Jump to content
Catalin.

IT/PC

Recommended Posts

Pe bucati nu iti va iesi niciodata mai ieftin decat cumparat sistemul complet

procesor - aproximativ 1700 lei

memorie ram - incepand de la 250 lei

placa video - aproximativ 2000 lei

Deja din 3 componente ai ajuns la 4000 lei. +  placa de baza + placa de retea + sursa, hdd si tot ce mai are in el...

Despre fiabilitate nu iti pot spune nimic, ce stiu despre Acer e despre laptopurile de acum 3-5 ani si anume ca se incing foarte tare comparativ cu alte branduri. Despre sisteme desktop insa nu stiu nimic. Sfatul meu e sa nu te iei dupa spameri gen Buhnici ptr ca astia fac review-uri pro tot timpul, daca ar face si negative nu le-ar mai da nimeni nimic in teste :P 

in graba, nu am timp sa le compar toate componentele, imi pare ca asta e la fel cu cce ai ales tu dar la un pret mult mai accesibil

http://www.emag.ro/sistem-desktop-pc-asus-rog-cu-procesor-intelr-coretm-i7-6700-3-40ghz-skylaketm-16gb-1tb-128gb-ssd-dvd-rw-nvidia-geforce-gtx-1070-8gb-free-dos-black-mouse-tastatura-g11cd-ro010d/pd/DF4PL2BBM/

personal sunt fan asus :D rog-ul nu are ssd.

Revin, am putin timp.

http://www.emag.ro/compare/50/subcategory

Uite o comparatie intre cele 2, Acer vs Asus. pe Emag, Acer+ul are hdd de 2tb si ssd de 256 , Acer are hdd de 1tb si ssd de 128. In rest sunt identice cu un avantaj pe placa video ptr Acer dar nu mare + diferenta de pret. Eu personal as merge pe Asus si nu ptr ca sunt fan Asus ( am si laptop si telefon Asus ) ci ptr ca comparativ cu altii, implicarea lor in activitatea de gaming nu se rezuma doar la crearea de sisteme de genul asta. 

Spor la joaca.

Acum 48 minute, chevy_x a spus:

E tocmai invers. ;)

Procesor: http://www.emag.ro/procesor-intelr-coretm-i7-6700k-4-0ghz-skylake-8mb-socket-1151-box-bx80662i76700k/pd/DZF6WMBBM/ 1.700

Memorii: http://www.emag.ro/memorie-hyperx-fury-black-8gb-ddr4-2133mhz-cl14-1-2v-hx421c14fb2-8/pd/DM0GJ3BBM/ 250

HDD: http://www.emag.ro/hdd-wd-blue-1tb-7200rpm-64mb-cache-sata-iii-wd10ezex/pd/E8G7KBBBM/ 226

SSD: http://www.emag.ro/solid-state-drive-ssd-adata-ultimate-su800-2-5-256gb-sata-iii-asu800ss-256gt-c/pd/DCMZ12BBM/ 370

Placa video:http://www.emag.ro/placa-video-gigabyte-geforcer-gtx-1070-windforce-oc-8gb-gddr5-256-bit-gv-n1070wf2oc-8gd/pd/DFYJD2BBM/ 1950

Placa de baza: http://www.emag.ro/placa-de-baza-msi-socket-1151-h110m-pro-d/pd/DCQ003BBM/ 300

Carcasa: 200

Sursa: 300

SO: 550

Total: 5.900 grosso modo si din start a facut o economie de 800 lei

Asta la o prima cautare. Dar daca se cauta cu atentie si rabdare, mai da de o promotie, capata SO-ul din alta parte, poate sa faca economie de cel putin 1.000 lei.

PS. Am ales Emagul pentru ca ma impac mai bine cu "filtrele" de cautare.

PSS. Componentele se pot cumpara si din alta parte, nu numai de la Emag si Pcgarage. ;)

• Upvote 3

Tu probabil ai avut timpul necesar, eu nu. Am luat ca baza primul rezultat gasit. 

Intradevar, poti cumpara din N locuri, problema care se pune este a seriozitatii furnizorului. Banuiesc ca achizitii de genul nu faci din coltul blocului. Sunt N firme capusa, chiar am avut recente exemple in presa cu refuzurile de a primi inapoi produse desi legea spune altceva. La Emag si Evomag am returnat de N ori in ultimele 3 luni fara stres.

Fiecare e stapan pe banii lui, eu as merge un sistem gata creat, nu pe 1 facut pe bucati.

Cu un sistem "gata facut" esti limitat. Daca vrei sa faci un upgrade, nu poti sa-ti bagi tu mainile in el ca, mai mult ca sigur, iti iei adio de la garantie. Ca sa nu-ti iei adio de la garantie, alergi cu el in brate sa-ti faca upgrade-ul service-ul, la componente, e posibil, sa te oblige sa le cumperi dintr-un anume loc sau un anumit producator. Componentele care alcatuiesc sistemul nu sunt intotdeauna cele mai bune(performanta - bani) si cele mai noi(generatii trecute, piese care sunt pe stoc si nu s-au vandut, etc)

In domeniul in care lucrez eu, logistica- transport, daca cumpar de la x o piesa si o montez la y, garantia nu mai este aceeasi. Am o data garantia de n luni data de x si inca 3 luni garantia pe manopera data de y. Daca in schimb duc masina la y si el cumpara piesa el o monteaza, am doar garantia data de y care e mai mare decat in prima varianta, 12 luni in cazul pj mai exact. Vorbim de masini si calculatoare dar legile nu sunt diferentiate pe domenii ci universal valabile. Trebuie vazut, in cazul in care va decide sa isi faca un sistem din componente, in ce masura in poate afecta asta in cazul unor probleme pe garantie. Cred ca de aici trebuie sa plece la drum si nu cu rentabilitatea. Se poate lovi de problema asta, producatorul ii poate spune ca componenta s-a defectat din cauza celui ce a montat sistemul, cel ce l-a montat daca nu o faci personal ca e din vina componentei... traim totusi in Romania si nu toti stiu de probleme de acest gen. Desi trebuie sa recunosc, pe partea de service in cam toate domeniile, in ultimii ani, am observat schimbari in bine. Acum, depinde de ceea ce prefera fiecare sa faca. Eu prefer lipsa bataii de cap desi da, din componente separate poti face un sistem mai bun decat unul achizitionat complet.

Personal prefer laptopurile desi ptr gaming desktopurile sunt mai bune. Insa cu un desktop nu ma pot plimba cum ma plimb cu un laptop de la birou in pat, din pat in bucatarie si iar la birou..... Cand imi voi schimba laptopul, deocamdata nu pot pre ca il am de doar juma de an, am sa imi iau un Asus Rog. 

• Upvote 1

Acum 12 ore, Patria_Hotilor a spus:

Sa cresti mare! :D

Mai mare de atat doar in pamant... desi ma gandesc serios daca mi-ar place sa ma manance viermii...

Si eu prefer desktop-urile pentru jocuri, (am si laptop care duce jocuri) pentru ca le configurezi cum doresti si cand doresti!.

@Chevy: In general, la bucatarie si in pat se petrec alte activitati, decat la birou!

Oricum biroul este mai universal si se pot petrece si celelalte activitati! :)

Eu fumez doar in bucatarie, clar cand fumez e si laptopul acolo :P In pat... e corect ce zici tu doar ca e mai comod asa decat la birou. 

Avantajul desktop-ului fata de laptop e dat in primul rand de racirea superioara pe care o are desktop-ul si apoi de posibilitatile de upgrade. In primul rand upgrade la placa video, la desktop o scoti din slot si pui alta. La laptop... daca nu este unul dintre putinele modele la care o poti schimba, nu ai ce ii face placa video fiind lipita pe placa de baza. Dar, in cazul meu, comoditatea, dupa ce stau 8-9 ore la job la birou... + ca, in mod sigur nu o sa fac upgrade placii video ci o sa schimb laptopul cu totul. Am gtx950m langa un i 4200h, joc prin wifi cu 80-90 Mbps download si putin peste 100 upload pe setari mari cu 110-120 fps.

La 22.12.2016 la 13:27, chevy_x a spus:

procesor - aproximativ 1700 lei

memorie ram - incepand de la 250 lei

placa video - aproximativ 2000 lei

Deja din 3 componente ai ajuns la 4000 lei. +  placa de baza + placa de retea + sursa, hdd si tot ce mai are in el...

Despre fiabilitate nu iti pot spune nimic, ce stiu despre Acer e despre laptopurile de acum 3-5 ani si anume ca se incing foarte tare comparativ cu alte branduri. Despre sisteme desktop insa nu stiu nimic. Sfatul meu e sa nu te iei dupa spameri gen Buhnici ptr ca astia fac review-uri pro tot timpul, daca ar face si negative nu le-ar mai da nimeni nimic in teste :P 

in graba, nu am timp sa le compar toate componentele, imi pare ca asta e la fel cu cce ai ales tu dar la un pret mult mai accesibil

http://www.emag.ro/sistem-desktop-pc-asus-rog-cu-procesor-intelr-coretm-i7-6700-3-40ghz-skylaketm-16gb-1tb-128gb-ssd-dvd-rw-nvidia-geforce-gtx-1070-8gb-free-dos-black-mouse-tastatura-g11cd-ro010d/pd/DF4PL2BBM/

personal sunt fan asus :D rog-ul nu are ssd.

Ce monitor credeti ca s-ar potrivi la linkul albastru? Spune la placa ceva de 4k... :)

Linkul albastru la 5300lei in 18 rate fara dobanda, doar comision de admin.49lei/an(nu fac reclama) ar merge? Parca nu se simte prea rau in rate un moft...

Un ecran full hd, nimic mai mult. Daca 4k ala se refera la tehnologia 4k, trebuie vazut daca jocurile beneficiaza de ea. Daca nu beneficiaza, e la fel ca in cazul tv-urilor, este marketing 100%. In cazul tv-urilor 4k, poate ca ele au incorporate module de receptie sau captare a imaginii 4k dar, deocamdata nu exista tehnologie de transmisie 4k. Platesti bani ptr o dotare care nu se stie cand o vei putea folosi, doar ca sa te mandresti cu ce ( chestie inutila ) ai tu. E ca si cum ai avea cea mai tare masina, cu cel mai puternic motor dar ai merge cu ea doar bara la bara. Nu mai stiu cum e cu rata de refresh la tv-monitoare, am impresia ca, cu cat este mai mare, cu atat este mai ok.

Pai uite cam ce spune de 4k:

http://www.lg.com/us/monitors/lg-27UD58-B-4k-uhd-led-monitor

Adica de 4x full HD. Vorbim de rezolutie suportata. De cat de mic e pixelul ala si in plus rata de refresh 144 vs 60.

Diferenta in magazine se pare ca este de 1/3 din pret. Full HD vs 4K. Din ce am vazut au unghi si conectica muuult superioare... fara sa vorbesc de functii. In plus nu stiu marketing, dat obiectele mai scumpe au si reduceri mai consistente... depinde de perioada si magazin... Un obiect de 27.000.000 de gen de la altex are reducere de 17 lei! Va vine sa credeti? Fenomenal! M-am uitat de 10 ori... am dat refresh si toate cele. Cum o fi posibil asa un anunt?