Jump to content
Apostol Gabriel

Tancuri premium

Recommended Posts

Salut, am decis sa va scriu despre tancurile premium. M-am gandit ca ar fi de ajutor sa va impartasesc care sunt tancurile care nu mai merita sa fie achizitionate din magazinul premium pentru a nu va irosi banii sau goldul aiurea. Tancurile de tier 6 care nu mai sunt de ajutor sunt Heavy Tank No.4, Strv. M42-57 Alt A.2, Skoda T40, Dicker Max si Tog II, deoarece WG a schimbat balantele din joc iar acum aceste tancuri sunt bagate la gramada cu tier VII-VIII, ceea ce nu va va aduce prea multe beneficii ci va va produce nervi (lipsa penetrarii si miscarea greoaie a acestora la tier 8 sunt fatale).  La tier 8 nu se mai merita sa joci cu T34 (este greoi si incarca greu, cele mai multe lupte le dai cu tier X), WZ 112 (cine il mai are stie ca tinteste greu si sufera la penetrare, nu mai e preferential la tier VIII si vei lupta de cele mai multe ori cu tier IX), M 41 90 GF (este un tanc usor care chiar si echipat nu prea face spot, sufera la capitolul camuflaj,  nu face fata celorlalte usoare de acelasi tier si vei prinde multe lupte cu tier IX-X unde e cam inutil). Restul tancurilor sunt ok. Sper ca acest topic sa fie un punct de orienteze pentru voi. 

Edited by Apostol Gabriel

1 hour ago, Apostol Gabriel said:

Salut, am decis sa va scriu despre tancurile premium. M-am gandit ca ar fi de ajutor sa va impartasesc care sunt tancurile care nu mai merita sa fie achizitionate din magazinul premium pentru a nu va irosi banii sau goldul aiurea. Tancurile de tier 6 care nu mai sunt de ajutor sunt Heavy Tank No.4, Strv. M42-57 Alt A.2, Skoda T40, Dicker Max si Tog II, deoarece WG a schimbat balantele din joc iar acum aceste tancuri sunt bagate la gramada cu tier VII-VIII, ceea ce nu va va aduce prea multe beneficii ci va va produce nervi (lipsa penetrarii si miscarea greoaie a acestora la tier 8 sunt fatale).  La tier 8 nu se mai merita sa joci cu T34 (este greoi si incarca greu, cele mai multe lupte le dai cu tier X), WZ 112 (cine il mai are stie ca tinteste greu si sufera la penetrare, nu mai e preferential la tier VIII si vei lupta de cele mai multe ori cu tier IX), M 41 90 GF (este un tanc usor care chiar si echipat nu prea face spot, sufera la capitolul camuflaj,  nu face fata celorlalte usoare de acelasi tier si vei prinde multe lupte cu tier IX-X unde e cam inutil). Restul tancurilor sunt ok. Sper ca acest topic sa fie un punct de orienteze pentru voi. 

Menirea tancurilor premium este de a face credite.Cel mai bun money maker este t34,daca treci cu vederea ca nu este fun sa joci cu el,o sa-si faca treaba,aceea de a farma credite.

M 41 90 GF este cel mai balansat dintre light-urile de tier VIII si este inlocuitorul lui t54 ltwt.O sa fie foarte folosit in set-up-urile din cw si sh de tier VIII.

Nu sunt convins ca ceea ce afirmi este 100% real. Heavy tank no VI (  este nr 6 nu nr 4 ) face fata in continuare in joc, eu personal il joc zi de zi 1-3 lupte si rar termin ziua cu un wn8 de sub 1600 pe el. Asta in conditiile in care il am 1340 si 2000 pe recente. Sigur ca daca te duci in fata sa iti joci rolul de heavy, tu tier 6 vs tier 8, ti-o iei de nu te vezi. Dar jucat in mod corect, inca isi face treaba bine. Strv-ul e un tanc destul de funny, singura problema cu el este ca desi este tanc premium, in tier 7 sau 8 esti nevoit uneori sa spamezi gold. In privinta lui 41 90 gf, nu il am. Dar cred ca fiind tanc premium, nu a fost afectat in nici un fel de ultimele schimbari. Daca in loc de 13 90 au bagat bc12tul, asta imi pare mai slab decat era 13 90. Poate si pentru ca 13 90 avea 6 boabe pe teava iar asta are doar 4. 170 penetrare 170 damage vs 170 penetrare 240 damage. 

Din pct meu de vedere, si nu trebuie sa fiti de acord cu mine ptr ca fiecare avem parerea lui, in prezent sunt 4 tancuri premium care merita: Skorpion-ul, Defenderul, Lorr-ul si Amx m4. Poate si Lowe-ul, nu il am dar am inteles ca este ok. Astea ar fi tancurile de top din premium shop, bineinteles ca sunt tancuri care nu se gasesc full time ca celelalte. Cu cine am vorbit si vrea tancuri premium, nimeni nu vrea nimic altceva decat 1 sau mai multe dintre cele 4.

Dupa mine, M41 90 si 112/WZ-111 sunt printre cele mai bune premium, alaturi de Patriot, Liberte, Defender, Skorpion G. Urmate de M4 Rev, Lorr. 40t, Lowe, STA-2, Mutz, Patton KR. Urmate de FCM, Pilot, poate si IS-6 daca e jucat full gold. Pe restul ramase n-as mai da bani.

Edited by _micKee_

Cred că cel mai bun e cel cu care stii sa joci si cu care ai tu eficienta cel mai mult,nu mai bine sa iei un tanc,înveți sa il joci,sa dai dmg. si sa faci credite,decat sa iti iei 7 cu care dai cate 50 de lupte si apoi sta pe dreapta.Daca iei un tanc pentru echipaj,mai bine bagi 1k gold si il antrenezi si iesi mai ieftin.Personal nu vad rostul a 7 tancuri in garaj cu care nu mai joci sau habar nu ai sa joci.

După mine în momentul asta tancurile premium se împart în două categorii,tancurile premium pentru random(skorpion,revalorise) si tancurile premium pentru random  plus activitățile clanului(gen.defender,patriot).

• Upvote 1

La Friday, May 26, 2017 la 8:39, chevy_x a spus:

Nu sunt convins ca ceea ce afir 2e 100% real. Heavy tank no VI (  este nr 6 nu STAnr 4 ) face fata in continuare in joc, eu personal il joc zi de zi 1-3 lupte si rar termin ziua cu un wn8 de sub 1600 pe el. Asta in conditiile in care il am 1340 si 2000 pe recente. Sigur ca daca te duci in fata sa iti joci rolul de heavy, tu tier 6 vs tier 8, ti-o iei de nu te vezi. Dar jucat in mod corect, inca isi face treaba bine. Strv-ul e un tanc destul de funny, singura problema cu el este ca desi este tanc premium, in tier 7 sau 8 esti nevoit uneori sa spamezi gold. In privinta lui 41 90 gf, nu il am. Dar cred ca fiind tanc premium, nu a fost afectat in nici un fel de ultimele schimbari. Daca in loc de 13 90 au bagat bc12tul, asta imi pare mai slab decat era 13 90. Poate si pentru ca 13 90 avea 6 boabe pe teava iar asta are doar 4. 170 penetrare 170 damage vs 170 penetrare 240 damage. 

Din pct meu de vedere, si nu trebuie sa fiti de acord cu mine ptr ca fiecare avem parerea lui, in prezent sunt 4 tancuri premium care merita: Skorpion-ul, Defenderul, Lorr-ul si Amx m4. Poate si Lowe-ul, nu il am dar am inteles ca este ok. Astea ar fi tancurile de top din premium shop, bineinteles ca sunt tancuri care nu se gasesc full time ca celelalte. Cu cine am vorbit si vrea tancuri premium, nimeni nu vrea nimic altceva decat 1 sau mai multe dintre cele 4.

Ai dreptate, m.am grabit si am scris IV...scz...oricum trebuie sa iei in calcul STA2 care e mult mai OP decat Heavy No VI....Topicul meu trebuie privit prin prisma unui jucator care nu are prea multe skiluri sau credite si nu joaca cu cont premium..

.a

dica  uni incepator

Ma bucur ca am starnit reactii si comentarii pro sau contra. Sper sa va fie de folos si sa luati in calcul toate comentariile pentru a va face o parere in alegerea tancului premium. Topicul meu se adreseaza celor incepatori sau acelora care nu prea au skiluri pe tancurile din tarile respective si vor un tanc premium. Pentru cei cu 4,5,6 skiluri pe aceste tancuri se schimba total lucrurile. Bafta multa si spor la joc. :)

Eu am Lowe si pot sa spun ca dupa ce reusesti sa faci 2 skilluri cel putin pe tank ... + echipamente pe el e un tank cu care te poti duce la bataie daca ai locuri sa stai la turela ... are + si - ... la tier VIII e excelent la tier X cand stai la turela daca stai fata in fata cu un alt tank obrajii turelei ca sa spun asa sunt cam slabuti cam intra daca ti turela dreapta ... e lent dar isi face treaba pe fostul cont am avut t34 si sincer in ultimile update-uri m-a cam dezamagit nu am mai jucat acum la 0.9.19.0 sa vad cum face bani ... pilotul iara daca sti sa il joci e un super tank ... dezamagit de t26e4 lent intra in turela damage are si nu prea are :)) . 

In primul rand un "incepator" NU ARE CE CAUTA intr-un tanc de tier 8 premium. 

Acum 18 ore, Belleaua a spus:

Cum spui tu mie unu lowe mi se pare un tank excelent ;)

Acum depinde ...daca ai un lowe ca a lui cremoneze dala stadndard cu motor de 1.2 benzina si 75 de cai de faci 4 minute pe mines de la baza pana la baza dealului ...mai bine nu :)

• Upvote 1

Ma bag si eu sa dau un sfat pentru cei care vor un tank premium. Vorbesc din postura in care am peste 40 de premium. Cu cele proaste faci bani dar cam atat.

Nu se merita sa cumparati :

Crommel B (unul dintre cele mai proaste tancuri) - strange greu tinta, snipe nu poti sa faci cu el...e mai mult un tanc de oras

M 41 90  - sta cam greu cu spotu iar de fiecare data cand esti lovit ba iti ia munita ba membrii de echipaj.

Skoda T 40 - ai surpize mari cu asta ca posibil sa ratezi tinta cam des...

Dicker Max - e bun pe T 6 pe la T 8...nu le iei vopseaua

Matilda IV - surpinzator de dezamagitor

Heavy Tank No 6 - e decent pe T 6 dar nu se merita. Tigrul asta japonez este de hartie.

59-Patton  - la turela nu poti sa joci cu el in camp deschis la fel. Nici eu nu imi dau seama cum sa joc cu el.

Ar mai fi si T 34 sau  FCM 50 t dar aici sunt argumente pro si contra mai multe. Pentru mine  sunt tancuri cu care farmezi credite dar cam atat. Nu isi depasesc conditia asta.

Ce se merita sa cumparati:

Lowe - unul dintre cele mai bune T 8 premium in opinia mea.

T 34-85-Rudy  - destul de bun pentru un T 6

M4A1 Revalorisé  - ca sniper da destule frisoane exceptand E 100 care nu il penetrezi din lateral :)

E 25  - micul diavol

Defender - capabil sa faca diferenta intr-un meci de T 8

Churchill III - meciuri foarte bune capabil de diferente majore

CDC - bun pentru snipe bun pentru a destabiliza un flank

LeFH 18 B2  - arty pentru toate gusturile

Si poate IS 6 si KV 5 daca ai rabdare si nervi de otel .

Mai sunt si alte tancuri de T 8 care nu le am eu am vorbit din perspectiva tancurilor care le am in garaj si de care am fost foarte multumit sau dezamagit.

Nu caut sa ma contrazic cu nimeni este doar parerea mea poate la altcineva tancurile pro sau contra au alt efect.

7 hours ago, Shamepawn said:

Nu se merita sa cumparati :

M 41 90  - sta cam greu cu spotu iar de fiecare data cand esti lovit ba iti ia munita ba membrii de echipaj.

Ce se merita sa cumparati:

CDC - bun pentru snipe bun pentru a destabiliza un flank

WOW.

"M 41 90 nu merita, dar CDC merita." - sfat avizat de la un player portocaliu cu 48% win rate in 30k lupte.

Bhahhahahhaha!

Edited by _micKee_
  • Upvote 3

Eu am dat skip la citit cand am vazut Cromwell B nu e bun.

Ultima campanie erau numai Cromwell B sau normal si T37 pe harti deschise.

Edited by Raffy5
  • Upvote 1