Jump to content
RARES

[ANUNT IMPORTANT] Modurile ILEGALE interzise pe WoTRomania.RO

Recommended Posts

Salut.

Dupa cum am promis, in urma anuntului facut de Wargaming acum cateva zile, incepand de astazi modurile ILEGALE sunt interzise pe forumul WoTRomania.

Probabil ca o sa intrebati de ce sunt interzise ? Pentru ca din acest moment utilizatorii care le folosesc risca sa fie banati.

Am spus de la inceput ca nu sustinem aceste moduri si ca vom interzice postarea/publicarea lor pe acest forum atunci cand WG va publica un anunt oficial in aceasta privinta.

Aveti mai jos comunicatul oficial publicat de wargaming acum cateva zile.

Noua politica fata de moduri

In ultimul an, Wargaming a lucrat la imbunatatirea experientei jucatorilor, iar una din principalele nemultumiri ale acestora a fost nepedepsirea celor ce joaca cu moduri produse de terte parti, care altereaza foarte mult versiunea de baza a jocului. 
Desi WG a actionat impotriva modurilor in ultimele luni, nu a specificat niciodata clar care sunt modificarile pe care le percep ca fiind “cheat-uri”. Astfel, ei clarifica urmatoarele lucruri:
- Vor continua sa munceasca in continuare pentru un joc “curat” si pentru pedepsirea celor care implementeaza modificarile in propriul joc, desi sunt realisti in privinta unei sanse de 100% de reusita. 
- Au conturat o lista clara de modificari ilegale (se gasesc mai jos), pe care o vor urmari cu atentie si o vor tine la zi. Jucatorii care vor fi prinsi pentru prima data cu un mod interzis vor primi o suspendare de 7 zile. In caz ca abaterea se repeta, ei vor avea contul blocat permanent. WG NU are nicio obligatie de a furniza jucatorilor dovezi sau explicatii ale modului in care acesta a fost prins utilizand moduri interzise si nu o va face nici la cerere. 
-  Au stabilit un sistem clar de penalizari. Este acelasi pentru toate regiunile si se aplica tuturor celor care modifica ilegal software-ul pus la dispozitie de WG, fara exceptie.

Ce modificari vor fi penalizate?

Exista o multime de moduri lansate de terte parti, iar unele au fost deja legal implementate in joc. Totusi, unele dintre modificari sunt impotriva interesului comunitatii, iar WG a vrut sa nu existe indoieli in aceasta privinta, astfel incat le-a impartit in trei categorii.
1. Moduri care nu aduc un avantaj in joc, doar personalizeaza informatia deja existenta – sunt agreate de creatorii jocului.
2. Moduri care aduc un avantaj care contribuie in mod pozitiv la joc – vor cauta ca pe viitor sa le implementeze in varianta de baza a jocului.
3. Moduri care aduc un avantaj evident, avantaj considerat nedorit – de acum inainte vor fi considerate ilegale, iar jucatorii prinsi ca le folosesc vor fi supusi penalizarilor.

Modificarile care se incadreaza in ultima categorie sunt:
Modurile care dezvaluie pozitia inamicilor – prin marcarea pe harta a obiectelor distruse, prin marcarea trasoarelor proiectilelor, prin dezvaluirea pozitiei artileriei inamice cu ajutorul trasoarelor si prin mentinerea vizibilitatii vehiculelor detectate, chiar si cand acestea nu ar trebui sa mai fie vizibile
Moduri care folosesc lasere
Moduri cu timpul de reincarcare al inamicilor
Aimbot, de orice fel – categorie ce include si acel tip de aim automat, la punctele slabe ale inamicilor
Moduri care utilizeaza consumabilele simple in regim de consumabile premium, automat (precum extinctorul automat)
Moduri care ajusteaza transparenta obiectelor de pe harta, pentru o mai buna vizibilitate
Moduri care marcheaza pe harta traiectoria ipotetica a unui tanc ce nu mai este vizibil
Moduri care modifica total proprietatile, caracteristicile sau efectele oricarui vehicul sau obiect din joc, sau care submineaza regulile jocului

O ultima categorie – modurile care permit vizualizarea armurii in joc. Nu vor fi adaugate pe lista de interzise, dat fiind ca nu au fost luate serios in calcul pana acum. Se incearca implementarea lor in joc. Indata ce aceasta functionalitate va fi introdusa in joc, modurile tertelor parti vor fi adaugate listei de moduri interzise. Atentie! Aceste mentiuni se aplica pentru modurile care sunt active in timpul efectiv al jocului, nu si pentru cele care afiseaza armura in garaj.

Comunicat tradus si adaptat de Laura Spataru. Multumim Laura.

Incepand din acest moment va rog sa respectati aceasta regula si sa luati in calcul comunicatul de mai sus atunci cand adaugati un mod la download.

Multumim pentru intelegere.

• Upvote 10

"Moduri care utilizeaza consumabilele simple in regim de consumabile premium, automat (precum extinctorul automat)"

Era modul care recunosc că mă enerva cel mai mult, mai ales când se activa cel de reparaţii.

• Upvote 2

1."Desi WG a actionat impotriva modurilor in ultimele luni, nu a specificat niciodata clar care sunt modificarile pe care le percep ca fiind “cheat-uri”. "

De ce de-abia acum se iau masuri?

Problema asta este de foarte mult timp. De ani nu de luni. Vorbim de Wargaming nu de niste amatori.

2.WG NU are nicio obligatie de a furniza jucatorilor dovezi sau explicatii ale modului in care acesta a fost prins utilizand moduri interzise si nu o va face nici la cerere. 

WG NU are nicio obligatie de a furniza jucatorilor dovezi sau explicatii ?

Incerc sa ma gandesc care e motivul pentru care nu dau dovezi sau explicatii................ :

-Posibil din cauza informatiilor pe care le extrag "ilegal" din calculatoul meu?

-Posibil ca vor sa baneze anumiti oameni care nu sunt pe placul lor?

-Posibil ca dovezile si explicatiile ar costa prea mult?

De ce nu exista in joc un buton de raportare a modurilor?

Aseara am luat ammo rack de trei ori la rand de la acelas jucator. Putin ciudat insa e ok pt ca se poate . Sa zicem ca o sesizare nu insemna nimic........insa cand mai vin si alti jucatori cu aceias sesizare, verificarea ar trebui obligatorie. VERIFICAT nu contorizate raportarile cum se face la "Comportament nesportiv". Daca intimpul unui meci ma impiedic cu mousul de ceva de pe birou si din gresala trag intr-un coechipier el si inca cativa din prietenii lui ma raporteaza de comportament nesportiv. Calculatorul ma contorizeaza si ma baneaza fara sa verifice.

Oare voi fi banat pt aceste intrebari? Ramane de vazut. Nu cred ca sunt singurul care gandeste in felul asta.

• Upvote 2

Acum 8 ore, RARES a spus:

WG NU are nicio obligatie de a furniza jucatorilor dovezi sau explicatii ale modului in care acesta a fost prins utilizand moduri interzise si nu o va face nici la cerere. 

Dovezi asupra "modului în care a fost prins" - nu, dar dovada că acela a încălcat EULA şi în ce mod, cu siguranţă - da.
Altminteri, WG poate bana discreţionar pe oricine, oricând, fără să dea socoteală cuiva pentru sancţiunea aplicată (inclusiv pecuniară dacă subiectul are cont premium, ori dacă a cumpărat tancuri premium devenite inutilizabile temporar/definitiv prin suspendare/excludere).
Atrag atenţia că nu doar WG are drepturi contractuale, ci şi noi avem. Inclusiv legale.

• Upvote 2

astetp as vad o lista cu cei banati ptr moduri. de curiozitate, mi-am instalat si eu citeva ilegale ca sa vad daca voi primi ban ptr 7 zile.

sincer, nu cred ca o vor face sau nu si celor care baga bani ( ma incadrez :) )

WG NU are nicio obligatie de a furniza jucatorilor dovezi sau explicatii ale modului in care acesta a fost prins utilizand moduri interzise si nu o va face nici la cerere.

Pai daca este asa , eu ma apuc de alt joc.....cum sa imi dea ban fara sa imi arate dovezi, am ajuns iarasi la comunism.

De parca ar fi ultimul joc din viata asta

Sa va spun sincer timpul meu petrecut in acest joc, pana anul acesta ....in primavara prin ce clanuri am umblat toti imi ziceau ca nu exista cheaturi, si eu imi storceam creierii sa obtin o lupta bunicica din 10, mai multt de 1300-1400 WN8 nu scoteam pe zi, parca eram un jucator retardat. Oameni buni din primavara si pana acum cateva luni de cand folosesc aceste cheaturi  jocul s-a imbunatatit enorm de am ajuns si la 2500 WN8 pe zi cateodata...........................intrebarea mea este asa...................la aia care au folosit aceste cheaturi de la bun inceputul lor, si au un WN8 de peste 2000 ......ce la face...or sa le scada ratingul......mie nu mi se pare corect ca eu care le folosesc de cateva luni aceste cheaturi sa primesc aceeasi pedeapsa ca ala care le folosea de ani buni. 

• Upvote 1

Acum 7 ore, Lynuu a spus:

1."Desi WG a actionat impotriva modurilor in ultimele luni, nu a specificat niciodata clar care sunt modificarile pe care le percep ca fiind “cheat-uri”. "

De ce de-abia acum se iau masuri?

Problema asta este de foarte mult timp. De ani nu de luni. Vorbim de Wargaming nu de niste amatori.

2.WG NU are nicio obligatie de a furniza jucatorilor dovezi sau explicatii ale modului in care acesta a fost prins utilizand moduri interzise si nu o va face nici la cerere. 

WG NU are nicio obligatie de a furniza jucatorilor dovezi sau explicatii ?

Incerc sa ma gandesc care e motivul pentru care nu dau dovezi sau explicatii................ :

-Posibil din cauza informatiilor pe care le extrag "ilegal" din calculatoul meu?

-Posibil ca vor sa baneze anumiti oameni care nu sunt pe placul lor?

-Posibil ca dovezile si explicatiile ar costa prea mult?

De ce nu exista in joc un buton de raportare a modurilor?

Aseara am luat ammo rack de trei ori la rand de la acelas jucator. Putin ciudat insa e ok pt ca se poate . Sa zicem ca o sesizare nu insemna nimic........insa cand mai vin si alti jucatori cu aceias sesizare, verificarea ar trebui obligatorie. VERIFICAT nu contorizate raportarile cum se face la "Comportament nesportiv". Daca intimpul unui meci ma impiedic cu mousul de ceva de pe birou si din gresala trag intr-un coechipier el si inca cativa din prietenii lui ma raporteaza de comportament nesportiv. Calculatorul ma contorizeaza si ma baneaza fara sa verifice.

Oare voi fi banat pt aceste intrebari? Ramane de vazut. Nu cred ca sunt singurul care gandeste in felul asta.

Da.

Vezi topicul cu banarile in ESL. Ai sa gasesti un link la un moment dat cu explicatia asupra a ce se incalca in acordul cu Turtle pentru instalarea ESL Wire. Chiar daca obtineau acordul tau nu aveau dreptul international sa culeaga astfel de date. Este vorba doar de ignoranta noastra si probabil puterea financiara de a face alte demersuri mai oficiale.

Presimt ca va veni iarasi cat de curand un val de jucatori banati fara sa stie de ce. Sunt de acord sa nu primesti explicatii despre cum ai fost prins , dar sa nu ti se spuna cu ce...pnm si criminalilor ,violatorilor, pedofililor li se spune cand primesc sentinta, pt ce o primesc. Daca vor incepe sa baneze pe baza reporturilor atunci vor fi multi banati aiurea. La un tanc cu tun f bun gen e50m cu echipaj cu toate skilurile cu autoaimul din joc ai sanse ff mari de reusita a loviturilor si vei primi raport de la unii ca folosesti moduri interzise, la un tanc cu echipaj pregatit 100% cu stingator , daca mai ai si stingatorul setat pe " rotita" efectul e la fel ca la cel automat si atunci ce faci. Normal ar fi ca atunci cand primesti ban sa fii si instiintat pt ce primesti.

Da Iulian, asa ar fi normal. Dar, din pacate jucam jocul lor cu regulile lor pe care nu le vor schimba ptr ca nu suntem noi de acord cu ele. 

Totusi un sistem de banare bazat pe primirea unor informatii din res mods e mult mai convenabil decat unul bazat pe reporturile jucatorilor. Daca dai de 1 care are impresia ca e mai bun ca tine sau de 1 care nu intelege cum l-ai scos 1 la 1, tu cu cdc iar el cu t32...vorbim de diferenta de penetrare si de mobilitate... pai iti face raport si astia te baneaza ptr ca ala asta crede, ca folosesti nu stiu ce mod. Nu e corect deloc. 

@ Dumitru Sebastian: se va sanctiona fapta si nu perioada de folosire. Ca folosesti cheat-uri de ieri sau de 3 ani, fapta e aceeasi. E ca si cum ar opri politia in trafic 2 masini, una a trecut pe rosu la semaforul din urma si alta la asta unde i-a oprit. Pai sanctionezi dupa distanta intre semafoare sau fapta? ;)

Eu in locul tau sincer nu mi-as pune problema ca tine, problema ta nu este ce se intampla cu statisticile alora ci ce se intampla cu ale tale. Ptr ca garantat o vei lua in jos la toate capitolele inclusiv la experienta si credite primite. Daca pana acum senilai si primeai damage asist, acum trebuie sa o faci tu in locul programelor. Daca dadeai ammorack... acum trebuie sa afli cum se face asta :D :rolleyes:

Dumit

• Upvote 1

Prefer sa se uite aia in calc meu decat sa iau ban pe reporturile unora. In ultima perioada foloseam doar tundra, de cateva zile "m-am pocait" nu mai folosesc absolut nimic si sincer parca merge mai bine.

nu va jucati cu focul .. au inceput sa baneze ... am vazut clanuri romanesti banate ma refer la jucatorii din ele .. clanuri straine din eu rase .. gen 7 - 10 jucatori banati ...