Jump to content
Emil

Despre farming WN8/crestere eficienta/imbunatatire statistici

Recommended Posts

Nu cred ca are rost sa intram in polemica referitor la metodele WG de masurare a performantei..au ei lacune mult mai mari decat asta. Sunt de acord ca inca nu exista sistemul perfect, dar aici vorbeam doar de ce inseamna xTE. In mod cert, pentru a evalua un jucator, trebuie facuta o combinatie matematica intre xTE, WN8, rWN8, MoE, WR si scor personal....dar cati o fac intr-adevar atunci cand recruteaza un om ?? Majoritatea clanurilor sunt avide dupa orice jucator, pentru a-si ingrosa randurile (aici intra 85% din clanurile romanesti), apoi mai sunt clanurile cu medie de WN8 intre 1100 si 1500-1700 unde se intra pe un minim de calcul privind performanta ta ca jucator ( a, ai WN8 peste 1000 si intri pe TS/Raid ?..e bine boss !! ) sau pe criterii de "il cunosc eu, e ok". Apoi vin clanurile bune, cu WN8 intre 1800- XX, unde, poate si doar poate acolo, se face o parte din calculele de care spuneam mai sus, si eu si tu, in momentul in care se recruteaza un jucator.

Nu la asta ma refeream. Sa zicem ca tu ai ajuns sa joci un tanc foarte bine, esti peste 90% din jucatori. Pentru ca ai jucat acel tanc si cand nu te descurcai atat de bine, vei avea un xTE de vreo 60-70%, cu toate ca ai 3 MoE pe el. Un reroll care are 2 MoE pe acel tanc si care nu il joaca la fel de bine ca si tine, va avea un xTE de 80-90%.

xTE e o prostie pentru ca iti claseaza tie performanta pe un tanc dupa performanta celui mai reusit reroll (valori de dpg de 4k+). xTE de asemenea nu e bun pentru ca tu, ca si jucator normal, probabil ai farmat acel tanc stock... si esti clasat in functie de persoane care si l-au facut full cu free exp, rerolls, persoane care au abuzat maxim de tot ce e posibil pentru niste valori exagerate. Prezinta aceleasi probleme care le are si WN8-ul numai ca acest rating e prezentat pe fiecare tanc in parte. De ce n-ar fi mai bun MoE decat xTE? MoE ia in considerare ultimele 100 lupte, si te compara, la fel ca xTE cu restul jucatorilor de pe server... numai ca elimina posibilitatea rerollurilor. Toti au aceleasi sanse sa-si ia acel MoE, indiferent daca e reroll sau nu, daca si-a deblocat tot cu free exp, etc.. Trebuie doar sa joace 100 lupte pe acel tanc si are mereu posibilitatea sa-si imbunatateasca acel MoE fara sa fie dezavantajat de nimic.

Vrei sa arati ca esti bun pe un tanc? Stoarce ce poti mai bun din el 100 lupte si prezinta MoE. Mi se pare sistemul ideal. Un sistem metric de masurare a "skillului" unui jucator n-ar trebui guvernat de data cand a fost facut contul, si numai 2 valori se incadreaza aici: MoE si rWN8 (recent WN8). Din pacate, rWN8 e influentat de selectia de tancuri, asa ca ramanem cu MoE.

Alt exemplu: Tu poate ti-ai deblocat IS7-ele ca si primul tau tier X, dupa 1k lupte. Eu poate mi l-am deblocat dupa 15k de lupte. Sau invers. Cum poti sa compari performanta ta cu a mea pe IS7? E corect? Asta face xTE.

. referitor la acel insemn, sincer nu stiu sigur acum cat e de reprezentativ,pt ca joci cu un tanc bine ,iei insemnul , si dupa din terte motive joci ca o cizma dar insemnul ramane. Poate ar fi fost bine ca atunci cand joci ca o gloaba acel insemn sa dispara. M-am uitat la mine , am luat insemnul, dupa care am inceput sa joc super groaznic cu nenorocire, a scazut procentul undeva pe la 59% si ala tot acolo e. Vezi pe cineva in joc cu ala, iti pui baza in el ca te ajuta ,ca face treaba si surpriza, ala dz cu bata in balta. Ar trebui poate ca atunci cand ai cateva meciuri proaste ,acel insemn sa dispara si sa apara iar cand il meriti. Nu am vrut sa joc prost dar asa mi-a iesit, sunt constient ca eu am fost bou, dat totusi am ala acolo. Dupa primul ,ajunsesem la 73% si dupa... direct in jos (se umflasera muschii pe mine) si am vazut ca erau unii care chiar ma felicitau pt ala( banuiesc ca isi pusesera baza in mine, dar " am pus acid pe baza si-a iesit sare si apa"),iat eu am facut un mare...., si nu a fost singura data, deci acum cat de reprezentative pot fi acele insemne, in timpul luptei. Acelasi lucru e valabil si daca ai 'nspe insemne. Parerea mea

Insemnele arata ca ai fost in stare sa joci 100 de lupte la rand la acel nivel, ca mai ai perioade proaste nu cred ca este o problema asa de mare, problema ar fi sa imprumuti contul cuiva care sa-ti farmeze 3 MoE si dup-aia sa te intorci sa-l joci tu.

ideea era ca ,teoretic atunci cand vezi pe cineva cu alea te bazezi pe el, dar e posibil sa iei decizie proasta. Probabil ca sunt si cei care imprumuta conturile altora sa la farmeze acele insemne,sau cumpars conturi cu acele insemne ,de aceea spuneam ca ar fi fost bine daca ar si disparea atunci cand un anumit nr de lupte nu joci bine si sa apara iar cand joci bine

@iulian

Inseamnul ala iti scade si daca nu joci. Ideea e ca ai demonstrat ceva. Daca in 100 de lupte iei 1 MoE, esti un jucator mediocru... la 2 MoE esti un jucator bun, iar la 3 MoE esti un jucator exceptional pe acel tanc. Arata potentialul tau pe tancul respectiv. Ce zici tu se aplica la orice rating... si la WN8, WR, EFF, poti sa ai sesiuni foarte proaste, mult sub overall. O regula de baza e sa nu te bazezi niciodata pe nimeni in random, oricat de mov ar fi. Doar nu te culci pe-o ureche ca ai unu' in echipa mov cu 3 MoE...

@yndy

Da, din pacate singura problema e ca se farmeaza usor de "prieteni". Chiar se practica frecvent. Oricum, statisticile ar trebui sa fie folosite in analizarea personala, nu in masurarea epeenului. Iar daca intrii intr-un clan pe baza unor statsuri false, eventual acestea vor iesi la iveala.

Pentru mark-uri contează si spotul pe care il faci. De exemplu pe Ru aveam 94% si am prins un meci pe malinovka am zis sa fac un spot initial sa vedem unde se duc inamicii am dat o bucla pe mid neffind spotat am decis sa raman pe mijlocul câmpului in boschet rezultatul final fiind ceva extraordinar 18k spotting damage iar la final am luat 3markuri pe Ru fara sa dau damage doar spoting damage

• Upvote 2

Pai din ce stiu e ca,la acele semne conteaza cel mai mult experienta pe care o castigi in ultimile zile nu damage-ul,si poti face experienta mai multa fata de restul echipei fara sa ai damage dat.Doar wn 8-ul e echivalent cu damage-ul.

Insemnele de excelenta (Mark of Excellence) iau in calcul raportul de distrugere (damage dat si damage din spotare / damage primit). Adica, sa ai cat mai mult damage, dat si din spot, si sa-ti iei inapoi cat mai putin. Clar ca buna ziua.

post-972-0-17180900-1436335389_thumb.jpg

• Upvote 1

ca unul care am farmat wn8 si am depasit stadiul de tomata va pot spune ce reteta am folosit.

la 11.000 batalii aveam cca 900 wn8, nu intrasemn niciodata intr-un clan si cel mai mare tier era 8: RHM. Jucam agresiv, sinucigas, kamikaze si asta se reflecta in winrate (in jur de 50%) si damageul dat. Cu toate astea jucam de placere. Ca exemplu, mi-a placut atat de mult t82, td-ul ala de tier 3 cu derp gun ca am dat aproape 800 de meciuri cu el. Placerea de a da one-shot oricariu tier 3 sau unor tancuri de tier 4. De-asta ii inteleg pe cei care joaca mult cu td-urile cu alpha mare (fv215b 183 sau jgpz) . 

Am inceput sa imi imbunatatesc wn8-ul cand am intrat in primul clan si am auzit prima oara de sistemul asta. La fel ca la Ciprian Bumbacea, s-a activat spiritul competitiv si ideea de a-mi depasi colegii de clan la nivel individual. 

Am inceput sa citesc despre mecanica jocului si sa ma uit la streamuri. Am invatat pentru prima oara lucruri despre care habar nu avusesem in 10k meciuri. Un exemplu este folosirea mecanicii double bush. Parca am avut o revelatie cand am descoperit ca poti sa tragi nespotat in cineva care e la 100m de tine daca stai la 15 m in spatele unui tufis. In fine...

Ce am facut practic ca sa farmez wn8 dupa ce m-am informat:

wn8 = damage. Damage = conservarea hp-ului =  supravietuire cat mai mult.

1. Mi-am propus sa joc pasiv primele 2 - 3 minute din meci indiferent de tancul cu care joc. Sa dau 3-4 shoturi din snipe sau la ciuguleala fara sa ma implic agresiv in joc. Iar apoi, dupa ce echipele s-au subtiat, sa ma bag pe flancul opus mai slab si sa joc agresiv acolo. Nu am respectat asta mereu, inca am naravul de a fi agresiv pe anumite tancuri la inceputul meciului dar naravul asta apare de 10 ori mai rar decat la inceput. Mi-am exersat disciplina.

2. Mi-am propus sa joc cu tancuri subevaluate dar pe care ma descurc bine. La mine astea au fost:

Elc Amx (3 semne de excelenta) , M41 Bulldog (3 semne de excelenta), Lorraine 40t, Batchat, E25, T54 light. 

Astea sunt tancurile cu care farmez wn8 constant. Toate au un lucru in comun: Sunt mobile si te poti reloca acolo unde sunt oportunitati. 

Pot sa am meciuri de wn-8 3k - 4k cu is-7 de exemplu, dar nu pot face asta meci de meci pentru ca imi place mobilitatea si atunci devin prea agresiv cu is-7 si mor inainte sa-mi fac damageul. In schimb cu batchatul...

3. Mi-am propus sa rezist cat mai mult in meci chiar daca sunt one-shot sau mai am 1hp. Sa nu ma sinucid si sa incerc sa ma relochez, poate mai prind un shot, doua. Probabil din asta am invatat cel mai mult. Jucatorii unicum au instinctul de supravietuire in joc mai dezvoltat decat ceilalti. NU are sens sa ramai pe un flanc care a cazut si sa mori si tu ca un erou. Te relochezi si pastrezi hp-ul si mai apuci sa dai damage. 

In rezumat: 

1. Joc pasiv primele 2-3 minute
2. Selectie de tancuri subevaulate pe care joci bine
3. Supravietuire in meci cat mai mult + pastrarea hp-ului. 

Toate astea 3 adunate te fac sa dai damage cu cel putin 1k mai mult decat daca n-ai face-o. 

Acum ii inteleg si pe cei care au facut reroll. am pe recente peste 3k Wn8,  dar contul e doar la 1850 + . ar fi fost frumos sa fie mov de la inceput, nu? :)) Eu ii admir pe cei care au rabdare sa o ia de la zero. Tot respectul.

Doua tancuri foarte bune pentru farmat WN8:

1. Panther I (tier 7) = la 1.669 damage am 3.704 WN8

2. E50 (tier 9) = la 2.952 damage am 4.260 WN8

Asta fara sa luam in calcul scoutii...

oh wow...ce inseamna subevaluat?

Mi-am propus sa joc cu tancuri subevaluate dar pe care ma descurc bine. La mine astea au fost:

Elc Amx (3 semne de excelenta) , M41 Bulldog (3 semne de excelenta), Lorraine 40t, Batchat, E25, T54 light. 

Poate se refera la expected damage values mai mici fata de celelate tancuri din aceiasi clasa si acelasi tier.

oh wow...ce inseamna subevaluat?

Mi-am propus sa joc cu tancuri subevaluate dar pe care ma descurc bine. La mine astea au fost:

Subevaluate, pentru ca majoritatea jucatorilor nu apuca sa dea damage in ele suficient pt ca mor repede. Spre exemplu pe T37 am 100% la marks of excellence acum si o medie de damage in ultimile 50 de meciuri cu el pe la 2000 - 2500. Il joc pentru damage, full gold, cu ratii. Nu ma intereseaza spotul, doar damageul. E excelent pt farmat wn8 daca il folosesti asa. Majoritatea jucatorilor de T37 sunt sinucigasi si dau in jur de 500 dmg ... 

Stiu ca altii farmeaza  WN8 in Patton de 9 sau medii rusesti, eu ma simt bine pe lighturi. 

Poate e ceva normal si sunt eu scrantit la cap, dar va rog sa-mi dati o explicatie logica la poza urmatoare. Exclus intratul la "numaratoare" sau baliverne de gen coincidenta... Este un hack nou sau doar o facilitate a jocului care mi-a scapat? : SLOBBER : (primii 4 jucatori sunt din acelasi clan) Este prima data cand remarc chestia... mi-a atras atentia cooperarea  cu care au sarit pe mine in timpul jocului... cine stie de

cate ori am intalnit mizeria asta... si am spus ca indiferent de MM nu trebuie sa am pretentii... (pe dreak). Si vorbim de retete de crestere in

statistici...

Asta inseamna sa fii mafiot... : COOLGLARE :

post-1009-0-05494800-1448484835_thumb.jpg