia ii place sa fie invidiata de cei din rank urile de mai jos si care atunci cand pierde contra unuia cu un WN8 mai mare, incearca sa devina mai bun decat el ptr. ca are incredere ca poate. Eu unul prima data cand am dat drumul la un xvm cred ca aveam undeva pe la 1400-1500 wn8 si dupa ce am aflat care e treaba cu, culorile alea m-am facut negru ptr ca nu puteam sa accept ca sunt altii cu atat mai buni decat mine... asa ca am inceput sa caut tutoriale, tips&tricks, etc (cum faceam la CS in tineretzuri) pana cand am inteles cum trebuie jucat si de atunci tot incerc sa joc la un nivel tot mai ridicat.

Cat despre cei care joaca "de placere"... si eu joc de placere, dar mie placerea imi vine atunci cand fac un meci foarte bun sau cand imi ating un obiectiv legat de jocul meu, nu cand m-as scalda in mediocritate dand 500 dmg la t10 ptr ca mi s a parut mie amuzat sa ma arunc de pe o stanca fara sa ma intereseze daca pierd sau nu. Cine face asta e un cretin pe care nu-l intereseaza ca este un joc in care meciurile se pot schimba in functie de performanta fiecarui jucator si pentru care nu conteaza daca strica meciurile coechipierilor. Daca joci "de placere" din asta du-te prietene si joaca ceva single player sau ia-ti niste ratoni d-ai tai, bagati-va in training room si rupeti-va capul aiurea acolo.

Cam asta e parerea cuiva care joaca si ptr WN8.

Ai uitat ca sunt cateva exceptii de la regula:

- copiii, care joaca WoT in mod special in week-end-uri; ultima lor grija e WN8-ul si imbunatatirea nivelului de joc

- adultii (o parte din ei) care efectiv nu-si pot aloca mult timp pentru WoT, cu atat mai putin pentru a citi tips&tricks si alte tutoriale; si in cazul lor ultima grija e WN8-ul si imbunatatirea nivelului de joc

- oamenii in varsta (pensionarii) de la care nu poti sa ai pretentii pentru ca varsta isi spune cuvantul

- oamenii cu handicap pe care trebuie sa-i intelegem

In consecinta, cele spuse de tine sunt valabile pentru persoanele nici prea tinere, nici prea batrane, fara dizabilitati, care joaca in medie 3-5 ore de WoT pe zi...