Jump to content
Ampt2015

Jagdpanther - Tier VII

Recommended Posts

• Membru Activ

Salutare întregii comunităţi de tanchişti prezenţi pe acest forum,

Am deschis acest topic (după ce am căutat dacă există vreunul în prealabil), dorind să discutăm aici despre unul dintre cele mai bune TD-uri (în opinia multor istorici şi analişti militari) din istoria celui de-al Doilea Război Mondial: Jagdpanther.

Revenind la WOT-ul nostru cel de toate zilele, prima întrebare pe care vă o adresez este aceea legată de tunul cu care îl jucaţi: 8,8 cm PAK 43 L/71 (celebrul Flak german) sau 10,5 cm PAK L/52?

Aştept păreri şi opinii, pro şi contra, pentru care vă mulţumesc anticipat.

Edited by Ampt2015
  • Super Moderator

Bigger is better... Avand in vedere faptul ca n-o sa poti folosi la maxim DPM-ul tunului de 8,8cm cea mai buna alegere ramane cel de 10,5cm.

• Upvote 1
  • Membru Activ

Am lansat această discuţie, întrucât diferenţa de damage între cele două tunuri este de doar 80HP, în condiţiile în care tunul de 8,8 cm încarcă mai repede cu 2,10 secunde decât cel de 10,5 cm, este mai precis decât acesta, singurul incovenient fiind AIM-ul mai mare cu 0,6 secunde.

Greu de luat o decizie..., depinde foarte mult şi de situaţiile pe care le poţi întâlni în timpul luptei, dacă eşti angajat într-o luptă unul la unu (coşmarul oricărui TD, mai ales dacă inamicul este un tanc light sau mediu), clar te avantajează să încarci mai repede. La fel, dacă prinzi un tanc inamic sub tirul tău, ai şansa să tragi mai repede în el cu tunul de 8,8 cm, mai exact până apucă acesta să se retragă sau să-şi repare şenila.

Numai amintesc de momentul acela în care ratezi o lovitură... Din punctul meu de vedere, ţinând cont de situaţiile cu care m-am întâlnit efectiv în luptă, alegerea tunului de 8,8 cm mi se pare cea mai bună opţiune pentru Jagdpanther.

P.S Aştept în continuare şi alte opinii pe această temă.

• Membru Activ

Răspunsul pe care l-am oferit mai sus a fost dat după ce am jucat ambele tunuri, diferenţele pe care le-am observat fiind explicate în postarea cu pricina.

Este corectă însă afirmaţia, că totul depinde de stilul de joc al fiecăruia.

• Membru Activ

Păcat că datorită poziţionării lui ca Tier VII, Jagdpanther-ul întâlneşte în joc tancuri cu care nu s-a confruntat niciodată în realitate. :(

Dar ce-i drept, nici nu este singurul tanc care se loveşte de această problemă.

• Membru Activ

Adresez rugămintea către un moderator de a muta topic-ul acesta în secţiunea Tancuri germane, unde cred că îşi găseşte mai bine locul, decât aici.

Mulţumesc anticipat pentru înţelegere!

• Membru Activ

Ce echipamente folosiţi pe Jagdpanther?

Eu am ales Încărcător Rapid, Ventilaţie şi Plasă de Camuflaj.

P.S Echipajul l-am recrutat de "nou", cu ceva Silver investiţi a fost antrenat la 75% pregătire de bază, deoarece recunosc că nu m-am îndurat să mut echipajul de pe Nashorn sau Pz.Sfl. IVc. :)

Cam greu la Tier VII cu echipaj nou, dar mergem înainte!

Dacă stăm bine să ne gândim, WOT este până la urmă doar un simplu joc..., deşi foarte mulţi dintre jucători, la cât de pătimaşi sunt, cam uită de lucrul acesta! 

Edited by Ampt2015
  • Super Moderator

Ca si echipamente, regula universal valabila pentru TD-uri:

- incarcator rapid

- ventilatie

- binoclu

In cazul TD-urilor "deschise", care nu permit montarea ventilatiei, aceasta se inlocuieste cu plasa de camuflaj

Binoclul si plasa de camuflaj sunt echipamente eficiente pe hartile deschise. Eu intotdeauna optez pentru binoclu deoarece mai bine spotez un inamic din 445m si trag in el fara sa fiu spotat de cele mai multe ori, decat sa pun plasa de camuflaj, sa-l las sa se apropie si sa fiu spotat imediat dupa ce trag. In plus, daca inamicul e prea aproape si mobil, sunt sanse mari sa fii flancat si trimis la garaj...

• Upvote 1
  • Membru Activ

Cam târziu am aflat şi eu diferenţa (avantaje vs dezavantaje în condiţii de luptă) între Binoclu şi Plasa de Camuflaj..., mulţumesc user-ului Emil pentru explicaţiile pertinente oferite.

• Membru Activ

După mai multe lupte purtate cu Jagdpanther-ul, m-am decis să-i mai acord o şansă tunului de 10,5 cm.

Promit să revin cu impresii ulterior.

Până acum aceasta ar fi cea mai fructuoasă partidă disputată cu tunul de 8,8 cm.

shot_301.jpg

shot_302.jpg

shot_303.jpg

• Membru Activ
Acum 22 ore, Ampt2015 a spus:

După mai multe lupte purtate cu Jagdpanther-ul, m-am decis să-i mai acord o şansă tunului de 10,5 cm.

Promit să revin cu impresii ulterior.

Se pare că a meritat!

shot_307.jpg

shot_308.jpg

shot_309.jpg

shot_310.jpg