Jump to content
  • 0
imperator_ro

Nelamurire Echipaj Tanc

Question

Va salut ,am cautat pe forum si nu am gasit ,sau poate nu am avut destula rabdare sa caut. Problema mea e urmatoare:

Am un tanc mediu german de tier 5. Cu exceptia comandantului restul echipajului a ajuns la 100% ,deci pot sa le dau prima calificare . Ok ,numai comandantul are 93% si creste extrem de greu . Am inteles ca e bine sa califici tot echipajul toti odata. Brother in Arms am inteles ca ar fi prima calificare . Ei bine, cum fac cu acest comandant care acumuleaza experienta f.f.foarte greu . M-am uitat in dosarul sau si pentru a ajunge la 94% (in prezent am mai spus are 93%), deci ii trebuie aproximativ 10 batalii ! 

Nu inteleg ce se intampla,am gresit eu undeva? Ca sa glumesc putin, in acest ritm,probabil cad restul echipajului va ajunge la 200% ,comandantul intrun final va face si el ...100%.

Imi poate explica cineva cum rezolv aceasta situatie ? Multumesc anticipat.

9 answers to this question

Recommended Posts

• 0

O sa creasca si el stai linistit, dar nu pune bia prima data pt ca te vei folosi de ea doar cand va ajunge la 100%, vezi ca la fiecare abilitate scrie cand se activeaza. Sunt unele care se activeaza imediat si altele abia cand ajung 100% si de acestea din urma nu te poti folosi. Dupa ce prima abilitatr a ajuns la 100% dsi reset si pui bia ( reset cu gold si nu pierzi nimic din prima abilitate, cu silver dar pierzi cam 10 , 15%, moca si pierzi aproape 30% ). 

• 0

Raspunsul la nedumerirea ta il ai pe la minutul 2 aici:

Poti sa le urmaresti pe toate. Omul a impartit explicatiile in mai multe clipuri. Vechi dar bune!

• Upvote 1

• 0
2 hours ago, holyoldman said:

Raspunsul la nedumerirea ta il ai pe la minutul 2 aici:

Poti sa le urmaresti pe toate. Omul a impartit explicatiile in mai multe clipuri. Vechi dar bune!

Multumesc pentru video,dar din pura curiozitate ,tu stii la perfectie ce spune baiatul ala in engleza? Eu unul nu. De fapt inteleg destul de putin ,ceea ce nu e deajuns. Eu nu fac propaganda nationalista ,dar e posibil nu peste multa vreme limba romana sa dispara din vocabularul zilnic al ...romanilor. Nu te supara pe mine ,nu e ceva personal ,doar ,m-a "zgariat" putin . Imi aduc aminte ca acum ceva ani am fost in Germania ,acolo nu vei auzi din gura neamtului alta limba decat cea germana . Asta nu inseamna ca nu stiu limba engleza ,ci doar nu vor sa o vorbeasca in tara lor . Sunt popoare care sunt facute sa reziste si sa domine ,ca popor ,iar altii sunt facuti sa fie adoptati sau exterminati de cei puternici. Hai ca m-am lungit prea mult .Imi cer scuze si inca odata thanks for the clip ...

• Upvote 1

• 0

Mult succes in viata celor care refuza sa invete cel putin o limba straina de mare circulatie! Of, si cate ati fi putut cunoaste...

ON TOPIC: Pune reparatii, bifeaza casuta de accelerare a echipajului daca tancul e cercetat complet, si capitanul ii va prinde din urma pe restul. Cand ajungi la al 2-lea rand de abilitati, reseteaza capitanul si alege al 6-lea simt. Membrii echipajului nu cresc la fel mereu, nu ai ce sa fi facut tu gresit.

Edited by _micKee_
  • Upvote 2

• 0

Spune acolo ca membrii echipajului beneficiaza de un +10% din xp-ul obtinut de comandant cand acesta are 100% la calificarea de baza. Cel mai slab calificat membru al echipajului primeste cel mai mare xp pentru a-i ajunge din urma pe ceilalti pentru calificarea "majora" adica aia de 100%. In cazul tau e prea mare diferenta, dar nu cred ca e ceva grav. Poate aveai un echipaj care a mai dat pe altceva si i-ai adaugat un comandant nou noutz... Dupa ea incepi sa selectezi calificarile sau abilitatile (perks in romana se traduce avantaje). Daca comandantul este ranit in joc va primi mai putina experienta. Implicit si restul echipajului. Cred ca dáia s-a si dezvoltat mai greu ca astat cu capul pe afara si si-a luat-o des la dibirlie... Poate ai auzit in joc: "-Your commander is knocked out!"... Personal iti recomand primul skill pe comandant: "becul" aka al saselea simt. Restul nu dau sfaturi. Depinde de stilul de joc si de obiectul cu care joci. Explicatii detaliate gasesti aici: http://wiki.wargaming.net/en/Crew

Din pacate tot in engleza. Daca nu te descurci foloseste un translator. Ex... google. Iese ceva aproximativ, dar dupa ce te amuzi cum se traduce vei intelege.

Spor!

Edit: Poti gasi ceva informatii si aici:

• Upvote 1

• 0

Multumesc tuturor pentru ajutor ! Poate nu m-am exprimat eu pe intelesul tuturor ,nu am spus ca NU stiu engleza ,ci doar ca nu pot traduce 100 % . Oricum tot nu am prea inteles,incerc logic sa pricep ,si din cat inteleg capitanul nu va ajunge restul echipajului ,nu are cum ,cel putin la mine . Echipajul tot au inceput "treaba" toti in acelasi timp . Acum Capitanul are 93% iar ceilati 102%. Nu am ventilator ,sau alte componente montate,nu am cont premium (am avut,dar dezamagit). Acest joc il joc de vreo doi ani ,nu cu acelasi cont,niciodata nu am ajuns sa am capitan cu "al 7 simt" ,desi am vazut jucatori cu Tier 4 sau 5 sa aiba !?!?! Uau. Cum au reusit ? Nu stiu probabil cu gold ,stiti voi iti antreneaza din start echipajul 100% . Habar n-am cum la tier 4 sa ai asa ceva . Ma poate si pe mine cineva invata dupa doi ani de "joaca" cum sa fac ?

Eu am zis ca la mine e un "bug" .Deci inca odata repet urmaresc de mai bine de 20 de batalii fiecare membru ,si va spun ,capitanul meu NU poate sa ajunga restul echipajului ! Primeste infinit mai putina experienta fata de ceilalti ,matematic nu are cum .Doar daca sunt alte "magii".

Inca odata multumesc tuturor ,chiar si celui cu "limba engleza" ,nu sunt ignorant si da e un mare avantaj sa cunosti o limba de circulatie internationala ,numai ca eu din pacate nu am reusit inca sa ajung la un nivel ridicat . Lucrez la asta )

Edited by imperator_ro

• 0

Ala cu tier 4 sau 5 are echipajul de la un tanc mai mare sau a bagat xpsa creasca echip

• 0

Dupa ce citesti aici:

https://worldoftanks.eu/en/content/guide/general/tank-crew-training-and-qualifications/

bucata asta:

Attention! Every 10% of the  Commander’s combat skills give a bonus 1% to all crew! Thus, if your Commander is 50% trained, then the crew is trained 55%; if the Commander is 100% trained, then the crew is trained 110%

si asta:

If a crew member is hit, then he’s fined for 10% exp. If a crew member is hit and not cured by the battle end, or the tank is destroyed (not penetrated!) then he gets 90% exp

si vezi si pozele de mai jos luate de pe www.wotromania.ro in care ai sa observi cazuri similare cu cel descris de tine la nivelul de calificare al echipajului,

poti sa te uiti la cifrele de aici:

http://wiki.wargaming.net/en/Crew#Experience_Required_to_Increase_Training_Level

adica astea:

• Major Qualification from 0% to 100% requires a total of 105,030 XP.
  • 1st Skill or Perk from 0% to 100% requires a total of 210,060 XP.
  • 2nd Skill or Perk from 0% to 100% requires a total of 420,120 XP.
  • 3rd Skill or Perk from 0% to 100% requires a total of 840,240 XP.

sau chiar formula de calcul expusa:

The amount of experience required to increase the Training Level by an increment of 1% can be calculated using the following formula:

XP for next_SkillLevel%+1 = 2Y × 25 × 100(current_SkillLevel%/100)
where "Y" is equal to:
1 in the case of the Training Level of the Major Qualification
2 in the case of the Training Level of the 1st Skill or Perk
3 in the case of the Training Level of the 2nd Skill or Perk
4 in the case of the Training Level of the 3rd Skill or Perk
and so on...

si graficele explicate si de baietelul ala in video care spune ca este mai greu sa innaintezi spre 100% dupa ce treci de jumatate... ajungi la concluzia lor:

93% la comandantul tau inseamna aproximativ 93 + 9% la alt membru... sa zicem sofer... adica 102%.

shot_005.jpg

shot_034-2.jpg

• 0
11 hours ago, holyoldman said:

Dupa ce citesti aici:

https://worldoftanks.eu/en/content/guide/general/tank-crew-training-and-qualifications/

bucata asta:

Attention! Every 10% of the  Commander’s combat skills give a bonus 1% to all crew! Thus, if your Commander is 50% trained, then the crew is trained 55%; if the Commander is 100% trained, then the crew is trained 110%

si asta:

If a crew member is hit, then he’s fined for 10% exp. If a crew member is hit and not cured by the battle end, or the tank is destroyed (not penetrated!) then he gets 90% exp

si vezi si pozele de mai jos luate de pe www.wotromania.ro in care ai sa observi cazuri similare cu cel descris de tine la nivelul de calificare al echipajului,

poti sa te uiti la cifrele de aici:

http://wiki.wargaming.net/en/Crew#Experience_Required_to_Increase_Training_Level

adica astea:

• Major Qualification from 0% to 100% requires a total of 105,030 XP.
  • 1st Skill or Perk from 0% to 100% requires a total of 210,060 XP.
  • 2nd Skill or Perk from 0% to 100% requires a total of 420,120 XP.
  • 3rd Skill or Perk from 0% to 100% requires a total of 840,240 XP.

sau chiar formula de calcul expusa:

The amount of experience required to increase the Training Level by an increment of 1% can be calculated using the following formula:

XP for next_SkillLevel%+1 = 2Y × 25 × 100(current_SkillLevel%/100)
where "Y" is equal to:
1 in the case of the Training Level of the Major Qualification
2 in the case of the Training Level of the 1st Skill or Perk
3 in the case of the Training Level of the 2nd Skill or Perk
4 in the case of the Training Level of the 3rd Skill or Perk
and so on...

si graficele explicate si de baietelul ala in video care spune ca este mai greu sa innaintezi spre 100% dupa ce treci de jumatate... ajungi la concluzia lor:

93% la comandantul tau inseamna aproximativ 93 + 9% la alt membru... sa zicem sofer... adica 102%.

shot_005.jpg

shot_034-2.jpg

Multumesc f.f.foarte mult Super Moderator ,pentru tot ce mi-ai scris ,este exact ce cautam ! Multumesc .