Sari la conținut
holyoldman

Pescarul amator

Recommended Posts

Incerc si eu marea cu degetul si sa nu ma intrebati(va rog frumos) de ce aici...

Intrucat consider ca tara mea e frumoasa, mi-am propus ca anul acesta sa-mi duc sotia spre Delta Dunarii, mai precis la Sf. Ghe. Delta. Ei ii place marea, mie pescuitul. Sper sa multumesc pe toata lumea cu putina mare si cu putin pescuit... :)

Ca si in WoT sunt un noob la chestii despre pescuit.

Sar peste detalii gen transport si cazare(sunt stabilite in amanunt) si arunc intrebarile ca un pescar novice ce ma aflu:

• ca sa pescuiesti in RBDD iti trebuie musai permis de pescuit strict pentru RBDD, dar acesta este conditionat de achizitionarea prealabila si a permisului de acces in RBDD ca si turist?
  • daca cineva a pescuit la chefal, are niste secrete de “donat”? (nu gen iti trebe rama de mare, banc de chefal si scafandru sa-ti agatze pestele)
  • etern recunoscator pentru orice informatii veridice, imi place legalitatea, dar nici nu vreau sa “stric piatza”!
  • Upvote 1

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Trebuie neaparat sa-l pescuieti din mare, nu din delta, ca lui ii place apa sarata. :P

2. Trebuie neaparat sa te prezinti cu utilajele de pescuit pe mal la 05:00-05:30 dimineata (atunci e dumnealui, pestele, in cautarea micului dejun, pana pe la orele 9:00-09:30).

3. Punctul 2 sau merge si seara dupa 16:30-17:00, cand se mai racoreste un pic si pestele isi cauta cina.

4. Ca momeala poti folosi fulgul legat de carlig cu ceva fasii din material stralucitor ( sa imite luciul solzilor) cu carnita de scoica sau rama de mare.

5. Ideal ar fi sa scufunzi carligul cu momeala ceva mai mult, minim 2/3 din adancimea aproximativa a apei in acea zona (mai la fundul apei pe romaneste)

6. Pentru un pescuit eficient e foarte importanta hidratarea. Se recomanda cu caldura si se aproba energic ingurgitarea produselor lichide pe baza de malt si hamei, pastrate la o temperatura cat mai joasa, in ambalaje de sticla sau metal .

Bafta !

P.S.: Ponturile sunt de la tata, el e mare amator de pescuit...eu nu ( prefer sa ma ocup de prepararea pestelui) :D.

Iti urez ca atunci cand te intorci, sa postezi pe forum ceva de genul :

• Upvote 3

Partajează acest post

Link spre post

Da.

Punctul 1 tine de geografie nu de pescuit.

Restul sunt generalitati...

Punctul 6 e de luat in seama.

Multumesc pentru moral.

Partajează acest post

Link spre post

Salut! Nu mai deschid alt topic..

Cine stie ceva de permisele de pescuit pe 2017?? ca incompetentii odata cu eliminarea celor 103 taxe ca si metoda populista, or eliminate si taxa de pescuit. Dar odata cu asta, au expirat si concesiunile apelor natural si nu stiu efectiv ce sa fac ca sa pot pescui legal pe ape curgatoare (mures). Ca daca imi vizez permisul la la unii s-ar putea s anu mai aiba Muresul in concesiune si sa imi iau tzeapa. Ca si aici e o mafie cu asociatiile, care iau in concesiune ape doar pt a primi o subventie d ela stat, incaseaza taxe si ii doare la banana  de apele pe care misuna poluare ( mai ales aia facuta de niste batracieni scarbosi cu greble, plase si current). Si banuiesc ca legiferarea corecta a pescuitului sportiv e ultima grija a celor care se cearta pe ciolan si pe scoaterea din puscarii a unor condamnati.

Cum *cenzurat* nu putem fi si noi ca ungurii? de 8 ani imi fac permis la ei. E scump da merita. De ex aprox 28.000 forinti pe an si pot pescuit pe Tisza si pe Cris in zona Csongrad. Dai un ban da ai parte d epartide de pescuit frumoase, cu capturi, drilluri etc. Nu ai parte de braconieri, electricieni, plasari. Ai parte de controale dese, ceea ce pe mine nu ma deranjeaza, la ei prohibitia e pe specii, la ei se respecta regula cu maxim 2 bete de pescuit / pescar ( de multe ori nu pot pescui decat cu un singur feeder datorita trasaturilor). La noi cand trage scobarul trebe sa mergi la 4 dimineat aca sa prinzi oc pe vad. Ultima partida in 28 decembie- am fost la 4 dimineata la minus6 grade si erau acolo 4 masini cu pescari- care stateau de la 2 dimineata, doar ca sa tina locul ocupat, pentur ca doar pe vadul ala erau adunati pestii. La unguri se respecta cu strictete dimensiunea si nr maxim de pesti / zi, la noi retin unii terchea-berchea absolut tot, de la scobar d e50 de grame/ crapusori cat degetul, platici de juma de palma etc, cica "sa dea maatza". La noi te injura pescarii pe malul apei daca eliberezi capturi (ca cica" dome, da de ce-i dai drumu?? da-mi-l mie! De ce mai tii locul ocupat daca si-asa le dai drumu la toti??" *cenzurat* de mentalitate.. La noi dau astia la grebla cu nesimtire maxima , adica eu merg sa ma relaxez si vine ghertoiu cu burta umflata si da la grebla langa mine.. cica " dau si io de cateva ori si plec". Si daca sun la jandarmi- ma cauta ala pe tot malul muresului sa ma arunce in apa. Iar daca ii prinde si le da amenda, tot ei sunt victime, circ, scandal, urlete..  vezi doamne, n-au furat de la nimeni, n-or facut rau nimanui.. mentalitate de tot kkt-ul..

Cine si-a facut permis pe anul asta?

Cat a costat?

Merci

• Upvote 1

Partajează acest post

Link spre post

A inceput sezonul!!!! am inceput cu dreptul! E drept, ca nu la noi - ci la unguri.

Captura zilei - platica 3 kg pe Koros > ce mai mare pe care am prins-o pe Cris. Am prins si mai mari dar pe Dunare.

Platica3k.jpg

Pltaica3k.jpg

• Upvote 2

Partajează acest post

Link spre post

Dupa Paste merg si eu, se mai incalzeste, gasca  mai mare, copii ... abia astept sa stau de pomana o zi in soare :)

Partajează acest post

Link spre post

Chevy - la voi in Miticia > doar lacuri cu plata. Apele curgatoare is cam distruse. Tin minte pe vremea lu Ceasca - dadeam iama in crapii din Afumati 3 :).. off, ce vremuri.. dadeam la trestie  cu bob de porumb - cand vedeam ca vine paznicu lasam totu balta si o tuleam de acolo.

Partajează acest post

Link spre post

Nici in alea cu plata nu prea ai ce prinde, nu in ideea de a lua acasa dar nici nu iti vine sa dai sute de lei doar sa il pupi. O suma modica e ok. 

Partajează acest post

Link spre post
La 03.04.2017 la 9:57, Ciombelete a spus:

la voi in Miticia

Urata "aruncare". Nici voi nu stiti ce spuneti.

Altfel, un pont pentru "Mitici" in concediu... la paine si un bat de 3 metri in portul turistic Mangalia... de o mica distractie:

IMG_20160815_141343.jpg

• Upvote 2

Partajează acest post

Link spre post

Pai holy, io de 21 de ani m-am obisnuit sa imi spuna luma "Mitic" > cand am ajuns prima data la arad la facultate - avmea colegi din toate colturile tarii.. si cand ma intreaba unu " tu?? de unde esti??" - pai din Bucuresti > la care alilalti "oooo, ia-uitati bai, avem un mitic ratacit pe aici!!! " . Erau nedumeriti ca de ce am venit io din capital tocmai la arad, asa ca le-am spus " frate, am venit sa fac studii in strainatate, si, beat fiind, m-am dat jos din tren nitel mai repede, s, asta a fost, am ramas aici, da io am crezut ca trecusem granita.. :)"

Desi am mai multi ani de stat aici, - lumea ma considera in continuare "mitic" - da nu-I bai, e OK.

Felicitari pt scobareala, am prins pe mures in 23 Dec scobari la 4 dimineata (minus 6 grade ) - am retinut numai 6 bucati peste juma de kg, restul am eliberat. De-abia astept sa merg pe dunare la scobari de peste KG :)

Partajează acest post

Link spre post

Ce vezi acolo e pui de chefal... nu scobar. Nu-i spun ilarie pentru ca 5-6 bucati bateau un kg.

Ostreinos-Chefal Mic (Mugil Saliens)

Speciile de chefal cunoscute in zona sunt:
- ilarie (sub 100g);
- ostreinos (100-250g);
- chefalul propriu-zis (peste 250g)

Apropos... stii de unde vine chestia cu miticii?

Daca gasesti 500.000 de "mitici" originali si inca ceva "neaosi" pana la 2.000.000, in Bucuresti ai sa gasesti si restul pana 5.000.000 de "aciuiati" veniti in mare majoritate din N-E... asta ca sa stii de ce a iesit Firea primar...

Partajează acest post

Link spre post

Am fost iarasi la Cris in Ungaria :)

Am descoperit ca fitofagii pot fi prinsi regulamentar, cu carlig in gura. Totul e sa stii sa ii ademenesti

Am avut o partida exceptionala, peste 20 de fitofagi in carlig, 2 dintre ei or fost imensi, pe unu l-am tinut aproape 10 minute in carlig si nu am avut ce sa ii fac, s-o dus ca locomotive, unde a vrut el, pana s-a indreptat carligul. si am avut carlig sanatos de crap, pentru ca dupa ce mi-or indreptat 3 carlige - le-am schimbat pe toate, am pus carlige de crap sanatoase.. a fost o experienta incredibila. Niciodata in viata nu am avut asa peste in batz.

Mi-a luat muuult pana am prins jmecheria care iti aduce fitofagii in carlig, dar dupa aia -- oooooooo -- belea, ca astia au obiceiul sa umble in grupuri foarte mari (pana la cate sute!!!), iar cand au venit in zona, timp de 2 - 3 ore ai trasatura + dril la maxim 3 - 4 minute dupa lanseu.

Astia I-am dus acasa, carnea e alba, buna, e o idee mai grasa decat carnea de platica da are muuult mai putina grasime ca si carnea de crap. Intre un crap de 4 -5 kg si un fitofag din asa- aleg fara nici un fel de regret carnea de fitofag

P.S- in poza am pus scandurlie alea pe roaba ca sa ii curat.. is cat latimea la roaba - ca sa va faceti idee de dimensiunea lor :).

De acuma ma fac vanator de fitofagi!!!

Fitofag.jpg

• Upvote 3

Partajează acest post

Link spre post

Salut!

Ma declar babacul fitofagilor. Week-endu trecut am planificat o iesire de vineri pana duminica  la Fitofag. Dar sambata pe la pranz ne-am dat seama ca nu avem nici o sansa sa stam pana duminica, pentru ca nu mai aveam unde sa punem pestii, si am juvelnic serios, lung de 5 metri, dar cantitatea de peste a fost de-a dreptul impresionanta. Este a 3-a partida de pescuit la fitofag anul asta si cea mai reusita, dupa al 8-lea peste bagat in juvelnic, am cam pierdut sirul.. 2 persoane ne-am chinuit efectiv sa scoatem juvelnicul pe mal ca sa il punem la uscat si sa selectam pestii. Am mers pe o apa curgatoare, - intr-un mediu salbatic (pe cris), deci nu is pesti de crescatorie..

Prima poza :

Penultimul pescuit- unde am adus acasa 2 bucati- la inceputul lui Iunie

Urmatoarele 2 poze :  ultimul pescuit cu muuulti pesti prinsi.. pe langa aia ce apar in poza mai sunt cel putin inca atatia prinsi dupa momentul pozei si care or fost eliberati imediat. De mentionat ca la colegii Maghiari e INTERZISA eliberarea acestui peste, pentru ca e considerat daunator (haleste planctonul -> se reduce oxigenul din apa -> mumu la restul pestiolor care mor ), precizez ca eliberarea a fost neintentionata :) (mi-or alunecat din mana dupa ce le-am scos carligul din gura)

Cine spune ca fitofagii se pot prinde doar la grebla / ancora / plasa/ e un incompetent. Eu tocmai am demonstrat ca pot prinde fitofag regulamentar de gura , folosind 1 sau maxim 2 carlige pe montura (deci nu am folosit arici / ancore/ current electric / plase). Doar o precizare > carligele trebe sa fie SANATOASE - ca altfel le indreapta in timpul drill-ului ca si cum ai indoi un ac d egamalie, pestii is foarte puternici. Sarin trimpul drillului din apa pana la 1 metru jumate :) .   Cine nu a incercat acest tip de pescuit, ii recomand cu caldura sa incerce, e spectaculos! 

Cel mai mare a avut aroape 1 metru (97 CM) si a cantarit 8 kg. - e cel din poza unde e mai lung decat roaba :)

Cel mai mare avut in batz - habar n-am cat o fost ca mi-r indreptat carlige de crap, mi-or rupt firul textile de pe forfac, mi-or rupt linia principala (0.25), s-or dus ca tramvaiul in susul curenturlui fara s ale pese ca eu incercam sa ii intorc din drum, efectiv am avut pesti in batz care or facut un singur lucru : si-or luat fir- si-or luat fir - si-or luat fir...

P.S - carnea este excelenta, alba, curata, fara grasime, oase mari, usor de ales, merge atat data prin faina + prajita, cat si direct pe tigaia gen grill unsa cu foarte putin ulei.. miam-miam :)

Iar icrele is o nebunie, is verzi, iar dupa prajala se fac rozalii si sunt foarte gustoase

Hai, va urez fire intinse!

Fitofag0306.jpg

FitofagiMulti.jpg

Fitofag8K.jpg

• Upvote 3

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum