Jump to content
Emil

Despre farming WN8/crestere eficienta/imbunatatire statistici

Recommended Posts

Ai uitat ca sunt cateva exceptii de la regula:

- copiii, care joaca WoT in mod special in week-end-uri; ultima lor grija e WN8-ul si imbunatatirea nivelului de joc

- adultii (o parte din ei) care efectiv nu-si pot aloca mult timp pentru WoT, cu atat mai putin pentru a citi tips&tricks si alte tutoriale; si in cazul lor ultima grija e WN8-ul si imbunatatirea nivelului de joc

exceptii sunt mereu, eu explicam cum sta treaba cu aia care au wn8 mai mare si cum e perceput...

exceptii sunt mereu, eu explicam cum sta treaba cu aia care au wn8 mai mare si cum e perceput...

Foarte simplu: un copil, un adult care "se da cu tancul" cand poate ca nu prea are timp, un batranel sau o persoana cu dizabilitati o sa treaca peste partea ce tine de WN8, ca si cum n-ar exista. Cei care sunt frustrati, sunt din categoria adultilor perfect normali care joaca 3-5 ore/zi si care nu pot sau nu vor sa-si imbunatateasca performantele proprii din diferite motive, dar totusi isi manifesta in public frustrarile...

Foarte simplu: un copil, un adult care "se da cu tancul" cand poate ca nu prea are timp, un batranel sau o persoana cu dizabilitati o sa treaca peste partea ce tine de WN8, ca si cum n-ar exista. Cei care sunt frustrati, sunt din categoria adultilor perfect normali care joaca 3-5 ore/zi si care nu pot sau nu vor sa-si imbunatateasca performantele proprii din diferite motive, dar totusi isi manifesta in public frustrarile...

Pai si tu unde vrei sa ajungi cu exceptiile astea, ca nu inteleg...

Pai si tu unde vrei sa ajungi cu exceptiile astea, ca nu inteleg...

Ca trebuie sa-i intelegi si pe cei cu WN8 mic, pentru ca nu-i cunosti si nu stii din care categorie fac parte. Pe langa asta, fiecare da importanta in mod subiectiv WN8-ului...

De multe ori consideram ca noi, cei cu WN8 mare, suntem perceputi prost de cei cu WN8 mic (frustrari, invidie, etc.). Dar nu stim ca poate majoritate pe care-i intalnim prin random-uri nici nu stiu ce-i ala WN8 si daca stiu, poate nu-i intereseaza.

Iar daca sunt jucatori cu WN8 mare, facut pe tancuri de nivel mic, care ar fi problema? Asta e obiectivul lor, sa aiba WN8 mare pe tancuri de nivel mic. Inseamna ca joaca bine acele tancuri de nivel mic.

Ca trebuie sa-i intelegi si pe cei cu WN8 mic, pentru ca nu-i cunosti si nu stii din care categorie fac parte. Pe langa asta, fiecare da importanta in mod subiectiv WN8-ului...

De multe ori consideram ca noi, cei cu WN8 mare, suntem perceputi prost de cei cu WN8 mic (frustrari, invidie, etc.). Dar nu stim ca poate majoritate pe care-i intalnim nici nu stiu ce-i ala WN8 si daca stiu, poate nu-i intereseaza.

Eu n-am avut frate niciodata nimic cu cineva care joaca mai slab, daca ala e nivelul la care poate sa joace aia e, poate la altceva ma bate de ma indoaie. Dar sa vrea sa castige, nu sa incurce. Oful e cu aia care joaca de 1000 si se dau zmei la altii care joaca de 2000 de exemplu... si fac gura cand ii corecteaza cineva, ori statisticile lor arata clar ca ala stie mai bine ce stie. Aia sunt problema... ca iti dau track cand incerci sa faci un push ptr ca i-ai zis ca nu a facut ceva bine si e el suparat ca esti tu "movalau no lifer" cum mai zic ei.

Cat despre aia cu WN8 facut pe tancuri mici la seal clubbing, ala e WN8 facut degeaba... ptr ca niciun jucator bun nu sta sa joace la tier 3, ptr ca acolo nu sunt jucatori buni, si ptr ca e prea usor. Plus ca cei mai mari terminati sunt aia cu 4k wn8 facut la tier 3  care ii bagi intr un t62a, dau 2-3 shoturi si mor, dupa aia il face prost pe unul cu 3k wn8 facut la tier 10 care da 5k dmg in meciul ala ptr ca vezi dom'le el are WN8 mai mare, dar nu zice ca e facut la tier 3 :))

"oamenii cu handicap pe care trebuie sa-i intelegem

Cei mai comici sunt aia cu 30k batalii si 1000 wn8 care te fac no lifer.

pai aia sunt ultima speta de hateri care iti mananca jocurile si nervii"

Hmmm....found it.I am guilty.Precizez ca sunt si urat.Si betiv.Si imi plac si jocurile de noroc,joc la pacanele alocatia lui ala micu`.

Sunt ciung.Si nu am femeie.SI cu wn8 mic.

ce reprezinta " XTE" din statistici personale

f buna intrebare. si eu sunt f curios de o explicatie exacta, pt. ca eu nu am gasit decat in ruseste. stiu ca e un fel de statistica personala a tancului.

am vazut ca la unele este mai mare ,la altele mai mica ,are probabil legatura cu dmg sau cu victoriile,probabil si cu altele ,dar sa mor daca stiu ce e exact. Bine cred ca e bine sa fie cat mai mare ,ca am vazut ca e scris si cu culori diferite ,in functie de cat e de mare. Scuze ca pare o alta discutie:-)

xTE este un nou sistem de rating al jucatorilor. Spre deosebire de WN8, ratingul xTE se bazeaza doar pe damage si kills, atentie, per tanc (adica iti spune cu cat esti mai bun/mai prost fata de ceilalti care folosesc tancul respectiv). NU are in vedere alti parametri, cum ar fi spot-ul, damage-ul la tintele spotate/tinute sub raza vizuala. De asemenea, fata de XVM, care foloseste o baza de date in care avem un damage mediu/tanc (expected damage), xTE se bazeaza pe valorile de damage si kill-uri din baza de date a jucatorilor (pe scurt, cu cat  jucatorii au valori mai mari de damage si kill-uri pe tancul respectiv, cu atat acele valori sunt mai mari), sau pe si mai scurt, face o medie intre damage-ul mediu si damage-ul maxim dat de tancul respectiv.

Ca si avantaje:

- dispare fenomenul de stat-padding :D (se va vedea diferenta intre stat-padderi si jucatorii cu adevarat buni);

- repara erorile WN8 (erori ce tin de valorile astepate- prea mari sau prea mici- de damage/kills per tanc)

- o unealta mult mai buna pentru recrutori ( se poate vedea evolutia jucatorului fix pe un tanc/categorie de tancuri).

Dezavantaje:

- cum am spus mai sus, nu se ia in calcul win ratio, expected damage, spot...etc;

• Upvote 1

xTE este un nou sistem de rating al jucatorilor. Spre deosebire de WN8, ratingul xTE se bazeaza doar pe damage si kills, atentie, per tanc (adica iti spune cu cat esti mai bun/mai prost fata de ceilalti care folosesc tancul respectiv). NU are in vedere alti parametri, cum ar fi spot-ul, damage-ul la tintele spotate/tinute sub raza vizuala. De asemenea, fata de XVM, care foloseste o baza de date in care avem un damage mediu/tanc (expected damage), xTE se bazeaza pe valorile de damage si kill-uri din baza de date a jucatorilor (pe scurt, cu cat  jucatorii au valori mai mari de damage si kill-uri pe tancul respectiv, cu atat acele valori sunt mai mari), sau pe si mai scurt, face o medie intre damage-ul mediu si damage-ul maxim dat de tancul respectiv.

Ca si avantaje:

- dispare fenomenul de stat-padding :D (se va vedea diferenta intre stat-padderi si jucatorii cu adevarat buni);

- repara erorile WN8 (erori ce tin de valorile astepate- prea mari sau prea mici- de damage/kills per tanc)

- o unealta mult mai buna pentru recrutori ( se poate vedea evolutia jucatorului fix pe un tanc/categorie de tancuri).

Dezavantaje:

- cum am spus mai sus, nu se ia in calcul win ratio, expected damage, spot...etc;

Ca si dezavantaje, un reroll mereu va fi clasat mai sus. Mai bine te iei dupa gun marks decat dupa xTE.

Da,ai dreptate dar, pentru un cunoscator, un reroll se poate observa usor..

Nu la asta ma refeream. Sa zicem ca tu ai ajuns sa joci un tanc foarte bine, esti peste 90% din jucatori. Pentru ca ai jucat acel tanc si cand nu te descurcai atat de bine, vei avea un xTE de vreo 60-70%, cu toate ca ai 3 MoE pe el. Un reroll care are 2 MoE pe acel tanc si care nu il joaca la fel de bine ca si tine, va avea un xTE de 80-90%.

xTE e o prostie pentru ca iti claseaza tie performanta pe un tanc dupa performanta celui mai reusit reroll (valori de dpg de 4k+). xTE de asemenea nu e bun pentru ca tu, ca si jucator normal, probabil ai farmat acel tanc stock... si esti clasat in functie de persoane care si l-au facut full cu free exp, rerolls, persoane care au abuzat maxim de tot ce e posibil pentru niste valori exagerate. Prezinta aceleasi probleme care le are si WN8-ul numai ca acest rating e prezentat pe fiecare tanc in parte. De ce n-ar fi mai bun MoE decat xTE? MoE ia in considerare ultimele 100 lupte, si te compara, la fel ca xTE cu restul jucatorilor de pe server... numai ca elimina posibilitatea rerollurilor. Toti au aceleasi sanse sa-si ia acel MoE, indiferent daca e reroll sau nu, daca si-a deblocat tot cu free exp, etc.. Trebuie doar sa joace 100 lupte pe acel tanc si are mereu posibilitatea sa-si imbunatateasca acel MoE fara sa fie dezavantajat de nimic.

Vrei sa arati ca esti bun pe un tanc? Stoarce ce poti mai bun din el 100 lupte si prezinta MoE. Mi se pare sistemul ideal. Un sistem metric de masurare a "skillului" unui jucator n-ar trebui guvernat de data cand a fost facut contul, si numai 2 valori se incadreaza aici: MoE si rWN8 (recent WN8). Din pacate, rWN8 e influentat de selectia de tancuri, asa ca ramanem cu MoE.

Alt exemplu: Tu poate ti-ai deblocat IS7-ele ca si primul tau tier X, dupa 1k lupte. Eu poate mi l-am deblocat dupa 15k de lupte. Sau invers. Cum poti sa compari performanta ta cu a mea pe IS7? E corect? Asta face xTE.

• Upvote 1