Jump to content
Sign in to follow this  
RARES

Panther (VII, Mediu, Germania), file de poveste

Recommended Posts

Panther… Nume cu rezonanţă în lumea tancurilor! Potrivit unor păreri avizate, poate cel mai bun tanc din timpul celui de-al doilea război mondial! La prima sa apariţie pe câmpul de luptă, Aliaţii l-au considerat “tanc greu”, adică ceea ce noi numim “heavy”. Şi au fost speriaţi! Şi aveau de ce! În WW2, Panther-ul “rupea” tancurile adversare, indiferent că erau americane, englezeşti sau sovietice. Dar noi, aici, nu suntem în WW2, ci în World of Tanks! Şi aici, Panther-ul nu rupe tot, dar poate şi chiar are un cuvânt greu de spus!

shot_046.jpg

În WoT, ajungi la Panther (tier 7) plecând de la D.W.2 (tier 4), la V.K.30.01 H (tier 5) şi de acolo pe varianta de medii, respectiv V.K.30.02 M (tier 6), care e tot un fel de Panther ca formă. Odată ajuns la tier 7, cu 53 mii experienţă şi 1.380.000 bani cumperi PANTHER şi începi frumoasa aventură care duce ulterior spre “tripleta de aur” a mediilor germane, Panther II (tier 8), E50 (tier 9) şi în final la excepţionalul E50 M (tier 10).

shot_047.jpg

Panther-ul e un mediu… Nu excelează la capitolul blindaj. Are 85-50-40 mm pe corp şi 120-60-60 mm la turelă. Suficient, însă, ca să respingă multe proiectile, mai ales de la tier inferior. Tunul este excelentul L/100 de 75 mm care penetrează 198 mm şi este extrem de precis, ceea ce face din Panther un foarte bun tanc de suport! Necazul e dat de damage-ul mic, doar 135/lovitură. De aceea, cu Panther nu prea vei distruge multe tancuri într-o bătălie (decât dacă le prinzi cu puţin HP), dar în schimb poţi da mult damage dacă faci suport din spate! Încarcă la 4 secunde şi loveşte de două-trei ori până să primească înapoi o lovitură.

shot_048.jpg

Cu o viteză de 55 km/h te poţi repoziţiona rapid pentru a acţiona în alta parte, unde e necesar. Are un radio de tier 9, cu bătaie la 900 m, deci eşti la curent cu tot ce se întâmplă pe hartă şi o rază vizuală de 382 m.

shot_049.jpg

Nu l-am cumpărat de mult şi am tras puţin cu el ca să-l upgradez complet. Adevăru-i că plăcerea de a juca pe ORICE tanc vine abia după ce ai terminat upgradarea acestuia cu toate componentele disponibile. Aşa am ajuns şi eu cu Panther-ul şi acum încep să simt din plin plăcerea de a juca cu el.

panther.jpg

Vă ofer o mostră de “distracţie” cu Panther în bătălia care urmează…

shot_050.jpg

Harta Winterberg – contact, bătălie de tier 5-6-7…

shot_051.jpg

Decid să mă duc într-un colţ, la H1, să stau acolo ascuns şi să lovesc tancurile care apar din partea opusă. Nu am camuflaj, ştiu ca voi fi descoperit, dar mă bazez că stau la “ochelari”, adică voi trage printr-o gaură din zid, iar inamicul nu va avea spaţiu prea mare de ochire împotriva mea…

shot_052.jpg

Am ajuns la locul dorit, dar… în faţa mea, în depărtare ce inamic credeţi că am? Un alt Panther! Adică unul care are, la fel ca mine, un tun extrem de precis! Mda…

shot_053.jpg

Ok, să începem lupta… Îl văd, trag, dar trag ca o cizmă, adică în peretele din faţa mea. Ăla mă nimereşte, dar blindajul meu rezistă! Măcar atât…

shot_055.jpg

Dar omu’ nu mai ratează a doua oară! O încasez cuminte, 141 damage… iar eu tot trag în zidul din faţa mea! Cred că nu-mi place cum a fost zugrăvit…

shot_056.jpg

Inamicul îmi dispare din peisaj, dar nu şi proiectilul său care îmi mai dă un 147 damage în timp ce eu trag în gol… ! Am început bine, bravo! Am tras de m-am săturat, nu contează că aiurea… şi am încasat două boabe. Noroc cu ghinionu’, ca a fost Panther şi n-am luat damage mare!

shot_057.jpg

Şi-acuma urmează faza de (in)competenţă maximă! Mai întâi mă retrag, apoi revin şi-mi schimb poziţia, cam cum am văzut eu prin filmuleţele de pe youtube… adică cu tancul întors 45 grade ca să mă penetreze mai greu inamicul frontal…

shot_058.jpg

… apoi ochesc spre locul unde era Panther-ul inamic mai înainte şi trag de vreo trei ori pe ideea că ăla e încă acolo şi io-l ciuruiesc de numa’-numa’…

shot_060.jpg

bine, chestia e ca ăla plecase de acolo de mult, dar csf, n-ai csf, zi Cornel şi trage apa!! Hai în altă parte că am luptat destul cu fantomele!

Văd pe minihartă că un T29 inamic face necazuri la G3, aşa că hop şi eu pe acolo să-i dau ce pot! Acolo, lângă T29 pe cine credeţi că descopăr? Panther-ul după care io trăgeam moka în partea cealaltă! Băi, ăsta mă urmăreşte? Unde mă duc, tot de el dau! Până una-alta, însă, trag în T29 că-i mai periculos… 113 damage cu prima lovitură. Slab…

shot_063.jpg

Dar T29 nu mai are multă viaţă! Ţinând cont că încarc rapid, aş putea eventual, dacă nu mă supăr, chiar să-l omor! Trag 128 damage cu a doua lovitură! Hai că nu mai am mult. A rămas cu 132 viaţă!

shot_064.jpg

Dar eu îi dau doar 122 damage cu a treia penetrare şi l-am lăsat cu 10 HP! Ştiţi care-i necazu’? Chiar şi cu numai 1 HP, tancurile trag la fel ca şi cu viaţă plină! Deci hai, Cornele, încă o dată! Nu-i greu. Poţi? Sigur că pot! No, hai!

shot_065.jpg

Se mişcă T29 disperat (îl înţeleg!), încearcă să se ascundă de mine (vai, ce-mi place când adversarii fac pe ei de teamă!