Jump to content
S80iulian

CEl MAI BUN TANC USOR DE TIER 8

Recommended Posts

Ma tenteaza sa imi iau un tanc usor ( mai mult pt cw) si nu stiu care e mai bun. Am comparat toate tancurile usoare de 8 , dar tot nu m-am decis. La nemti am un oarece avantaj ca am echipaj destul de bun pt un tanc si pot incepe de la spic apoi ru, dar e zero la armura, la rusi pot incropi un echipaj dar trebuie sa imi iau iar mt-ul ( nu l-am suportat niciodata) dar t54 lwt parca are ceva armura .Pentru amx trebuie sa muncesc ceva pt un echipaj mai acatarii si trebuie sa o iau doar de la tier 7 , la americani e cam la fel( gasesc cativa speriati sa-i pun la treaba ) dar nu prea ma incanta t49 , in schimb la chinezi am echipaj dar parca wz-ul e mult sub t54. Asadar ( sper ca ati inteles  ce am scris mai sus) as dori cateva sfaturi in legatura cu ce tanc sa iau si cam care ar fi mai potrivit pt mine ( macar sa nu fiu ultima curca cu el) , va multumesc anticipat.

Avand in vedere stilul tau de jok ;) , ia armura de pe Maus si acopera cu ea un 13 90 si ti a iesit dream-lightu :)

Recomand T-54 ltwt chiar daca n-are un DPM stralucit,cu un echipaj decent(cel putin 2 skilluri)face treaba buna atat in SH cat si la clanwars tier8

1 oră în urmă, Mithos a spus:

Avand in vedere stilul tau de jok ;) , ia armura de pe Maus si acopera cu ea un 13 90 si ti a iesit dream-lightu :)

Promit ca la asta o sa imbat soferului sa nu mai poata accelera ca nebunul.

• Upvote 1

Am trei din cele 5 lighturi de 8. Pentru CW T-54lwt e baza. E adevarat ca intr-o echipa de 4-5 T-54lwt, mai e loc si de un Wz-132, merge destul de bine combinat.

AMX 13 90 este destul de situational in CW, in random este OK. T49 functioneaza pentru un jucator foarte bun, altfel este riscant.

T-49 daca iti place sa joci la loto, poti da 1000dmg sau 200, apoi timp de 20 sec admiri peisajul

Amx 13-90 teoretic ar fi cel mai bun, poti scoate dintr-un clip alte light-uri, totul e sa penetrezi fiecare shot, camo excelent

Preferatul meu e Ru-251, are dpm mai bun decat T-54 ltwt, penetrare mai buna cu normale/gold, accuratete, aim time, viteza, manevrabilitate, dispersie, camo, etc

Armura T-54 ltwt nu prea conteaza in CW, SH, oricum toti trag cu gold. Sau in tier X, cu normale te penetreaza folosind auto-aim :ph34r:

T-54 ltwt. ---> este de fapt un tanc mediu foarte mobil si se joaca ca atare; este de preferat in haita in jocurile de CW/SH

T49 ---> se joaca in puncte cheie ale hartii acolo unde de regula vin alti scouti sau in locurile unde stau la campat tancuri fara blindaj; partea nasoala e ca depinde total de celelalte tancuri din echipa (e prea riscant sa mergi de unul singur) si de RNG; cu toate astea e cel mai funny scout de tier 8 de jucat in random-uri, pentru cine stie sa-l joace

WZ-132 ---> cel mai bun light la scout activ si umar la umar cu 13 90 la scout pasiv; merge si in CW/SH dar unul sau maxim doua tancuri si in general pentru scout activ

Ru 251 ---> cel mai rapid light cu cel mai mare DPM; folosit pentru bataia corp la corp cu alte light-uri din pozitii de hull-down; salveaza credite in random-uri deoarece nu e nevoie de munitie premium pe el

AMX 13 90 ---> cel mai bun light la scout pasiv, umar la umar cu WZ-132; se iau boscheti cheie si se asteapta... si se asteapta... si se asteapta... pana gasesti un culoar sigur la artileria inamica sau pana identifici tancuri inamice izolate sau cu putin HP, capabile sa le dai jos dintr-o magazie, urmand retragerea, luarea altui boschet si ciclul se repeta; in CW/SH merge, unul, doua sau chiar 3 bucati (mica haita) care intra in lupta la descarcat magazia in timp ce tancurile inamice sunt angajate in lupta cu alte tancuri din echipa proprie