Jump to content

Recommended Posts

121 - Tancul Mediu Chinezesc de tier X

china_ch19_121.png

Specificatii tank

Puncte de lovituri (HP)                                        1950

Limita de greutate / sarcina (t)                             39/42

Putere motor (CP)                                               580

Limita de viteza (km/h)                                        56

Viteza de avans (deg / sec)                               50

Armura carena (frontal, lateral, spate - mm)       120/80/60

Armura turela (frontal, lateral, spate - mm)          240/130/60

Tun (dmg)                                                          440/440/530

Vedere distanta (m)                                           400

Distanta de semnal (m)                                      750

Nivel de lupta                                                     9-10

Viteza in spate                                                  20

Module

121tree.jpg

Tanc anterior - WZ-120

Prezentare

121 este unul dintre tancurile de tier X care vin complet elita si care nu necesita upgrade-uri. Acest lucru inseamna ca singura modalitate de a upgrada vehiculul va fi utilizarea competențelor echipajului, consumabile și echipamente.
121 este bazat pe un tip de tanc putin mai mic si acela fiind Type 59. Acest tanc este la fel de mare ca Sovieticul T-62A. Este dotat cu o armura destul de buna in comparatie cu predecesorul sau. Din pacate, fiind un vehicul mai greu, lower plate-ul de jos este doar un pic mai mare și mai usor de lovit.

Acesta este dotat cu un tun de 122 mm, destul de asemanator cu cel de pe IS-4, unul dintre tancurile grele de tier X sovietice.

Acest tun da daune foarte bune pentru un tanc mediu, o putere de penetrare și precizie decenta. Din pacate, acest tanc nu are destul de buna depresie a tunului.

Vorbind de viteza, 121 nu o are foarte buna. Viteza maxima este buna, dar motorul sau slab este de fapt un pas in jos de la WZ-120, in special vizibil atunci cand urca vreun deal. Rata de foc e buna la randul sau.

In concluzie, 121 este un tanc mediu bine blindat, cu mobilitate utilizabila. Acesta nu este cu siguranta, un vehicul usor de utilizat.

Pret:                  6.100.000

Camuflaj:          bun

Altitudine tun:   -3°/+15°

Pro

-Daune foarte bune și DMG bun.   

-Agilitate buna la viteze mici.   

-Armura buna pe turela.  

-Camuflaj decent.

Contra

- Accelerare nu prea buna.  

- Depresia tunului si altitudinea lui este mica.   

- Daune relativ frecvente.

-Timp de reincarcare mare.

Echipaj

1. Comandant---------------------  comandant.jpg

2. Tunar-----------------------------tunar.jpg

3. Sofer-----------------------------sofer.jpg

4. Incarcator (Oper. Radio)------ incarcator.jpg

Skill-uri Echipaj

Commander:  Sixth Sense --> BIA --> Repair --> Recon/Mentor
Gunner:           Snap Shot --> BIA --> Repair --> Designated Target
Driver:             Smooth Ride --> BiA --> Repair --> Off Road Driving
Loader:           Safe Stowage --> BiA --> Repair --> Adrenaline Rush
sau
Commander: Sixth Sense --> Camo --> BIA --> Repair.
Gunner:         Snap Shot --> Camo --> BIA --> Repair.
Driver:            Smooth Ride --> Camo --> BiA --> Repair.
Loader:          Safe Stowage --> Camo --> BIA --> Repair.

Sugestie echipament

Rammer.png Aiming_Stabilizer.png Enhanced_Aim_Drives.png

Comparatii

121 vs BatChat

121 dispune de o armura mai buna in comparatie cu Batchat, dar BatChat da daune mai bune fiind un auto-loader francez.

121 vs E-50M

121 are un blindaj aproape similar in comparație cu E-50M, dar E-50M avand o turela mai dura. Tancul german este mult mai precis, dar da mai putine daune pe tragere.

121 vs FV4202

121 are o armura similara a carenei, in comparatie cu Tancul Britanic, are o armura pe turela mai buna decat FV4202. Chinezii pierd mult in depresia tunului, este mai putin precis, dar da daune mai bune decat Tancul Britanic.

121 vs T-62A

121 are armura superioarA si dmg mai mare. Este usor mai lent decat Vehiculul Sovietic, are o turela putin mai vulnerabila si depresie a tunului mai rea si unghiul de coborare/urcare al tunului.

Istorie - 121

wot_renders_china_121_1024_768_en.jpg

Dezvoltare a inceput in 1962 pe un nou tanc mediu in functie de Type 59. Noul tanc a fost de asteptat sa detina facilitatati si imbunatatiri in putere de foc și armura de protectie. Cu toate acestea, proiectul a fost anulat la scurt timp dupa. Unele inovatii tehnice au fost aplicate ulterior, in dezvoltarea tancului Type 69. Toate  prototipurile 121 au fost distruse in timpul testelor cu arme nucleare.

Datorita unghiului mic de coborare al tunului (-3 grade, cel mai mic unghi de coborare din toate mediile de nivel 10), blindajul efectiv al acestui tanc este redus la 0, deoarece nu se poate juca la turela. Sunt foarte putine exceptiile in care se poate ascunde corpul tancului, expunandu-se doar turela.

Iar in ceea ce priveste corpul tancului, care se expune de fiecare data cand se doreste a lovi inamicii, are un blindaj de 120mm la un unghi de 45 grade, ceea ce inseamna un blindaj efectiv de doar 170mm:

Blindaj efectiv = 120mm / cos(45 grade) = 170mm

In consecinta, aproape toate tancurile de nivel 8, 9 si 10 pot penetra blindajul frontal al corpului tancului, folosind doar munitie standard.

Turela, de asemenea, este usor penetrabila in stanga/dreapta tunului (nu exista manta, iar unghiul de inclinatie este aproape 0) de catre toate tancurile a caror putere de penetrare depaseste 240 mm. Nici nu mai aduc in discutie cele 2 cupole din varful turelei...

Din proprie experienta pot sa afirm ca acest tanc este bun doar in luptele de oras si doar ca si tanc de suport pentru tancurile grele. In consecinta, scenariile in care poate fi folosit eficient sunt rare, asa ca nu vi-l recomand. Personal, il vad ca fiind al 2-lea cel mai slab tanc mediu de nivel 10 dupa cel britanic, FV4202.

• Upvote 1

Am editat si am adaugat mai sus:

• Echipaj
  • Skiluri Echipaj
  • Echipamente
  • Comparatii si Istorie.

121 vs E-50M

121 are un blindaj aproape similar in comparație cu E-50M, dar E-50M avand o turela mai dura. Tancul german este mult mai precis, dar da mai putine daune pe tragere.

Ar vrea el 121 sa aiba blindajul aproape similar lui E50M.  :)

La capitolul blindaj, E50M este cel mai blindat tanc mediu de nivel 10! (Placa frontala superioara, inclinata la un unghi de 5-10 grade ricoseaza munitia premium a lui JgPzE100)

Pentru cei care nu l-au jucat, ca sa-si faca o idee, E50M este un "tanc hibrid" alcatuit din:

- corpul tancului lui E-75 (blindajul frontal)

- turela lui TigerII (dar mai mica ca si dimensiuni)

- mobilitatea lui Obj.140 (daca se foloseste ciocolata ca si consumabil pentru echipaj)

Fara doar si poate, E50M, este cel mai bun tanc mediu de nivel 10 pentru meciurile de tip random, deoarece este un fel de "soldat universal", bun pentru toate tipurile de lupta:

- sniper la distante lungi

- tanc de suport pentru distante medii si scurte

- scout pasiv/activ cand este nevoie

- tanc pentru lupta in prima linie cand este nevoie

Da, ma mira faptul ca avand asa buna mobilitate, are si blindajul asa de bun, dar la capitolul model nu sta prea bine, dar nu cred ca asta conteaza, plus de asta e foarte bun si la ram, asa intre tancuri medii, poate si unele grele, cine stie.

Oricum, 121 mi-se pare un tanc bunicel, in luptele cu orase.

121 - TANC DE RUPE  BUBA

Coleg de al meu din clan joaca cu mine el cu 121 si eu cu batchat25t ....nu omoram multi dar facem deranj pe harta.

Recomand 121 fata de stb1 (3 table si o ragalie) este un tanc bun care ia ricosee mult frontal.

Recomand 121 fata de stb1 (3 table si o ragalie) este un tanc bun care ia ricosee mult frontal.

Ricosee?

- 170mm blindaj efectiv pe partea frontala a corpului tancului

- 240mm blindaj efectiv pe turela, deoarece nu are inclinatie in stanga/dreapta tunului + doua cupole usor penetrabile

Am jucat aproape 900 batalii cu 121, damage mediu undeva intre 2.500-2.600.

Am jucat aproape 600 batalii cu STB-1, damage mediu undeva intre 2.700-2.800.

Luand in calcul numarul mare de batalii cu fiecare si stilul meu de joc (sunt jucator de tancuri medii), recomand oricand STB-1 fata de 121!

121 este a 2-a "panarama" de tanc mediu de nivel 10 dupa cel britanic, FV4202...

Cine ma crede sa-mi urmeze sfatul, cine nu sa faca cum vrea el, e alegerea fiecaruia...

• Upvote 1

Am jucat si eu cateva meciuri pe test server cu tancul asta, nu pot sa zic mi-a placut nespus de mult, dar nici prea rau nu era, depresie foarte mica a tunului, afla-dmg destul de mare, timp de reincarcare decent pot sa spun, asta incluzand gun-rammer-ul si ventilatia.

Mie  imi place 121 in random... Nu am multe meciuri cu el, vreo 80, dar ma simt bine cu el... Stiu ca e limitat, stiu ca e dificil, dar mie mi se pare fun :)

Recunosc ca sunt multe alte medii de 10 care sunt mai bune si mai versatile, si 121 este fara dubiu unul din cele mai slabe dintre mediile de 10, dar asta nu inseamna ca e un tanc slab! Cu o buna constientizare tactica a terenului si a amplasarii inamice, isi face treaba cu brio. Treaba lui fiind sa sprijine din linia a doua, si sa isi foloseasca DPS-ul cat mai bine...

• Upvote 1