Jump to content
chevy_x

IS-6

Recommended Posts

Tanc elita tier 8, am inteles ca face mai putini bani decat 'americanul' T34 dar asta nu ar fi o problema. Cei ce il au, merita, cum este comparativ cu IS-3 de exemplu si T34? Merita cumparat?

Ms.

In teorie :

-blindaj  bun : 100/100/60 pentru carena si 150/150/100 pentru turela, la care, adaugandu-se unghiul de inclinare , se ajunge la aproximativ (am facut filologie nu matematica :D ) urmatoarele cifre decente de blindaj efectiv : 233.4 -blindaj frontal, 109 blindaj lateral; 233 blindaj spate (blindaj efectiv care poate scadea sau creste in timpul jocului, in functie de elevatia terenului, unghiul de inclinare laterala )

-munitie standard AP : 175 mm pen / 390 damage

-munitie premium APCR : 217 mm pen / 390 damage

-munitie standard HE : 61 mm pen / 530 damage - daca penetrezi ceva

Acuratetea e de un uimitor 0.57m /100 m cu echipaj 50% ; cu echipaj 100 % si bia +ventilatie este 0.42m / 100 m.

Timpul de micsorare a tintei poate varia oriunde intre 4,2 si 2,9 secunde, cu echipaj complet antrenat, ventilatie, bia, stabilizator vertical si EGLD

In practica :

http://wotguru.com/tank-guide-is-6/

Eu cred ca nu merita cumparat, mi se pare mult sa dai 200 de ron munciti pe niste pixeli. Totusi, daca as gasi 2 milioane pe jos (ce facem noi cand gasim un portofel cu bani in el, pe strada ??  Ne luam tancuri premium, normal :))  ) sau as castiga la loto...sau as primi niste bani nemunciti, probabil la-as cumpara.

P.S. : Eu am avut T-34 pe vechiul cont ( cel pe care l-am vandut) si am jucat IS-6 de mai multe ori pe test server. In afara de tunul cu penetrare mult mai buna , T34 nu ofera absolut nimic in plus...mai ales ca are mm de tier 10, pe cand IS-6 are mm preferential, pana la tier 9 inclusiv.

P.P.S.: Astept statisticienii, inginerii, it-istii, matematicienii si alte personaje cu multe cifre in vocabular sa ma contrazica ;)

P.P.P.S.: Did I just wrote all those fucking numbers ???? : SURPRISE :

Sper sa-ti fi fost de ajutor . :)

E aproximativ un is3 cu o penetrare slaba.E frustrant la inceput pana il inveti.Am vreo 1750 de batalii cu is6,imi place foarte mult,armura buna,am luat bounce-uri si de la tier 10 cand faceam pluton cu alt is3,il poti folosi la SH in locul unui is3,cu gold bineinteles, face credite bune daca reusesti sa dai cel putin 2000 dmg.pe lupta,penetrarea e slaba dar cu toate ca are 390 dmg. maxim,de multe ori da mai mult(400-410),dar cu un echipaj bun poti tinti si penetra un is3 sau chiar un STI in burta fara probleme,daca intalnesti un E75 e problema,nici cu gold nu prea il poti penetra,decat in weak-spotul din turela,IS 6 te cam forteaza sa joci mai bine si sa inveti foarte bine punctele slabe ale tankurilor,eu sunt foarte multumit,am jucat si cu T34,nu imi place,e lent,nu are armura,turela e singurul punct forte si penetrarea,da nu are MM preferential.

In random-uri, IS-6 ofera mai multe avantaje decat T34 si IS-3. Un mare avantaj este MM-ul preferential.

In SH-uri, IS-6 este mai eficient decat IS-3. Am testat practic asta pe campul de lupta. Am luptat spre exemplu cateva meciuri cu un grup de 4-5 IS-3, ca mai apoi sa schimb intr-un grup de 4-5 IS-6. Blindajul oferit de IS-6 este mai bun decat al IS-3, iar in caz de push masiv, se vede diferenta de DPM intre IS-6 si IS-3. Practic, este imposibil in cazul unui push vs. push sa pierzi cu IS-6 vs. IS-3...

Da, am observat in modul pe echipe de exemplu ca is6 pica mai greu decat is3.  Observ si ca are o rata de foc mai mare decat celelalte 2, cu bia, incarcator rapid si ventilatie incarca in 9.66, is3-ul cu bia ventilatie si incarcator incarca in 10.98, deci cu 1,3 secunde mai putin, o diferenta care deseori se simte in lupta. Chiar si damage-ul pe care il poate da pe minut este considerabil mai mare decat la celelalte 2.

http://tank-compare.com/en/compare/is-6/is-3/t34#T1=377I316I266I473I183&T2=357I260I255I446I181&T3=20I20I21I22I109

Deci daca aveti is6 si va aruncati in lupta contra un Tiger 2 nu prea aveti sanse...

Eu cu Tiger 2 am facut una cu pantul un is6..

Pe langa faptul ca tunul e praf..toate hiturile au ricosat..

Mie imi place tancul asta, daca era la fel de rapid ca IS3 era super dpdv al mobilitatii. + ca damageul blocat pe el il am mai mare ca pe IS3. Am 1020 wn8-ul pe el dupa 18 lupte. 

Deci daca aveti is6 si va aruncati in lupta contra un Tiger 2 nu prea aveti sanse...

Eu cu Tiger 2 am facut una cu pantul un is6..

Pe langa faptul ca tunul e praf..toate hiturile au ricosat..

Daca te luptai cu el de aproape, astfel incat sa-ti vada "burta" tancului, te facea una cu pamantul chiar daca folosea munitie normala... :)

Daca te luptai cu el de aproape, astfel incat sa-ti vada "burta" tancului, te facea una cu pamantul chiar daca folosea munitie normala... :)

Pai de aproape am luptat..

Am facut ram

In supertest cica e HD,daca il fac HD si in patch-ul urmator va fi si mai bun :)

Salutare,mi-am cumpărat si eu IS-6...dar nu stiu cu ce proiectile sa il joc APCR sau AP,

Joaca cu normale daca vrei sa faci credite,cred ca de asta l-ai si luat,dar lasa si 10 gold si 2-3 he-uri,da bine in rhm,skill-uri multe pe echipaj,asta e cel mai important,rabdare la strans tinta,invatat locurile vulnerabile unde sa tragi la tancuri(e75,sti si type-ul de la japonezi o sa iti faca probleme,aceeasi treaba,rabdare sau fugi