Jump to content
  • 0
catalinand35

Cateva sfaturii pentru un incepator

Question

Salut , joc wot de cateva saptamani , am deblocat elc amx bis , si am ceva intrebari :

- Cum imi dau seama cand am spotat pe cineva ?

- Cum pot spota un inamic fara sa ma vada ?

- Cum si cand se folosesc proiectilele rosii si portocali ? (fara acealea care se pot cumpara cu gold)

- Cum sa trag mai eficient cu tancu ? Adica cum sa ma misc.

• Upvote 1

55 answers to this question

Recommended Posts

• 0

iti apare pe monitir sus "descoperiti", ca sa iti dai seama ca esti spotat iti trebuie "becul" adica al 6-lea simt pe cdt( e o abilirate si o poti activa abia dupa ce a ajuns la suta% cu pregatirea pe vehiculul respectiv,, urmareste meciuri ale jucatorilor buni,citeste despre tancuri( eu abia acum am realizat asta) joaca tpe test cand apare ca acolo poti sa iti ieice tanc vrei si iti dai seama care ti se potriveste, cauta pe cineva dispus sa te invete ,ptr inceput baga-ti modul cu locurile unde potti lovi tanculinamic( asta pana le inveti) si incearca sa nu te enervezi

• 0

Salut , joc wot de cateva saptamani , am deblocat elc amx bis , si am ceva intrebari :

- Cum imi dau seama cand am spotat pe cineva ? Acum iti apare sus un ribbon cu un binoclu.

- Cum pot spota un inamic fara sa ma vada ? Stai in boscheti si cu ei transparenti in momentul in care pui zoom-ul. Poti sa ramai nespotat si in miscare in cazul in care ramai in afara razei lor de spotare.

- Cum si cand se folosesc proiectilele rosii si portocali ? AP-cele rosii in toate tancurile iar HE - portocalii in tancurile cu armura slaba sau open top (gen D-max, nashorn WT auf E100 - intelegi tu care) Proiectilele premium le poti cumpara cu silver si sa le folosesti cand tragi in tancuri pe care nu le poti penetra cu normale - cele rosii (Ap-urile).

- Cum sa trag mai eficient cu tancu ? Adica cum sa ma misc. Trage in weak spoturi - de obicei lower plate-ul de la tancuri, cupolele comandantilor (exclus KV-4), cel mai bine intra aici http://wotguru.com/si du-te la weak spots, acolo vei gasi weak spoturile pentru fiecare tanc in parte.

Ca si lectura:

http://wiki.wargaming.net/en/Battle_Mechanics

http://wiki.wargaming.net/en/Ammo

• Upvote 2

• 0

- Cum imi dau seama cand am spotat pe cineva ?

- Cum si cand se folosesc proiectilele rosii si portocali ? (fara acealea care se pot cumpara cu gold)

Salut catalin! am observat topicul acum ceva timp si zic sa te ajut.Stiu cum este sa incepi de la 0 absolut.

Prima intrebare:

1.Cum imi dau seama cand am spotat pe cineva ?

Fiecare tanc are raza lui vizuala si anume.300 m.350m.400m etc.

In primul rand fiinca esti la inceput ai nevoie de un minimap detaliat,care sa iti arate pana unde poate spota tancul.Orice jucator cat de bun ar fi are nevoie de un asa mod pentru a fi sigur cat poate duce fiecare tank.

Sa luam exemplu tancul "T1 Cunningham" tier 1 ,tanc sovietic.

Raza lui vizuala este de "280 m " : http://wiki.wargaming.net/en/Tank:T1_Cunningham

r7urStY.jpg

Primul cerc din minimap este raza maxima a tancului T1,ce intra in acel cerculet este spotat instant .

INSA ! Inamicul care este ascuns intr-un tufis ,sta pe loc, si are un echipaj destul de bun va ramane ne-spotat.Acesta va fi spotat doar daca se misca.Mai poate fi spotat daca este la o distanta mai mica de 50 m. de tine.

Al 2 -cerc .cel albastru ,poti avea o asemena raza de vedere doar daca echipezi tancul cu acest echipament:

Binoclu:

Stereoscope.png

El se activeaza doar atunci cand stai pe loc.Poti atinge raza vizuala de pana la 500 m ,Adica maxim indiferent ce tanc folosesti.

Raza vizuala se mai poate mari atunci cand folosesti:

"Coated Optics"

CoatedOptics.png

Acest echipament mareste raza vizuala cu cel putin 10%.Foarte putin fata de Binoclu insa acesta sta tot timpul activat ,nu trebuie sa stai pe loc.

A 2 intrebare:

Folosindute de informatia de mai sus plus un minipam ajutator ,spotul este foarte usor de facut.

Daca ai un tanc usor sa luam spre exemplu ELC AMX -> http://wiki.wargaming.net/en/Tank:ELC_AMX

Trebuie sa mergi cu viteza pe minimap pana unde iti permite situatia fara sa te opresti sa tragi in inamic,ajutandute de cercul din minimap.

Mai poti spota daca esti ascuns intr-o buriana sau dupa un copac.Poti spota inamici din vegetatie atunci cand vegetatia devine transparenta cand esti in modul Snipe "TASTA SHIFT" Totusi,poti fi spotat daca tragi atunci din buriana .Pentru a evita sa fi spotat atunci cand esti intr-o vegetatie.

1.Intri in vegetatie si spotezi

2.Te dai in spate 15 m. 

3.Tragi! Astfel vei trage in inamic fara sa fii spotat.

A 3 intrebare!

Primele proiectile si anume cele care se numesc AP au penetrare pentru care este cea mai mare nevoie intr-o lupta.Fara penetrare risti sa faci 0 dmg! Practic nu faci absolut nimic.

Al 2-lea tip de proiectile numite HE sunt proiectile cu putina penetrare dar mai mult DMG.

sa dam un exemplu!

AP = 230 penetrare 390 DMG

HE = 80 penetrare 520 DMG

In timpul luptei se foloseste intens numai AP! Proiectilele HE trebuie sa le folosesti atunci cand inamicul mai are doar 100-150 HP(CAND ARE FOARTE PUTINA VIATA). Atunci nu conteaza cu proiectilul HE in ce zona tragi,inamicul moare direct!

Proiectilul care il cumperi cu gold se poate cumpara si cu credite ,iar acela are doar penetrare mai mare decat proiectilul normal AP ,dmg-ul fiind acelasi,acestea se folosesc atunci cand inamicul nul poti penetra ,le folosesti atunci cand trebuie .Nu abuza de ele ca ramai fara bani in garaj dar nici nu te feri sa le folosesti ;)

Fiecare tanc are anumitul tip de munitie premium cu numele APCR ,HEAT ,HE ,etc.! 

Aceste 3 denumiri de proiectile pot fi si non-premium adica le cumperi normal in functie de tanc.

A 4-a intrebare!

Fiecare tanc are mobilitatea lui,fie ca e rea (INCET -GREOI) fie ca e buna (RAPID-USOR CA VANUTUL :D )

Tancul care nu are armura (o sa inveti pe parcurs) trebuie sa fie intotdeauna in miscare.

Sa incepem o mica lectie!

Tancurile usoare! Spoteaza ,trage,fuge!

Tancurile mediii! Gen tancurile usoare doar ca ele mai au armura in plus si o putere mai mare de foc.Si pot intoarce oricand meciul cu susul in jos.

Tancurile grele! Sunt acele tancuri cu multa armura si putere de foc mare.Din cauza armuri mobilitatea este drastic scazuta.

Antiitancurile (TD)! Ofera suport aliatilor din spate si au cele mai mari arme dupa teren.

Artillerile! ele sunt tancurile care stau intrun loc si trag pe sus .Acestea pot face 1 shoot orice inamic cu putin noroc. Ele avand cele mai mari arme din tot jocul.

Pentru a avea o idee mai ampla despre ce trebuie sa faci te rog citeste aici:

http://www.wotromania.ro/forum/topic/43-tactici-de-baza-partea-i/

http://www.wotromania.ro/forum/topic/45-tactici-de-baza-partea-ll/

http://www.wotromania.ro/forum/topic/662-tactici-de-baza-partea-lll/

Fiecare tanc are stilul lui de joc .Tancurile grele sunt nevoite sa faca uneori side la perete pentru a devia orice proiectil

Sidescrape_Position.png

Tancurile cu turela buna trebuie sa gaseasca o pozitie sai arate doar turela inamicilor.Astfel curpul este protejat de orice ajutor oferit de catre mapa.

Tancurile cu viteza Gen elc amx,intotdeauna in miscare si foloseste vegetatia atunci cand trebuie.

Pentru alte detalii ,te rog lasa mesaj aici,am sa incerc sa fac cat mai pe intelesul tau si al tuturor.Orice adaugare de catre membri este binevenita.

Am vazut un topic pe undeva pe aici cum ca ai elc amx de asta lam si tot adus in discutie.Te rog sa urmaresti aceste 2 videoclipul sa vezi cum se manevreaza acest minitanc foarte distractiv ;)

https://www.youtube.com/watch?v=mMgmDeEm4wA

https://www.youtube.com/watch?v=Swl6-RAYjQM

Pentru acel minimap poti instala XVM-ul acesta

http://www.wotromania.ro/forum/topic/2633-0981quickybaby-xvm-modpack/

Este creat de cel care comenteaza acele 2 videoclipuri.Recomand cu caldura sa te uiti la videoclipurile lui.Ca si mine,inveti foarte multe de la el ;) SPOR! 

• Upvote 4

• 0

Multumesc farte frumos , intre timp am luat si amx 12 t , si mai nou tancu de la germani pz 4 H. ( ala cu tabla pe laterala )

II foarte bun amx 12 t , am facut si 5 killuri cu el , dar cu pz 4 h , cand sunt fata in fata cu un kv-1 ce sa fac ?.... 

Mi-o iau rau mereu. Am ultimu tun cu dmg mare pe pz. 

EDIT:

As dori sa stiu si pentru T1 Heavy

De unde pot lua mai multe modurii pentur wot ? puteti sa-mi lasati link ? 

Multumesc.

• Upvote 1

• 0

Multumesc farte frumos , intre timp am luat si amx 12 t , si mai nou tancu de la germani pz 4 H. ( ala cu tabla pe laterala )

II foarte bun amx 12 t , am facut si 5 killuri cu el , dar cu pz 4 h , cand sunt fata in fata cu un kv-1 ce sa fac ?.... 

Mi-o iau rau mereu. Am ultimu tun cu dmg mare pe pz. 

EDIT:

As dori sa stiu si pentru T1 Heavy

De unde pot lua mai multe modurii pentur wot ? puteti sa-mi lasati link ? 

Multumesc.

Cu placere.Amx 12 T e un tanc foarte usor de jucat cu el si foarte distractiv. ;) . Stiind ca pici cu tier 9 cu el tot ce poti face in asemenea cazuri este sa spotezi pt aliati.In felul asta ,stai intr-o buriana si poti face DMG asistant imens pt tier 6. Cel mai mult am reusit sa spotez 4k si ceva dMG.Cu acel meci am castigat al 3 insemn pe el.

6LDVXw2.jpg

Ai destula penetrare sa tragi in lateralele inamicilor ,de multe ori am ramas fara munitie :( insa pe acest tank niciodata nu am folosit munitie GOLD ;)

Pentru PZ 4.h! Avand in vedere ca este un tanc mediu nu are destula penetrare sa reziste la KV-1.In special nici un tanc de tier 5 nu rezista penetrari lui kv-1.Ai putea sa faci side la perete contra lui ,iar dupa ce trage tu ii tragi in burta sau la mini-gunurile lui

PL0NujF.jpg

Pentru asta ai nevoie de cel putin 110-120 penetrare sa penetrezi fata in fata.Pentru asta recomand sa tragi cu Gold pt asta recomand sa tragi cu tunul de 7.5 tier 5.

ejYmATv.png

Recomand astfel sa porti cu tine aprox 10 obuze premium sa ai penetrarea necesara .

Fiind incepator tunul de 10.5cm necesita mai multe cunostinte.Daca ai putea sa tragi un obuz gold pe laterala lui kv-1 iai injumatati viata.

Eu unul am juca cu cel de 10.5cm ,motivul consta ca numi plac tunurile mici ,plus ca am destula exp in WoT.

Vorbind de t1 heavy.

T1 heavy e un tanc destul de bun pt tier 5.Ai destula penetrare sa tragi in orice inamic de tier 5 stationat frontal.stiind punctele slabe.

Faci un Side la perete excelent.Sa vorbim totusi ce urmeaza dupa acest tank.T1 heavy e simplu de jucat.

Urmeaza M6 tier 6 care este foarte asemanator de T1 heavy.Are alta arma si putina armura in plus.Mare diferenta nu este si o sati cam dea batai de cap. 

Urmeaza t29 tier 7 ,acest tanc are armura foarte slaba la corp.Atat frontal cat si lateral.In schimb turela este foarte buna ,gasesti poziti pe mapa care sa iti scoata doar turela iar in acest fel bagi inamici in sperieti :P .

Urmeaza t32 tier 8 ,La fel ca t29 doar ca mai are ceva armura in fata corpului,insa!Arma ramane ca la t29 iar tu o pici cu tier 10.Iar 192 penetrare nu este mereu de ajuns la tier 10,eu am renuntat la el .

Tier 9 si tier 10 nu l-eam avut.Pot spune ca M103 este ceva slabut pt tier 9.Cand jucam cu ST-i Tier 9 heavy de la sovietici il faceam mereu.Tierul 10 T110E5 l-am jucat pe test server ,este un tanc destul de bun pt tier 10.Armura si depresia armei ajuta enorm in lupta ,iar daca prinzi ideea cu el ,nu vei avea probleme cu vrun tank .

Moduri descarci de aici : http://www.wotromania.ro/forum/forum/10-moduri-world-of-tanks/

Iti recomand un mod care sal folosesti cu mare drag.

http://www.wotromania.ro/forum/topic/2036-0981accurate-penetration-indicatorrecomandat-de-machinextech/

Este un calculator care iti arata daca poti penetra inamicul cu arma pe care o deti.Daca scrisu este verde poti penetra,daca este rosu nu poti penetra.

• 0

Bun , mi-am luat VK 36,01 H 

Acum , is cu tunu ala de tier 5 cu dmg de 450 si penetrare ciuciu , ce pot face ? Fac maxim dmg de 130. La tancurile de tier 6 cel mult 60-70....

Sa nu ma mai planga ca merge ca rama prin balegar de incet...

• 0

banuiesc ,ca nu al vandut pz4, ca faci bani cu el, iar cu tunul ala de oe vaca ori dai cu gold ori in laterale, ca sa dai dmg mai mult, oricum cu ala nu dai ding

• 0

Daca nu ai experienta libera sa folosesti pentru a debloca componentele, atunci fie folosesti un tanc premium pe care sa strangi experienta si cu gold sa o transformi in exp libera, fie ... joci tancul si strangi experienta.

• 0

da poti dar ideal ar fi sa il pregatesti cu gold pt tiger sau daca ai vk-ul elita sa lasi echipajul acolo si sa accelerezi pregatirea pt ai mari skilurile , sa mai joci vreo suta doua meciuri cu el si apoi sa-l pui pe tiger.