Jump to content
GhostShadow4

Grupul WoT Romania de pe Facebook

Recommended Posts

Bun, inainte sa incep acest subiect care e foarte sensibil vreau ca, in caz de flame, moderatorii sa stearga acest topic ASAP

Deci sa incep: Sunt banat de pe grupul de Facebook de vreo un an jumate :)) , si da, sunt sigur ca nu sunt singurul utilizator activ de pe acest forum care e in aceasta situatie.

Stiu ca exista aici moderatori care, probabil, sunt admini pe acel grup si/sau vorbesc cu ei activ.

Vorbesc in numele tuturor celor care au fost banati de pe acel grup din cele mai stupide motive posibile, si care folosesc forumul acum,din cauza adminilor care isi sprijina clanul/ bisericute, etc (Parerea mea)

Deci, voi probabil stiti ca nu numai eu, fiind un utilizator activ si cu vechime pe acest forum (care nu a facut probleme, a fost un utilizator matur, nu si-a luat warn niciodata, s.a.m.d) suntem banati de pe acel grup de FB.

Eu cel putin, de 2-3 luni m-am orientat spre alte grupuri internationale de World Of Tanks, printre care World of Tanks International cu 11.000 de membrii (pe care am fost si admin temporar, timp de 2-3 saptamani) dar totusi e mai bine sa conversezi cu oameni din comunitatea romaneasca

Si prin acest mesaj as dori, daca un moderator vede asta, ca celor care sunt banati din motive stupide de ani buni pe grupul de Facebook, sa ni se retraga banul

Din nou, daca acest topic face flame, cer sa fie sters ASAP.

• Upvote 2

Ghost lasa-mi numele tau de pe fb aici sau in mesaj privat te rog.
Daca cineva crede ca adminii nu au ce face si incep sa baneze de plictiseala se inseala amarnic. Nu neg faptul ca probabil s-au dat banuri pentru incalcari ale regulamentului mai putin grave.
Eu nu prea ma ocup de grupul de fb dar cei care sunt banati puteti posta numele vostru aici si promit ca voi verifica si in functie de gravitate dau si unban sau macar va spun motivul pentru care sunteti banati.
Multumesc.

LE : Problema apare atunci cand userii isi prezinta opiniile intr-un mod barbar/vulgar/deranjant...apropo de afirmatia lui tankernoobcomander

Am spus ca mentionez aici si motivul pentru care aveti ban. La GhostShadow4 motivul era : injuraturi/limbaj vulgar.

Asta ca sa nu se inteleaga ca se dau banuri gratuit sau fara motiv.

Pe grupul de fb se tine o evidenta cu warnuri/banuri date si fiecare admin completeaza si motivul.

• Upvote 2

On 7/12/2015 at 6:08 PM, RARES said:

Ghost lasa-mi numele tau de pe fb aici sau in mesaj privat te rog.
Daca cineva crede ca adminii nu au ce face si incep sa baneze de plictiseala se inseala amarnic. Nu neg faptul ca probabil s-au dat banuri pentru incalcari ale regulamentului mai putin grave.
Eu nu prea ma ocup de grupul de fb dar cei care sunt banati puteti posta numele vostru aici si promit ca voi verifica si in functie de gravitate dau si unban sau macar va spun motivul pentru care sunteti banati.
Multumesc.

LE : Problema apare atunci cand userii isi prezinta opiniile intr-un mod barbar/vulgar/deranjant...apropo de afirmatia lui tankernoobcomander

Am spus ca mentionez aici si motivul pentru care aveti ban. La GhostShadow4 motivul era : injuraturi/limbaj vulgar.

Asta ca sa nu se inteleaga ca se dau banuri gratuit sau fara motiv.

Pe grupul de fb se tine o evidenta cu warnuri/banuri date si fiecare admin completeaza si motivul.

Hey, am vazut postarea, fiind si eu un proaspat primitor de ban pentru ca incercam sa inteleg de ce un moderator aplica discretionar regulamentul.

Pe foarte scurt, si incerc sa fiu si clar, daca reusesc. Fac o postare in care intreb de ce atat de multi membri ai grupului vostru de FB trec direct la injurii cand dau de cate un nou-venit sau un tip care se joaca doar sa se joace, nu neaparat sa faca si performanta. Ca deh, e joc. Primesc o groaza de raspunsuri, majoritatea la obiect si argumentate. Asta pana cand intra un alt user foarte agresiv in limbaj. Ii spunem "X". Eh, fara sa il fi provocat, sa fi fost eu sau altcineva agresiv cu el omul ma jigneste. Grav. Asta in timp ce facea un flame urias impotriva a tot ce inseamna "noob". Intra pe fir un alt utilizator, Y, care ii ia lui X o poza de pe FB (de pe profilul public) si o pune in thread, incercand sa imi spuna sa nu imi bat capul cu tipul, ca e tanar. In fine. X "tipa" (ii da tag) dupa un moderator, acesta apare, ii da kick lui Y pt ca a postat poza publica a lui X spunand ca e contra regulamentului, iar cand ii pun in vedere ca X m-a injurat imi spune ca nu ii poate da kick, pt ca el e un jucator prea valoros.

In fine, discutia continua si in privat cu moderatorul, unde imi spune ca X a mai avut cateva kick-uri, tot pt injurii, dar l-a tot primit inapoi ca e prea bun. Il tot intreb daca asta inseamna ca regulamentul postat e orientativ si se aplica selectiv si nu raspunde. Imi da la un moment dat ban si mie cand ii spun ca sunt un jucator destul de vechi, cunosc multi membri vechi, si daca vad ca faza cu regulamentul e adevarata, se vor retrage din grup. Pentru ca sunt formati pe moda veche, in clanurile vechi unde se aplicau regulile la sange si asa au ramas. El o ia ca pe o amenintare ca voi submina grupul si imi da ban. Din nou, asta intr-o discutie privata, nu pe grup.

Tin sa mentionez ca moderatorul a fost foarte ok. Politicos si civilizat. Doar ca se pare ca aplica regulamentul discretionar. Si din ce spunea, se cam vede sef. Tot spunea ca e un privilegiu pentru noi ca facem parte din grup si ar trebui sa ne simtim onorati. Despre Y, omul care si-a luat ban desi tehnic nu incalcase regulamentul, sau oricum, muuuuult mai putin decat X, spunea ca nu va mai intra niciodata pe grup ca nu vrea el. Desi omul a fost ok cat am vorbit pe postare. Asta pana a vazut cum injura X si s-a pierdut.

Ideea e daca se poate ceva. Si pt Y, si pt mine. Cumva, ma gandesc, si pt voi, ca oamenii aia va reprezinta si din ce am vazut pe aici...Sunteti total diferiti.

Si da, am screenshot-uri si tot ce trebuie. Nu vorbesc si nu fac acuze gratuit. Nu le pun aici, public, ca au si numele celor in cauza si nu vreau sa le fac reclama in public:))

Si tu, cam ce crezi, sincer, nu poti trai fara a fi membru al acelui grup? Viata ta, accesul tau la joc, depind de grupul ala? 

7 hours ago, chevy_x said:

Si tu, cam ce crezi, sincer, nu poti trai fara a fi membru al acelui grup? Viata ta, accesul tau la joc, depind de grupul ala? 

Not the point. Crezi ca cel care a facut threadul asta nu putea sa traiasca fara sa faca parte din grupul ala?

19 hours ago, chevy_x said:

Deci esti adeptul frazei cu ca, ' nu ai fb, nu existi' :) 

Nu. Sunt adeptul de a face lucrurile onest. Adica daca faceam ceva gresit, taceam din gura. Asa nu. Nu pt ca nu mai pot eu fara grup, ci pt ca nu e corect. Dincolo de asta, da, grupul poate fi o resursa importanta. Atat pt Rares si cei de aici, cat si pt fiecare dintre noi. Dincolo de faptul ca putem face un schimb de idei usor si in timp real (spre deosebire de, spre exemplu, forum), mai afli de oferte, sau de orice altceva. Sau pur si simplu pt schimbul de experienta.

Deci, sa fac un sumar, nu e vb de "n-ai fb, nu existi". E vb despre existenta unor reguli care (banuiesc ca) nu sunt degeaba si respectarea lor. De mine si colegul care am fost dati afara sau de moderatorii de acolo si ala care s-a trezit injurand fara motiv. Si asta asteptam sa decida Adminul. Faptul ca ai intrat tu sa iti dai cu presupusul e un mare extra.

LE: mi se pare cumva tragic. Un om spune unei autoritati (indiferent de domeniu) ca are o problema si are nevoie de un verdict si apoi mai vin inca vreo 3 insi sa isi dea cu parerea, total neproductiv. Eventual sa dea tot in ala cu problema. E ca faza aia, iti spune copilul ca a luat bataie de la un coleg la scoala si apoi ii mai dai si tu doua ca a fost fraier.

Edited by igor88

Guest grup made in Romania.

>>>

Pe grupul de Facebook, desi sunt 13 mii de membri, sunt doar o mana de oameni activi. Iar dintre acestia, cativa au obiceiul de a se comporta ca niste "bully". 

Provoaca, folosesc un limbaj condescendent, vulgar si apeleaza foarte mult la "stats".

Iar dintre acestia cel mai infect este un tanar despre care un moderator, cam singurul care pare a fi prezent pe acolo, refuza sa il dea afara pentru ca "contribuie activ la comunitate".

Made in Romania.

>>>

3 hours ago, Guest grup made in Romania. said:

>>>

Pe grupul de Facebook, desi sunt 13 mii de membri, sunt doar o mana de oameni activi. Iar dintre acestia, cativa au obiceiul de a se comporta ca niste "bully". 

Provoaca, folosesc un limbaj condescendent, vulgar si apeleaza foarte mult la "stats".

Iar dintre acestia cel mai infect este un tanar despre care un moderator, cam singurul care pare a fi prezent pe acolo, refuza sa il dea afara pentru ca "contribuie activ la comunitate".

Made in Romania.

>>>

Un tip Alex? Ca pare sa vorbim despre exact aceeasi persoana. Care mi-a prezentat exact acelasi argument despre tipul care m-a injurat.