Jump to content
Nece

Ultimul film văzut

Recommended Posts

"Brestskaya krepost"

musai sa vad de unde-l iau

Si ca a venit vorba:

"City 44"

http://www.imdb.com/title/tt3765326/

N-o sa va plictisiti. O mica fila de istorie... au crezut ca o sa-i ajute repede rusii, dar... a durat 63 zile...

http://ro.wikipedia.org/wiki/Revolta_din_Var%C8%99ovia

Cand nu joaca WoT bine nu-i mai huliti asa...

I-au casapit rusii, apoi i-ai decimat nemtii si iar rusii alti zeci de ani...

Dar au fost primii care...

''American Sniper'' (2014)

Chris Kyle este trimis in Irak cu unica misiune de a-si proteja camarazii pe campul de lupta. Acuratetea tineti sale a salvat multe vieti, motiv pentru care colegii de arma l-au supranumit ''Legenda''. Insa povestea lui a ajuns dincolo de liniile inamicilor, care au pus pret pe capul sau si l-au transformat in tinta ravnita pentru insurgenti.

In viata reala, Chris Kyle a murit in 2013 (nu 2011 cum este pronuntat mai sus) impuscat incercand sa ajute un veteran.

Am modificat, scuzele mele. Uitasem acest amanunt si nu eram sigur dintre 2011 si 2013 si pana la urma am pus 2011. Oricum, in 2009 s-a intors din ultima misiune parca si a murit impuscat de o persoana in timp ce ajuta un veteran. Acea persoana (i-am uitat numele) a fost judecata si trebuia sa intre la inchisoare in 2014 dar procesul s-a amanat si va intra anul acesta.

• Upvote 1

"John Wick"

http://www.imdb.com/title/tt2911666/

Chiar nu m-am plictisit nici o secunda!

Recomand.

Un film acceptabil, dar nimic iesit din comun.

Am rezistat sa ma uit pana la sfarsit, desi premisele filmului si actiunea filmului in general, sunt putin deplasate...

P.S.: acest film intra in categoria "trailer mai bun decat filmu' in sine".

"Restrepo" (2010)

Un film bazat pe fapte reale, cu imagini reale din Afganistan

Interstellar ∞/10!

Nu am cuvinte! L-am vazut acum la cinema si nici n-am simtit cum au trecut aproape 3 ore! Totul e perfect la filmul asta... imagine, sunet, acting, tot!

+ asta http://www.universetoday.com/115562/the-physics-behind-intellstellars-visual-effects-was-so-good-it-lead-to-a-scientific-discovery/

bun de vazut... 8/10

''Battle for Haiditha'' (2007)

Un film foarte emotionant si realist despre razboiul din Irak. Filmul te ajuta sa iti faci o parere aproximativa despre razboiul din Irak si conditiile de acolo, prezinta drama familiilor si a puscasilor marini. Ecranizarea transmite de asemenea si ideea unui ciclu, insurgentii produc atentate, puscasii marini riposteaza si ucid inevitabil civili, ale caror rude, orbite de ura si din dorinta de a face voia lui Allah devin insurgenti, care vor produce alte atentate.

https://www.youtube.com/watch?v=DZl5w1nFYUE

''Black Hawk Down'' (2001)

Povestea unui razboi este atemporala. Este vorba despre aceleasi lucruri fie ca au avut loc in Troia sau Gettysburg, Normandia sau Ia Drang. Este vorba despre soldati, majoritatea tineri, prinsi intr-o lupta pana la moarte

(Doua premii si doua nominalizari Oscar)

The Water Diviner - 2014. nota 8.5/10.

În deşertul australian fermierul Connor (Russell Crowe) este celebru pentru modul în care găseşte apă. Visul lui Connor este să-şi crească bine cei trei fii, iar viaţa lui este distrusă când, trimişi pe frontul de la Gallipoli, băieţii nu mai dau niciun semn acasă. Connor va călători în Turcia pentru a descoperi ce s-a întâmplat, dar oare mai este vreo şansă să îşi găsească fiii în viaţă?

https://www.youtube.com/embed/8CkLC4Zr2Mw"

• Upvote 1

The Water Diviner - 2014. nota 8.5/10.

În deşertul australian fermierul Connor (Russell Crowe) este celebru pentru modul în care găseşte apă. Visul lui Connor este să-şi crească bine cei trei fii, iar viaţa lui este distrusă când, trimişi pe frontul de la Gallipoli, băieţii nu mai dau niciun semn acasă. Connor va călători în Turcia pentru a descoperi ce s-a întâmplat, dar oare mai este vreo şansă să îşi găsească fiii în viaţă?

Vreun film bun cu Ciac Noris se poate? :)

715.jpg

''Zero Dark Thirty'' (2012)

Filmul Zero Dark Thirty,  relateaza evenimentele care au avut loc pe data de 2 mai 2011,  cand Osama Bin Laden, liderul celei mai mari grupari de teroristi din lume,  Al Qaeda, a fost ucis.  Acest film face lumina si prezinta lumii adevarul despre aceasta misiune care a fost indeplinita cu succes. Cei care au lucrat ani grei pentru a-l localiza pe Osama Bin Laden, au fost niste soldati foarte bine antrenati din echipa Navy Seal. Regizorul a avut la dispozitie chiar si documente oficiale, despre urmarirea teroristului, pentru a prezenta evenimentele.

''Brothers'' (2009)

Capt. Sam Cahill (Tobey Maguire), un puscas marin decorat pentru cariera militara de succes, este casatorit cu Grace Cahill (Natalie Portman) si are doua fetite pe nume Isabelle si Maggie. Atunci cand Sam este trimis intr-o misiune periculoasa in Afghanistan, este de datoria fratelui sau mai mic Tommy Cahill (Jake Gyllenhaal) sa preia responsabilitatile de cap al familiei si sa aiba grija de bunastarea lui Grace si a celor doua nepoate, desi in trecut facuse inchisoare si fusese considerat un fel de oaie neagra de catre rude. Dupa ce elicopterul lui Sam Cahill este doborat in Muntii Pamir, iar soldatul este dat disparut si considerat mort, Tommy si Grace devin constienti de atractia fizica reciproca pe care o simt, desi sunt speriati si rusinati in acelasi timp de sentimentele tot mai puternice pe care le dezvolta unul fata de celalalt. Numai ca Sam Cahill nu a decedat in accident, ci a fost capturat impreuna cu un alt soldat american de catre talibani, experimentand traume psihice atat de grave in timpul prizonieratului incat se intoarce acasa bolnav. Atmosfera tensionata pe care o gaseste in sanul familiei sale, il determina pe Sam sa devina suspicios si sa presupuna ca intre Grace si fratele sau Tommy s-a infiripat o relatie amoroasa interzisa.

Sursa

''Generation Kill'' (2008) - Un serial de 7 episoade (sezonul 1).

In cazul in care vreti sa-l vizionati, dati-mi un PM pe profil. Nu il veti gasi cu subtitrare adaugata in romana, doar separata (care trebuie descarcata si adaugata).