Jump to content
Sorin Ionuț

Tutorial: Resetare skill-uri

Recommended Posts

In primul rand resetarea skill-urilor se face din urmatoarele motive:

> pentru a le schimba in functie de noile preferinte pe care le doresti pe tancul respectiv

> cand transferi echipajul de pe un tanc pe altul si te folosesti de procentajul skill-urilor pentru a-i reantrena la 100% instant, evident procentajul diferenta al echipajului v-a fi luat din procentajul skill-ului.

Pentru a reseta skill-urile (abilitatile) echipajului individual, incepi cu un click dreapta pe fiecare echipaj, apoi click pe Dosar personal, ( in engleza probabil v-a fi personal file), dupa cum se vede mai jos.

ygWgWNN.jpg

In partea din stanga jos al noii ferestre vei putea vedea toate skill-urile pe care membrul echipajului respectiv le are, deasemenea si butonul de resetare.

chQ9wJw.jpg

Apasand butonul de resetare o noua fereastra o sa apara unde ai posibilitatea de a alege 3 nivele de resetare disponibile.

Minim - il vei reseta gratuit insa doar 80% din actualul procentaj il vei reprimi dupa resetare.

Mediu - in schimbul a 20000 credite (silver) vei primi 90% din actualul procent al skill-ului.

Maxim - daca dispui de gold suficient si iti permiti poti alege in schimbul celor 200 gold sa il reantrenezi la acelasi procentaj ca cel initial.

P.S. - recomand nivelul Mediu din motive de economie!

y7OC18r.jpg

Dupa ce o sa alegi care dintre nivelurile de resetare doresti, vei avea posibilitatea sa alegi altele noi prin click pe patratelul cu plus luminos sau dublu click pe cel din lista alaturata!

OMEST9U.jpg

De retinut!

Daca nu dispui de prea mult gold necesar resetarii skill-urilor la acelasi procentaj cu cel initial este recomandat sa-ti alegi cu grija fiecare skill pe echipajul de pe fiecare tanc dupa stilul tau de joc. Spre exemplu daca ai un distrugator de tancuri (TD) sau artilerie (SPG) ar fi ideal ca unul si poate si primul dintre skill-uri sa fie camuflajul, pentru un tanc mediu sau greu un prim skill ar fi recomandat reparatii, etc!

P.S. 2 - In imaginile de mai sus pot aparea infime diferente cum ar fi poza echipajului, limba sau mici modificari aduse de modurile mele actuale, ceea ce nu ar trebui sa-ti aduca prea multe dificultati.

Sper sa fie de ajutor!

• Upvote 3

Deci doar ultimul skill ti se pune la 80% sau 90% ? depinde de varianta ce o alegi... De exemplu daca ai 4 skiluri. dupa resetare primele 3 skiluri ti se pun cu 100% iar al 4-lea la 80% / 90% ? Partea asta nu o stiu eu exact...

Deci doar ultimul skill ti se pune la 80% sau 90% ? depinde de varianta ce o alegi... De exemplu daca ai 4 skiluri. dupa resetare primele 3 skiluri ti se pun cu 100% iar al 4-lea la 80% / 90% ? Partea asta nu o stiu eu exact...

In a treia poza cand alegi nivelurile de resetare, dedesubt iti arata si noul nivel pe care il v-or avea skill-urile dupa resetare.

lkLWBHP.jpg

Daca actualul nivel il am cum arata la margajul 1, dupa resetare la Minim voi avea ce imi arata in marcajul 2. Evident ca daca as alege Mediu sau Maximi, procentele din marcajul 2 vor creste!

P.S. In marcajul 2 (2 X 100%)= 2 skill-uri la 100% si al treilea la 70%.

Salut camarazi!

Sunt incepator, evident captivat de joc, am ,,dat'' cam 2500 de lupte, echipajul meu are cate 2 skill-uri si cam 67% din al treilea.

Veti rade de mine pentru ca nu am inteles pe deplin mecanismul insa vreau sa mut echipajul in cunostinta de cauza.

1.As vrea sa stiu sigur daca la transferul echipajului proportia se pastreaza, adica daca indiferent de numarul perk / skill-urilor, sa zicem 7, doar ultimul va fi afectat(penalizat).

2.Cate perk / skill-uri sunt  permise in functie de specializare (comandant, incarcator, etc).

3. Daca penalitatea la transfer se poate acorda la alegere experientei sau skill-ului.

Va multumesc anticipat.

Salut,

1 - La transferul echipajului, doar ultimul perk/skill este afectat.

2 - Atatea cate sunt disponibile pentru respectivul membru al echipajului (la un moment dat poti sa le ai pe toate).

3 - Penalizarea nu se poate da la alegere (se ia automat din ultimul perk/skill, sau din procentul de baza daca nu ai inca perk-uri/skill-uri dezvoltate).

Sanatate!

Multumesc inca o data pentru precizari.

Am intarziat cu raspunsul din motive medicale.

Din cele scrise mai sus, am obsevat ca la transferul echipajului pierdem 90% din ultimul skill.

Dar daca facem o ,,smecherie''?

De exemplu mutam echipajul atunci cand al III lea skill are 50%.

Pierzand la transfer 90% din 50%, ramanem cu 45% skill-ul respectiv.

Logic?:)

Multumesc inca o data pentru precizari.

Am intarziat cu raspunsul din motive medicale.

Din cele scrise mai sus, am obsevat ca la transferul echipajului pierdem 90% din ultimul skill.

Dar daca facem o ,,smecherie''?

De exemplu mutam echipajul atunci cand al III lea skill are 50%.

Pierzand la transfer 90% din 50%, ramanem cu 45% skill-ul respectiv.

Logic? :)

Am postat o aiureala, se pastreaza acelasi algoritm aplicat experientei, adica trebuie sa ai cel putin 80% din skill ca sa ramana ceva.

Salutare si sa aveti spor!

Vesti bune pentru cei care transfera echipajele fara aur.

La transferarea echipajului pe alt tanc de aceeasi clasa, fiecare membru pierde 10% experienta fara sa fie afectate procentele skill/perks-urilor, evident daca platesti cei 20.000 arginti necesari absolvirii Scolii regimentale(nivelul mediu).