Jump to content
VAX

Leopard Prototype A

Recommended Posts

• Membru Activ

Asta se califica lejer in top 3 cele mai proaste tancuri cu care am jucat :

-tunul stock,pe Indien ma ungea pe suflet,aici bounceuri la greu ;

-tunul cel mai bun - aim time mare,reload imens,iar bounceuri la greu,in dubla de azi,ultimele 2 lovituri : bounce pe laterala la arty tier VIII + lovitura centrata perfect pe mijlocul unui t69,proiectilul se duc in senila ;

-depresie - asta are depresie ? pe lateral poate cobora tunul mai mult,dar tot la dezamagiri ramane ; 

-favoritele mele : meciuri in care iti iei si de doua ori ammo rack in primele shoturi,oricum modulele sau echipajul pica foarte usor .

Singurul avantaj pe care i l-am gasit eu e ca este foarte mobil,ca sniper nu are o precizie atat de buna din cauza aimtimeului exagerat (sau nu stiu eu sa trag,in acest caz tancul e exceptional).

E unanim recunoscut de streameri celebri ca fiind cel mai slab tanc de tier IX ( ultimul - Circon aseara ) la concurenta cu SU-122-54,o alta basina rasuflata .

Grindul e teribil,dar,cel putin la motor,se vede o imbunatatire totala fata de varianta stock .

Voi ce avantaje ati gasit la acest tanc ? Cum vi s-a parut grindul pe el ?

• Content Creator

Acum dau cu el,dupa ce am jucat cu el stock am zis ca nu imi mai trebuie si il vand dar,l-am luat ca pe o provocare,l-am facut full,am invatat unde trebuie sa ma duc cu el pe harta,cand sa stau la snipe si cand sa il joc chiar agresiv,am reusit sa i-au al doilea innsemn pe tun si mai am putin si scap de el,dar a inceput sa imi placa.

• Membru Activ

Ehey nu mi se potriveste deloc campatul,acolo gresesc eu cu Leo PTA,mereu ma trezesc in fata si normal ca nu fac nimic cu el . Am doar o singura lupta cu adevarat buna cu el din 97 date si in aia am avut noroc cu carul . Inca mai am turela de cercetat . Sper sa se intampla ca la Tiger,si de ala am fost foarte dezamagit la inceput si apoi a inceput sa-mi placa cutia de conserve chit ca intra tot in el ( acum 3 ani ) .

• Membru Activ

Desi ai dreptate in ceea ce priveste toate aspectele negative, mie mi-a placut foarte mult. Probabil ca datorita mobilitatii foarte bune care iti permite sa schimbi foarte usor flancul si sa fii unde este nevoie de tine.

Intr-adevar nu este un tanc de prima linie si necesita foarte mult situational awereness.

Oricum, din cate stiu a primit un buff acum cateva patch-uri asa ca macar te poti consola cu faptul ca putea sa fie si mai rau de atat.  (glumesc)

• Membru Activ

Eu ma facut greseala sa joc Leopard pe test fara sa vad si cum e drumul pana acolo ( totusi Indien chiar mi-a placut ) .La  PTA inca nu reusesc sa am adaptez la el pentru ca ca m-am obisnuit sa fiu mereu in apropierea primei linii,mai fac si greseli de apreciere a situatiei,iar tancul asta nu-ti iarta nici o greseala . Ca sa-l joc proprice,trebuie sa-mi schimb stilul de joc total sau pot sa-l conduc in continuare ca un braindead idiot cum l-am jucat pana acum,fara rezultate si cu satisfactii minime .

Cam aceleasi probleme le am la SU-122-54,tancul ala chiar mi se pare la fel de elegant ca o lama de scrima in epoca armelor de foc ( adica frumos,cizelat,rafinat - dar total ineficient ) . Si la ala mai am 50k pana la tunul de top .

• Super Moderator

Mai, mie mi-a placut Leopard PT.A. L-am jucat in 2 feluri:

- pe harti deschise: (very) long range sniper; pe cat posibil snipe de la limita draw-range-ului, la ce spoteaza echipa

- pe harti de oras: oportunistic; tot timpul cu 2-3 camarazi, pe care ii lasi sa-si ia bucatile, dupa care iesi tu si tragi cate o bucata

Ca si echipament, am folosit:

1. Tank Gun Rammer

2. Vertical Stabilizer

3. Improved Ventilation

Unii recomanda in loc de Improved Ventilation folosirea Coated Optics, dar eu m-am bazat intotdeauna pe spot-ul echipei.

Ceea ce trebuie sa stii ca sa joci decent acest tanc, sunt pozitiile cheie de snipe pe diferite harti, astfel incat sa acoperi cat mai mult din harta.

Din punct de vedere statistic, am farmat WN8 cu el (vezi poza din atasament).

post-972-0-34617900-1437717306_thumb.jpg

• Membru Activ

Pentru toti cei care au PTA cu tunul de top,va rog sa faceti un test si sa postati aici ce v-a iesit .

Pe hartie,tunul are aim time de 2,9 secunde,dar mie,doar cu ventilatie+vertical stabilizer si fara nici un alt skill/perk ajutator imi ies peste 5 secunde pana se strange tinta de tot ( am miscat turela total,m-am oprit si am numarat secundele pana s-a strans tinta de tot ) .

Deci cum vine atunci cu alea 2,9 aim time ?

Voua ce rezultate v-au iesit ?

• Super Moderator

Poate nu stiai, dar acei 2,9 sec. pe hartie sunt reali, atunci cand stai cu tancul pe loc si tii turela nemiscata. In cazul in care te afli in miscare si/sau rotesti turela, intra in ecuatie "soft-status-urile", adica acei parametri care nu exista pe hartie dar se manifesta in joc. In cazul de fata dispersia tunului, parametru dat in procentual.

Din aceasta cauza, pe langa incarcatorul rapid, stabilizatorul este si el vital pentru orice tanc care permite montarea acestuia. Leopard Pt. A are o dispersie foarte mare a tintei, in miscare si/sau la rotirea turelei, de aici si diferenta mare intre timpii afisati pe hartie si cei calculati efectiv de tine...