Jump to content
RARES

Tiger II review - Tutorial

Recommended Posts

• Membru Activ

imi place Tigerul 2 dar e mult prea slab fata de  tancurile rusesti. tunu ii bun de sniping ,dar pt ca are motorul in fata ,un obuz bine plastat in  lower plates ,iei foc ... vezi o gramada de tiger 2 care iau foc in comparatie cu is uri si kv uri.

• Membru Activ

imi place Tigerul 2 dar e mult prea slab fata de  tancurile rusesti. tunu ii bun de sniping ,dar pt ca are motorul in fata ,un obuz bine plastat in  lower plates ,iei foc ... vezi o gramada de tiger 2 care iau foc in comparatie cu is uri si kv uri.

Nu are motorul pus în față transmisia e în față, la germani foarte puține tancuri au motor în față (VK 45.02 (P) Ausf. B,Maus,Ferdi, JpE100, etc.), dar ia foc în prostie... majoritatea tancurilor nemtești iau foc când tragi în LG dar și KV-1S la fel... -_- Numai bine :)

• Members

Eu am obtinut cele mai stralucite victorii in Tiger 2, mi se pare un tanc extraordinar daca este folosit corect. Precizez ca am si linia IS7 cercetata iar is3 mi se pare in momentul de fata sub Tiger 2 si voi face o mica comparatie mai jos pentru a ma explica:

Armura: Tiger 2 este mult mai bine echilibrat, turela are 185 iar sasiul 150 cu o inclinare de 45'(partea inferioara cred ca are cam 110 nu sunt sigur). In partile laterale si in spate Tiger 2 este insa foarte slab, avand doar 80mm (nu prea merita sa faci side scraping cu el). Adevarata problema (ca de altfel la maj tancurilor germane) este sa nu-ti explui partea inferioara a sasiului. Putine vehicule de tier 8 sau mai mici pot penetra frontal un King Tiger fara sa traga in partea inferioara a sasiului (de retinut ca vizeta pt mitraliera nu mai este punct sensibil).

Is 3 pe de alta parte are o turela imposibil de penetrat frontal de 250 mm, dar cupolele amplasate in latereale sunt foarte vulnerabile si usor de lovit de catre vehicule cu acuratete 35 sau mai mica de la distante mici-medii. Cu toate acestea nu ar trebui sa fie o problema daca stii sa misti constant tancul (aflat intr-o pozitie defensiva) pentru a nu permite altor tancuri aflate in apropiere sa tinteasca acele cupole.

Sasiul este foarte usor de penetrat (110 mm de armura) chiar daca teoretic are o inclinare buna cam orice tun cu penetrare 200 sau mai mare trece foarte usor.

Mobilitatea: aici is3 castiga clar, avand atat viteza cat si acceleratia mai mari, datorate unui motor diesel puternic.

Puterea de foc: Aici discutia este mai larga, din punctul meu de vedere ambele au tunuri foarte bune, insa consider tunul de 10.5 de pe Tiger 2 a fi cel mai bine echilibrat (dintre toate tunurile montate pe tancuri grele de tier 8). Alfa damageul este decent, penetrarea buna (la fel ca la is3), acuratetea fiind punctul forte al tunului de 10.5, urmat desigur de rata de foc extraordinara. Nici tunul de pe is3 nu este rau, insa acuratetea lasa mult de dorit (ca la toate tancurile grele rusesti), iar rata de foc este cu 35%-40% mai scazuta decat in cazul tunului de 10.5 nemtesc.

Eu pot sa demonstrez ca intr-o lupta de la distanta mica (fara obstacole in fata) 1vs1 Tiger 2 disturge cu usurinta IS3 datorita ratei de foc superioare. Deisgur ma refer la o lupta in care ambele tancuri se afla fata in fata, lipite practic, si isi tintesc reciproc punctele sensibile, cu alte cuvinte un clinci destul de des intalnit la jucatorii cu un stil mai agresiv, nu la situatia in care IS3-ul poate trage in partea inferioara a sasiului (aici conteaza foarte mult experienta celui care conduce King Tiger, sa nu isi lase oponentul sa ia distanta).

• Upvote 1
  • Membru Activ

Eu am obtinut cele mai stralucite victorii in Tiger 2, mi se pare un tanc extraordinar daca este folosit corect. Precizez ca am si linia IS7 cercetata iar is3 mi se pare in momentul de fata sub Tiger 2 si voi face o mica comparatie mai jos pentru a ma explica:

Armura: Tiger 2 este mult mai bine echilibrat, turela are 185 iar sasiul 150 cu o inclinare de 45'(partea inferioara cred ca are cam 110 nu sunt sigur). In partile laterale si in spate Tiger 2 este insa foarte slab, avand doar 80mm (nu prea merita sa faci side scraping cu el). Adevarata problema (ca de altfel la maj tancurilor germane) este sa nu-ti explui partea inferioara a sasiului. Putine vehicule de tier 8 sau mai mici pot penetra frontal un King Tiger fara sa traga in partea inferioara a sasiului (de retinut ca vizeta pt mitraliera nu mai este punct sensibil).

Is 3 pe de alta parte are o turela imposibil de penetrat frontal de 250 mm, dar cupolele amplasate in latereale sunt foarte vulnerabile si usor de lovit de catre vehicule cu acuratete 35 sau mai mica de la distante mici-medii. Cu toate acestea nu ar trebui sa fie o problema daca stii sa misti constant tancul (aflat intr-o pozitie defensiva) pentru a nu permite altor tancuri aflate in apropiere sa tinteasca acele cupole.

Sasiul este foarte usor de penetrat (110 mm de armura) chiar daca teoretic are o inclinare buna cam orice tun cu penetrare 200 sau mai mare trece foarte usor.

Mobilitatea: aici is3 castiga clar, avand atat viteza cat si acceleratia mai mari, datorate unui motor diesel puternic.

Puterea de foc: Aici discutia este mai larga, din punctul meu de vedere ambele au tunuri foarte bune, insa consider tunul de 10.5 de pe Tiger 2 a fi cel mai bine echilibrat (dintre toate tunurile montate pe tancuri grele de tier 8). Alfa damageul este decent, penetrarea buna (la fel ca la is3), acuratetea fiind punctul forte al tunului de 10.5, urmat desigur de rata de foc extraordinara. Nici tunul de pe is3 nu este rau, insa acuratetea lasa mult de dorit (ca la toate tancurile grele rusesti), iar rata de foc este cu 35%-40% mai scazuta decat in cazul tunului de 10.5 nemtesc.

Eu pot sa demonstrez ca intr-o lupta de la distanta mica (fara obstacole in fata) 1vs1 Tiger 2 disturge cu usurinta IS3 datorita ratei de foc superioare. Deisgur ma refer la o lupta in care ambele tancuri se afla fata in fata, lipite practic, si isi tintesc reciproc punctele sensibile, cu alte cuvinte un clinci destul de des intalnit la jucatorii cu un stil mai agresiv, nu la situatia in care IS3-ul poate trage in partea inferioara a sasiului (aici conteaza foarte mult experienta celui care conduce King Tiger, sa nu isi lase oponentul sa ia distanta).

Hai sa le luam pe rand :)

Armura : Tiger 2 are intradevar upper frontal plate mai bun decat Is3, cu armura nominala 150 inclinata la 45 de grade, ajungi undeva la 200-250 in functie de unghiul din care se trage in tine. Totusi, avantajul este negat de faptul ca nu poate sa faca sidescrape, pe cand Is3, este cel mai bun tanc de tier 8 la capitolul asta ( reverse sidescrape ) In cazul placii inferioare, deja discutia nu mai are sens, Is3 avand un LFP mult mai mic si mult mai jos decat Tiger 2, asta insemnand mai greu de lovit si mai multa armura efectiva. Turela este buna pentru tier 8 atat pentru Tiger 2 cat si pentru Is3, problemele fiind majore in cazul ambelor pentru ca Tiger 2 nu are hull care sa il ajute sa profite de turela ( nu poti sa faci sidescrape eficient pentru ca are armura foarte slaba pe lateral si orice unghi in afara de autobounce sau aproape de autobounce inseamna dmg, si daca iesi prea mult sa poti trage in unghi de autobounce ti se vede restul tancului si iarasi e o problema iar daca totusi gasesti o pozitie de hull down ai cupola comandantului care este foarte usor de penetrat de la distanta mica si medie ), la Is3 turela in sine este un weak spot pentru cei care stiu unde sa traga ( jumate din partea superioara este aproape autopenetration ).

Despre mobilitate, sunt putine lucruri de comparat, Is3 bate Tiger 2 la orice capitol, mai putin traverse, din cauza rezistentei reduse la teren mediu si soft.

Tun : Tunul de pe Is3, din punctul meu de vedere este net superior celui de pe Tiger 2 din cauza faptului ca are 390 alfa in loc de 320 ( amandoua au aceeasi rata de penetrare ). Damage-ul pe minut este aproximativ identic pentru abmele tancuri, in nici un caz Tiger 2 nu are cu 35-40% mai mult rate of fire. Singurele probleme pe care poti sa le ai cu tunul de pe is3 este cand faci snap-shot-uri la distanta mai mare de 200m, din cauza dispersiei imense si a aim time-ului mare, tancul tinde sa traga in balarii ( daca ai posibilitatea sa stai sa pui tinta bine, rezultatele sunt similare cu ambele tancuri ).

Singurul domeniu in care Tiger 2 il depaseste net pe Is3 este view range, adica este mai bun in momentele in care ai nevoie sa iti faci singur spot, sau pe harti foarte deschise, cand ramai printre ultimii.

Concluzie : Is3 este un tanc exceptional pentru bataie close combat, un tanc ce trebuie jucat agresiv in meciuri de tier 8 si 9, pentru ca este jos, gasesti cover foarte usor pentru el, este mobil, are 390 alfa cu penetrare foarte buna. Nu trebuie sa o iei singur pe camp, pentru ca tancul e mai mult decat chior cu 360 view range ( nici macar optics nu poate sa duca tancul la un nivel de view range decent ), ci intotdeauna sa gasesti modalitatea de a te apropia de inamic, cautand constant cover pentru partea din fata a tancului.

Tige 2 este un tanc mediocru spre slab in momente de brawl, dar este un tanc foarte bun pentru a ajuta prima linie. Armura si alfa tunului nu-i permit sa faca trade de shots cu alte tancuri similare, pentru ca nu o sa iasa aproape niciodata in avantaj ( ia foc repede, nu poate sa faca sidescrape, UFP mediocru spre slab, cam orice tun cu 225+ penetration iti da dmg in ufp fara sa se chinuie sa puna tinta ).

Ca si echipamente de pus pe tanc : Is3 ( trebuie minimizata expunerea si dispersia tunului ) Vertical Stabilizer, Enhanced Gun Laying Drive, si Gun Rammer.

Tiger 2 ( trebuie maximizate avantajele view range-ului si ale tunului ( Vertical Stabilizer, Enhanced Gun Laying Drive si Coated Optics pentru a putea sa iti asiguri singur spot-urile in momente cheie ale meciului ).

Crew skills Is3 : Primul skill Bec ( comandant ) restul repairs, al doilea skill repairs pe comandant, snap shot + smooth ride + safe stowage pe restul ( is3 e foaaarte predispus sa ia dmg in ammo rack ), deja daca ati ajuns la al 3-lea skill, puteti sa mergeti pe ce varianta vreti voi mai departe.

Tiger 2 : Bec ( comandant ), snap shot + smooth ride + safe stowage pe restul, pe radio operator puteti sa puneti situational awareness pentru extra view range, dupa aia repairs, si mai departe, la fel, dupa preferinte. ( pentru tancuri germane care iau foc repede din cauza transmisiei frontale, se poate merge si pe preventive maintenance.