Jump to content
antraxx25

Statisticile - O Parodie Amara

Recommended Posts

"Recrutam playeri cu statistica de 1800+..." sau esti dat afara din "Team Battle "  pe motiv ca ai statistica mica si eutomat esti noob,incepator etc.

Am deja o luna de cand joc WoT, am un IS-3 in garaj plus inca 3 tier 6 , AmX 12T, Jag pZ 4, si un Nashorn sau cum se scrie. Experienta , e relativa discutia legata de experienta, in Team Battle fara modiestie recunosc ca am devenit bunicel, si cei din clanul in care ma aflu respectiv Unwated Enemy Team (UET) o pot confirma, si am castigat destul de multe batalii. Am ajuns la 1700 batalii pana acum. si totusi am o statistica mica de 2042...parca.

Ma uitam ciudat la ceilalti sa si vedeam statistici de 4000, 6000, esinspepaispe mii puncte la numai 5000 batalii si ma intrebam cum de e posibil. Oricat de bun esti totul tine de NOROC. Exact prieteni, de noroc, poti sa fii cel mai bun dintre cei mai buni. Daca esti spotat , si nu il vezi tot ai sa mori.

Si ma intrebam cum este posibil. Ei bine uite cum. SCORUL SE FACE LA TIER 1 SAU 2.

Cineva m-a invatat ca daca imi iau un T18 de tier 2 si joc cu el este amproape imposibil sa nu ies cu cate 3, 6 , chiar 8 kiluri pe meci.

Confirm ceea ce am scris mai sus si am stat aseara vreo 5 ore numai asa sa vad cate puncte pot face. AM AJUS LA 2500 PUNCTE!!!!

image.jpg

In concluzie, BAI PACALICILOR CARE VA DATI TANCHISTII LUI PESTE, pe baza de statistici, mai duceti-va in renascentism de rupti, ca daca va da omul un un KV-1 stati si faceti sniper la primul bolovan in baza si strategilor care in Team Battle cu 4 IS 3-uri va ascundeti in jurul steagului la campat,

Hai sa nu ne mai dam mari pe baza de statistica , cand un meci intreg nu tine de cat de bun esti cat tine de noroc. O loterie care intr-un fel sau altul va decide de rezultatul final. Nu uita sunt 15 playeri intr-un meci, nu 3 sau 4. Asa ca singura diferenta ce o poti face tu, ese sa fii un simplu jucator pe o harta ca in exemplul de aici: http://4.bp.blogspot.com/-4uq-qiRsBM4/UzKnmfhj41I/AAAAAAAAUe4/7TxUF2pWENA/s1600/1.gif

Rog un moderator sa mute, sa editeze ce vrea el sa faca daca am postat unde nu trebuie sau am depasit limita bunului simt, (dar adevarul doareee)

Edited by antraxx25
  • Upvote 2

Nu pot decat sa zambesc, putin, amar. Acel 1800+ de care vorbesc majoritatea, din pacate nu este vorba de acel Personal Rating din joc. Unii cer Eficienta de 1800+, altii cer WN8 de 1800+, depinde. Iar acestea sunt statistici pe care le gasesti uitandu-te la pagina ta de pe noobmeter.com. In ceea ce priveste WN8+, eu personal la 10k lupte il am de 1312, ceea ce este modest, si care din cate stiu eu, nu se poate creste in lupte de tier mic, pentru ca se ia in calcul damage-ul dat pe lupta plus multe altele.

Ca este vorba de noroc sau nu, si aici este discutabil. Un jucator experimentat, cu adevarat bun, poate intoarce rezultatul unei partide, dar asta nu mereu. Am vazut cazuri cand o singura persoana a dat peste 7k  sau 8k damage si lupta s-a pierdut. Dar in acelasi timp, un pluton cu adevarat experimentat poate decide o lupta.

Da, corect, nu mereu depinde de tine, depinde si de echipa ta si de echipa adversa. Dar daca fiecare ar face in fiecare lupta ceea ce ar trebui sa faca, in functie de tancul pe care il are si pozitia sa pe harta, atunci sansele ca acel meci sa fie castigat cresc considerabil. 

Din pacate acest lucru nu se intampla. Desi partial ai dreptate in ceea ce spui.... doar partial, cand auzi de un "unicum" acela nu este un jucator care si-a umflat statisticile. Acela este un jucator care cunoaste foarte bine fiecare harta, care foloseste XVM-ul nu doar ca sa vada de la inceput daca va castiga sau pierde lupta ci ca  sa stie de cine sa se lipeasca si alaturi de cine sa joace, care cunoaste la perfectie atat tancul lui cat si tancurile pe care le are in fata. Si sunt acei jucatori pe care ii vezi cu peste 15k lupte. Iti spun fara sa te superi pe mine, la 1700 de lupte te pot compara cu un copilas de 3 anisori care de abia a invatat cum sa se tina bine pe picioare.

Cand iti va intra in instinct sa stai la unghi, sa faci side scrapping, sa tragi cu un AMX 13 90 in senila unui TD de tier 8-9 ca apoi sa fugi in spatele lui sa-l rupi, cand totul vei face mecanic si fiecare mecanism al jocului ti se va parea ceva natural, atunci poti sa ii jignesti pe ceilalti pe baza statisticilor lor. Pana atunci, mai cresti. Eu nici acum, nu-mi permit sa comentez pe baza statisticilor unui jucator. Iar acel personal rating, iti repet, nu-l ia nimeni in serios. Uita-te la eficienta cuiva, si atunic iti poti da seama pe cine ai in fata. 

• Upvote 1

Leggionaires sigur ai jucat pe EU? Sincer in 30 de zile ale mele jucate, nu am intalnit UN SINGUR jucator pe care sa il admir si sa spun cu ranchiuna ca da frate, asta e bun. Ce spui de Amx cu tras la senile, promit sa pun replay sa vezi ca nu ti se cere mare matematica in alergat un Ferdinand pe harta fie si cu unu de tier 5. In functie de ce dmg dau? Oare cat de greu o fi sa campezi cu un WT sa arunci cate 5 "golduri" pe el la meci si sa incepi sa spamezi shoturi?

Iarta-ma man, dar exemplele enumerate de tine mai sus este POATE 1 la 100.000 jucatori. Aia care acum deja sunt satui de WoT. Pe care eu, din nou cu regret o zic, nu ii vad.

Hai sa iti spun ce vad eu la playeri (romanasii nostri cei de toate zilele, caci  strict despre noi este vorba). Ala cu Super statistici campeaza cu IS-3 la el in baza. AMX 13 90 sta la snipe cot la cot cu WT, ideologia ca "Unde's multi prostia creste" facand cica BASE DEFENSE cu 3 IS-3-uri, 2 T 69 Prot. si nu ma face sa  zic si clanuri ca nu am dovada. Si toata aceasta tavetura o fac cei cu statisticile impopotonate ca un brad de Craciun de parca zici ca isi etaleaza vreun Rolex Limited Edition la prasitul porumbului de vara.

Un pluton da poate face diferenta, un team play da poate sa faca diferenta, dar marea majoritate a celor care fac diferenta spre marea mea uimire sunt astia incepatorii, care vad jocul altfel si ies cu pieptul in fata , indiferent cada o incaseaza sau nu. Nu ca vanatorii de statistici, care stau in turma de oi, si trag la kill sa le sporeasca desteptaciunea. Pe bune .

Asta e parerea mea umila,incepator sunt, noob, ma consider, dar stii ce? Ce placere nebuna am cand vad Varcolaci cu statusuri mai mari ca mine cum isi etaleaza prostia si sar in aer din oneshot ammorack. Stai Leggio, aia parca trebuiau sa stie sa se fereasca nu?

O sa incep cu voia adminilor un nou topic in care postez diverse momente cu acesti profesionisti care se fac cacao la cel mai pur nivel.

Il voi intitula WoT Funny Moments.

Respect si numai bine

• Upvote 3

Ia in calcul si faptul ca sunt foarte multi incepatori care au aruncat cu cardul de si-au cumparat un cont de 'Unicum". Numarul acestora, desi politica WarGaming o interzice, este incredibil de mare. Da, am vazut si eu jucatori de 30-40k lupte care mureau in primele doua minute ale luptei mai rau ca niste incepatori. Repet, numarul lor este incredibil de mare, si aceia sunt jucatorii care te umplu cel mai mult de nervi. Am intanit foarte multi cu statistici incredibile, si in fata carora chiar am ramas wow. Am invatat ceva de la ei, de multe ori o anumita pozitionare a tancului, o anumita miscare, un loc unde sa trag. Crede-ma, sunt multi. Iar daca vrei intr-adevar sa intalnesti crema WoT-ului, intra in Tank Company de tier 8 sau 10 (in momentul cand o sa ai un tanc de tier 10) sau lupta la Clan Wars. Atunci o sa vezi experienta cum isi spune cuvantul.

Nu doresc sa jignesc pe nimeni, dar cand la mine in echipa vad pe cineva cu 1-4k lupte, ma apuca groaza. Nu de alta, dar sunt inca la momentul in care nu cunosc hartile, nu cunosc tancurile, si doar aceste doua considerente pot schimba lupta. Personal am inceput sa invat sa joc cat de cat ok, pentru ca nu ma consider cine stie ce scula de jucator, decat dupa ce am trecut de 6-7k lupte. Cand deja stiam aproape toate tancurile, pentru ca luptasem de n ori impotriva lor. Iar hartile, cel putin cele vechi (si in afara de cele care mai sufera modificari) le stiam piatra cu piatra si boschet cu boschet. Atunci am putut sa spun ca incep sa cunosc WoT.

• Upvote 1

Salut,

Dupa toata experienta mea de WoT, eu zic ca medaliile spun tot despre un jucator:

Un jucator cu creier pe campul de lupta are Pool's Medal.

Un jucator cu creier pe campul de lupta si norocos are Raseiniai's Heroes Medal.

Un jucator cu experienta are cel putin 5 medalii Radley-Walter's Medal.

Un jucator cu abilitati de strateg pe campul de lupta are Kolobanov's Medal.

Un jucator profesionist pe tancuri medii are Nicol's Medal.

Si lista poate continua...

Trebuie doar sa va uitati peste lista de medalii epice (Epics Medals) pe care le are... Sunt doar 19 in total...

Sanatate!

• Upvote 1

Salut,

Dupa toata experienta mea de WoT, eu zic ca medaliile spun tot despre un jucator:

Un jucator cu creier pe campul de lupta si norocos are Raseiniai's Heroes Medal.

Trebuie doar sa va uitati peste lista de medalii epice (Epics Medals) pe care le are... Sunt doar 19 in total...

Sanatate!

AMIN FRATE!!!!!

Statisticile sunt bune, dar, din pacate acolo nu e doar "skill" si nu poti fi tot timpul sigur ca statisticile bune(verzi si albastre) reflecta acest lucru. Am vazut destui astfel de jucatori jucand cu destroyere de tier 10 in random cu gold... Mai sunt apoi cei cu mov si aici deja e alt nivel, astfel de jucatori pot intoarce soarta unui joc chiar si singuri. Ai sa vezi ce inseamna statistici cand esti in o echipa de CW sau TC cu galbeni si verzi ca sa nu zic si rosii, si vei da peste o echipa albastra si/sau mova...am patit-o eu de doua ori, prima data 15-1 a doua oara 15-2(in clanuri diferite s-a intamplat).

Pe cealalta parte sunt cei cu statistici rosii...inteleg, esti la inceput si dureaza pana aduni cunostiinte legate de mapa, tanc si tactica...dar cand ii vad cu 15k, 20k batalii pe rosu, nu au idee unde sa mearga pe harta, cum sa se uite dupa un colt, unde sa traga in un tanc sau cum sa ajute echipa...

Concluzia mea: Sunt sigur oameni cu statistici bune dar ei sunt slabi, dar inca nu am vazut cu macar 5k batalii cu statistici rele si sa fie bun!

Baieti, Zamolxis are dreptate in ceea ce spune dar partial. Pool poti sa faci fara probleme si daca esti un noob retard care sta in baza si campeaza intr-o pozitie buna, sau joaca contra jucatori mai slabi decat el si aia se ofera unul dupa altul.

In primul si in primul rand Antraxx25 nu tine nimic de noroc, nu exista sa fii un jucator bun de world of tanks, adica sa ai peste 1900 WN8 ( singura statistica importanta alaturi de Win rate ) si sa te spoteze unii in mijlocul campului si sa mori. Scorul nu se face la tier 1-2 scorul se face la orice tier, tine doar de cat de bine intelegi jocul si de capacitatea fiecaruia de a lua decizii in anumite momente cheie ale jocului.

De ce se poate face scor la orice tier? simplu : WN8 este o statistica gandita special pentru a nu fii influentabila. Este o statistica raportata la performantele in joc ( killuri, dmg, spot, win rate, etc ( marturisesc ca nici eu stiu toate subansamblele dupa care se calculeaza ) PENTRU FIECARE TANC IN PARTE ) ale celor mai buni 50% jucatori ( se considera ca restul de 50% reprezinta valoare 0 pentru statistica ). Exemplu : tu joci cu hellcat si dai 400 dmg intr-un joc, nu spotezi pe nimeni nu ai resetat pe nimeni care incerca sa capeze si te omoara cineva. Media pentru hellcat este 1.37 frags/ joc, 1002 dmg/joc, 1.47 spot-uri per joc, expected win rate 56.24%. Tu pentru jocul respectiv primesti undeva mult sub medie, care medie am impresia ca este aproximativ 1000 WN8. Daca faci mai bine, primesti peste medie bineinteles, cu cat faci mai bine decat statisticile medii primesti mai mult. De aceea in momentul in care un jucator are 3000 WN8, ala face de 3 ori mai multe intr-un meci decat un jucator care are 1000 wn8.

Un jucator bun/foarte bun stie sa traga numai la weak spots, sa fuga dintr-o situatie la momentul potrivit, sa isi puna safe stowage pe tanc ca sa nu ia ammorack ( nu am mai luat ammorack pe nici un tanc de aproximativ 5 luni, sau daca am luat oricum au fost infim de putine ), sa faca sidescrape, sa spoteze inainte sa fie spotat, sa profite de avantajele si dezavantajele hartii, etc. Statistica aia nu e intamplatoare.

In al doilea rand, cel mai pur stat neinfluentabil sub nici o forma, din punctul meu de vedere este WIN RATE. Un jucator cu win rate de peste 60%, colaborat cu un wn8 mare si exp/game mare, este un jucator foarte bun, pentru ca jucatorii foarte buni si cu mentalitate corecta joaca doar ca sa castige. ( pot sa fie sobolani care stau si folosesc echipa ca scut, sau jucatori care se implica activ in victorie, indiferent niciodata nu o sa vezi un jucator slab cu 60% win rate sau peste ).

Incearca sa nu mai pui totul pe seama norocului, norocul are partea lui in joc ( +-25% RNG ) in afara de asta, tine mult mai mult de deciziile luate si de nivelul jocului decat de noroc sau de bani investiti.

Odata cu experienta si cu cunostiintele vin si medaliile.

E simpla treaba, citeste tot despre joc, joaca dupa ce ai citit tot si incearca sa pui in practica si o sa vezi ca o sa se schime toate. Nu te mai arunca inainte sa zici ca totul tine de noroc.

• Upvote 2

antraxx25 - Eu am 7,166 de lupte si  WR 47.82% in un an de WOT si nu ma consider un jucator bun.

Oricat de bun esti totul tine de NOROC. Exact prieteni, de noroc, poti sa fii cel mai bun dintre cei mai buni. Daca esti spotat , si nu il vezi tot ai sa mori.

Nu tine de noroc si o sa si iti spun de ce si cum cred eu. Referitor la Quote de mai sus. Daca esti spotat probabil ca ai Sixth sense pe comandat si te ascunzi repede cum se aprinde becul. Sau poti sa fii idiot si sa te duci in open map cu heavy si da, o sa mori imediat, dar asta nu mai tine de noroc, ci de tine cum te folosesti de harta si de spoteri.

daca va da omul un un KV-1 stati si faceti sniper la primul bolovan in baza si strategilor care in Team Battle cu 4 IS 3-uri va ascundeti in jurul steagului la campat

In random,  depinde de harta, depinde daca esti top tier, depinde cum si pe unde se duc cei de la tine din echipa..

In Team Battle cu 5 IS-3-uri daca faci defense, se numeste strategie de grup, nu campat, trebuie sa stii cand sa faci defence, cand sa ataci s.a. in functie de harta si in functie de adversari.

Cineva m-a invatat ca daca imi iau un T18 de tier 2 si joc cu el este amproape imposibil sa nu ies cu cate 3, 6 , chiar 8 kiluri pe meci.

La tier 1~2 daca ai 1000+ lupte faci diferenta in joc, deoarece acolo majoritatea sunt incepatori cu lupte putine, in cele mai bune cazuri, dar gasesti si jucatori cu 27k lupte..

Daca vrei sa vezi in jucator roman bun , vezi cum joaca Orzanel profile ||| Orzanel Twitch , bine si mai sunt destui jucatori romani buni, numai ca nu fac live streaming.

spre marea mea uimire sunt astia incepatorii, care vad jocul altfel si ies cu pieptul in fata , indiferent cada o incaseaza sau nu. Nu ca vanatorii de statistici, care stau in turma de oi, si trag la kill sa le sporeasca desteptaciunea. Pe bune .

Asta e parerea mea umila,incepator sunt, noob, ma consider, dar stii ce? Ce placere nebuna am cand vad Varcolaci cu statusuri mai mari ca mine cum isi etaleaza prostia si sar in aer din oneshot ammorack. Stai Leggio, aia parca trebuiau sa stie sa se fereasca nu?

Aia care ies cu pieptul in fata sunt niste simplii berbeci care nu au habar de joc si mor, dar pana atunci reusesc si ei sa doboare unul din tancurile inamice.

One shot ammorack tine si de RNG, nu numai de ferit si sidescrape ;)

Aia care ies cu pieptul in fata sunt niste simplii berbeci care nu au habar de joc si mor, dar pana atunci reusesc si ei sa doboare unul din tancurile inamice.

Aham, deci aia sunt berbeci. Iar aia care stau cu heavy tank in spatele spg-ului sunt pro?

Toate aburelile de mai sus tin de playeri de Tier 9 - 10.

Sa il vad eu pe JustaSnowman cum iese el cu AMX 12T , in unghi sa iti iei bounce, cum iti aperi fundu' de ammo etc etc. Aaaa ...faci ...snipe? dar stai esti scout. Of "ie grele" astea pentru mine.

Una peste alta pentru tier 7 minus, lasati-o frate cu abureala, daca nu joci in pluton, si daca nu folosesti mismasuri, poti sa fii tatal lor, ca sunt situatii, de multe ori, cand iti iei papara ca in spatele blocului la 14 ani.

Aceasi concluzie, cu respect ... -_-

PS Cititi aici , comentariile unor jucatori si poate observati unde vreau sa bat. http://blog.noobmeter.com/2013/10/wn8-rating-alpha-testing.html

Sa il vad eu pe JustaSnowman cum iese el cu AMX 12T , in unghi sa iti iei bounce, cum iti aperi fundu' de ammo etc etc. Aaaa ...faci ...snipe? dar stai esti scout. Of "ie grele" astea pentru mine.

Amx 12T nu este un tanc de stat la sidescrape, este un tanc de abuzat tufisuri si cover pentru ca este light tank si tancurile usoare nu isi pierd rating-ul de camuflaj cand se afla in miscare. Rolul tau este sa faci spot ( activ sau pasiv ) nu sa iesi peste is3 sa faci trade cu el de bucati.

Team battle este diferit de stilul de joc random battle tocmai pentru ca implica strategie, iar strategia este facuta de un singur jucator si acel jucator daca decide sa fie agresiv, echipa va fii agresiva, daca el decide sa se apere atunci toti se vor apara, rolul tau este sa profiti de faptul ca ei se apara ca idiotii si sa reusesti sa ii scoti de acolo. Orice aparare poate fii sparta daca se folosesc metodele corespunzatoare.

Sidescrape poti sa faci si la tier 5-6-7 fara probleme, in functie de tanc si de tier-ul la care joci.

De-aia zic, cel mai important lucru pentu jocul asta este sa stii exact punctele forte ale tancului tau si sa te adaptezi in functie de harta si de rolul pe care il indeplineste tancul tau.

Amx 12t o sa scouteze in meciuri de tier mare, sau lasi pe altii sa faca asta pentru tine in timp ce tu flanchezi la meciuri de tier 6, kv-1s o sa stea la peek-a-boom cu alte tancuri de tier 6 deoarece are rate of fire foarte mic si nu iti permiti sa stai in camp sa incasezi bucati de la altii in timp ce incarci, etc.

Stilul de joc este impus de tanc.

La ceea ce spun noobii aia de pe forum, legat de jucat la tier 2-3, aia se poate vedea foarte usor. Te uiti pe performantele individuale ale fiecarui tanc in parte. Daca omu are 500 dmg in medie pe tanc de tier 10 si 2000 de jocuri la tier 2-3 si 1500 wn8, e un noob ordinar care a abuzat de tier 2-3 ca sa aiba un punctaj decent.

Se poate vedea noobul care abuzeaza de tancuri de tier 2-3 imediat, nu trebuie sa iei de bun ce zic stats-urile, iar cu putina investigatie (2-3 minute) poti sa aflii tot ce vrei sa stii despre persoana in cauza.

K0rbu, on 13 Apr 2014 - 1:31 PM, said:snapback.png

Aham, deci aia sunt berbeci. Iar aia care stau cu heavy tank in spatele spg-ului sunt pro?

Cred ca tu ai inteles total gresit rolul unui HT.. sincer, nu a zis nimeni sa stai cu HT-ul in spate la SPG (cei care fac asta sincer sunt BIG NoOBs) .., dar nici sa te duci ca "berbecul" in fata, oricat de heavy este tancul tau vei murii daca esti spotat si trag 3 adversari in tine si tu habar nu ai de unde trag si nu ai unde sa te ascunzi..

Invata tancurile cat de cat, cum sa joci cu ele..

Si eu faceam o greseala cu IS-8 si ma duceam in prima line si muream destul de repede. Dar este gresit ca, cu IS-8 sa te duci in prima linie. Cu IS-8 stai in a 2-a si oferi suport..

Fiecare tanc are un stil de joc diferit de altul.

Se intampla destul de des ca intr-un joc de tier 8 de exemplu , tu sa ai parte de o rosie intr-un is3 care nu face altceva decat sa campeze in spatele artileriei sau eventual se pune in spatele tancurilor medii din aceeasi echipa blocandu-le si folosindu-le ca meat shield.   In echipa inamica se intampla sa-ti pice tot un IS3 , dar spre nefericirea ta nu este unul rosu , ci un cretin albastru sau mov ,care stie ce poate sa faca cu tancul ala si ce nu.

Sunt multi unicumi (aia mov in joc) care practic se folosesc de restul echipei in favoarea lor si nu a echipei. Sunt persoanele alea care te trimit la inaintare doar ca sa spotezi , sa mori si ei sa mai obtina ceva damage sau vreun kill , doua. 

Sunt persoanele alea care te lasa sa mori cand esti intr-o situatie delicata, fara ca nici macar sa incerce sa sperie putin inamicul.

Pe de alta parte sunt si unicum aia care chiar au cap si care in loc sa se gandeasca la ei , se gandesc la echipa. Sunt aia care vad foarte bine ce se petrece pe campul de lupta , iau decizii foarte rapide si incearca sa ajute cat mai mult echipa. Unul de genul este Quickfingers , are canalul lui pe twitch dar si pe youtube. Comenteaza replay-urile sale si explica de ce a luat anumite decizii la un moment dat. Face si stream dar evident ca in stream este concentrat mereu pe lupta , si nu la ce vorbeste lumea in fundal.

Chestia cu WR poate tine si de noroc,sau poate nu,eu ma dau ca exemplu personal pe mine. Am ajuns la un tanc care-l indragesc , ma simt perfect cu el , TD-ul T30 american cu tunul de 155mm.  Il apreciez atat de mult incat joc din ce in ce mai bine. Odata cu stats-urile care cresc peste tot , ma uit si la WR-ul din ultima saptamana , ultima luna sau cel mai recent. ESTE INTR-O CRESTERE CONTINUA!  Concluzia este aia ca daca faci din ce in ce mai mult pentru echipa , vei avea parte de mai multe victorii.

Exista insa si "norocul" uneori , cand ai parte de o echipa care moare in primele 2 minute , iar in momentul ala nu prea ai cum sa faci strategie cu tine insuti. Da, eventual reusesti sa mai omori unul , doi , dar daca vin toti gramada peste tine NU AI CE SA FACI.

Salut,

Sanatate!

Eu nu am Pool's Medal

Eu nu am foarte multe Radley-Walter's Medal.

NU cred ca am Kolobanov's Medal.

nu este o afirmatie prea clara pentru mine. Hai sa imi dau si eu cu parerea. Cand citim un profil ne uitam la urmatoarele:

- Cate tancuri de tier X are pe cont( jucate) si cate batalii are cu ele;

- Ce damage mediu/meci are (un player bun are peste 1300, iar unu foarte bun peste 1500);

- Ce damage are pe tier X!

- Cu ce tancuri joaca cel mai mult( eu ma uit la tancurile de tier X).

- Ma uit sa vad si personal scor din joc deoarece acolo conteaza si winrate si ce face in meciuri!

Medaliile le poti vana oricand daca ai putin cap si noroc! Un sfat va dau la toti, incercati sa jucati la tier cat mai mare, invatati sa trageti la weakspots si sa cresteti tancurile care va plac (fie ele medii, TD,artilerii sau heavy). Incercati sa dati un minim de damage pe meci (eu mi-am facut o medie de 2000 damage/meci de la tier 7 in sus) si un minim de tancuri distruse pe meci! Invatai sa stati in siguranta. Instalati XVM si vedeti ce playeri buni aveti in echipa si mergeti pe partea unde se duc si ei,( daca aveti acelasi tip de tanc este excelent).

Eu nu am Pool's Medal

Eu nu am foarte multe Radley-Walter's Medal.

NU cred ca am Kolobanov's Medal.

nu este o afirmatie prea clara pentru mine. Hai sa imi dau si eu cu parerea. Cand citim un profil ne uitam la urmatoarele:

- Cate tancuri de tier X are pe cont( jucate) si cate batalii are cu ele;

- Ce damage mediu/meci are (un player bun are peste 1300, iar unu foarte bun peste 1500);

- Ce damage are pe tier X!

- Cu ce tancuri joaca cel mai mult( eu ma uit la tancurile de tier X).

- Ma uit sa vad si personal scor din joc deoarece acolo conteaza si winrate si ce face in meciuri!

Medaliile le poti vana oricand daca ai putin cap si noroc! Un sfat va dau la toti, incercati sa jucati la tier cat mai mare, invatati sa trageti la weakspots si sa cresteti tancurile care va plac (fie ele medii, TD,artilerii sau heavy). Incercati sa dati un minim de damage pe meci (eu mi-am facut o medie de 2000 damage/meci de la tier 7 in sus) si un minim de tancuri distruse pe meci! Invatai sa stati in siguranta. Instalati XVM si vedeti ce playeri buni aveti in echipa si mergeti pe partea unde se duc si ei,( daca aveti acelasi tip de tanc este excelent).

Un player bun are peste 1300...zici? De ce , ca ai tu 1300? Eu n-am 1300 , am undeva sub 1000, dar in 8000 de batalii este cam dificil sa am mai mult.  Si totusi ne asemanam la capitolul stats-uri.  

Damage-ul mediu creste in masura in care tu avansezi spre tier-urile mari si incepi sa faci din ce in ce mai mult damage pe batalie. Dupa 39k de batalii un damage mediu de 1300 este cam..low , sincer. 

La faza cu XVM-ul , eu am o teorie diversa. Du-te acolo unde este nevoie de ajutorul tau, nu langa cei buni. Problema este ca la final vei ramane doar tu cu cei buni (putini la numar) , lucru care nu intotdeauna iti garanteaza victoria.  

Daca vezi un jucator bun pe un flanc si vezi si alte tancuri din echipa ta in jurul lui, lasa-l in pace, jucatorul daca e bun stie cum sa lucreze cu ceilalti jucatori, DIRECT sau INDIRECT.  

Tu cauta sa ajuti celalalt flanc unde lumea nu este atat de stralucita. 

WN 8 se poate face si cu tier 1-5. Exemplu clar , mi-am vandut ct pe care aveam 16k battle si am inceput de la 0 . Dupa 100 de lupte am ajuns cu 2 tancuri la t5 si am 1600 wn8 .