Jump to content
Emil

Pamantul este plat?

Recommended Posts

Salut,

In week-end, butonand YouTube-ul, am dat peste asta:

... Am zis "OK, pare interesant". Mi-a captat interesul si pret de 2 ore, am renuntat la un film si am vizionat documentarul asta:

... Dupa aia am zis "Wow, wtf?". Ca mai apoi sa intru iar pe YouTube si sa vad ca sunt sute (chiar poate mii) de filmulete cu dovezi care arata ca Pamantul ar fi plat si nu asa cum am fost invatati in ultimii 500 ani. Spre exemplu, experimentul Bedford:

sau calcule ingineresti pe care, oricat le-ai suci, nu respecta tiparul Pamantului rotund:

Mi se pare o chestie tare interesanta care te poate pune pe ganduri.  :)

cu dovezi care arata ca Pamantul ar fi plat si 

Si ai uitat sa te uiti la filmuletele care dovedesc ca pamantul e buricul universului si ca toate corpurile ceresti se invart in jurul lui. 

Daca asta e un topic serios...sau cel putin vrei sa fie serios am o intrebare:

-pe mare, de ce prima oara se vede catargul navei? Marea este linistita, fara furtuna in larg de minim 48h...valurile la tarm maxim 10 cm...ca intr-o dimineata de vara perfecta la mare.

Daca asta e un topic serios...sau cel putin vrei sa fie serios am o intrebare:

-pe mare, de ce prima oara se vede catargul navei? Marea este linistita, fara furtuna in larg de minim 48h...valurile la tarm maxim 10 cm...ca intr-o dimineata de vara perfecta la mare.

Eu n-am facut teste, dar gasesti amatori care le-au facut si le-au postat. De exemplu:

https://www.youtube.com/watch?v=ObxiUMosj7o

Te provoc, daca ai o locatie buna si timp la dispozitie, sa repeti testul, dar nu cu ochiul liber, ci cu un binoclu sau o camera video cu zoom mare. Daca n-ai timp sa vizionezi filmuletul, deruleaza-l direct la min. 12:30 si vezi ce se intampla dupa ce da zoom-out la camera...

Te provoc, daca ai o locatie buna si timp la dispozitie, sa repeti testul, dar nu cu ochiul liber, ci cu un binoclu sau o camera video cu zoom mare.

La vara, la mare, la soare. Sper sa-mi aduc aminte si sa nu-mi tremure mana. :)))

si vezi ce se intampla dupa ce da zoom-out la camera...

Acelasi lucru care se intampla cand te uiti cu ochiul liber. Nu mai ai vizivilitate.

Degeaba imi zice el ca nava e la 10 km daca nu dovedeste cu o captura radar. Ceva de genul cum e pe acest site: http://www.marinetraffic.com/en/ais/home/centerx:29/centery:44/zoom:9

Acelasi lucru care se intampla cand te uiti cu ochiul liber. Nu mai ai vizivilitate.

Pai nu e acelasi lucru. Te citez: "pe mare, de ce prima oara se vede catargul navei?".

Asta inseamna ca daca tu nu mai vezi cu ochiul liber vaporul, atunci n-o sa-l mai vezi nici cu un binoclu, deoarece a trecut de curbura Pamantului...

Presupunand ca Pamantul ar fi plat, atunci vezi la inceput catargul navei din cauza mirajului si nu din cauza curburii Pamantului:

fata-morgana.jpg

Daca ai la dispozitie un binoclu, poti confirma sau infirma teoria mirajului sau a curburii Pamantului.

Pai nu e acelasi lucru. Te citez: "pe mare, de ce prima oara se vede catargul navei?".

Asta inseamna ca daca tu nu mai vezi cu ochiul liber vaporul, atunci n-o sa-l mai vezi nici cu un binoclu, deoarece a trecut de curbura Pamantului...

Presupunand ca Pamantul ar fi plat, atunci vezi la inceput catargul navei din cauza mirajului si nu din cauza curburii Pamantului:

Pana la Fata Morgana, mirajul apare in anumite conditii....in concluzie si drept urmare n-o sa ai miraj de la rasaritul soarelui pana la apusul lui.

Daca ai la dispozitie un binoclu, poti confirma sau infirma teoria mirajului sau a curburii Pamantului.

Nu-mi trebuie binoclu ca sa o confirm sau s-o infirm pe Fata Morgana. ;)

Pamantul e plat. Fact.

Daca nu era plat era mineral...si facea bule si il faceau toti spritz....si nu face...deci e plat.

Toate milioanele alea de videoclipuri pe youtube  cu asta

si cu asta https://www.youtube.com/watch?v=mOlismuQbls....   si restul sunt bullshituri...sigur au ceva lentila la camera care deformeaza orizontul. Conform teoriei, cu un telescop puternic as putea vedea varful everestului de pe bloc si cu un telescop si mai puternic as vedea Taipei 101....c'mon.

https://cut2thetruth.wordpress.com/2015/05/16/why-we-know-the-earth-is-round-flat-earthers-debunked-exploring-science-ep-ii/

Din ce inteleg eu exista o conspiratie mondiala, de cateva sute de ani (a sionistilor bineinteles), ca sa ne convinga pe noi ca pamantul este rotund si nu plat cum in realitate este.

Bineinteles toata aceasta miscare continua de forte, pe care putini o pacalesc (cum ar fi cei din link-urile postate), si consum de energie pentru a ne tine in aceasta ignoranta are ca scop...aaaa...ca asa vrea muschiul lor? 

Eu zic sa dam vina pe WG!

Nu are colturi, e rotund. Dar cred ca ar fi fost mishto sa vedem Everestul sau alte chestii inalte ,de pe blocuri. Vina putem sa o dam pe basescu.

42% dintre americani cred ca pamantul a fost facut cu aproximativ 10000 de ani in urma de Dumnezeu in 7 zile.

Nu stiu cati dintre ei cred si ca acesta este plat.

organizatia balerinelor goriliene din muntii bucegi, pastratoarele tainelor sacre ale dacilor care au inventat luna si soarele si scama din buric vor sa ne pacaleasca ca pamantul e rotund !!!!! altfel cum ar putea sustine ca romania e miezul universului ?? am vazut pe youtube, dar nu va dau link ca e secret  si sinteti neinitiati.

acu, lasand gluma la o parte, Zamo, ori ai dus trollul la un alt nivel ori te-ai tampit.

l.e.

daca e cineva care nu stie pe lume traieste, aici e cel mai frumos explicat pe intelesul tuturor : 

http://www.imdb.com/title/tt2395695/

• Upvote 2

Acum..ce sa zic, nu stau sa urmaresc videoclipurile..poate cand oi avea mai mult timp. Totusi , e bine sa-ti pui intrebari in legatura cu orice, pentru ca orice  despre orice a fost spus/scris/calculat tot de un om/niste oameni. Suntem extrem de limitati, ca oameni, in nevoi, idei preconcepute, egoism, ura si avaritie. Datorita societatii in care traim, nevoile reale au fost inlocuite de nevoi inoculate ( cu bani pe care nu-i ai iti cumperi lucruri pe care nu le doresti pentru a impresiona oameni pe care nu-i iubesti ) si nu mai facem diferenta intre ce ne trebuie si ce nu. La fel, ne este inoculata frica si instabilitatea...si la unii chiar se reuseste. Suntem o turma de "oi" condusa de cativa "ciobani". Scuzati-mi analogia, dar cam asa este. Toti vrem, dar nimeni nu face. Toti ne dorim, dar fiecare doreste, in sinea lui, mai mult decat restul . Vrem sa fim vesnici, vrem sa fim zei, vrem nemurirea....cea mai mare frica a omului este frica de moarte...de ce ? Deoarece, prin natura noastra de fiinte cu diverse capacitati cognitive, ne e frica de necunoscut. si deoarece ne e frica, reactia normala este sa incercam sa ne protejam. Adunam averi, adunam hrana, adunam tot ce nu ne trebuie in speranta ca nu vom disparea niciodata, ca persoane...ca vom fi vesnici sau ca vom reusi sa fim vesnici.

Sunt 1001 de teorii, 1001 de parei, 1001 de idei si un singur raspuns : suntem ceea ce credem si totul in jurul nostru este ceea ce percepem.

Din motive pur tehnice, nu cred ca pamantul e plat.

• Upvote 1