Jump to content
albertx98x

PC nou

Recommended Posts

Salutare tanchisti/tanchiste! Am nevoie de ajutorul vostru: vreau sa-i fac un calculator pe piese fratelui meu iar suma maxima ar fi de 1500 lei. Nu ma intereseaza altceva decat sa mearga jocruile pe grafici mai mari cu fps-uri bune (30-60), nu sa randez videoclipuri. Sper ca ma puteti ajuta cu niste liste de piese, eventual cu link-uri pentru a avea best-buy-ul din banii acestia. Multumesc!

eu in 1400 RON AM LUAT ASA : 

placa de baza + i3 2120 3.3 GHZ + 4 gb rami DDR3 = 400 RON ( SH ) 

PLACA VIDEO ATI RADEON R7 350 2GB / 128 BIT = 480 RON ( NOUA ) 

SURSA 500 W = 100 RON ( NOUA ) 

SSD 128 GB = 250 ( NOU )

HDD 500 GB = 100 RON ( SH ) 

joc wot la 127 fps la minim .. mediu 80 maxim nu am incercat .. alte jocuri jucate : GTA 5 ; FIFA 2016 etc. 

nota.thumb.png.8bb029506dde22215dc51c0e651d3a66.png

• Upvote 2

On 2/25/2017 at 10:51 PM, albertx98x said:

Salutare tanchisti/tanchiste! Am nevoie de ajutorul vostru: vreau sa-i fac un calculator pe piese fratelui meu iar suma maxima ar fi de 1500 lei. Nu ma intereseaza altceva decat sa mearga jocruile pe grafici mai mari cu fps-uri bune (30-60), nu sa randez videoclipuri. Sper ca ma puteti ajuta cu niste liste de piese, eventual cu link-uri pentru a avea best-buy-ul din banii acestia. Multumesc!

Ai cumparat super PC-ul pentru a juca "jocuri pe grafici mari" ?

Spune-ne configuratia macar...

Mr Bam, el doar cere sfaturi, nu a cumparat sau nu cumparase nimic. 

Belleaua, Radeon r7 350 este o placa video destul de slabuta, daca vrei sa joci pe setari mari sau maxine cu detalii la maxim, schimb-o cu una mai capabila. Crede-ma, e altceva cand joci si vezi urmele de la senile decat cand pare ca tancul pluteste :P Uite o comparatie cu gtx950m ptr laptop http://gpuboss.com/gpus/Radeon-R7-350-vs-GeForce-GTX-950 

Vezi ce placa video iti suporta placa de baza si baga pe google un x vs y

http://gpuboss.com/gpus/Radeon-R7-350-vs-GeForce-GTX-750-Ti

Acum 14 ore, chevy_x a spus:

Vezi ce placa video iti suporta placa de baza si baga pe google un x vs y

Placa de baza suporta orice placa video daca sunt compatibile sloturile. Si ma indoiesc ca cineva mai are AGP astazi si vrea sa se mai si joace.

Problema apare la sursa, procesor si rami.

Uite un exemplu: placa asta de baza, procesor dual core la 2.7, 2gb ram ddr2. 

Poti sa pui ultima placa video aparuta(care e suportata de sursa) ca o sa fie limitata din cauza procesorului si a memorie ram si nu ai facut mare branza. Tot pe low o sa joci wot.