Sari la conținut

Recommended Posts

M-a apucat rasul de ce am citit. Unii cred ca daca iau cateva sisteme Patriot si o mana de avioane f16 second ne putem apara de Rusia. A zis basculanta ca daca vin rusii cu avioanele le dam in cap cu Patriot. Pai daca am presupune ca Rusia ar ataca Romania, inseamna ca ar ataca Nato. Acum daca razboiul s-ar purta la un asemenea nivel, rusii ar fi timizi in a folosi armele nucleare? Cred ca le e frica ca le dam in cap cu Patriot si Deveselu. N-o sa avem noi atatea rachete Patriot cate avioane pot trimite aia. Poate inainte sa mai comentati aiurea va mai uitati si voi pe harta la cat e de mare Rusia si de ce capabilitati dispune fata de Romania. Americanii pot avea toata tehnologia din lume si sa fim seriosi nici rusii nu sunt departe, nu degeaba cand se lanseaza un nou avion sau o noua racheta sunt comparate cu arme similare din Rusia si nu din Franta, Germania sau Anglia. Normal ca in mometul de fata ne e mai bine cu americanii dar pacea mondiala de zeci de ani e data de submarinele cu rachete nucleare, nu de nu stiu ce avion de vanatoare sau un sistem de rachete. Avem un submarin, Delfinul care sta degeaba tras la cheu pt ca nu mai are baterii care ar costa in jur de 20 milioane euro. Multi poate rad cand vad ca e mai micut si prapadit dar e foarte bun pentru ce ne trebuie noua. Chiar americanii au zis in trecut ca a fost un exercitiu, la care a particpat si Delfinul si nu l-au putut detecta. Fregatele alea pe care le avem sunt o gluma. Niste hardughii ruginite care au doar un tun rapid si cateva torpile. Singura arma redutabila pe care o avem, dupa parerea mea, sunt vanatorii de munte.

Ca sa porti un razboi trebuie sa-l si sustii. Cum la noi s-au demolat toate fabricile si uzinele sincer nu stiu cu ce am mai putea noi produce armament in caz de razboi. Sau poate, cine stie, mall-urile vor deveni fabrici de armament. Sferele de influenta sunt discutate intre americani si rusi. Acum suntem pe partea americanilor, peste 50 de ani nu se stie ce va fi.

Editat de alekx
  • Upvote 3

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 hours ago, Catalin. said:

utu: Topicul nu prea are treaba cu world of tanks. 

basculanta1 : tu esti hater si vezi doar ce iti convine, asa ca te rog sa consideri ca nu ma adresez tie atunci cand postez aici. Daca vrei sa vii cu o opinie, fa-o in context si in ansamblu, nu asa cum iti pica tie mai bine .

Stiati ca?

Ca datorita armelor nucleare nu a mai avut loc nicio conflagratie majora din 1945

Catalin, de ce ma faci hater?

Partajează acest post

Link spre post
3 hours ago, alekx said:

[...] dar pacea mondiala de zeci de ani e data de submarinele cu rachete nucleare, nu de nu stiu ce avion de vanatoare sau un sistem de rachete. [...]

Bine punctat.

Avand in vedere ca un razboi SUA vs. Rusia (care atrage dupa sine un alt razboi mondial, gen NATO vs. BRICS), inseamna o anihilare reciproca intre superputeri, Romania e tratata ca o simpla zona tampon si ca o vaca de muls resurse (resurse naturale + forta de munca ieftina).

Ni se vand gogosi sa cumparam aia si aia, sa vindem aia si aia, sa falimentam aia si aia, etc.

Noi chiar daca nu am avea deloc tehnica militara, am fi exact asa cum suntem astazi, o zona de tampon (no-mans-land) un front de bataie intre superputeri si ma indoiesc ca niste vechituri second-hand vandute la suprapret de SUA ii sperie pe rusi. Acele sume imense puteai fi reinvestite in altceva (industrie, agricultura, sanatate, educatie).

Iar cum istoria a dovedit-o de nenumarate ori, daca nu poti fi NEUTRU, atunci fii aliat cu superputerea cea mai apropiata de granitele tarii tale...

P.S: chiar daca suntem in NATO, nu suntem tratati egal, suntem considerati membra NATO de mana a 3-a, iar in caz de un "schimb de zone de influenta" intre superputeri, NATO o sa ne dea un sut in cur cu prima ocazie; daca se intampla sa dorim sa ne refacem industria si agricultura, EU va spune "nu", iar daca noi nu plecam capul, NATO o sa ne dea un sut in cur cu prima ocazie; daca brusc ramanem fara nici o resursa de muls pentru EU, NATO o sa ne dea un sut in cur cu prima ocazie...

P.S.2: presupunand ca totul o sa mearga ca pe roate, o sa fie pace intre superputeri, pe noi n-o sa ne atace nimeni, in maxim 3 generatii tarile de baza membre EU si NATO vor fi islamizate complet (procesul e deja inceput), iar dupa ce procesul va fi incheiat, NATO o sa-si dea singur in sut in cur cu prima ocazie. Si atunci il citez iar pe @alekx:

Acum suntem pe partea americanilor, peste 50 de ani nu se stie ce va fi.

Intuitia imi spune ca peste 50 ani, tarile fondatoare EU for fi tari islamice, iar noi romanasii, daca n-o sa acceptam burka, va trebui sa gandim radical: ramanem aliati cu o superputere aflata peste ocean la 8.000 km distanta, sau ne aliem cu o alta superputere aflata la 1.000 km distanta, asta in conditiile in care EU/NATO nu vor mai fi asa cum le stim astazi sau poate chiar nu vor mai fi deloc...

• Upvote 1

Partajează acest post

Link spre post

S-a denaturat topicul lui Emil. Cred ca trebuia sa scriem aici curiozitati :) Stiati ca...???

Asa ca ala o are mai mare, da ala o are mai groasa. Eu stiu ca aia sunt mai buni, ca stiu eu....fix pix. Ceva care poate fi probat.

Romania e si ea o frunza intr-un parc...batuta de vant in functie de interese. Am distrus armata care o aveam odata...nici nu mai e obligatorie...acum avem soldati platiti...dar nu mai sunt unitati militare.

Tehnologia asta de o preaslaviti pe aici, cred ca deja i-a trecut vremea de mult timp...E doar razboi psihologic....De fapt in ziua de azi, teoretic nici nu mai vezi inamicul la fata.

Cand au intrat Rusii in Siria, parca nu au intrat cu T-34....dar nah, daca la televizor papam McDonalds si pe discovery arata ceva cool de democracy....suntem mari fani.

Einstein mare smecher: Nu stiu cum va arata al 3-lea razboi mondial, insa al 4-lea sigur va fi cu bete si pietre.

3 hours ago, alekx said:

Ca sa porti un razboi trebuie sa-l si sustii. Cum la noi s-au demolat toate fabricile si uzinele sincer nu stiu cu ce am mai putea noi produce armament in caz de razboi. Sau poate, cine stie, mall-urile vor deveni fabrici de armament. Sferele de influenta sunt discutate intre americani si rusi. Acum suntem pe partea americanilor, peste 50 de ani nu se stie ce va fi.

31 minutes ago, Emil said:

Iar cum istoria a dovedit-o de nenumarate ori, daca nu poti fi NEUTRU, atunci fii aliat cu superputerea cea mai apropiata de granitele tale ca tara...

100% adevarat ambele.

• Upvote 1

Partajează acest post

Link spre post

Totul tine de geopolitica si geostrategie. Zamo a fost singurul care a inteles despre ce este vorba in propozitie.

Ps. este ultima mea postare pe acest subiect.

• Upvote 1

Partajează acest post

Link spre post
18 hours ago, ZamolxisDeus said:

Iar alegerea făcută e cea mai bună,chiar dacă nu îmi place Trump! :)

De unde stii ? 

Ai un feeling :) ?

• Haha 1

Partajează acest post

Link spre post

"Evolutia" pedepselor in ceea ce priveste violul:

- Sanctionarea violului in perioada domniei lui Stefan cel Mare:

Velcare sau velcine va indrazni a se napusti asupra tinerelor fete cu strumeleagul invartosat, predepsit va fi de lege prin taierea scarbavnicului madular si aruncarea lui la rete

- Sanctionarea violului in perioada domniei lui Nicolae Mavrocordat:

Celui ce va fi prins cu stromeleagul invartosat primprejurul partilor fatatoare ale muierii i se va taia scarbavnicul madular, intru vesnica lui nefolosinta.

- Sanctionarea violului in zilele noastre:

Art.197. – (1) Actul sexual, de orice natura, cu o persoana de sex diferit sau de acelasi sex, prin constrangerea acesteia sau profitand de imposibilitatea ei de a se apara ori de a-si exprima vointa, se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 10 ani si interzicerea unor drepturi.
(2) Pedeapsa este inchisoarea de la 5 la 18 ani si interzicerea unor drepturi, daca :
a) fapta a fost savarsita de doua sau mai multe persoane impreuna;
b.) victima se afla in ingrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau in tratamentul faptuitorului;
b1) victima este membru al familiei;
c) s-a cauzat victimei o vatamare grava a integritatii corporale sau a sanatatii.
(3) Pedeapsa este inchisoarea de la 10 la 25 de ani si interzicerea unor drepturi daca victima nu a implinit varsta de 15 ani, iar daca fapta a avut ca urmare moartea sau sinuciderea victimei, pedeapsa este inchisoarea de la 15 la 25 de ani si interzicerea unor drepturi.
(4) Actiunea penala pentru fapta prevazuta in alin. (1) se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate.

• Haha 1

Partajează acest post

Link spre post

Stiati ca ?

Echiparea şi întreţinerea elicopterelor Black Hawk pentru Europa Centrală se va face în România. Acordul a fost semnat între Romaero şi Sikorsky

Sursa: http://adevarul.ro/economie/afaceri/echiparea-intretinerea-elicopterelor-black-hawk-europa-centrala-romania-acordul-fost-semnat-romaero-sikorsky-1_5aa9269cdf52022f758c5c34/index.html

ps. care ai chef de ras?

• Upvote 2

Partajează acest post

Link spre post

Daca-i topic, topic sa fie:

Stiati ca?

Cea mai mare rată de homosexualitate între animalele mamifere se întâlnește la lilieci, aceasta depășind chiar rata homosexualității la oameni.

• Haha 2

Partajează acest post

Link spre post
La 10.03.2018 la 10:25, Emil a spus:

- pentru contractul fiarelor vechi zburatore pe nume F-16, Romania a platit tribut 620 milioane dolari

... Iar la orele de Istorie copiii invata cat de neagra a fost perioada Tarilor Romane in timpul ocupatiei otomane... :)

Stiati ca  in 1989 Ceausescu a platit in avans pentru 21 de MIG  29, primele 4 find intrate in doatarea aviatiei romane in 1989 restul pana in 1994. Avioanele au fost noi noute nu SH.

Unul din ele a fost dus in Israel pentru modernizare fiind denumit MIG 29 SNIPER iar performantele lui depaseau cu mult F16/F15/F18 . In prezent este expus la muzeul aviatiei din Bucuresti.

"Avioanele MiG-29 din dotarea Forţelor Aeriene Române au fost operaţionale în perioada 1990 – 2001, perioadă în care au fost pierdute în accidente trei aparate (cu numerele de bord 29, 41 şi 47), restul MiG-urilor 29 fiind retrase din serviciu operativ datorită restructurării prin care au trecut Forţele Aeriene Române.  "

15 ani mai tarziu noi cumparam aparate F16 SH fabricate prin `70 .... Sa ii multumim domnului Nastase Adrian zis si bombonel pentru aceasta.

Mai multe informatii gasiti aici :

http://www.aripi-argintii.ro/aparatdezbor.php?p=30

• Upvote 2

Partajează acest post

Link spre post

Partea a II a :

Vad ca discutati despre sistemele patriot si despre pretul lor exorbitant .

Ceea ce nu se vorbeste inca in presa din Romania este faptul ca acele sisteme nu vor veni din America..acele sisteme vor veni din Israel.

Datorita faptului ca armata israeliana a investit masiv in tehnologie pentru ca misilele sa poata fi produse pe plan local si adaptate nevoilor statului Israel, bateriile Patriot au fost scoase din sistemul IRON DOME si inlocuite cu sisteme Barak8 , David`s Sling si Arrow. Practic toate bateriile patriot aflate in israel au devenit inutile. Patriot si-au facut treaba pe vremea cand Sadam trimitea Scoud-uri dar acum sunt complet depasite plus ca, costul per bucata este enorm in comparatie cu cele de generatie noua.

• Upvote 3

Partajează acest post

Link spre post
On ‎3‎/‎27‎/‎2018 at 11:26 AM, Awa said:

Partea a II a :

Vad ca discutati despre sistemele patriot si despre pretul lor exorbitant .

Ceea ce nu se vorbeste inca in presa din Romania este faptul ca acele sisteme nu vor veni din America..acele sisteme vor veni din Israel.

Datorita faptului ca armata israeliana a investit masiv in tehnologie pentru ca misilele sa poata fi produse pe plan local si adaptate nevoilor statului Israel, bateriile Patriot au fost scoase din sistemul IRON DOME si inlocuite cu sisteme Barak8 , David`s Sling si Arrow. Practic toate bateriile patriot aflate in israel au devenit inutile. Patriot si-au facut treaba pe vremea cand Sadam trimitea Scoud-uri dar acum sunt complet depasite plus ca, costul per bucata este enorm in comparatie cu cele de generatie noua.

sursa?

"Lockheed Martin Corp., Missile and Fire Control, Dallas, Texas, was awarded an $18,195,587 modification (0002) to foreign military sales (Kuwait, Qatar, United Arab Emirates, Taiwan, Netherlands, Saudi Arabia, and Romania) contract W31P41-17-G-0001 for Phased Array Tracking Radar Intercept on Target (PATRIOT) advanced capability-3 and missile segment enhancement basic ordering agreement software task (engineering services). Work will be performed in Dallas, Texas, with an estimated completion date of Jan. 31, 2019. Fiscal 2010 and 2017 other procurement (Army); and other funds in the combined amount of $18,195,587 were obligated at the time of the award. U.S. Army Contracting Command, Redstone Arsenal, Alabma, is the contracting activity."

Sursa: https://www.defense.gov/News/Contracts/Contract-View/Article/1429162/

Israel my ass

Awa, vezi ca tu confunzi Romania cu Polonia. Polonia s-ar putea sa cumpere din Israel (SkyCeptor)....contractul va fi semnat azi   :) 

Editat de basculanta1

Partajează acest post

Link spre post
Acum 2 ore, basculanta1 a spus:

sursa?

Sursa e credibilă,nu-l intreba de unde are informațiile,contează că e bine documentat!

Partajează acest post

Link spre post
12 minutes ago, Temis said:

Sursa e credibilă,nu-l intreba de unde are informațiile,contează că e bine documentat!

"Lockheed Martin Corp., Grand Prairie, Texas, has been awarded a $523,836,625 modification (P00012) to domestic and foreign military sales (Qatar, Saudi Arabia, and Romania) contract W31P4Q-17-C-0006 for PATRIOT advanced capability-3 missile segment enhancement missiles, cost reduction initiative missiles and associate ground support equipment. Work will be performed in Grand Prairie, Texas; Huntsville, Alabama; Camden, Arizona; Lufkin, Texas; Chelmsford, Massachusetts; and Ocala, Florida, with an estimated completion date of Jan. 31, 2021. Fiscal 2016, 2017 and 2018 other procurement (Army) funds in the amount of $523,836,625 were obligated at the time of the award. U.S. Army Contracting Command, Redstone Arsenal, Alabama, is the contracting activity."

Sursa: https://www.defense.gov/News/Contracts/Contract-View/Article/1434023/

Israel my ass

Editat de basculanta1

Partajează acest post

Link spre post
Acum 3 ore, basculanta1 a spus:

"Lockheed Martin Corp., Grand Prairie, Texas, has been awarded a $523,836,625 modification (P00012) to domestic and foreign military sales (Qatar, Saudi Arabia, and Romania) contract W31P4Q-17-C-0006 for PATRIOT advanced capability-3 missile segment enhancement missiles, cost reduction initiative missiles and associate ground support equipment. Work will be performed in Grand Prairie, Texas; Huntsville, Alabama; Camden, Arizona; Lufkin, Texas; Chelmsford, Massachusetts; and Ocala, Florida, with an estimated completion date of Jan. 31, 2021. Fiscal 2016, 2017 and 2018 other procurement (Army) funds in the amount of $523,836,625 were obligated at the time of the award. U.S. Army Contracting Command, Redstone Arsenal, Alabama, is the contracting activity."

Sursa: https://www.defense.gov/News/Contracts/Contract-View/Article/1434023/

Israel my ass

O sa traim si o sa vedem cine are dreptate...contractele mentionate de tine se pot modifica usor prin reducerea costurilor de transport...

Faptul ca in State se fac anumite modificari de optimizare nu inseamna neaparat ca ele vor sosi din State..ca si idee pe acelasi link paragraful de mai jos :

"Raytheon Co., Andover, Massachusetts, has been awarded a $17,590,754 modification (P00010) to domestic and foreign military sales (Israel, Qatar, Kuwait, Japan, South Korea, Taiwan, United Arab Emirates, Luxembourg, and Saudi Arabia) contract W31P4Q-17-C-0042 for support necessary to execute PATRIOT Field Surveillance program to include missile assessments, testing, recertification, and repair activities. Work will be performed in Andover, Massachusetts, with an estimated completion date of Jan. 31, 2020. Fiscal 2018 operations and maintenance (Army); and foreign military sales funds in the amount of $17,590,754 were obligated at the time of the award. U.S. Army Contracting Command, Redstone Arsenal, Alabama, is the contracting activity." - de ce ai repara ceva ce nu mai e folosit ...

Sa iti reamintesc ca  avioanele F 16 au fost cumparate de la portughezi DAR modificate de americani ?

Partajează acest post

Link spre post
1 hour ago, Awa said:

O sa traim si o sa vedem cine are dreptate...contractele mentionate de tine se pot modifica usor prin reducerea costurilor de transport...

Faptul ca in State se fac anumite modificari de optimizare nu inseamna neaparat ca ele vor sosi din State..ca si idee pe acelasi link paragraful de mai jos :

"Raytheon Co., Andover, Massachusetts, has been awarded a $17,590,754 modification (P00010) to domestic and foreign military sales (Israel, Qatar, Kuwait, Japan, South Korea, Taiwan, United Arab Emirates, Luxembourg, and Saudi Arabia) contract W31P4Q-17-C-0042 for support necessary to execute PATRIOT Field Surveillance program to include missile assessments, testing, recertification, and repair activities. Work will be performed in Andover, Massachusetts, with an estimated completion date of Jan. 31, 2020. Fiscal 2018 operations and maintenance (Army); and foreign military sales funds in the amount of $17,590,754 were obligated at the time of the award. U.S. Army Contracting Command, Redstone Arsenal, Alabama, is the contracting activity." - de ce ai repara ceva ce nu mai e folosit ...

Sa iti reamintesc ca  avioanele F 16 au fost cumparate de la portughezi DAR modificate de americani ?

Work will be performed in Andover, Massachusetts - cum traduci asta? Patriot e Made in USA.

In legatura cu "de ce ai repara ceva ce nu mai e folosit ..." sa dea Domnul sa nu fie folosit, cu toate ca astia din Israel il folosesc cam des in ultimul timp

Ti-as mai spune cum sta traba cu Mig 29 si cu IRON DOME (USA+Israel), dar nu vreau sa ma faci si tu hater

Editat de basculanta1

Partajează acest post

Link spre post

Mda... basculanta will be performed are mai multe intelesuri decat cele pe care tu vrei sa le expui . In general este vorba de adonuri si de upgradeuri care au la baza programe informatice si nu inlocuirea neaparata a pieselor fizice . Tu ai senzatia ca o sa mute un arsenal intreg in Andover din Israel /Japonia /Quatar etc.pentru ca asa scrie acolo ? daca tu asta crezi esti copil .

Chiar te rog rog sa dezvolti cu MIG 29 si cu Iron Dome ..presupun ca pe Iron Dome l-ai vazut si cum functoneaza nu ? Daca initial proiectul a fost USA+Israel, in momentul de fata a ajuns sa fie in proportie de 90% al Israelului iar in acest moment este cel mai performant sistem de protectie versus missile din lume , asta poate si datorita faptului ca este folosit aproape zilnic.

Patriot este made in USA dar spre deosebire de M4/M92/AR15/ humvee / Abrams si multe alte efecte militare pe care USA le-a "abandonat" pe unde a invadat, sistemele Patriot au fost in general relocate.

• Upvote 1

Partajează acest post

Link spre post
53 minutes ago, Awa said:

Mda... basculanta will be performed are mai multe intelesuri decat cele pe care tu vrei sa le expui . In general este vorba de adonuri si de upgradeuri care au la baza programe informatice si nu inlocuirea neaparata a pieselor fizice . Tu ai senzatia ca o sa mute un arsenal intreg in Andover din Israel /Japonia /Quatar etc.pentru ca asa scrie acolo ? daca tu asta crezi esti copil .

Chiar te rog rog sa dezvolti cu MIG 29 si cu Iron Dome ..presupun ca pe Iron Dome l-ai vazut si cum functoneaza nu ? Daca initial proiectul a fost USA+Israel, in momentul de fata a ajuns sa fie in proportie de 90% al Israelului iar in acest moment este cel mai performant sistem de protectie versus missile din lume , asta poate si datorita faptului ca este folosit aproape zilnic.

Patriot este made in USA dar spre deosebire de M4/M92/AR15/ humvee / Abrams si multe alte efecte militare pe care USA le-a "abandonat" pe unde a invadat, sistemele Patriot au fost in general relocate.

Iti garantez ca radarul, sistemul de control si rachetele PAC-3 MSE si GEM-T sunt 100% made in USA.  Piulite si suruburi o sa producem si noi pt Patriot, asa cum produce si Israelul, dar nimic mai mult. Iron Dome este alta mancare de peste.

Pentru ca ciuciu piese de schimb. Asta s-a intamplat de cand cu embargoul impus de NATO in Kosovo.  Aviatia rusa nu a fost lasata de Romania sa-i aprovizioneze pe kosovari. Drept urmare, rusii nu ne-au mai livrat piese de schimb.

Dupa cum bine stii, motoarele de pe Mig 29 au viata scurta. 

Iron Dome este un sistem C-CRAM (counter rocket, artillery, and mortar) short-range, iar Patriot este long-range SAM (surface-to-air missile)...vezi mai multe pe google ca e mult de scris. Iron Dome este cel mai performant sistem din lume pt ca este testat aproape zilnic ( cu rata mare de succes 90% ), dar este facut sa doboare rachete si proiectile de artilerie, nu avioane, plus ca este folosit doar de Israel.

Editat de basculanta1

Partajează acest post

Link spre post
3 minutes ago, Wizzmann said:

Sa doboare proiectile de artilerie? Glumesti?

Ce te face sa crezi ca e o gluma?

The Iron Dome Weapon System, developed by Rafael Advanced Defense Systems, works to detect, assess and intercept incoming rockets, artillery and mortars. Raytheon teams with Rafael on the production of Iron Dome’s Tamir interceptor missiles, which strike down incoming threats launched from ranges of 4-70 km.

Sursa: https://www.raytheon.com/capabilities/products/irondome

Editat de basculanta1

Partajează acest post

Link spre post

Pentru ca nu inteleg de ce ai lansa o racheta de $100k sa distrugi un proiectil de $1. Ca sa nu mai zic ca de obicei artileriile trag mai multe si in salve, adica te-ar costa milioane de $ sa distrugi probabil o parte din proiectile.

• Upvote 1

Partajează acest post

Link spre post
1 oră în urmă, basculanta1 a spus:

Iti garantez ca radarul, sistemul de control si rachetele PAC-3 MSE si GEM-T sunt 100% made in USA.  Piulite si suruburi o sa producem si noi pt Patriot, asa cum produce si Israelul, dar nimic mai mult. Iron Dome este alta mancare de peste.

Pentru ca ciuciu piese de schimb. Asta s-a intamplat de cand cu embargoul impus de NATO in Kosovo.  Aviatia rusa nu a fost lasata de Romania sa-i aprovizioneze pe kosovari. Drept urmare, rusii nu ne-au mai livrat piese de schimb.

Dupa cum bine stii, motoarele de pe Mig 29 au viata scurta. 

Iron Dome este un sistem C-CRAM (counter rocket, artillery, and mortar) short-range, iar Patriot este long-range SAM (surface-to-air missile)...vezi mai multe pe google ca e mult de scris. Iron Dome este cel mai performant sistem din lume pt ca este testat aproape zilnic ( cu rata mare de succes 90% ), dar este facut sa doboare rachete si proiectile de artilerie, nu avioane, plus ca este folosit doar de Israel.

Ce citesti tu pe google eu am vazut in realitate .... :)

Daca tu crezi ca o sa fie relocat un abrams sau o baterie Patriot din asia centrala in statele unite pentru upgrade sau reparatii.....

Iron dome de multa vreme inglobeaza de la merkava pana la noile F35B. De Patriot nu mai este nevoie pentru ca tzahal a decis ca regulile de angajare s-au schimbat si ca atare si tehnica folosita. La inceputul anului a fost anuntat in Israel renuntarea la proiectul Merkava V datorita faptului ca tancul ca mijloc de lupta deja este depasit de tehnologie iar sumele de bani alocate proiectului au fost relocate catre aviatie .

Iron Dome a trecut la un alt nivel din 2014, comunicarea pe timpul luptei a fost scurtata considerabil de cand toate comandamentele comunica pe aceeasi frecventa ..ca sa zic asa...

@Wizzmann cea mai importanta resursa a Israelului sunt oamenii...merita da cheltuiesti 40k $ dar sa ii ai in siguranta.

Ca sa revenim la subiect...o sa traim si o sa vedem de unde vin acele Baterii Patriot ...poate consilierii Israelieni ai lui Dragnea au raspunsul, cine stie :)

• Upvote 1

Partajează acest post

Link spre post
8 minutes ago, Awa said:

Ce citesti tu pe google eu am vazut in realitate .... :)

Daca tu crezi ca o sa fie relocat un abrams sau o baterie Patriot din asia centrala in statele unite pentru upgrade sau reparatii.....

Iron dome de multa vreme inglobeaza de la merkava pana la noile F35B. De Patriot nu mai este nevoie pentru ca tzahal a decis ca regulile de angajare s-au schimbat si ca atare si tehnica folosita. La inceputul anului a fost anuntat in Israel renuntarea la proiectul Merkava V datorita faptului ca tancul ca mijloc de lupta deja este depasit de tehnologie iar sumele de bani alocate proiectului au fost relocate catre aviatie .

Iron Dome a trecut la un alt nivel din 2014, comunicarea pe timpul luptei a fost scurtata considerabil de cand toate comandamentele comunica pe aceeasi frecventa ..ca sa zic asa...

@Wizzmann cea mai importanta resursa a Israelului sunt oamenii...merita da cheltuiesti 40k $ dar sa ii ai in siguranta.

Ca sa revenim la subiect...o sa traim si o sa vedem de unde vin acele Baterii Patriot ...poate consilierii Israelieni ai lui Dragnea au raspunsul, cine stie :)

Eu vorbesc despre productie, nu despre mentenanta. Binenteles ca mantenanta se face la beneficiar, doar nu o sa transporte un radar in America pt ai schimba un procesor.

Nu am vazut Iron Dom, si nici nu vreau sa vad...specializare mea e alta.

Awa, eu tot nu inteleg de ai spus ca Patriotul nostru va veni din Israel? 

Partajează acest post

Link spre post

Adica 2nd hand

@Awa asta e valabil pt orice tara. In orice caz, eu ma refer la o situatie de conflict, cand ai un batalion de artilerie care trage in tine, nu cred ca mai faci fata cu iron dome. Poate e valabil pentru cate un proiectil razlet tras de hamas, altel chiar nu mi se pare eficient. Ca sa nu mai zic ca pe orice arabete o sa il duca mintea sa traga 100 de obuze de 1$ inainte sa lanseze 10 rachete homade cu sarin.

Am auzit ca testeaza acum si niste laser, frate. Ce ne poti zice de asta?

Editat de Wizzmann

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum