Jump to content
Nece

E-100 Weak Spots

Recommended Posts

E-100 este un tanc greu german, de tier X.

Puncte slabe frontale

post-1-0-86676500-1385888884_thumb.png

Din fata, E-100 este aproape de nepatruns. Dar daca va intalniti cu acest tanc din fata, cea mai buna optiune este sa ii trageti in lower plate (sub burta), daca aveti noroc puteti sa ii dati foc.

Puncte slabe laterale

post-1-0-28647900-1385888983_thumb.png

La fel ca la E-50, partile laterale sunt mai vulnerabile. Cea mai buna optiune este sa trageti in partea din spate a tancului, chiar daca trageti in turela.

Puncte slabe din spate

post-1-0-56715800-1385889092_thumb.png

Spatele la E-100 este cel mai mare weak spot pentru acest tanc, cea mai buna optiune este turela, unde poate lua ammo rack. motorul este fix in spate, pe mijloc.

E-100 Ammo rack

post-1-0-08586500-1385889172_thumb.png

Suportul de munitie este situat pe partea din spate a turelei pe ambele parti.

E100 - un tanc STRICT cu destinatie DEFENSIVA. Cine zice ca E100 este ofensiv este un mare tantalau si mai bine se apuca de super mario.

E 100 foarte bun sa dea cu HE cand este in defens ptr resetarea bazei, este un tanc care moare greu in defensiva dar fff repede in ofensiva.

Duce mult si primeste multe lovituri pana sa moara...si are putere sa reseteze ori tanc in baza.

E100 - un tanc STRICT cu destinatie DEFENSIVA. Cine zice ca E100 este ofensiv este un mare tantalau si mai bine se apuca de super mario.

E 100 foarte bun sa dea cu HE cand este in defens ptr resetarea bazei, este un tanc care moare greu in defensiva dar fff repede in ofensiva.

Duce mult si primeste multe lovituri pana sa moara...si are putere sa reseteze ori tanc in baza.

Aemilius_Dracula, on 03 Mar 2014 - 7:55 PM, said:

Salut,

Tancuri grele de nivel 10 construite pentru joc ofensiv:

- rusesti: IS-4, IS-7

- germane: E-100, Maus, VK72.01(K)

- chinezesti: 113

Tancuri grele de nivel 10 construite pentru joc defensiv sau ca si tancuri de suport:

- americane: T110E5, T57Heavy

- franceze: AMX50B

- britanice: FV215b

Ramane la alegerea ta daca alegi sau nu sa le folosesti in modul in care au fost gandite. Daca alegi sa nu le folosesti dupa modul in care au fost concepute, chiar daca esti un jucator bun, sigur nu o sa le poti folosi la potentialul lor maxim.

In jocurile random, cea mai buna alegere e T110E5, unde sfatul meu e sa joci defensiv sau ca si tanc de suport impotriva altor tancuri de nivel 10, si ofensiv impotriva tancurilor de nivel 8 si 9.

Sanatate!

• Upvote 1

Asta e Skrto, eu cu un E-100 incerc sa am o influenta in joc, alta decat aceea de a sta in baza cu HE pe teava, pregatit sa resetez, dupa cum iti place tie sa-l joci...

• Upvote 1

E100 e tanc de prima linie si poate duce un atac fara probleme (evident , cu suport) chiar si fara gold ammo,  cine sta in aparare bazei cu el (in momente care nu cer expres acest lucru) nu stie sa joace. Lasa ca imping mediumurile in timp ce heavy-urile nu stiu pe ce lume traiesc. Tancul e  un burete de adunat damage si ca atare pus in unghi corect da o gramada de frustrari inamicilior. Singura frica pe care ar trebui  sa o aiba E100 e artileria (si ei stiu asta) pentru ca avand viteza/acceleratia mica  te prind destul de usor.

Ce tactici au unii in ei :)) cum sa lasi frate cartoanele sa se duca in fata ? Orice om cu judecata si-ar da seama ca nu ar fi decat carne de tun pentru inamici si ar muri degeaba, iar apoi ar muri si restul.

Am vazut multi jucatori cu e100 care nu stiau sa-l joace, ba ca stateau la snipe ba ca mergeam pe unde ar trebui sa mearga mediile... si va spun sincer ca nu am castigat mai mult de 2-3 meciuri in care e100 nu participa la batalie!

Parerea mea e ca , cand ai un tanc greu si mai ales esti top tier trebuie sa iti faci treaba ,sa conduci atacul dar sa si aperi baza daca e nevoie! Acum daca tu cu un e100 stai la snipe eu cu un tanc fara blindaj unde ar trebui sa fiu in prima linie nu ? E gresit si am mai vazut multi care stau la bataie cu tancuri medii nu auto-loadere.Cand stai cu un tanc mediu ,fara blindaj la bataie nu prea mai apuci sfarsitul bataliei ,in maxim 3-4 minute esti distrus! Eu unul cu toate tancurile heavy( si numai heavy am in garaj) am jucat in ofensiva ,acum daca am ramas 2-3 vs 5-6 normal ca stau sa apar baza si mai mereu am dat dmg nu am terminat batalie fara sa dau dmg !

Salutare si Craciun Fericit !!!!   Tocmai azi mi-am facut cadou un E-100.Am sarit direct in lupta cu al doilea tun.Sint foarte dezamagit.Am luat toate tipurile de munitie si am dat cu ele.Mai mult de 800 dmg nu am dat.Nu stiu de ce.Vad ca alti dau cu usurinta 2-4k dmg cu el.As dori sa stiu care tun si ce tip de munitie da randament.Astept niste sfaturi din partea voastra.Multumesc anticipat si spor tuturor atit in joc cit si in viata reala.Ura!!!!!!!!!!!!!!

Nu faci dmg ca nu stii sa joci :)) si 2 pe tunul mare ai penetrare 230 si un pic nu stiu sigur cat. in tancurile de top ai sansa sa dai ricoseu sub burta si cu 250 pen ex is 7 si 246 mausul pe care eu il prefer in schimbul lui e100 si folosesc munitie premium Doar 1vs1 cu anumite tancuri grele ideea este ca e100 este un tanc care papa credite daca nu tragi cu gold nu prea penetrezi. ori sansele scad foarte mult

Btw cu e100 si maus te aperi in general nu ataci :D te pozitionezi bine si inchizi un flanc opresti 2 3 sau 4 tancuri pe un culoar si ai scos din joc acele tancuri nu ataci ca nai cu ce low dpm low mobility low sped . Ai iesit din culcush nu te poti apara de tancuri rapide nu mai poti folosi armura efectiv nu faci decat sa o iei din toate partile

Salutare si Craciun Fericit !!!!   Tocmai azi mi-am facut cadou un E-100.Am sarit direct in lupta cu al doilea tun.Sint foarte dezamagit.Am luat toate tipurile de munitie si am dat cu ele.Mai mult de 800 dmg nu am dat.Nu stiu de ce.Vad ca alti dau cu usurinta 2-4k dmg cu el.As dori sa stiu care tun si ce tip de munitie da randament.Astept niste sfaturi din partea voastra.Multumesc anticipat si spor tuturor atit in joc cit si in viata reala.Ura!!!!!!!!!!!!!!

Salut,

La mine, E-100 se prezinta in felul urmator:

- numar batalii in random = 227 (majoritatea jucate singur, fara pluton)

- rata de victorii = 62%

- damage mediu pe batalie = 2.676

E-100 se joaca cu tunul mare - 15 cm Kw.K. L/38

- munitie folosita: 15 AP, 15 HEAT si 15 HE

- echipamente folosite: ventilatie, incarcator rapid, stabilizator

- skill-uri pe echipaj: 4 skill-uri (BIA + skill individual + skill individual + skill reparatii 60%)

Eu intotdeauna combin tipurile de munitie astfel:

- foloseste AP-uri atunci cand:

--- ajung intr-o pozitie in care stiu ca prind tancuri medii inamice

--- majoritatea tancurilor inamice sunt tancuri de nivel 8 si de nivel 9 (cu blindaj slab)

--- cand stiu ca prind tancuri inamice din lateral

- folosesc HEAT-uri atunci cand:

--- ajung intr-o pozitie in care stiu ca prind tancuri grele sau TD-uri inamice de nivel 10, frontal, care au blindaj puternic

--- majoritatea tancurilor inamice sunt tancuri de nivel 9 si 10 (cu blindaj puternic)

- folosesc HE-uri atunci cand:

--- ma lupt cu tancuri inamice la turela (cu blindaj puternic)

--- cand ma lupt cu tancuri inamice cu blindaj slab (ex: WT-uri)

--- cand fac snipe (da, suna ciudat, dar sunt situatii in care fac snipe cu E-100, iar HE-urile sunt cea mai buna varianta)

Toate cele mentionate mai sus tin de experienta mea de joc si de intuitie, astfel, combin tipurile de munitie cat mai eficient, deoarece cu E-100 eu fac credite (in medie aprox. 20-30k pe plus dupa lupta)

... cu E-100 eu fac credite (in medie aprox. 20-30k pe plus dupa lupta)

Ai dreptate 100%, se pot face bani frumosi cu E100, doar ca ai uitat sa mentionezi ca trebuie sa ai si cont premium  ;)

"de nepatruns" hahahhahahahhahahahahaha nice joke!

Detaliaza-ti parerea, nu hahai... Eu spre exemplu, pot penetra partea frontala a turelei lui E100,cu tunul de pe E5 si cu munitie premium.