Jump to content
Catalin.

War Thunder

Recommended Posts

Salut!

Mai joaca cineva de pe aici War Thunder?

Eu joc si tancuri si avioane. Am ajuns la Pz. IV si la Bf 109. Mi se pare foarte misto jocul. Grafica si efectele depasesc cu mult posibilitatile limitate ale engine-ului grafic BigWorld folosit de WoT. Mai ales odata cu implementarea Gameworks, placile grafice Nvidia scot niste peisaje si niste efecte foarte misto. Comparatia intre cele 2 ar fi, in cel mai pur stil romanesc ceva de genul " salut praduitorilor ! tot cu big world, tot? mno, ce sa faceti, asa e cand nu va place calitatea" :))

Jocul imi place pentru ca e mult mai aproape de realitate fata de wot : one-shot-uri, loviturile afecteaza real tancul ( zona in care a fost lovit, componentii echipajului), lipsa aim-time, acuratete buna, lipsa RNG...LIPSA FUCKING RNG ...yupiiiii !!!! Si, pe departe, cel mai impresionant lucru mi se pare marimea si complexitatea hartilor. Frate, nu exista coridoare, ai posibilitati reale de flancare de la distante de 1-2 km, ai posibilitati reale de sneak and kill, ai posibilitatea sa mergi oriunde pe harta, sa faci orice..Nu te obliga nimeni sa te infigi in primul tufis ca te spoteaza cineva din baza inamica, nu te obliga nimeni sa faci pick-a-boo, nu te obliga nimeni sa stai blocat intr-un loc. Aaa..am specificat ca poti sa tragi in inamici de la 1km....cam cat are o harta mare de wot...de la un cap la altul ? 

De avioane nu mai zic nimic..in modul simulare e ceva superb. 

Ne mai vedem in wot....cred. Voi mi veni cu update-uri pe masura ce mai descopar chestii in warthunder.

• Haha 1

Hai ca parca m-as baga si eu, e cu, clanuri? Ca daca e asa o sa fac eu unul Bye bye Wot [BBW] :lol:.Dar sigur sa il incerc cat de curand, cand o sa am timp:mellow:.

Ma nu stiu daca e cu clanuri ca am doar vreo 50 de lupte in total. Imagineaza-ti cum erai tu in wot la 50 de lupte. 

L.E.: cica e cu ceva care se numeste "squadron"...adica escadrila daca ne jucam cu avioanele si escadron daca e vorba de tancuri. Fac sapaturi.....

Salut! Am jucat si eu WT la un moment dat. Mi s-a parut destul de interesant, avem 3 moduri de joc (Arcade / Realistic / Simulator). Modul "Arcade" e ceva mai prietenos pentru jucatorii casual sau cei incepatori. Realistic e ceva mai complicat, apar legile fizicii si dispar elemente arcade in ceea ce priveste aim-ul, spotting-ul, etc. Modul simulator e pentru cei mai hardcore / pasionati de...ati ghicit, simulatoare. Am vazut pe youtube oameni care si-au facut mega-setup-uri de gaming, special pentru modul simulator din War Thunder, cu periferice de specialitate, joystick-uri, pedale, manete, etc.

Cand l-am jucat eu prima data, nu era decat cu avioane. Mi s-a parut ceva nou, foarte misto, sapte clase peste varianta de joc cu avioane a celor de la WG. Am crescut o gramada de linii pana pe la jumatate, si sincer, visam noaptea ca sunt in avion. Am mai jucat putin si dupa ce au bagat tankurile, am ajuns la Tiger (la nemti) si aproape la KV-2 (la rusi). Pe tankuri parerile imi sunt impartite. D.p.d.v grafic tankurile arata bestial (defapt tot jocul arata bestial si merge bine si pe pc-uri mai vechi) mi s-a parut genial ca poti trage si cu mitralierele / tunurile secundare, insa venind din WoT mi s-a parut ciudat controlul tankului si faptul ca nu ai HP.

Alta chestie foarte misto, este faptul ca, spre deosebire de WoT, aici poti intra in lupta cu mai multe tankuri. Practic, in garaj ai posibilitatea sa-ti stabilesti niste preseturi (combinatii de tankuri cu care sa intrii in lupta) iar atunci cand ti-e distrus primul tank, poti selecta urmatorul din presetul respectiv. Treaba asta cu preseturile este valabila si pentru avioane.

Ma rog, jocul este destul de complex, are si misiuni single player, si scenarii istorice (cu vehicule / avioane limitate), plus ca tot sistemul de research difera de WoT. Statistici exista dar nu am vazut sa se puna prea mare accent pe ele. Jocul merita incercat, si daca nu va prinde partea cu tankuri, cea cu avioane va garantez ca e foarte tare. Si daca tot am stat si v-am povestit, parca mi-a venit cheful de el, diseara o sa dau cateva lupte :ph34r:

• Upvote 1