Jump to content
haua26

AMD sau Nvidia pentru jocuri.

Recommended Posts

Parerile sunt impartite deoarece ambele sunt folosite. Personal, folosesc nVidia. Dar asta nu inseamna ca am o parare proasta despre AMD(ATI).

Cel mai bine e sa studiezi diferite rewiev-uri (cu teste) intre diferite tipuri de placi video (nVidia vs. ATI).

Am avut ceva probleme cu diverse erori pe AMD legat de jocuri/soft,etc...Nu prea gasesti suport pt AMD,mai multe informatii gasesti despre Nvidia.Spre exemplu si pe youtube,sunt sanse mai mari sa gasesti ajutor pentru Nvidia decat pe AMD.

Am citit ca Amd-urile intampina diferite probleme cand vine vorba de jocuri,pe cand la Nvidia mai putin.Si la capitolul performanta Nvidia sta mai bine si iti pune la dispozite si anumite programe de imbunatatire a performantei si update-uri mai rapide.O sa raman la Nvidia.Multumesc.

Gura targului mai spune ca Nvidia merge mana-n mana cu Intelul.

Ce a-ti alege?Citind pe forumuri,am observat ca parerile sunt impartite.

Aleg ce se incadreza in bugetul meu si-mi ofera performante mai bune. Daca la 200 lei Amd imi ofera performante mai bune decat Nvidia, normal ca aleg AMD....sau daca la 2.000 lei Amd e batut la performante de Nvidia, normal ca aleg Nvidia.

Recent mi-am luat un laptop cu nvidia, nu laptop de gaming. Dupa o saptamana s-a stricat unitatea optica, l-am retunat si am luat altul cu amd ptr ca nu imi placeau configuratiile cu nvidia. Desi teoretic, pe net, in teste placa amd pe care o am reiese ca e mai slaba decat cea nvidia de pe cel retunat, eu nu observ diferenta. Joc constant cu 45 fps-uri si intradevar sistemul este putin mai slab decat cel retunat dar nu am vrut sa imi depasesc bugetul alocat ptr laptop. 

http://prntscr.com/9ac12p

Nu as putea sa iti spun ce placa sa iei dar, daca te-ai decis la anumite modele ca si specificatii sau ca buget, cauta pe net comparatii intre ele. Din pct meu de vedere, desi nu vorbesc de sistem ptr gaming, nu simt nici o diferenta intre amd si nvidia.

Fiecare placa are calitati si defecte :)

+ Placile AMD au o latime de banda dubla fata de nvidia

- au un consum de energie mult mai mare fata de nvidia

- probleme cu driverele 

Despre nvidia nu pot spune cine stie ce, se vad mai jos ce minusuri sunt fata de amd,nu sunt probleme cu driverele si inca un mare + pt nvidia e ca au un program ce poate optimiza jocurile ... si se poate face stream direct din el

In bugetul de 1200 ron putem cumpara:

nvidia gtx 960 4gb 128bit vs amd r9 380 4gb 256bit

In bugetul de 1700 ron putem cumpara:

nvidia gtx 970 4gb 256bit vs AMD R9 390 8gb 512bit

Diferentele se vad foarte clar ...si cu siguranta se vor vedea si in gaming :)

Fiecare placa are calitati si defecte :)

+ Placile AMD au o latime de banda dubla fata de nvidia

- au un consum de energie mult mai mare fata de nvidia

- probleme cu driverele 

Despre nvidia nu pot spune cine stie ce, se vad mai jos ce minusuri sunt fata de amd,nu sunt probleme cu driverele si inca un mare + pt nvidia e ca au un program ce poate optimiza jocurile ... si se poate face stream direct din el

In bugetul de 1200 ron putem cumpara:

nvidia gtx 960 4gb 128bit vs amd r9 380 4gb 256bit

In bugetul de 1700 ron putem cumpara:

nvidia gtx 970 4gb 256bit vs AMD R9 390 8gb 512bit

Diferentele se vad foarte clar ...si cu siguranta se vor vedea si in gaming :)

R9 380 este un fost r9 285,nu se merita....am vrut eu sa vand r9 280x-ul meu dar si gtx 960 si r9 380 este sub a mea ca performanta..... gtx 970 rupe tot de acuma in 5 ani lejer,daca mai faci si sli deja esti ZEU.

mda...asa se aude ca 960 bate aceste r9 care sunt tot la acelasi pret dar in testele care s-au facut se vede clar ca au un plus de performanta amd :) (totusi e o diferenta deoarece comparam o placa cu 128bit vs 256 / 256 vs 512)

r9 280x este putin mai bun ca un gtx estimat la acelasi pret ca 280x ( nu poti compara o placa la 1200 lei cu una la 900 lei )

Degeaba dezbatem iar subiectul asta...care deja a fost discutat pe alte forumuri :) Sunt sigur ca dintr-un buget de 1700 lei dintre un Gtx 970 4gb si un r9 380 8gb multi ar merge pe amd :)

De fapt, in lumea it-istilor, lasand deoparte testele gasite pe net, pentru jocuri este recomandat amd. Eu 1 asta am invatat la cursuri acum cativa ani, se prea poate ca in ultimii ani nvidia sa fi venit tare din spate, n-am avut ocazia sa le testez amd si nvidia. Mi-am cumparat recent laptop cu nvidia dar l-am returnat in 5 zile ptr ca nu mai mergea unitatea optica. Am luat in schimb altul cu amd, nu super performant ptr ca nu dau mii de lei ptr un joc ( as vrea si eu un avion dar am altceva mai important de facut cu banii decat sa ii cheltui ptr un joc) placa video radeon r5 m230. Pe setare medie, joc cu 45-60 fps-uri dar in ultimul timp dupa ce am schimbat aslain cu solo''s urca mai sus, ajung tot mai des in 80-90 fps-uri. 

Un raspuns pertinent, dincolo de subectivismul pe care il avem fiecare ptr ca avem o anumita placa, nu iti pot da decat cei ce au 2 sisteme identice, sisteme intre care sa difere doar placa video. 

De fapt, in lumea it-istilor, lasand deoparte testele gasite pe net, pentru jocuri este recomandat amd. Eu 1 asta am invatat la cursuri acum cativa ani, se prea poate ca in ultimii ani nvidia sa fi venit tare din spate, n-am avut ocazia sa le testez amd si nvidia. Mi-am cumparat recent laptop cu nvidia dar l-am returnat in 5 zile ptr ca nu mai mergea unitatea optica. Am luat in schimb altul cu amd, nu super performant ptr ca nu dau mii de lei ptr un joc ( as vrea si eu un avion dar am altceva mai important de facut cu banii decat sa ii cheltui ptr un joc) placa video radeon r5 m230. Pe setare medie, joc cu 45-60 fps-uri dar in ultimul timp dupa ce am schimbat aslain cu solo''s urca mai sus, ajung tot mai des in 80-90 fps-uri. 

Un raspuns pertinent, dincolo de subectivismul pe care il avem fiecare ptr ca avem o anumita placa, nu iti pot da decat cei ce au 2 sisteme identice, sisteme intre care sa difere doar placa video. 

Si spune-mi te rog pe ce rezolutie joci??? Ca 800 cu 600 probabil am si eu undeva la 300 fps.

Sunt multe enigme,eu unu le-am testat pe pc-ul meu....

zotac gtx 280 amp editin 1,3 Gb cu 512 biti....fps 60-80.....gddr3

sapphire radeon r9 280x 3gb cu 384 biti....40-60 fps.....gddr5....

Si spun si de ce doresc nvidia.....drivere saptamanal,optimizari super ok....la amd nu se intampla.......

urmatorul upgrade este procesor + mb.....i5 4570 sau 4690......de ce?...pt ca am testat placa mea video pe un 4690k si mi s-a parut super ok 80-100fps....dar in schimb evga gtx 970.....este crima....sub 100 fps-uri nu scadea.......cred k daca ii dadea 4k :).

Nu are rost sa comparam niste placi sub 700 lei (chiar si acolo amd bate) ..ci placile mai noi 

Nu are rost sa comparam nici placile de pe laptop cu niste placi video pt unitati 

Nici la nvidia nu sunt driverele updatate saptamanal dar totusi e mult mai bine fata de cele amd (cica s-ar face pe vapoare :)) )

Nu vorbesc ca un cunoscator, nu am testat placile noi personal dar ma interesez pt ca urmeaza sa achizitionez si eu o placa mai strong ... totusi parerile sunt impartite, chiar daca nvidia vine cu drivere bune de fiecare data intre o nvidia gtx 960 4gb 256bit si o amd r9 380 8gb 512bit as merge pe amd 100%

Alex..daca gtx 970 e crima tita X sau 980ti cum mai e ? :))  lasand pretul deoparte

Chiar daca tu ai testat i5 4690 sa fii sigur ca jocurile o sa-ti ruleze impecabil chiar si cu alt procesor( FX sau i5 )+gtx 950/960 / r9 280x /380 :)

Alex..daca gtx 970 e crima tita X sau 980ti cum mai e ? :))  lasand pretul deoparte

Chiar daca tu ai testat i5 4690 sa fii sigur ca jocurile o sa-ti ruleze impecabil chiar si cu alt procesor( FX sau i5 )+gtx 950/960 / r9 280x /380 :)

titan z nu e de jocuri,este de editari video si alte chestii...

Pretul de la titan z este unul mare,dar daca cumperi 2x980ti cum zici tu bati ca performantele la titan z.

Nu zic de procesoarele de la amd ca nu sunt ok (am fhenom 2 x4 965 Black edition) dar ai caloriferul cu tine

Stai linistit ca si cu placile cam la fel e.. :)) cu o placa video amd+fx8350 sau tot ceva de la amd o sa platesti factura de 2 ori mai mult :))

Cat despre temperaturi...hmm e discutabil si asta, cu un cooler bun o sa stea rece :)