Jump to content
Gentutza_Ro

Ranked Battles

Recommended Posts

3 hours ago, Awa said:

Vad ca multi se uita la Quickybaby si invata de la el cum se joaca. Ca juca unu cu MAUS pe El Haluf si a campat tot meciul in spate in cover si a dat doar 500 dmg.

Mai jos o mostra despre cum imparte WG xp-ul si de ce joaca toti dezbracatii cu artilerii :

Ala cu 907 a avut mai multe killuri , mai mult dmg si mai mult asist ...dar arti a luat mai mult XP.....

shot_003.jpg

shot_004.jpg

Acum 47 minute, Anghel Adrian a spus:

Awa, asta cum o explici?

shot_013.jpg

shot_014.jpg

Mda,no comment,tare ciudata formula de calcul utilizata de wg,fara logica si fara sens,ma gandeam ca doar mie mi se intampla

Ala a primit in plus o prima pt "efortul "depus si motorina consumata. Sau poate au vrut sa-l incurajeze si l-au asezat deasupra ta.

Acum 8 ore, Anghel Adrian a spus:

Awa, asta cum o explici?

shot_013.jpg

shot_014.jpg

*cenzurat*...complet ilogic ...chiar nu pot sa inteleg ..si teoretic ala a pierdut si puncte pentru team dmg ...

De ce va este asa greu sa intelegeti ca in Ranked totul e la mana RNG-ului, pana si EXP-ul il primesti de la RNG dupa ce decide el daca iti baga cu + pana la vreo 25% sau isi bate organul de tine si ai cu - pana la vreo 25%.

WG Logic.

Edited by Raffy5

Acum 17 minute, York a spus:

Niște complexați care nu aveau artilerii s-au plâns că arty primește mult XP la ranked iar domnii de la wot au redus coeficientul de XP al artileriilor peste noapte,asta ca să ne oblige sa nu le folosim acolo.

Anomalie și logica wargaming...încă odată forumul oficial unde postează redușii jocului au învins ,, sistemul,, .

Un link sa vada si ochiul nostru?

Edited by haua26

Acum 18 minute, York a spus:

Niște complexați care nu aveau artilerii s-au plâns că arty primește mult XP la ranked iar domnii de la wot au redus coeficientul de XP al artileriilor peste noapte,asta ca să ne oblige sa nu le folosim acolo.

Anomalie și logica wargaming...încă odată forumul oficial unde postează redușii jocului au învins ,, sistemul,, .

Nu stiu in ce film esti dar aseara pe la 11 cand am postat eu pozele alea era tocmai invers .... Acum daca tu joci ranked pana dimineata la 5 pe un server special ...

• Upvote 1

Si eu am incercat sa imi dau seama ce iti da cel mai mult exp. Un kill in plus sigur iti aduce xp. mai mult,punctele de cap daca nu ma insel si cam de atat am reusit sa imi dau seama, in rest cred ca degeaba faci spot,la spotul facut am impresia ca exp.castigat se imparte intre tine si sniperul,la fel intre arti si altul.

Chiar acum, York a spus:

3400 damage cu T92,cel mai mare dmg din echipa mea,lose și al 4-lea la XP din team,în condițiile în care următorul damage a fost de 2700.

E normal,nu?

Tocmai ce am zis mai sus, dmg-ul sau spotul ori dmg. din stunt nu te ajuta la exp. concluzia mea.

2 hours ago, York said:

3400 damage cu T92,cel mai mare dmg din echipa mea,lose și al 4-lea la XP din team,în condițiile în care următorul damage a fost de 2700.

E normal,nu?

Foarte normal, EXP-ul ala este impartit cu cel care face spotul, sau tu vrei ca ala care risca totul sa primeasca jumatatea lui 5 iar tu care te scarpini la bilute cu o mana si cu alta pe soricel sa ai 100% din exp-ul ala????

Daca ala cu 2700 avea daamge dat numai din spotul lui deja avea EXP mai mult ca tine cu 3400 damage dar din care tot EXP-ul este la doi cu cel ce spota.

In random de ce nu vad asa multe arty fratica???? Aaaaaa vi se duce la vale wn-ul dar la ranked cate 3 in fiecare meci ca de wn-ul nu conteaza si exp se aduna.

Cu lt-ul fac spot sunt in fata, toti focusati pe mine si tot eu o i-au la cioc ca nu am kill domle si damage, dar ala din coltul harti cu mana la oute are mai mult exp. Ba ma lasi, nu aveam nimic cu arty cum era inainte (chair ma luam de aia care se plangeau ca arty ruins the game etc...), joc si eu din cand in cand (imi vine chefu sa ma scarpin la bilute) - dar nici chair nesimtirea asta seara de seara meci de meci cate 3.

Edited by Raffy5
  • Upvote 3

Acum 38 minute, Raffy5 a spus:

Foarte normal, EXP-ul ala este impartit cu cel care face spotul, sau tu vrei ca ala care risca totul sa primeasca jumatatea lui 5 iar tu care te scarpini la bilute cu o mana si cu alta pe soricel sa ai 100% din exp-ul ala????

Daca ala cu 2700 avea daamge dat numai din spotul lui deja avea EXP mai mult ca tine cu 3400 damage dar din care tot EXP-ul este la doi cu cel ce spota.

In random de ce nu vad asa multe arty fratica???? Aaaaaa vi se duce la vale wn-ul dar la ranked cate 3 in fiecare meci ca de wn-ul nu conteaza si exp se aduna.

Cu lt-ul fac spot sunt in fata, toti focusati pe mine si tot eu o i-au la cioc ca nu am kill domle si damage, dar ala din coltul harti cu mana la oute are mai mult exp. Ba ma lasi, nu aveam nimic cu arty cum era inainte (chair ma luam de aia care se plangeau ca arty ruins the game etc...), joc si eu din cand in cand (imi vine chefu sa ma scarpin la bilute) - dar nici chair nesimtirea asta seara de seara meci de meci cate 3.

Ete aici un exemplu de aseara :

Victorie eu in RHM : - 1 kill , 7 tankuri spotate , 2634 dmg assist , 434 dmg dat ..am iestit pe locullllllll.........14 :D

Foch 50155 : 2 kill , o tancuri spotate , 1262 dmg assist , 1488 dmg ......dat loculllll 13 

IS 7 : 0 kill , 1 tank spotat , 1670 spot dmg , 1132 dmg  ...loculllllll 11 

Deci eu am stat tot timpul in fata si am facut spot , ala cu foch a stat ca baietii pe spate ..eu mumu ei ok .

Asa cum a postat si supar si am postat si eu ..undeva in atribuirea punctelor de XP este o fractura de logica ...MARE

@holyoldman : WEBAN e WEBAN..noi suntem WEBAM :)

reply :

http://wotreplays.com/site/3662407#teams

Acum 39 minute, York a spus:

Ești chiar răutăcios,nu stau cu mâna pe oute,butonez la telecomandă.

Pacat ca nu stai cu mana acolo, asa poate aveai mai mult noroc si poate adunai mai mult xp.Acu' sincer, stai in fundul bazei, click, mana la oute, scarpinat, mancat, baut, relaxat pe cand eu spot sa castige meciul ai mei,echive,taste uzate,gandit putin jocul, folosit mecanica jocului, joc de glezne pe harta, enervat pana la culme si tu din baza vrei mai mult xp?Nu imi raspunde.

• Upvote 1

N-am gasit o formula. Doar asa ceva:

http://wiki.wargaming.net/en/Battle_Mechanics

Experience and Credits

Gaining experience and credits is one of your primary goals in World of Tanks. Experience is used to research new modules and tanks and to progress your crew, while credits can be used to pay for new modules and tanks, equipment, consumables and ammunition, crew training/retraining as well as temporary camouflage patterns.

Tank Experience and CreditsEdit

Experience and credits are gained in all game modes except training battles for the following actions:

XP awarded?

Credits awarded?

During the battle:

Joining a battle

No

Fixed amount scaling with player's tank tier

Spotting an enemy tank for the first time

Small flat bonus per detected tank, double per detected SPG

Damaging enemies you are spotting yourself

Per point of damage, modified by victim's tank type and tank tier compared to your own (damaging higher tiers pays more).

All damage counts, whether caused by direct hits, splash damage, ramming, fire or ammo-rack explosion.

Per point of damage.

All damage counts, whether caused by direct hits, splash damage, ramming, fire or ammo-rack explosion.

Damaging enemies that are not lit up at all

Damaging enemies that your team is spotting, but not yourself

50% of the above

50% of the above

Damage done to targets you are spotting, by team members who are not spotting them themselves

50% of what the team member doing the damage would earn if he spotted the target himself, divided by the number of team members spotting the target.

50% of what the team member doing the damage would earn if he spotted the target himself, divided by the number of team members spotting the target.

Inflicting critical (module/crew) damage

This means destroying an enemy tank's module (only damaging it is not enough), or killing a crew member.

Small bonus depending on the tier of the target compared to yours, whether caused by direct hits, splash damage, ramming, fire or ammo-rack explosion.

Light tanks receive a bonus for critical damage inflicted to heavy tanks.

In all cases, only the first critical destruction counts (or second, in case a repair/first aid consumable was used)

No

Disabling an enemy vehicle (killing complete crew)

Same reward as inflicting damage for the remaining hitpoints

Killing shot

Small bonus modified by the tier of the killed enemy compared to yours

No

Close combat bonus

Damaging enemy tanks at under 200m range gives a very small bonus

No

Scoring base capture points

Per point scored, up to 100 points, if the base was captured successfully

No

Scoring base defense points

Per point scored, more than 100 points possible

No

Completed base capture

Flat bonus

Flat amount paid to everyone who is in the capture circle at the moment of completed base capture, independent of individual contribution

After the battle:

Survival

Small flat bonus

No

Team performance factor

Coefficient based on the total damage inflicted to the enemy team by your team

No

Loss

No

No

Draw

No

No

Victory

Coefficient of 1.5

The "Joining a battle" reward is multiplied by 1.85. No bonus to other rewards earned during the battle.

Courageous Resistance
(
Battle Hero, Epic or Platoon achievements on a loss)

When your team is defeated but you get one of the Battle Hero, Epic or Platoon achievements, you will receive the same experience bonus as the victorious team. Coefficient of 1.5.

When your team is defeated but you get one of the Battle Hero, Epic or Platoon achievements, you will receive the same credit bonus as the victorious team. The "Joining a battle" reward is multiplied by 1.85.

Victory in a tank company or clan wars battle

In addition to the normal bonus for victory, 50% of the XP gain of the losers is transferred to the winners.

In addition to the normal bonus for victory, 50% of the credits gain of the losers is transferred to the winners.

Tank specific balancing factor

Tank specific coefficient, assumed to be 1 for all tanks except the Churchill III.

Tank specific coefficient, generally higher for premium tanks

Active premium account

Coefficient of 1.5

Coefficient of 1.5

First daily victory with the vehicle

Coefficient of 2

No

Exiting battle during loading screen or countdown

No "Joining a battle" bonus. Since your tank is actually present in the battle until it gets destroyed, it can passively earn XP e.g. for spotting enemy vehicles.

No "Joining a battle" bonus. Since your tank is actually present in the battle until it gets destroyed, it can passively earn credits e.g. spotting enemy vehicles.

Exiting battle after countdown

There is a penalty for XP earning, but only if the tank has not yet been destroyed. Also, if the tank was not destroyed before exiting, further XP can be earned passively while it remains on the battlefield, e.g. for spotting enemy vehicles.

Credits as earned, there is no penalty. If the tank was not destroyed before exiting, further credits can be earned passively while it remains on the battlefield, e.g. for spotting enemy vehicles.

Team Damage inflicted

Small penalty, supposedly twice the amount of XP you would receive for causing the same amount of damage to the enemy.

Penalty to an amount of four times the repair costs required to fix the damage that was inflicted, limited by the total amount earned during battle.

Team Damage received

None.

Half the repair costs required to fix the damage or a quarter of the penalty paid by the player(s) who caused the team damage, whichever is lower.

You will NOT get experience for:

1. Team-killing.

2. Damaging an ally's tank, even if said ally is "blue" (i.e. the player's name is shown in blue after team damage/team kill).

3. Shots that deal no hull damage, destroy no module or kill no crew member.

4. Shots that destroy a module that had already been destroyed prior (except when a repair pack has been used on it).

5. For receiving damage. As stated above, you must damage your attacker.

6. For receiving titles in the "hero of the battle" window.*

7. For receiving medals or completing achievements.

8. No bonus experience for a draw or a lost battle.

9. A specific bonus for "killing all enemy tanks" does not exist, but as listed above, the entire team receives more XP the more damage to enemy tanks is inflicted by the team (see "Team performance factor").

(*You will, however, get bonus experience or credits if you receive a specific award during an "Operation" event. For example, if it is "Operation Sniper", you would receive extra experience or credits for earning the "Sniper" achievement.)

Free ExperienceEdit

Free experience can be used in the research of any vehicle instead of just the vehicle it was earned with. It can also be used to increase training level of skills and perks for crewmembers.

You always gain 5% of the amount of experience earned in a battle as free experience. This is a bonus and is not subtracted from the vehicle's experience.

Ratings:

https://imperium.news/world-tanks-rating-systems/

Acum 19 minute, holyoldman a spus:

N-am gasit o formula. Doar asa ceva:

http://wiki.wargaming.net/en/Battle_Mechanics

Experience and Credits

Gaining experience and credits is one of your primary goals in World of Tanks. Experience is used to research new modules and tanks and to progress your crew, while credits can be used to pay for new modules and tanks, equipment, consumables and ammunition, crew training/retraining as well as temporary camouflage patterns.

Tank Experience and CreditsEdit

Experience and credits are gained in all game modes except training battles for the following actions:

XP awarded?

Credits awarded?

During the battle:

Joining a battle

No

Fixed amount scaling with player's tank tier

Spotting an enemy tank for the first time

Damaging enemies you are spotting yourself

Per point of damage, modified by victim's tank type and tank tier compared to your own (damaging higher tiers pays more).

Per point of damage.

Damaging enemies that are not lit up at all

Damaging enemies that your team is spotting, but not yourself

50% of the above

50% of the above

Damage done to targets you are spotting, by team members who are not spotting them themselves

Inflicting critical (module/crew) damage

This means destroying an enemy tank's module (only damaging it is not enough), or killing a crew member.

Small bonus depending on the tier of the target compared to yours, whether caused by direct hits, splash damage, ramming, fire or ammo-rack explosion.

Light tanks receive a bonus for critical damage inflicted to heavy tanks.

In all cases, only the first critical destruction counts (or second, in case a repair/first aid consumable was used)

No

Disabling an enemy vehicle (killing complete crew)

Killing shot

Small bonus modified by the tier of the killed enemy compared to yours

No

Close combat bonus

Damaging enemy tanks at under 200m range gives a very small bonus

No

Scoring base capture points

Per point scored, up to 100 points, if the base was captured successfully

No

Scoring base defense points

Per point scored, more than 100 points possible

No

Completed base capture

Flat bonus

Flat amount paid to everyone who is in the capture circle at the moment of completed base capture, independent of individual contribution

After the battle:

Survival

Small flat bonus

No

Team performance factor

Coefficient based on the total damage inflicted to the enemy team by your team

No

Loss

No

No

Draw

No

No

Victory

Coefficient of 1.5

The "Joining a battle" reward is multiplied by 1.85. No bonus to other rewards earned during the battle.

Courageous Resistance
(
Battle Hero, Epic or Platoon achievements on a loss)

When your team is defeated but you get one of the Battle Hero, Epic or Platoon achievements, you will receive the same experience bonus as the victorious team. Coefficient of 1.5.

When your team is defeated but you get one of the Battle Hero, Epic or Platoon achievements, you will receive the same credit bonus as the victorious team. The "Joining a battle" reward is multiplied by 1.85.

Victory in a tank company or clan wars battle

In addition to the normal bonus for victory, 50% of the XP gain of the losers is transferred to the winners.

In addition to the normal bonus for victory, 50% of the credits gain of the losers is transferred to the winners.

Tank specific balancing factor

Tank specific coefficient, assumed to be 1 for all tanks except the Churchill III.

Tank specific coefficient, generally higher for premium tanks

Active premium account

Coefficient of 1.5

Coefficient of 1.5

First daily victory with the vehicle

Coefficient of 2

No

Exiting battle during loading screen or countdown

No "Joining a battle" bonus. Since your tank is actually present in the battle until it gets destroyed, it can passively earn XP e.g. for spotting enemy vehicles.

No "Joining a battle" bonus. Since your tank is actually present in the battle until it gets destroyed, it can passively earn credits e.g. spotting enemy vehicles.

Exiting battle after countdown

There is a penalty for XP earning, but only if the tank has not yet been destroyed. Also, if the tank was not destroyed before exiting, further XP can be earned passively while it remains on the battlefield, e.g. for spotting enemy vehicles.

Credits as earned, there is no penalty. If the tank was not destroyed before exiting, further credits can be earned passively while it remains on the battlefield, e.g. for spotting enemy vehicles.

Team Damage inflicted

Small penalty, supposedly twice the amount of XP you would receive for causing the same amount of damage to the enemy.

Penalty to an amount of four times the repair costs required to fix the damage that was inflicted, limited by the total amount earned during battle.

Team Damage received

None.

Half the repair costs required to fix the damage or a quarter of the penalty paid by the player(s) who caused the team damage, whichever is lower.

You will NOT get experience for:

1. Team-killing.

2. Damaging an ally's tank, even if said ally is "blue" (i.e. the player's name is shown in blue after team damage/team kill).

3. Shots that deal no hull damage, destroy no module or kill no crew member.

4. Shots that destroy a module that had already been destroyed prior (except when a repair pack has been used on it).

5. For receiving damage. As stated above, you must damage your attacker.

6. For receiving titles in the "hero of the battle" window.*

7. For receiving medals or completing achievements.

8. No bonus experience for a draw or a lost battle.

9. A specific bonus for "killing all enemy tanks" does not exist, but as listed above, the entire team receives more XP the more damage to enemy tanks is inflicted by the team (see "Team performance factor").

(*You will, however, get bonus experience or credits if you receive a specific award during an "Operation" event. For example, if it is "Operation Sniper", you would receive extra experience or credits for earning the "Sniper" achievement.)

Free ExperienceEdit

Free experience can be used in the research of any vehicle instead of just the vehicle it was earned with. It can also be used to increase training level of skills and perks for crewmembers.

You always gain 5% of the amount of experience earned in a battle as free experience. This is a bonus and is not subtracted from the vehicle's experience.

Ratings:

https://imperium.news/world-tanks-rating-systems/

Asta o stiam si noi, dar in ranked vad ca nu are aceeasi parametri