Jump to content
Yndy_

Virus care fura conturi de WOT

Recommended Posts

Salut, acum am aflat si eu ca de 3 zile isi face de cap un virus facut special pentru a fura conturi de WOT, gold din clanuri, etc.

Detalii pe forumul WOT: http://forum.worldoftanks.eu/index.php?/topic/544703-virus-in-world-of-tanks/#topmost

Virusul se instaleaza prin intermediul Team Speak.

Modul in care opereaza este urmatorul:

1. primiti un mesaj in joc de la un user de pe lista voastra de prieteni care va cheama pe un TS pentru o discutie diplomatica pe voi sau pe comandantul clanului, sau pe un ofiter din clan etc

2. Odata ajuns pe TS-ul respectiv, va apare un mesaj care va cere sa instalati un update

3. Update-ul este de fapt un virus care va preia contul de WOT, contul de TS3, contul de paypal si poate altele de care nu stiu

4. Daca aveti un user cu drepturi de admin pe TS vi se fura TS-ul, sunt anulate drepturile tuturor si se pune link-ul cu update-ul de virus pentru toti cei care intra pe TS

5. Daca aveti drepturi de distribuire gold din clan si este ceva de distribuit, gold-ul clanului este vandut catre diversi useri care sunt introdusi in clan si apoi li se transfera gold-ul

6. Apoi de pe contul de WOT se trimit mesaje catre lista de prieteni care sunt chemati pe un TS deja compromis pentru a raspandi in continuare virusul.

Daca folositi servere de TeamSpeak suspecte NU apasati pe link-uri indiferent de mesajul de intampinare primit la conectare.

WoTRomania va pune la dispozitie serverul de teamspeak oficial al comunitatii -> TS.NECE.RO

Administratorii sau moderatorii acestui server de TeamSpek nu va vor trimite niciodata link-uri pe care sa intrati deci, NU accesati nici un link indiferent cine va abordeaza.

Cam asa arata un server de teamspeak afectat de acest virus : post-3-0-21062600-1452408643_thumb.png

• Upvote 2

OMFG...ce e de facut ?????? Panica maxima......

1. Nu intrati pe TS neverificat, de la useri neverificati/necunoscuti

2. Daca cere cineva diplomatie, sa vina pe canalul vostru de TS, nu voi pe al lor...e simplu, esti interesat vino tu la mine sa discutam, nu eu la tine...

3. Canalul buclucas de TS ar fi asta : 149.202.65.197:3342

4. Scammerul ( conform wot forum) : https://www.facebook.com/sniffcss  

5. Programul, conform celor de pe forumul oficial wot, ar fi un RAT ( remote admin tool ) prin car cineva obtine accesul la pc-ul vostru, in totalitate ..asa ca , mare atentie.

6. Daca totusi se intampla, se recomanda : schimbare absolut tot ce inseamna parole folosite pe pc-ul respectiv ( mail, conturi de joc, credit cards, site-uri, ) , reinstalare windows si, automat, reinstalare aplicatii.

snapback.pngHoratius_, on 31 December 2015 - 01:24 PM, said:

We are robbed too.

Au fost compromise mai multe conturi din comunitatea ARCAN, printre altele si un executive officer. S-a furat 39000 gold din trezoreria clanului, iar clanul ARC4N a fost desfiintat, s-a facut tichet pentru a se incerca recuperarea.

Au fost compromise mai multe conturi din comunitatea ARCAN, printre altele si un executive officer. S-a furat 39000 gold din trezoreria clanului, iar clanul ARC4N a fost desfiintat, s-a facut tichet pentru a se incerca recuperarea.

Am vazut ca jucatorul care a facut asta detine in acest moment MULTE TANCURI PREMIUM abia cumparate .Trist . Va doresc succes cu tichet-ul ! 

:)) Daca esti baiat destept nu iti poate fura nimeni contul,poate doar sa-ti vanda tancuri. Gold dintr-un  clan se poate fura foarte usor. La cati romani folosesc cheaturi si moduri e normal. Moduri free cu backdoor,stealer sau keyloggere . Puteti sa aveti si mama antivirusului..  ce-a mai buna metoda e sa aveti numar de telefon la cont si 2step pe yahoo( mare paguba nu va poate face,iti vinde tancuri..iti cheltuie banii/goldul) in schimb paguba se face la cei ce au drepturi in clanuri bune..unde este si gold... 

tipul care a facut treaba asta stia ce face. CU ajutorul acelui virus fura goldul din clanuri pe care il transfera pe diverse conturi. Apoi pe conturile alea cumpara tancuri premium. Apoi vinde conturile pe diverse siteuri. 

Da.. este usor sa pacalesti...daca a facut asta cu siguranta stie ce face ..daca s-au furat si date bancare etc puteti face plangere la politie... sa cereti ajutorul celor de la Wg..depistarea ip-ului... cat rau face el si cat rau puteti sa-i faceti voi.

De la judecata pana la platirea daunelor si parnaie e putin.

Teoria constipatiei  conspiratiei:

Ai dracu' astia de la Armored Warfare si War Thunder..ce mai saboteaza ei WoT...angajeaza special oameni care sa strice atmosfera din comunitatile wot, sa bage virusi, sa faca jucatorii sa intre cu teama pe joc, sa creeze instabilitate si sa vina lumea spre ei...

Am primit si eu un mesaj de genul asta saptamana trecuta.Am avut noroc pentru ca cel care mi-a trimis mesajul si-a dat seama ce se intampla si ca nu el a scris mesajul.Uite discutia:

Glad1s (9:57:28 PM) Hey mate, we need some diplomacy. Can you join or tell your field commander come to teamspeak: 149.202.65.197:3342
Mihai_Ro83 (10:01:26 PM) he is not online now
Mihai_Ro83 (10:01:38 PM) i send him your message
Glad1s (10:01:43 PM) srry? wrtf
Glad1s (10:05:07 PM) hm ...I did not write I do not know what's going on
Mihai_Ro83 (10:07:15 PM) maybe a virus
Mihai_Ro83 (10:07:22 PM) hmm

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...