Jump to content
Catalin.

My mediocre replays !!

Recommended Posts

Salut ! Am inceput de aseara sa-mi inregistrez si eu luptele. Astept, daca e cazul, in special critici constructive la adresa modului in care joc, spre a-mi imbunatati stilul de game-play. NU voi afisa cele mai bune lupte, doar ceea ce fac in mod normal ( nici chiar cele mai proaste meciuri, totusi..) tomcai pentru a primi sfaturi constructive.

Multumesc, vizionare placuta !

In primul rand ti-e mult prea incarcat ecranul cu tot felul de informatii inutile. Joci la o rezolutie mai mica si nu ai suficient spatiu pentru tot. Cel mai important e sa vezi minimap-ul cum trebuie, HP-ul si numele tancurilor si ce se intampla in jurul tau. Apasa Ctrl+Tab si selecteaza sa vezi numai tipul tancului in player's panel, apasa Alt+Plus si mareste minimap-ul pana ajunge la player's panel. Gaseste un hitlog mai simplu... pentru ca cel care il folosesti ocupa foarte mult spatiu, iti reduce vizibilitatea din timpul luptei si iti distrage atentia.

Nu stiu ce autoaim cheat folosesti, dar scapa de el cat poti de repede. Nu iti va imbunatatii niciodata jocul, iar cand intra patchul cu penetration nerf n-o sa mai faci damage asa usor. Cand folosesti un astfel de autoaim, ai impresia ca ti-e mai usor, dar in realitate ai nimeri mult mai multe shot-uri fara acel mod instalat. Nu e Counter Strike, nu e joc de reflexe, nu e greu sa pui tinta manual si sa tragi. Foloseste autoaim-ul oferit de joc, e foarte bun cand te bati cu tancuri fara armura buna de aproape, chiar si la peek-a-boo... in rest, trage normal si mereu la distante medii spre mici incearca sa tragi la track-uri.

Ca si joc, esti mult prea pasiv. Prima jumatate din lupta ai stat si ai asteptat sa iasa aia de dupa colturi. Ai prins cateva shot-uri, dar oportunitatile ti le faci tu, nu le astepti sa vina. Pe harta asta eu am 3 pozitii unde ma duc in functie de setup-ul echipelor:

G0, G9, F8 - daca vreau sa joc mai safe

E6, E7 - daca este multa arty, am spawn bun, iar o parte din echipa se pozitioneaza pe linia 1 - o pozitionare foarte buna si agresiva, controlezi toata harta in afara de plaja.

G6, F6, in groapa - daca nu este arty - o pozitionare foarte buna din care nu te scoate nimeni daca ai un tanc cu o turela buna.

Din pozitiile astea imi dezvolt jocul.

Cred ca in locul tau as fi mers linia 1, avand in vedere ca aveai pluton... dar ti-a iesit relativ ok si pozitionarea la G6, chiar daca trebuia sa sari mai repede in groapa la F6. Motivul pentru care nu m-as fi dus acolo este arty... mi-ar fi fost frica sa nu fiu mancat de cele 3 arty. Tu ai avut noroc ca nu te-au focusat si n-a iesit rau. Oricum, mult prea pasiv jucat.

Te-ai intors in schimb la defence si ti-ai ajutat echipa sa recastige flancul pierdut, un lucru care l-ai facut bine, dar aici vorbim de greseli. :) Ai dat insa niste ture la muntii din sud-est... nu stiu de ce - pen' ca venise nepoata-mea langa mine si ma distragea :))

Edited by CatalinHP
  • Upvote 1

Nu folosesc auto-aim cheat deloc( sunt impotriva modurilor ilegale),e cel al jocului doar ca m-am obisnuit sa pun auto-aim din marcator pentru a fi  atent la ruta de abordare, apoi sa scap de auto-aim in ultimul moment ( cand pun si reticulul peste marcator) pentru a trage manual..asa am considerat eu ca e mai ok :D. De obicei joc mai agresiv, dar jucand in pluton, am zis sa stau mai aproape, mai ales ca suportul echipei era aproape nul (toti campau in zona bazei). Merci de restul informatiilor, chiar apreciez :).

Ok, legat de autoaim, poate e ceva bug in redarea replay-ului, pentru ca mi s-a parut ca iti ia in autoaim fara sa tii mouse-ul pe inamici (6:19 si 7:10) si iti ramane autoaim-ul si pe partea vizibila a inamicului (6:56). Oricum, stai linistit, ca foarte multi folosesc infectia aia de autoaim cheat... din fericire nu te ajuta cu nimic sa joci mai bine... doar iti strica jocul. Te poate ajuta doar daca ai mouse cu bila. :)))))

A....gata, m-am prins...e de la faptul ca am intrat, in timpul replay-ului, alternativ intre free camera si in-game camera. Eu inregistrez replay-ul, deoarece nu imi place drop-ul de fps pe care il am daca inregistrez "live" in timp ce ma joc..asa pun replay-ul si inregistrez cu bandicam-ul :D

Nice thread! Daca as pune si eu un replay sa-l faceti praf, va bagati? :) Tot pe aceleasi criterii spuse de Catalin.

Da-ti faci propriul topic :P:))   !!

Edited by CatalinHP

T26E4 Super Pershing - trolling around (ca de obicei, astept opinii despre cum si unde am gresit; da, stiu ca era sa o sfeclesc la sfarsitul meciului :D  )  :

shot_014.jpg

Fii mai atent la tradeuri. Uita-te mereu pe minimap pentru ca bag mana in foc ca nu il urmaresti prea mult la cat de mic il tii. Fa sidescrape cand iesi de dupa colturi pentru a micsora sansa de a-ti lua damage aiurea.

Si eu mai fac greseli din astea, dar daca ajungi sa le stapanesti si inveti pozitionari pe toate hartile, ti se va schimba total jocul.

PS. Incearca sa ai pe aceleasi numere (pe toate tancurile) aid kit si repair kit. Aid kit se tine de obicei pe 4, pentru 4 4, heal driver, iar repair kit pe 5, pentru 5 5, repair tracks. Pe al 3-lea slot (6) bagi extinctor, ratii, consumabile premu', etc.. Am observat ca le ai puse diferit pe Super Pershing fata de Obj. 140.

• Upvote 1

Merci ! Uite, asta cu aranjarea consumabilelor in aceeaasi ordine mi se pare super-idee ( nici macar nu mi-a dat prin cap pana acum ). In schimb, side-scrape cu Super Pershing mi se pare greu de facut si aproape inutil...eu unul prefer sa ies cu el direct cu botul cat mai inclinat fata de tunul adversarului ( oricum isi ia bounce si perfect frontal in 90% din cazuri) pe cand in side-scrape (atunci cand imi iese, deoarece avand turela in partea din fata...nu prea imi iese) intra obuze in lateral chiar si cand e inclinat la 20-30 grade fata de tunul inamic.

P.S. : Ma uit si la minimap...doar ca mai uit de el uneori :D

MicKee, merci pentru sfaturile de mai sus referitoare la agresivitatea de joc cu mediile rusesti...se pare ca nu e chiar atat de rau pe cat parea :

....pentru ca tancuri si pentru ca ne descaltam la intrare...senile murdare :)