Jump to content
Sorin Ionuț

Tire 7 Black Prince

Recommended Posts

Black_Prince_tank_side_view.jpg

Black Prince a fost un prototip dezvoltat intre 1943 si 1945 avand la baza cunoscutul Churchill. Ca noutati si imbunatatiri venea cu un tun mult mai bun. In total au fost produse 6 prototipuri insa nici unul nu a fost vazut in actiune.

In World of tanks acest tanc ocupa categoria tancurilor grele de nivel 7 pentru britanici.

Dezavantajele acestui tanc:

> Tinta foarte usoara pentru artilerie

> Viteza maxima dezamagitoare

> Jucatorul trebuie sa stie unde trage cu tunul din dotare datorita sanselor de ricoseu.

> Damage mic per lovitura

Avantaje in joc:

> Partea din fata a turelei poate lua ricoseuri chiar si de la tancuri de tire 8 daca este pusa in unghiul corespunzator

> Senila poate absorbi o mare cantitate de damage

> Armura frontala a tancului foarte buna

> Viteza de rotatie si mobilitate buna

> Multe puncte de viata

> Rata de foc foarte mare

> Acuratete foarte buna

Prin asa numita tehnica sidescraping, si un mod rabdator de a juca cu el, Black Prince poate fi tancul meciului mai ales in luptele in care este top tire. Armura si rata de foc mare isi spune cuvantul mai ales pe hartile mici sau pline cu orase si cladiri. Din perspectiva mea il pot numi un mini maus al meciurilor de lvl 7. Este un tanc cu care trebuie sa joci.

Desi am sarit repede peste el, dupa cum se vede am facut ceva treaba in joc, asta ca sa va faceti o parere.

2wkhzqD.jpg

TIER nu TIRE! (i'm getting tired of this....)

Pe bune, incearca sa corectezi putin pe ici pe colo, articolele sunt bune dar mai ai mici scapari, nu te mai grabi cand postezi.

Da, BP e o bestie, mai ales pe harti de oras, cu obstacole dupa care sa faci sidescraping (nu "size scratching") :rolleyes: .

Tancul asta e mama si tata SteelWall-ului ;)

Anyway, keep up the good work!

Nu vad de ce te-ai plange de damage mic per shot, atata timp cat are un dpm atat de bun, in special la tancurile britanice se poate remarca un dpm mare, cu tunuri de calibru mic, asta compensand pentru viteza si mobilitatea scazuta, nu sunt genul de tancuri cu care sa te duci yolo sa faci rush, dai damage si te retragi repede...

Dupa criteriile istorice, aceste tancuri au fost utilizate in bataliile din Africa, servind drept suport pentru infanterie, astfel nu e conceput sa mearga mai repede decat un soldat in mars,totodata de aici si armura atat de buna

Ai precizat de sansele de ricoseu pe care le ai cand tragi asupra altora...chiar trebuie sa tintesti extrem de mult asupra punctelor slabe, timp in care inamicul trage si se retrage...daca nu ii prinzi din lateral si au oarecum armura frontala buna, roaga-te sa ai suport...

Totusi, atat am vrut, sa dau o parere, iar dupa mine armura si dpm-ul compenseaza pentru tunul extrem de slab si pentru lipsa de mobilitate

Singurul reproş pe care îl am este tunul. Tunul este în mare o variantă îmbunătăţită a tunului de pe Churchill I, care oricum este un tun de tanc mediu. Dacă nu este top tier tunul inutil. Totuşi im mâinile unui jucător experimentat acest tanc e devastator, din cauza blindajului.

E un tanc bun, dar este destul de greu de jucat.